» »

Nakazilo denarja od staršev

Nakazilo denarja od staršev

cypena ::

Lep pozdrav,

Rabil bi nasvet od malo bolj podkovanih članov glede transakcije denarja, da ne bi imel kasneje kakšnih nepotrebnih težav z davkarijo ali čem podobnim...

Gre se za to, da bi mi mama dala cca 10k evrov, katere je dobila nakazane na svoj bančni račun kot neke vrsto odškodnino za nepremičnino v kateri jaz živim. Ta nepremičnina je še vedno napisana nanjo, vendar ona ne živi v njej. V tej nepremičnini sem že dolga leta jaz in jo tudi vzdržujem, plačujem položnice in vse kar zraven paše. Ker sem edinec pa nismo komplicirali z raznimi prepisi in menjavo lastništva in je zato še vedno napisana na mojo mamo.

Zdaj me pa zanima kako je najbolje izvesti ta prenos denarja od mame k meni, kot transakcijo na bančni račun ali z dvigom gotovine in mi potem mama to da v gotovini?
Ker bi imel to jaz raje na svojem računu, bi moral potem položiti na moj račun in me skrbi, da mi ne bi to potem smatrali kot prihodek ali kaj drugega in bi potem od tega moral plačati še kak davek ali kaj podobnega.. Ali me lahko za ta denar potem pri dohodnini "štrafajo"?
Če je tako, ga potem raje dam doma v "štumf" :)

Naj povem še to, da je bil od te odškodnine že odveden davek preden je bilo nakazano mami.

Ker sem sam bolj nepodkovan v tej smeri, se obračam na vas za pomoč in bom zelo vesel, če mi kdo lahko pomaga s kakim koristnim nasvetom glede tega mojega primera, hvala.

in srečno, zdravo in veselo novo leto 2018 :)
če seješ veter, boš po vsej verjetnosti požel vihar...
pa lep dan želim :)

Invictus ::

Obvezno darilna ali izročilna pogodba.

Nepremičnino pa tudi prepiši nase, ker niso ne veš kaj piči stare ljudi ;). Enako z izročilno/darilno pogodbo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

cypena ::

To s prepisom nepremičnine imamo v planu, če ne zaradi drugega zato, da bom potem jaz lahko določene zadeve sam urejal, ne da mamo s seboj vozim...

Kje in kako je pa najbolje narediti to darilno pogodbo(za denar in za nepremičnino), da ni preveč stroškov s samim postopkom?
Kot razumem se to dela pri notarju. Ali ti notar tudi sestavi pogodbo ali pa jo ti že sestavljeno prineseš in jo notar samo overi?
Kaj vse potrebujem za izvedbo teh pogodb?
če seješ veter, boš po vsej verjetnosti požel vihar...
pa lep dan želim :)

Invictus ::

"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

stb ::

Darila v prvem dednem redu (stars -> otrok ali med partnerjema) niso obdavcena.
Darilno ali izrocilno pogodbo potrebujes ce zelis podarjeni predmet prepisati na obdarjenca (zemljiska knjiga, register motornih vozil....). Za denar ne rabis pogodb, ce pa se davkarija spravi nate pa bos najlazje dokazal Izvor denarja v primeru bancnih nakazil.

Invictus ::

stb je izjavil:

Za denar ne rabis pogodb, ce pa se davkarija spravi nate pa bos najlazje dokazal Izvor denarja v primeru bancnih nakazil.

Seveda rabiš, sploh če gre za zneske nad 10k, kjer se vklopi že mehanizem za pranje denarja...

Skratka, darilna pogodba ti bo prihranila cel kup ukvarjanja z davčnimi uradniki...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

FireSnake ::

Keš na roko.
Ene 4 jurje položi. Ostalo imej pa za sprotne stroške. In porabljaj po pameti.
Prilivi ti bodo pa ostali.

Škoda, da nimamo vsi takih problemov, kot ti :)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

shintaro ::

več kot 5k doma hranit.. glede na to kolko kradejo. in če bereš črno kroniko, dobesedno vsak vlom ukradejo vsaj nekaj gotovine.. nevem kolko je to varno.. nek trud za ta dnar zgine v nekaj minutah
edino če res profesionalno skriješ, foolproof ... kar je skoraj nemogoče v hiši.
al pa Sef najami.
jaz sm za na bančni račun in narediš kot so razložili.

cortez ::

UPN Sepa nalog

telexdell ::

Ah dajte no. Starš lahko svojemu otroku da denarja kolikor želi in kakorkoli želi pa to ni posebej obdavčeno. Če otrok nimaš oz. so že odrasli pa je najboljša varianta nakazilo na transakcijski račun. V primeru, da pa koristiš socialne transfere (otroški dodatek, subvencije vrtca, štipendije...) pa je najbolje, da ti mati nekaj nakaže na roke ostalo z ostalim pa ti plača kakšen večji račun (npr. avto, pohištvo...).
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

looser ::

Kaj pa še v drugo smer (torej, k staršem) in da je nakazilo večje od teh 10k€ (in iz slovenskega trr)...

otago ::

Odpres N26, Ingdiba, racun in kartico na tvoje ime in jo das v uporabo starsem. Denar je na tvoje ime, nemoteno koristijo starsi (v kolikor bi bili prejemniki socialne pomoci).

V kolikor so starsi upokojeni in bi jim sin poslal denar, ne vidim nobene prepreke. Edino kar lahko naredis je, da jim posljes v zneskih manjsih od 10k, morda na vec bank.

Ce so starsi agilni in blizu Avstrije, lahko odprejo bancni racun tam (se podatek izmenjuje s FURS,) ali pa hranilno knjigo (se ne izmenjuje s FURS).

btw: Ce delas v Nemciji, je moznost nakazilo(pomoc) upokojenim starsem v slo prikazati kot davcno olajsavo.

jype ::

Mama ti lahko nakaže na račun in ne boš imel _nobene_ težave. Če bo dvignila, ti pa položil, bo FURS to smatral za tvoj dohodek, ker ne bo mogoče dokazati, da gre za isti denar.

Invictus ::

looser je izjavil:

Kaj pa še v drugo smer (torej, k staršem) in da je nakazilo večje od teh 10k€ (in iz slovenskega trr)...

Plačaš davek...

Otroci staršem ne morejo podariti ničesar brez obdavčitve...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

looser ::

Invictus je izjavil:

Otroci staršem ne morejo podariti ničesar brez obdavčitve...

Aha, ok, no, saj v bistvu je bilo posojeno, kako pa se to ugotavlja, če je bilo posojeno, a mora bit kakšna pisna pogodba (ustna pogodba je bila z bolj liberalnimi pogoji, sicer).

otago je izjavil:

...

Pa saj bodo mene klicali na zagovor, če bodo kakšne divje domneve, ali ne, lokalni inšpektorji me itak poznajo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

jype ::

Invictus je izjavil:

Otroci staršem ne morejo podariti ničesar brez obdavčitve...
Davek je za 2. dedni red največ 15%, pa še to za vrednosti nad približno pol milijona, tako da prav hudo ni.

cypena ::

FireSnake je izjavil:

Keš na roko.
Ene 4 jurje položi. Ostalo imej pa za sprotne stroške. In porabljaj po pameti.
Prilivi ti bodo pa ostali.

Škoda, da nimamo vsi takih problemov, kot ti :)

To so dobri problemi in jih vsakomur privoščim, le malo bolj pogosti bi lahko bili :)

Bom tako naredil, da bo šlo cca 8k kot transakcija, ostalo pa v gotovini.
Hvala vsem za nasvete, so mi bili v pomoč.
če seješ veter, boš po vsej verjetnosti požel vihar...
pa lep dan želim :)

makomako ::

Bom uporabil to temo, ker je podobna

Rad bi sestri pomagal pri gradnji hiše, tako da ji dam nekaj denarja. Če ga ji kar nakažem na trr bo davek, kot sem prebral. Do 5k€ bi lahko dal na leto brez davka, če sem prav prebral. Pač to itak ne pride upoštev, ker ona bo rabila denar v parih mesecih. Ker bo vzela kredit, bi ji rad pomagal da si zniža glavnico.
Če denar vzdignem gotovino, bo verjetno ona morala itak položiti na račun, da recimo plača ostanek hiše, pač razliko od kredita. Verjetno firma (gm hiše recimo )ne vzame gotovine? Predlogi? Hvala

jype ::

makomako je izjavil:

Če denar vzdignem gotovino, bo verjetno ona morala itak položiti na račun, da recimo plača ostanek hiše, pač razliko od kredita.
Ne tega delat. Takoj ko dvigneš, načeloma postane ponovno obdavčljivo, ker nihče ne more vedeti, da je kakršenkoli polog dejansko polog istega denarja. Nakaži.

makomako je izjavil:

Verjetno firma (gm hiše recimo )ne vzame gotovine? Predlogi? Hvala
Tudi če bi jo vzeli, bi moral ob davčni inšpekciji ti dokazovati, od kod je prišel denar, kar je težko, če od banke ne dobiš dejanskega seznama bankovcev s številkami. Preprosto ti nakaži del zneska gradbeni firmi, ko ta izstavi račun - tega, ali si v zameno dobil delež hiše, pa IMO nihče ne bo preverjal. Komot tudi potem poveš, da ti misli sestra vrnit, ko bo pri denarju in da gre za brezobrestno posojilo.

makomako ::

Ok,recimo da plačam del računa, noben ne preverja vse ok, zgodba zaključena. Kaj pa, govorim hipotetično če/kdo(furs?) bi me potem preverjali ali sem dal brezobrestno posojilo? Kje je pogodba, ali sestra vrača? Hočem rečt, da pod pretvezo "brezobrestno posojilo" rečejo, da si dal darilo od katerega nisi plačal davka, sledi kazen recimo.

koyotee ::

Vsak mesec položiš 500€ na račun, noben te ne bo lovil.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Matevz96 ::

Plačas račun za okna, peč za ogrevanje ali pa nekaj podobnega, nihče ne bo preverjal ali je bilo narejeno pri sestri ali pri tebi.
#hooldthedoor

BCSman ::

jype je izjavil:

Mama ti lahko nakaže na račun in ne boš imel _nobene_ težave. Če bo dvignila, ti pa položil, bo FURS to smatral za tvoj dohodek, ker ne bo mogoče dokazati, da gre za isti denar.


A tisti papir, ki ga dobiš ob dvigu, ne bi bil zadostno dokazilo?
Kaj pa če sam dvigaš večje zneske in si jih sam sebi fizično prenašaš na druge banke, je kaka razlika?

Gama ::

Če je izvor denarja znan ti lahko mirno nakaže 10.000€ brez problemov.

Kam bi pa prišli da bi kar davke placevali za vsako osebno transakcijo, sploh pri drobižu.

Za dohodnino pa nism ziher.

Ganon ::

Berem sledeče:

1. Ali bi bil obdavčen, če bi denarna sredstva z otrokovega TRR prenesel na svoj TRR ali na račun drugega otroka?

Če gre zgolj za denarne transakcije med fizičnimi osebami, ki so ožji družinski člani, in ne gre za nakazilo dohodkov, ki bi bili pri prejemniku obdavčeni z dohodnino - ne gre torej za nakazilo plačila za opravljeno delo, storitve ali kakšen dohodek iz premoženja -, te transakcije niso obdavčene. Če bi šlo za nakazila, denimo, da otrok svojemu staršu ali svojemu bratu oziroma sestri nakazuje plačilo najemnine, obresti, dohodke za opravljeno delo ali storitev ..., pa se ta dohodek pri prejemniku obdavči z dohodnino.

2. Kaj pa, če gre za prenos večjih zneskov?

Če gre za denarne transakcije med fizičnimi osebami, ki so po naravi pravnega posla darila, je prejem darila (denarja) pri obdarjencu obdavčen po zakonu o davku na dediščine in darila, če znesek presega pet tisoč evrov. Obdavčitev je odvisna od razvrstitve v dedni red na podlagi sorodstvenega razmerja med darovalcem in obdarjencem. Če gre za darilo (denar) sina očetu, je tako darilo obdavčeno po drugem dednem redu - starši, bratje, sestre in njihovi potomci - v razponu od pet do 14 odstotkov. Prav tako gre za obdavčitev po drugem dednem redu v primeru darila brat ali sestra bratu ali sestri.


Kaj je "po naravi pravnega posla" darilo? Mami bom vrnil denar in me zanima, če bo kdo kompliciral, ko bo na njen račun nakazana velika vsota denarja.

St235 ::

Ne, ce bos lahko dokazal da gre za vracilo posojila.

Ce gre za darilo pa se bo davcna lahko vtaknila v to.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Trr nakazilo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8332965 (8206) Leko
»

Darila in obdavčitev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
647217 (5078) Machete
»

Nakazilo družinskim članom - dohodnina

Oddelek: Loža
246335 (3148) Cveto
»

Prepis hiše (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7214843 (12532) GregiB
»

Dedovanje nujnega deleža (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7621268 (18519) Ziga Dolhar

Več podobnih tem