» »

HDD se ugaša

HDD se ugaša

mulc007 ::

Kar naenkrat se je začelo dogajat da po minuti ali dveh delovanja ugasne disk. Ostale stvari ostanejo prižgane.
Je to zaradi slabih kondenzatorjev na disku in se jih da zamenjat?

Han ::

Kateri disk, plata, napajalnik, kateri OS? Starost komponent? Firmware je zadnji?

Miha 333 ::

Najprej poskusi drug napajalnik, če bo isto, je najverjetneje pokvarjen disk. Na disku razen celega vezja bolj težko karkoli menjaš, razen če imaš prakso s SMD spajkanjem.

m0LN4r ::

 probaj to

probaj to

https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Riff ::

mogoče je samo slab priključek za napajnaje diska dazgubi stik, najprej priklopi drug priključek

mulc007 ::

Poskusil sem z drugim HDD pa je bil rezultat isti.

Sliši se nekakšno cvrčanje (že daljše obdobje) in sedaj ko se izklopi disk še nekakšen mehak RRRRRRRRRRRRRRRRRR. Najprej sem mislil da prihaja ropot od nezbalansiranega ventilatorja v napajalniku. Ko pozorno poslušam se mi zdi da zvok prihaja nižje. S prstom sem ustavil ventilatorja za CPU in grafično, pa ni bilo boljše.
Opazil sem da so trije največji kondenzatorji na plati napihnjeni (mislim da na njih piše T208). Bi bil to lahko vzrok za omenjene zvoke in težave?

T20B 1500uF 16 V

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mulc007 ()

Han ::

Vsak napihnjen kondenzator je lahko vzrok za spremembe in težave.

mulc007 ::

Zdaj iščem kje bom dobil takšne kondenzatorje pa sem nekje prebral če je kondenzator 105 stopinjski potem je verjetno low ESR.
Na mojih piše 105 stopinj, pa me zanima kaj pomeni low ESR.

Han ::

mulc007 ::

Zamenjal sem kondenzatorje, sedaj pa se ob prižigu ne zgodi prav nič. Tudi napajalnik je tiho. Je možen vzrok za to slab stik kondenzatorja?

Han ::

Je. Možno je tudi, da je kondenzator zanič ali pa si ga narobe obrnil (polariteta). Ali pa si ob menjavi kaj drugega skuril...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

mulc007 ::

Kondenzatorje sem dal preverit in so vsi vredu.
Pri teh kondenzatorjih so žice verjetno debelejše ker sem jih komaj spravil skozi plato, pa še to je vn gledalo samo par desetink. Sumim da zaradi debeline žice lot ni šel skozi plato in s tem ni zalil vseh plasti, zato se ni povsod ustvaril stik (baje ima plata več plasti)

Možnost vidim da žičke stanjšam s strganjem ob oster nož, ali pa da luknjice v plati prevrtam s svedrom premera 0.8 mm.
Kaj priporočate?

Han ::

Jaz ponavadi malo povrtam luknje s posebnim tankim svedrom.

s0m3thing ::

Boljše da stanjšaš žičke, kakor da povrtavaš luknje v PCBju, saj se po vrtanju PCBji bakrijo, da je v luknjah baker in če ga odstraniš, obstaja možnost, da sploh ne bo povezave z notranjim(i) sloji.

mulc007 ::

Kaj vse se poleg spajkalnika še potrebeuje za lotanje? Jaz uporabljam le spajkalno žico. Po lotanju vidim na njej svetlo rjavkasto zadevo...sumim da je ta prevleka zato da se lot sprime z materialom in gre v špranje.
Vem da se uporablja še neka smola...verjetno je s tem premazana prej omenjena žica.
In pa čistilna gobica da očistiš špico da se ne žge....jaz obrišem kar ob čist bel papir ob tem pa zavrtim da se povsod očisti.
Vem še za tisto odsesovalno napravo ampak je nimam. Je v uporabi še kaj drugega?
Ko sem odstranil kondenzatorja je nekje zašgana umazanija. Je to smiselno očistit-s čim?

Han ::

Zelo uporabna zadeva je "pletenica za razspajkanje", s katero odstraniš odvečno packarijo, ki ostane po tem, ko odspajkaš defekten kondenzator. Po tem luknjico malo povrtaš, pri čemer je ne večaš oziroma širiš. Na koncu površino spihaš in obrišeš s krpico, namočeno v etanol ali podobno čistilo.

DeeCoy ::

Kje ste slišali da se luknje v pcbjih povrtajo? Luknje so prevodne, včasih služijo kot vie, zato se jih NE vrta (razen zaradi mene na enostranskih pcbjih). Sigurno ne rabiš zalivat luknje. Dovolj je, da je stik na padu (bakrenem delu pcbja, ob luknji), torej če je zalotano na spodnji strani plošče, je to to. Preveri, če so kondenzatorji prav obrnjeni (tam, kjer je na zgornji strani pod kondenzatorjem v krogu potisk črtkan, gre minus kondenzatorja (na kondenzatorju označeno ponavadi s sivo črto)).
Zažgana umazanija je ponavadi mast iz žice in načeloma ne igra nobene vloge, razen estetske.
Poleg pletenice, je pametno imeti še pumpico, na eni strani segreješ cin, na drugi strani ga s pumpico posesaš in s tem očistiš luknjo.

All in all.. če disk po vsem tem še vedno ne dela, je lahko šlo kaj drugega, odstopil je kakšen pad od kondenzatorja, ali pa si kje kaj pregrel, razlogov je lahko ogromno.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Popravilo LCD zaslona (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
7214102 (10943) Telbanc
»

Set za spajkanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
569834 (7558) He-Man
»

Kakšen kondenzator je to ?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
283183 (2226) cortez
»

Kako popraviti mamaplato, kjer so crknili kondenzatorji? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
10314883 (10563) Pyr0Beast
»

Nasvet glede potencialno skurjene mamaplate (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
608410 (7069) Pyr0Beast

Več podobnih tem