» »

Razdelitev UTP kabla

Razdelitev UTP kabla

«
1
2 3

prigrajf ::

Pozdravljeni

Živim v dvonadstropni hiši. Iz zgornjega nadstropja, kjer je modem, imam potegnjen mrežni kabel do svojega routerja v spodnjem nadstropju. Sedaj me pa zanima, če je možno kabel, ki gre od routerja do dnevne sobe razdedliti? Torej v dnevni sobi bi si omislil vtičnico z dvema izhodoma.

LP
Če je že odprta enaka tema se opravičujem
  • spremenilo: prigrajf ()

Mesar ::

Lahko gor svitch nalotaš, če boš kabel narazen trgal pride lahko do motje ali šuma.
Your turn to burn!

jype ::

Zelo verjetno bo delalo slabše, kot če kupiš poceni gigabitni switch za spodnje nadstropje.

Nekaj temu podobnega: https://www.amazon.com/TP-Link-Ethernet...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

prigrajf ::

Hvala za hitre odgovore. Ok switch je ena možnost. Torej če prav razumem, je možno kabel razdeliti? Kakšna je potem vezava? Sem danes že preizkušal, pa mi dela samo en izhod na vtičnici.

AndrejO ::

prigrajf je izjavil:

Hvala za hitre odgovore. Ok switch je ena možnost. Torej če prav razumem, je možno kabel razdeliti? Kakšna je potem vezava? Sem danes že preizkušal, pa mi dela samo en izhod na vtičnici.

"Vezava" v narekovajih je takšna, da iz enega kabla s štirimi paricami narediš dva kabla s po dvema paricama, kar ti da možnost 100Base-T povezave (100Mbit/s po domače), če boš kupil ustrezne adapterje oz., če se ne boš zajebal pri lastnoročnem pacanju.

Pa če adapter na zunaj izgleda enako, še ne pomeni, da ima notri žile pravilno zvezane. Sploh pa pozabi na razne telefonske in ISDN adapterje, ker ti nimajo z rač. omrežji nič.

V vsakem primeru je bolje, da se s tem ne ukvarjaš, če nimaš izkušenj s pacanjem UTP kablov za računalniška omrežja in nekaj mi pravi, da teh izkušenj nimaš. Kupi stikalo in se ne obremenjuj s kabli. Vse ostalo ni vredno časa in živcev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

pixelzgaming ::


kot so ti zgoraj povedli razdeliš parice, tukaj še imaš skico.
Komp: 2600X | 16GB DDR4 | 500GB NVMe | 10 + 10 + 6 + 4 TB HDD | GTX 1060 6GB
Telefon: S23 Ultra
Avto: Megane MK4 GTLine

Zgodovina sprememb…

Markus386 ::

Tole zgoraj na sliki ne bo delalo nič. Lahko imaš kabel, ki ima oba konca x2, kot na desni strani slike. Tak, iz enega na dva, pa ne bo delal (oz. bo samo ena vtičnica, pa še tko samo 100mbit).

Najboljši odgovor je seveda, da obdržiš kabel kot je bil originalno, daš na koncu switch za 15, 20eur, pa je.

krneki0001 ::

1Gbitni 8 portni switch je 20€. 5 porti še par evrov cenejši. Pa imaš orenk linijo, ne neki s šumom.

MIHAc27 ::

Gornja slika bi bila ok, če bi imel samo eno napravo naenkrat priklopljeno. Če imaš 2 potem seveda ne.
Lahko pa na obeh koncih razdeliš na 2. konektorja. To 100% deluje, gre pa internet samo do 100mbit.

Vseeno je bolje dati en switch, če le ni problem napajanja.

prigrajf ::

Še enkrat hvala za odgovore. Ja res je, imam bolj google znanje :P. Sem včeraj tudi jaz vezal po tej skici in mi je deloval le en izhod. Torej switch it is. Bi kaj takega veljalo LINK

fr1k ::

Če na obeh koncih kabla daš razdelilec, zadeva deluje b.p. Jaz imam tako narejeno, po istem UTP Cat5e kablu v drugem nadstropju delata TV in internet. TV brez zatikanja, internet polna hitrost (94Mb/s oz max. kar se realno dobi iz 100Mb/s linije) sočasno.
Imam pa tale dva razdelilca.
Tudi tale dva sta ki sta malenkost dražja preverjeno delujeta.

Ne vem zakaj bi komplicirali z aktivno opremo če je overkill. Še en element več ki se lahko okvari in porablja energijo. Vsak W energije 24/7 pomeni dodatni €/leto. Torej 5W = 5€/leto.

XS!D3 ::

Še vedno rabiš dodaten port na drugi strani, poleg tega si omejen na 100Mb/s, ker gigabit ethernet uporablja vse štiri parice. V nekaterih primerih seveda tudi to zadostuje, ampak gigabit ethernet pa res ni overkill za LAN v današnjih časih. Še 10GbE bi kdaj prav prišel.

Invictus ::

Razdelilc je čist kul, če potem na drugo stran prestaviš router ali ISP modem.

Malokdo ima hitrejši internet od 100Mbit/s. Pasivna oprema je vedno boljša od aktivna, če gre...

10 GbE pa praktično nihče ne more izkoristiti, ker niti nima dovolj hitrih diskov ;). Poleg tega so switchi še svinjsko dragi :(.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

imagodei ::

Zakaj v današnjih časih sploh ideja, da bi razdelil UTP kabel? Če je blizu računalnik/laptop/televizija, je zraven tudi 220 vtičnica. 5-portni switch je zastonj.


Invictus> "Pasivna oprema je vedno boljša od aktivna, če gre..."

Glede na cene današnjih SOHO switchev (in routerjev) bi se težko strinjal s to izjavo. Vem, kaj želiš povedat, ampak spodobni SOHO 5- ali 8-portni switch dobiš za ceno dveh pralnih praškov Ariel.
- Hoc est qui sumus -

Invictus ::

imagodei je izjavil:


Glede na cene današnjih SOHO switchev (in routerjev) bi se težko strinjal s to izjavo. Vem, kaj želiš povedat, ampak spodobni SOHO 5- ali 8-portni switch dobiš za ceno dveh pralnih praškov Ariel.

Včasih nimaš tam štroma... Pa spet ena jebena škatla...

Včasih pač drugače ne gre, oz. je to najbolj optimalno.

Poleg tega gre meni mal na jetra, ko imaš milijon škatel in še več prekletih zunanjih el-cheapo napajalnikov (zakaj ne morejo narediti malo večje škatle) , ko se non stop nekaj štuka. Verjemi, da sem videl cel kup LAN budalaštin, ki so na koncu stale več kot pa bi bil začetni vložek v pravo omrežje.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

prowb ::

Invictus je izjavil:

Verjemi, da sem videl cel kup LAN budalaštin, ki so na koncu stale več kot pa bi bil začetni vložek v pravo omrežje.


Why is there never enough time to do it right the first time, but always enough time to do it over? :)

imagodei ::

Invictus je izjavil:

imagodei je izjavil:


Glede na cene današnjih SOHO switchev (in routerjev) bi se težko strinjal s to izjavo. Vem, kaj želiš povedat, ampak spodobni SOHO 5- ali 8-portni switch dobiš za ceno dveh pralnih praškov Ariel.

Včasih nimaš tam štroma... Pa spet ena jebena škatla...

Včasih pač drugače ne gre, oz. je to najbolj optimalno.

Poleg tega gre meni mal na jetra, ko imaš milijon škatel in še več prekletih zunanjih el-cheapo napajalnikov (zakaj ne morejo narediti malo večje škatle) , ko se non stop nekaj štuka. Verjemi, da sem videl cel kup LAN budalaštin, ki so na koncu stale več kot pa bi bil začetni vložek v pravo omrežje.

Saj pravim, da te sicer razumem, ampak v temle konkretnem primeru govorimo najverjetneje o enem kablu, ki pride iz switcha v drugo sobo, tam pa se rabi več ethernet priključkov. 5-portna 100Mbit stikala dobiš že za pod 10 EUR, kanček boljšega 1Gbps pa za slabih 30 EUR. Ob predpostavki, da je blizu štrom, je 5-portno 100Mbit stikalo že skoraj cenejše kot tisti razdelilci. Pri čemer nisi omejen na 2 napravi, poleg tega pa še na drugem koncu ni treba zasesti dveh portov na obstoječem switchu. Se strinjam, da če daš razdelilec, vse skup zgleda malce bolj sterilno in estetsko, nimaš dodatnega kabla za napajanje, dodatne škatle... Je pa switch bolj scalable rešitev in v končni fazi pomeni manj štukanja. Ko se bo OP spomnil, da potrebuje še tretji kabel, bo razdelilec itak odpadel in bo potreboval switch.
- Hoc est qui sumus -

Invictus ::

Da se ne bova midva kregala, naj OP napiše točen opis stanja in svoje želje. V točkah... Najbrž zna to...

Ker nič hujšega od polovičnega opisa in nabijanje z enimi butastimi, poguglov na internetu, rešitvami ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

imagodei ::

Invictus je izjavil:

midva kregala

Sej se ne kregava. Debatirava. :) Daleč od tega, da sem najpametnejši; na forumu kdaj pa kdaj vseeno dobim kakšen alternativen pogled na stvar, ki jo že leta delam ko fijakarski konj. :D
- Hoc est qui sumus -

prigrajf ::

Vidim da se je razvila prava debata:D

Da še enkrat povem stanje, ki ga imam. Iz modema, ki je v zgornjem nadstopju, imam potegnjen mrezni kabel do svojega nadstropja/routerja. Od tam pamrezni kabel do dnevne. Tam bi rad stvar razdelil. Torej kupil bom switch in stvar rešena:D

Še enkrat hvala za pomoč in mnenja

veso266 ::

A nima vecina stikal in usmerjevalnikov itak PoE tkoda ne rabiš extra napajalnika
Why do you need an e signature if everyone can delete it

imagodei ::

Večina SOHO stikal in routerjev? Ne bi se odločil ravno za besedo "večina". In ko govorimo o PoE običajno govorimo, da so takšna stikala (in usmerjevalniki) zmožni zagotavljat napajanje drugim napravam. Vsaj kolikor je meni znano, v SOHO segmentu ni prav veliko switchew in routerjev, ki bi imeli predvideno, da se sami napajajo preko PoE. Drznil bi si celo reči, da jih je precej malo.
- Hoc est qui sumus -

Invictus ::

veso266 je izjavil:

A nima vecina stikal in usmerjevalnikov itak PoE tkoda ne rabiš extra napajalnika

Pravzaprav jih je precej malo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

veso266 ::

@imagodei in @Invictus mata prav (je pa res da ko slišim besedo SOHO pomislim takoj na mikrotike (verjetno je SOHO zaradi cene) (ki pa koker sem seznanjen imajo vsaj POE IN (cenejši(razen HAP Lite ta pa tega nima) in malo dražji imajo tudi POE Out (četudi samo na enem portu


bi bilo pa uporabno če bi še drugi SOHO routerji imeli POE (res nevem zakaj nimajo, saj je uporabna zadeva)
Why do you need an e signature if everyone can delete it

Invictus ::

Zato, ker morajo potem pripeljati na UTP port 25W in dodati močnejši napajalnik. To podraži zadevo.

Power over Ethernet @ Wikipedia

Malo branja.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

krneki0001 ::

Zadeva je zanimiva za kamere, kjer pripelješ štrom za delovanje kamere. Pa še to samo za notranje kamere, ker zunanje imajo ponavadi ogrevano ohišje, ki pa požre več od 25W.

prigrajf ::

Evo en update in novo vprasanje. Ne bom odpiral nove teme, bom uporabil kar to. Switch kupljen in vse deluje, kot sem si zamislil. Sedaj pa imam novo vprasanje.

Kot že povedano imam potegnjen iz zgornjega nadstropja (modem) do spodnjega (moj router) utp kabel. Malo sem pogooglal in nasel, da je mozno prenasat po enem kablu net in tv (nastavitev modema na trunk port). Sedaj pa mi ni najbolj jasno kam ta kabel priklopit. Ali najprej v switch ali router? Router v bistvu uporabljam trenutno le za wifi.

Hvala že v naprej. Sedaj sem zagotovo izpadel kot noob :p

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: prigrajf ()

SeMiNeSanja ::

Običajno gre modem----switch----router
Telefone in tv pa v switch.
Računalnike pa na router. Če ta nima dovolj portov, pa še en switch na router...

Invictus ::

Če hočeš imeti net in tv na enem kablu, rabiš podporo VLAN trunkov.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

TOP ::

V modemu odpri še ena vrata na thrunk sam porem moraš vleč iz modema dol kabel najceneje,če lahko.

Mesar ::

Kupiš 3 portni switch pa je, ne posluši SeMiNeSanja k ti bo svetoval 48 portni switch za 1 pc in 1 tv
Your turn to burn!

SeMiNeSanja ::

Mesar je izjavil:

Kupiš 3 portni switch pa je, ne posluši SeMiNeSanja k ti bo svetoval 48 portni switch za 1 pc in 1 tv

Ma nemoj? Sicer pa so običajno ta mali switchi 4 ali 8 portni. Če vzameš 4 portnega, se ti hitro pokaže, da ti je spet zmanjkalo ravno za en port, tako da je ceneje, če koj kupiš 8 portnega, ki ni bistbeno dražji.

48 portnega pa kar ti nabavi. Boš že vedel kako ga izkoristiti, saj si brihten, kajne?

prigrajf ::

Update stanja. Vse bi delovalo kot sem si zamislil, če le ne bi mel prezastarelega komunikatorja :P Hvala še enkrat za pomoč.

marjan_h ::

Če si sposodim temo:

Ali lahko dam 2 utp kabla v en kabelski kanal? Zaradi motenj mogoče ne?

SeMiNeSanja ::

marjan_h je izjavil:

Če si sposodim temo:

Ali lahko dam 2 utp kabla v en kabelski kanal? Zaradi motenj mogoče ne?

Komot.

Veš po koliko paric se pelje skupaj v datacentrih!
npr 50 in več paric v enem kablu :



Ali veliko kablov v enem šopu:

Bellzmet ::

Je tole možno oz ok?

Na modem/router (optika T-2) bi imel preko 2x LAN kablov povezana 2x switch:
1. switch v zgornjem nadstropju (PC, TV, NAS)
2. switch v spodnjem nadstropju (TV, media player)

starfotr ::

Je dobro in ni dobro. Odvisno je od tipa optike.

Zadeva, ki bo delala povsod: posebej kabel za TV, posebej kabel za internet.

Kabli za TV direktno v T-2 škatlo (lahko je L2 switch, lahko modem z routerjem).

Tole je rečeno generalno.

Bellzmet ::

Tip optike?

Kaj pa če imam na optika modem od T-2 najprej vklopljen svoj router in potem na svoj router zgornjo kombinacijo 2xLAN?

starfotr ::

Poglej, tipov dostopa je več.

Imaš optiko v lasti T-2, ki je grajena v topologiji P2P. Tam je v uporabi switch L2 ali pa modem Iskratel F60 (mislim, da je pravi model). Obstaja tudi v topologiji P2MP, to delajo v zadnjem času.

Potem imaš optiko od telekoma, katera se deli na dva dela. Prva je LLU, kar je isto kot T-2 P2P, drugo je GPON BRO P2MP.

Ruter rabiš?

Bellzmet ::

Vse je še v fazi planiranja. Opreme nimam še nobene. Čisto praktično me zanima, če je zadeva izvedljiva. Ker drugače nimam druge kakor planirat 3xLAN v eno sobo. Seveda bi raje imel 1x LAN + switch, če se da.

Hikari ::

Fantje ne ga biksat s temi Y eth kabli. Edina legit opcija je deljenje s stikalom, ki pa so poceni.

XS!D3 ::

Bellzmet je izjavil:

Vse je še v fazi planiranja. Opreme nimam še nobene. Čisto praktično me zanima, če je zadeva izvedljiva. Ker drugače nimam druge kakor planirat 3xLAN v eno sobo. Seveda bi raje imel 1x LAN + switch, če se da.

Če je v fazi planiranja, bi jaz vsekakor potegnil vse kable (čimveč :)) iz centralne lokacije. Se pa sigurno da zrihtat z managed switchi, ampak maš potem kar naenkrat switche vsepovsod.

Bellzmet ::

Mah teh špagetov bo potem ogromno (pa še elektrika zraven)...switch je pa samo majhna škatlica.

OK se pravi je zadeva izvedljiva.

starfotr ::

Špageti gor ali dol, videl jih ne boš, ker bodo skriti. Mislim, sedaj imaš idealno priložnost, narediti, kot je treba, ti bi pa rad prihranil nekaj eur? Prav, prihrani, vendar ne sprašuj potem, kako delati invalidno omrežje. Misliš, da boš s switchi naknadno imel vse skupaj bolj estetsko, kot, če bi se vse zaključilo v eni točki - komunikacijski omari?

Bellzmet ::

Hm ja raje bi imel do sobe en LAN in tam mini switch za 3-4 priklope, kakor pa 3x LAN kabel. Seveda, če je to izvedljivo. Zato pa sprašujem, ker se na zadeve ne spoznam. Če ni druge rešitve bo pa pač 3x LAN.

Niti ne vem v čem je razlika med 20 portnim switchom in 4 portnim switchom. Zakaj naj bi 20 bil OK, 4 pa ne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellzmet ()

videc ::

20 portni so, ponavadi, bolj zmogljivi. Ok bo vsak, ki ti bo delal, kot želiš ti.
Ne bo nič narobe, če boš imel dva ali več LAN kablov. Škodilo ne bo.

Invictus ::

Bellzmet je izjavil:

Hm ja raje bi imel do sobe en LAN in tam mini switch za 3-4 priklope, kakor pa 3x LAN kabel. Seveda, če je to izvedljivo. Zato pa sprašujem, ker se na zadeve ne spoznam. Če ni druge rešitve bo pa pač 3x LAN.

Ne spoznaš še, zato potegni 4x LAN kabel.

Sam imam v vsaki sobi vsaj 2, pa mi kje že manjka, ko ima vsako sranje Ethernet.

In Wifi ni rešitev, ker je prepočasen...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

starfotr ::

Poglej v zgodovino. Včasih je bil telefon pri hiši, navadno na hodniku. Potem bi kdo rad imel še svoj telefon v sobi in je bilo treba vleči kabel. Isto s televizijo in antenskim kablom/kabelsko TV. V vsakem prostoru je bila po ena vtičnica za elektriko, danes jih imaš polno. Isto s stikali za luči.

Včasih se je tudi mislilo, da v prihodnosti ne bo nič drugače.

Potem je računalnik potreboval telefonsko linijo, poleg telefona za dial up dostop. Prišli so modemi za DSL ipd.


Glej, ko delaš novo, je to praktično zastonj. Vleči 1 ali 4 kable je isto. Dela je ravno toliko. Edino, kar boš, plačal boš več metrov kabla. Kabel je pa poceni. Ravno tako so cevi poceni. Govorimo dobesedno o centih oz. nekaj 10 centov na meter.

Torej, ti in tvoj štromar glejta, da se zaključi vse v eni točki. In na primer, do TV je pametno napeljati vsaj 3 kable UTP. Prvi za IPTV, drugi za Android box/pametno TV, tretji za računalnik ali rezervo ali pa če ga porabiš za točko 2. Tako glej, da je za TV povsem ločeno omrežje in da so kabli direktno v modem od T-2. Pa bo vse delalo. Tudi če menjaš operaterja v prihodnje, bo vse pripravljeno tako, da bo ok, če boš upošteval to navodilo. Zamenjal se bo samo modem. Vklopiš in dela.

Pri računalniku moraš imeti najmanj 2 kabla. Računalnik in mrežni printer.

Še v kopalnico napelji cev za mrežo. Mogoče se boš nekoč spomnil, da bi rad imel pametno ogledalo ali TV ali radio ali karkoli. Cev te bo stala 2 kofeta.

Nikoli ne veš, kaj se boš zmislil čez 5 let. Mogoče boš želel kamere. In je mnogo lažje menedžirat tak sistem, kjer se vse steka v eno točko, kot pa da se ti nekaj "nenadzorovano" deli.

imagodei ::

@starfotr,

točno tako. Jaz sem pred 5 leti vlekel napeljavo po bajti. Vse je bilo v naprej predvideno, kje bo internet kotiček, kje bo TV, kje bo ... ni da ni. Seveda sem vse delal na rezervo, sem ravno s tem v mislih, ker - kaj pa veš, kaj mi pride na misel čez 5 let. UTP kabel sem si pripeljal do postelje, hudiča še do otroških postelj sem ga napeljal.

No, še je bilo premalo - točno tam, kjer imam danes postavljen računalnik, ni UTP priključka. Če bi delal danes, bi še ene 10% več elektrike in še ene 20% več UTP inštalacije napeljal.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

ToniT ::

imagodei je izjavil:

@starfotr,

točno tako. Jaz sem pred 5 leti vlekel napeljavo po bajti. Vse je bilo v naprej predvideno, kje bo internet kotiček, kje bo TV, kje bo ... ni da ni. Seveda sem vse delal na rezervo, sem ravno s tem v mislih, ker - kaj pa veš, kaj mi pride na misel čez 5 let. UTP kabel sem si pripeljal do postelje, hudiča še do otroških postelj sem ga napeljal.

No, še je bilo premalo - točno tam, kjer imam danes postavljen računalnik, ni UTP priključka. Če bi delal danes, bi še ene 10% več elektrike in še ene 20% več UTP inštalacije napeljal.


Enako je bilo pri meni.
Nikoli ne moreš predvideti vseh vtičnic. Pred 10 leti sem do vsake vtičnice peljal 2 UTP kabla, danes bi jih 4.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razdelitev kabla za internet in TV

Oddelek: Omrežja in internet
294589 (1180) geneticsunny
»

Razdelitev UTP kabla in Wi-Fi

Oddelek: Omrežja in internet
91779 (1418) realize
»

Internet po hiši (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6813053 (7843) XS!D3
»

Kateri kabel 60m? UTP,FTP?

Oddelek: Pomoč in nasveti
205361 (4309) LuiIII
»

Domače omrežje - precej veliko

Oddelek: Omrežja in internet
488628 (6927) SeMiNeSanja

Več podobnih tem