» »

Sestava PC-ja

Sestava PC-ja

bigbada ::

Recimo, da si kupim vse komponente posamezno, pa da si sam sestavim PC. Je to težko za nekoga, ki recimo tega še nikoli ni delal, vendar ni čisti laik na področju računalništva? Lahko kaj oreng "zajebem"? Kaj moram paziti pri nakupu?

Mislite, da bi mi kaka dobra duša to naredila za protiplačilo (recimo da dam nekomu 50€ pa pir) da mi skupaj sestavi pc :) ?

Še to me zanima. Rabim:
-Ohišje
-Napajalnik
-Grafično
-Procesor
-Rame
-SSD + HDD
-Matično

Je to vse ali sem kaj zgrešil?

konspirator ::

Nakup namiznega PC-ja

-Grafično
-Procesor


Pri intel cpu je grafična že onboard, če seveda zadostuje potrebam.

-SSD + HDD

Lahko imaš samo ssd, za hoardanje podatkov se uporablja NAS škatla Network-attached storage @ Wikipedia .


pozabil si na cpu hladilnik, razen če tovarniški zadostuje (je ponavadi nadležno glasen in bolj kot ne neučinkovit).


Ko sestavljaš: če gre skupaj brez uporabe kladiva, potem načeloma ne moreš ničesar zajebati.
Potrebno se je razelektriti, psu povežeš z atx 12V 4-8 pin na mb& glavni atx 24 pin, vstaviš rame, cpu noter, hladilnik gor, privijačiš mb v ohišje.
Pri cpu je potrebno imeti vsaj malo občutka, ko ga spravljaš v socket.
--

Zgodovina sprememb…

DarwiN ::

Ali pa kupiš sestavljeno kišto na dubaro/boostboxx in rešeno.

Trenutno best buy tale sestava za 1379€ + 20€ dostava... Vrhunska zadeva, ne vem pa, če zadostuje ali morda presega tvoje zahteve/budget.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Excavator ::

Mislim, da je ze kakih 20 podobnih tem ampak naj ti bo..

IMO je to kot neko sestavljanje lego kock. Vse gre skupaj samo v dolocene priklope, ampak s silo se da naredit vse. Pomoje ce pogledas kak yt video na to temo bi lahko komot sestavil pc sam.
Je pa vedno neka nevarnost, ze gledano na statiko da kaj skuris.(Prej se dotakni radiatorja, da se razelektris.)

Ce imas kolega, ti bi pomojem pomagal samo za kak pir ce je vsaj malo spozna.

Integrated graphics zadostuje tistim osnovnih potrebam, drugace pa vzames +GPU kot si omenil.
Cpu cooler je tudi za osnovnega userja dovolj tisti stock, v BOX kit-u je pa tud temu primerno glasen in ucinkovit.

bigbada ::

Ne, za gaming to. Tak da grafična posebej.

CPU hladilnik? A original CPU nima svojega hladilnika? Potem, če kupiš posebej hladilnik, moreš tistega iz CPU-ja odstraniti ali kako to gre? Si ne predstavljam.

Kaj rami morajo vsi biti isto MhZ? Recimo DDR4 2400, DDR4 2333 itd... Ali je to vseeno?

Excavator ::

bigbada je izjavil:

Ne, za gaming to. Tak da grafična posebej.

CPU hladilnik? A original CPU nima svojega hladilnika? Potem, če kupiš posebej hladilnik, moreš tistega iz CPU-ja odstraniti ali kako to gre? Si ne predstavljam.

Kaj rami morajo vsi biti isto MhZ? Recimo DDR4 2400, DDR4 2333 itd... Ali je to vseeno?


Vsi rami bodo delovali na frekvenci najnizjega, ce se ne motim. Torej v tvojem primeru 2333mhz. Glej tudi ce maticna sploh podpira DDR4, ponavadi imajo tudi neke omejitve glede max RAM-a.

Za CPU pa stock cooler je dejansko OK sam je kar glasen+kak off the shelf te pride enih 30-50e. Menjava tega pa tud ni neka znanost, dobis poleg navodila imas pa tudi yt.

Imas pa pri nas tud firme, ki ti sestavijo PC po narocilu. Glej funtech in pa agt.

Zgodovina sprememb…

bigbada ::

DarwiN je izjavil:

Ali pa kupiš sestavljeno kišto na dubaro/boostboxx in rešeno.

Trenutno best buy tale sestava za 1379€ + 20€ dostava... Vrhunska zadeva, ne vem pa, če zadostuje ali morda presega tvoje zahteve/budget.


Pošiljajo v slovenijo, plačilo po povzetju? (nimam paypal oz cc)

DarwiN ::

Seveda pošiljajo.. Če nimaš paypal, lahko plačaš s predračunom na banki.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

bigbada ::

Vsak procesor verjetno ne paše na vsako matično? Mora imeti isto "podnožje"? Recimo, da kupim 1151 matično (te so najnovejše?), potem mora biti tudi procesor 1151? Saj verjetno večina novih zadev je 1151.

Pa še to, je možno, da kupim grafično pa ne paše na matično? Da bi bila prevelika. Nove grafične so nekam ful velike..

ST-777 ::

bigbada je izjavil:

...je možno, da kupim grafično pa ne paše na matično? Da bi bila prevelika.
Ko sem kupoval računalnike, so jih sestavili v firmi, kjer sem kupil komponente. Sestava je bila včasih celo brezplačna. In tako se ne more zgoditi, da kupim grafično, pa ne paše na matično. Svetujem, da sestavo prepustiš strokovnjakom.

gddr85 ::

1151 mora bit cpu in matična, potem imaš pa novo 8xxx serijo, ki dela samo na z370 čipsetu, sky/kaby pa ne dela na z370, gpu bo pasal na vsako matično, bolj je problem, da je kišta dovolj široka in dolga

bigbada ::

Še to v čem je fora, če je ssd 2,5 ali pa 3,5? 2,5 paše samo v prenosnike?3,5 pa v kišto? Torej velikost?

Pa a imajo vse novejše matične več priklopov za grafično kartico? To je PCIe slot, če sem se pravilno informiral ali ni to to?

Hvala vsem za odgovore. Koristne informacije!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bigbada ()

gddr85 ::

3.5" ssd ne obstaja, razen če si gledal kak sshd
čisto vse matične nimajo več priklopov

bigbada ::

Aha, kaj 3-pinski ventilator se lahko priklopi na matično, ki ima 4-pine ali mora biti 4-pinski ventilator? V čem je sploh razlika?

gddr85 ::

lahko ga priklopiš, zadnji pin je samo pwm za reguliranje obratov

bigbada ::

Pa je vseeno kako not vtakneš ali lahko kaj "skuriš"? Če so 4 pini, potem 3 pine daš noter z leve ali desne strani najprej (kot to o x x x ali x x x o)

gddr85 ::

afair, ne moreš falit, ker stvar zdrsne v vodilo, razen če boš s kladivom probaval..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gddr85 ()

Han ::

Je priključek tako oblikovan, da sede pravilno samo v eni smeri, od prvega do tretjega pina...

Tudi največja grafična bo sedla v plato, ni pa nujno, da bo šla v ohišje. Kar pomeni, da moraš pred nakupom preveriti dimenzije.

Intelovi procesorji s črko K na koncu, nimajo priloženega hladilnika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

bigbada ::

Recimo, da imam v matični ene rame, ki so DDR4 2600Mhz ali lahko potem dam noter iste rame, ki so 2333Mhz ali se lahko kaj "skuri" ? Če sem prav pobrskal to deluje, ampak bosta oba delovala na nizji frekvenci, torej 2333, zato je boljše vedno imeti rame s popolnoma isto frekvenco? Kaj pa "znamka" ramov ima kako vlogo? Recimo da imaš noter ddr4 3000Mhz Kingston rame pa daš zraven ddr4 3000Mgz Crucial rame.

theVB ::

DarwiN je izjavil:

Ali pa kupiš sestavljeno kišto na dubaro/boostboxx in rešeno.

Trenutno best buy tale sestava za 1379€ + 20€ dostava... Vrhunska zadeva, ne vem pa, če zadostuje ali morda presega tvoje zahteve/budget.



Tole kupi brez razmisljanja, se mene so prsti zasrbeli za tako ceno, pa lep izgled. A kaj ko hocem vodno/8700k :'(

bigbada ::

Pa kaj to zelo "brni". Ima dosti ventilatorjev not. Jaz hočem da je kišta popolnoma tiha. Je to sploh možno?

smacker ::

Poglej si kak video za lažjo predstavo. Maš jih cel kup, tud za specifične komponente. Primer:

ziga1990 ::

bigbada je izjavil:

Pa kaj to zelo "brni". Ima dosti ventilatorjev not. Jaz hočem da je kišta popolnoma tiha. Je to sploh možno?


je možno samo rabiš ohišje z zvočno izolacijo in naštelat bi moral ventilatorje pa tudi nebi škodovalo če vzameš zero fan napajalnik in grafično
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

Han ::

Pri gaming kišti boš dosegel popolno tišino le z vodnim hlajenjem, če boš črpalko z ventilatorji primerno izoliral...

ziga1990 ::

^^ aha prej zračno hlajenje ima boljši Price/Performance je tišje in bolj zanesljivo.
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

TOP ::

ziga1990 je izjavil:

^^ aha prej zračno hlajenje ima boljši Price/Performance je tišje in bolj zanesljivo.

Tukaj si pa mal mimo ustrelu imam vodno hlajenje že 7 let in ni primerjave napram zračnemu v nobenem segmentu,celo v prahu v ohišju ne.Je pa res mam custum hlajenje ne tisti kompleti,ko je pumpa gor na bloku od cpuju.

bigbada je izjavil:

Pa kaj to zelo "brni". Ima dosti ventilatorjev not. Jaz hočem da je kišta popolnoma tiha. Je to sploh možno?

Svetujem ti,kot je že nedko omenu,daj prepusti to kakemu kolegu ali strokovnjaku,ki ve kaj dela,ker ti se tudi v par dneh ne boš dosti navadu,kvečjemu kaj skuru.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TOP ()

ziga1990 ::

^^TOP jaz sem mislil AIO vodno ti imaš profi vodno
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

TOP ::

aha okej to pa se strinjam ja.

bigbada ::

Kaj pomeni če spredaj pred rami piše SO DDR3 recimo. Tisti SO? Nekateri nimajo tega napisa...

Pa kaj pomeni če so rami 1-kanalni ali pa 2-kanalni. Je to pomembno?

smacker ::

z SO se označujejo SO-DIMM, ti so za prenosnike. Rami nimajo kanalov, kanal je povezava med CPU in ram sloti. Pri večini maš dva kanala in na vsakem 1 ali 2 reži, skupaj torej 2 oz. 4 reže za ram. Če hočeš dual channel, rabiš 2 palčki rama, torej 2x4gb namesto 1x8gb. Dual channel je malenkost hitrejši, v praksi se ne opazi preveč.

IL_DIAVOLO ::

bigbada je izjavil:

Recimo, da si kupim vse komponente posamezno, pa da si sam sestavim PC. Je to težko za nekoga, ki recimo tega še nikoli ni delal, vendar ni čisti laik na področju računalništva? Lahko kaj oreng "zajebem"? Kaj moram paziti pri nakupu?

Mislite, da bi mi kaka dobra duša to naredila za protiplačilo (recimo da dam nekomu 50€ pa pir) da mi skupaj sestavi pc :) ?

Še to me zanima. Rabim:
-Ohišje
-Napajalnik
-Grafično
-Procesor
-Rame
-SSD + HDD
-Matično

Je to vse ali sem kaj zgrešil?


Sem bil pred pol leta v istem polozaju in sem skoraj skuril zadevo. Potem sem dal vse skupaj enemu, ki se profesionalno ukvarja s prodajo in popravili racunalnikov in mi je profesionalno sestavil za dzabe. Mislim da je bilo 15 evrov al nekaj takega. Drobiz v primerjavi s tistim, kar lahko zajebes. Ne se igrat s tem


Lp

drekodovce ::

skoraj skuril? Kako je to izgledalo? Z brenerjem skakal okoli kompa?

/s

p.s. vprašanje je resno :)

tikitoki ::

Sestaviti komp ni niti tezko, niti lahko. Moras zadevo vsaj malo poznati oz. jaz bi na tvojem mestu raje vadil na rabljenem racuniku in ne novi (dragi) kisti.

Glede na tvoja vprasanje se strinjam z ostalimi, raje prepusti sestavo komu drugemu.

ziga1990 ::

^^ bolje dati 15-30€, da ti nekdo sestavi računalnik, kot pa da ti narediš škodo. Sedaj če te sestavljanje veseli pa lepo počasi pa še kakšen video na YT pogledat
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

vres.ales ::

Sploh mi ni jasno kaj lahko zajebeš, če so vsi priključki trotl ziher :)
Za 15€ pa bi jaz tudi sestavil to vkup ja, dobra urna postavka

DarwiN ::

Odvisno od komponent. Cable management tudi vzame čas. Nove komponente, ledice, ventilatorji. CPU cooler ima vsak svoj način namestitve. Sem ravno včeraj sestavjlal po dolgem času. Zraven Enermax napajalnika na primer dobiš eno takšno škatlico za regulacijo vseh ventilatorjev, vključno s procesorkim:

Res je, da težko kaj uničiš, ampak čas pa vseeno kar leti. Sploh ko želiš biti ekstra previden.

Še ena mimogrede prigoda: Ram sloti na določenih ploščah imajo po novem en zatič/pritrdilo na eni strani fiksiran.. Sem želel po old school odpret ta zatiča na obeh straneh in sem tega fiksnega skoraj odlomil, ko se ni hotel odpret. :)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

ziga1990 ::

vres.ales je izjavil:

Sploh mi ni jasno kaj lahko zajebeš, če so vsi priključki trotl ziher :)
Za 15€ pa bi jaz tudi sestavil to vkup ja, dobra urna postavka


montaža procesorja na matično je zame najbolj problematična in tu najhitreje narediš škodo
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

mulc007 ::

Še mene zanima glede sestave PC...
1. Pred časom sem kupil star rabljen PC in mi je prodajalec nekaj razlagal o BIOSu...če se prav spomnim je potrebno pri sestavljanju PCja na začetku v BIOSU nekaj nastavit, drugače bi se zgodilo da bi nekaj skuril. Ne vem točno kaj je to bilo in ali je pri dandanašnjih PCjih tudi še kaj podobnega.

Pred leti sem si sestavil PC pa sem imel mogoče nekaj sreče da nisem imel težav.
Zdaj bi se zopet lotil sestavit PC, predvsem zato ker imam v tem primeru garancijo na posamezno komponento (če kupiš že sestavljen PC in odpreš kišto, grancija propade) Jaz bi si rad dal v kišto nekaj svojih diskov.

2. Sestavil bi tišji PC, grafična ni zahtevna ker ne igram iger:
- CPU z vgrajeno grafično....npr. AMD Ryzen
- RAM 16 GB
- SSD RAM
- HDD diske že imam
- DVD-RW že imam
- matična plošča bi morala imeti priključke za ATA, 2xSATA, disk od prenosnika (tu ne vem ali za prenosnikov disk pride samo kak adapter na SATA, ali pa je posebej)
- tih napajalnik (ker CPU porabi samo do 65W, verjetno ne rabim močnega, vseeno bo malo močnejši za vsak primer če kasneje vgradim grafično)
- povprečno dobra kišta (ni potrebe da je neka huda protihrupna kišta ker bo edini glasen ventilator originalni vent od CPU, pa še temu bom, če se bo le dalo, skozi bios nekoliko zmanjšal obrate kot sem to storil pri prejšnjem) Če bo potrebno bom dal na eno stranico nekaj pene da zadušim hrup.
- Spodaj na sprednji strani kište bo še en silent ventilatorček na 5 Voltih.

Malo se bojim da bi kupil komponente ki se med sabo ne ni najbolje razumele in bi potem kaj nagajalo. CPU je šele prišel na trg.

matobeli ::

AMD nima vgrajenega GPUja, razen dve čisto novi različici. Če misliš na ti dve različici moraš vedet da rabiš MB ki imata priključke za monitor.

Originalni hladilniki so pri AMD kar vredu, pri Intlu ga je pa nujno zamenjat za tišjo zadevo. Ni nek blazen strošek.

SSD ni RAM, ampak "disk".

SATA priključki so enaki za laptop diske (2.5" velikost) in za večje diske (3.5"), odvisno od ohišja ta ponuja vgradnjo 2.5 ali 3.5 velikost diskov. Lahko se tudi nabavi adapter iz 2.5 na 3.5 velikost.

Ohišja so dražja lahko tudi zvočno izolirana, navadna pa pač niso.

Napajalec vzameš tak ki je semi-pasiven, kar pomeni da bo ob majhni obremenitvi popolnoma ugasnil ventilator.
Ventilator CPUja pa itak reguliraš z matično ploščo.

ST-777 ::

mulc007 je izjavil:

... bi se zopet lotil sestavit PC, predvsem zato ker imam v tem primeru garancijo na posamezno komponento (če kupiš že sestavljen PC in odpreš kišto, grancija propade) Jaz bi si rad dal v kišto nekaj svojih diskov.
Najbolje je izbrati pri prodajalcu komponente in jih ta na svojem servisu sestavi, tako se izogneš nakupu nekompatibilnih komponent ali temu, da bi bila vgrajena defektna komponenta. Pred nakupom vprašaj prodajalca, ali bo garancija propadla, če odpreš kišto. Ne verjamem da bo kdorkoli od prodajalcev rekel, da bo garancija propadla, tako boš lahko dal v kišto nekaj svojih diskov in za vse kupljene komponente boš imel garancijo. Ko sem sam tako sestavljal PC, je na računu pisalo za posamezne komponente, koliko garancije imajo.

matobeli ::

Ja madona, a je tole slo-tech.com ali med-over.net?

Sam še pogj "Nakup obvezno v BB", ker imajo na obroke, manjka.

mulc007 ::

Naj še omenim ko sem prejšnjič tišal PC sem vent od napajalnika vezal na zunanje stikalo...5 in 7 V. Vedno sem imel na 5V, brez problemov. Za internet laufat je dovolj.

harmony ::

ziga1990 je izjavil:

^^ bolje dati 15-30€, da ti nekdo sestavi računalnik, kot pa da ti narediš škodo. Sedaj če te sestavljanje veseli pa lepo počasi pa še kakšen video na YT pogledat

Za 15-30€ ti odprem pasto za CPU, za kaj vec pa bos moral dodati se eno nulo zraven podanih stevilk.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup PC - pomoč pri sestavi (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
17514388 (8366) Jerry000
»

zabijanje casa

Oddelek: Kaj kupiti
212907 (1983) dukaric1991
»

Maticna plosca se ne odziva

Oddelek: Strojna oprema
342238 (1786) RC37
»

računalnik nekje do 150€ (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
8612062 (9721) gregc1

Več podobnih tem