» »

Varilni aparat

Varilni aparat

«
1
2

alese ::

Mi kdo razloži kaj pomeni mig mag pa tig pa wig pa neko obročno varjenje. Pa plazma cutter. Jaz bi en aparat inverter za domačo uporabo, sam več je gor, bolje.lp

Assass1n ::

mig mag, žica ponavadi 0.8mm gre ven iz pištole zraven pa plin co2 ali argon. Za domačo uporabo varjenje tankega železa 150A novi okrog 250€ + jeklenka 100€
tig, na podoben način le da imaš v eni roki pištolo v drugi pa palico katero topiš, to bolj za profije za inox in druge žlahtne kovine
obločno aka. inverter, najceneje vendar ni ravno za tanke pločevine, od oka 2mm dalje razen ko se navadiš in uporabiš tanjše elektrode. To je za domačega mojstra ponavadi pravo. elektroda v ovoju in variš direktno brez kakšnih plinov. Pusti pa najbolj svinski var ampak za doma ok.
plazna cutter je za rezanje, to vrjetno ne rabiš, eno fleksarco pa tanko šajbo.
wig ne poznam
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

fikus_ ::

WIG = Wolphram Inert Gas = TIG = Tungsten Inert Gas

Unknown_001 ::

Tungsten = Wolfram ...

SkIDiver ::

Obločno aka. inverter? Za obločno varjenje imaš trafo varilnike ali pa inverterske. Razlika, da boš za prestavljanje prvega rabil samokolnico, drugega pa primeš v roko in odneseš.

Ker boš verjetno delal krajše vare na železu, jeklu, itd... lahko izbiraš med obločnim inverterjem ali MIG inverterjem v začetnem rangu. Z obločnim boš sprva brez prakse težko zavaril kakšen tanjši pleh, z MIG pa brez težav. Boš pa z obločnim lahko varil debelejše železo kot z MIG. V začetnem rangu si lahko omisliš tudi MIG in žico s polnilom, ki služi zaščiti vara in ne rabiš dodatne jeklenke z CO2, ki služi kot zaščitni plin pri varjenju.
Kakšen hofer, lidl in kitajski produkti ti lahko ponudijo tudi kombo inverter za obločno in MIG. Sam ti priporočam namensko opcijo.

Pa ne šparaj na zaščitni opremi! Še posebej ne pri zaščiti vida! Omisli si kvalitetno avtomatsko masko, ki ti omogoča vsaj nastavitev zakasnitve vklopa zaščite in stopnjo zaščite.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

moat ::

Ko smo ravno pri varilcih. Nekaj podobnega bi potreboval sam, za nekaj malega dela okoli hiše. Seveda sem gledal na bolhi, kjer nekdo prodaja po res nizkih cenah nove inverterje, toda brez garancije (vzel jih je "kao v račun" in jih ne potrebuje). Kaj menite, poceni so, toda brez garancije. Je to refurbished roba? Rizik sicer je, toda 250A inverterja pri nas verjetno težko dobiš pod 200€. Je še pa druga možnost. Transformatorski, rabljen za okoli 50-70€. Kaj bi vzeli vi? In ali je že kdo kupil na bolhi pri tem (pre)prodajalcu? Liknov za inverterje na bolhi je več. Hvala. Lepo praznujte in vse dobro v prihajajočem letu.

http://www.bolha.com/stroji-orodja/elek...
http://www.bolha.com/stroji-orodja/elek...

noraguta ::

Vprašanje kolk je res tistih 250a. Pri intermenci 10%.pa še to vprašanje. Za pohištvene cevi niti ne nucaš 250a.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

moat ::

Hmm, ja, toda po deklaracijah so tile inverterji 250A, noraguta. Sicer pa da, kaj tako močnega niti ne rabim, saj ne bom delal kaj večjega. Toda, če punuja takšno jakost inverterjev in še po ugodni ceni, bi pač vzel nekaj takšnega. Toda, kot se sprašujem, se mi zdijo (sumljivo) poceni, glede na cene v naših trgovskih hišah. LP.

SkIDiver ::

Kot je rekel noraguta je pomemben podatek intermenca. Če jo ima pri 140A 50% pomeni, da boš lahko pol časa varil, pol časa pa čakal, da se inverter hladi. Če delaš dolge vare ti je pomembno, da ima varilnik pri neki moči 100% intermenco. Če ne delaš dolgih varov ti je načeloma vseeno.

Jaz se držim reka, da nisem tako bogat, da bi kupoval poceni, zato sem vzel Varstroj Varin 1600 in služi vsem potrebam. Če si pripravljen tvegat kupi tega na bolhi.

Unknown_001 ::

noraguta je izjavil:

Vprašanje kolk je res tistih 250a. Pri intermenci 10%.pa še to vprašanje. Za pohištvene cevi niti ne nucaš 250a.


Če pri pohištvenih kdo rabi več kot 100A, svaka čast. To lah sam luknje delaš. Od 60-80 je ok.

noraguta ::

To je dost kvečjem za kake tenkostenske cevi z 2mm elektrodo. 3.25 ma pa priporočen tok med 110 in 135 A. Govorim za jadran s pa pri ostalih je podobno.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

moat ::

Hvala carji ste in obvladate, res. Sam sem sicer laik, vendar sem že nekaj prebral o tehniki varjenja, imam pa tudi kolega, ki je vodovodar in zna tudi variti. Bom pa pozoren še na podatek o intermenci. Takole na izi - kaj pomeni časovno (sicer vem kaj je 50% / 50% pa vendarle), kot pravi SkiDiver, da pri 140A 50% intermenci pol časa varim, pol pa počivam (jaz in inverter)? Hvala.

noraguta ::

V praksi za nas amaterje je 50% intermenca povsem zadostna. Sploh če je definirana za 40 c.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

moat ::

Hvala, lepo praznujte še naprej, moat.

Unknown_001 ::

moat je izjavil:

Hvala carji ste in obvladate, res. Sam sem sicer laik, vendar sem že nekaj prebral o tehniki varjenja, imam pa tudi kolega, ki je vodovodar in zna tudi variti. Bom pa pozoren še na podatek o intermenci. Takole na izi - kaj pomeni časovno (sicer vem kaj je 50% / 50% pa vendarle), kot pravi SkiDiver, da pri 140A 50% intermenci pol časa varim, pol pa počivam (jaz in inverter)? Hvala.


Kokr je moj mojster učil... brez probat ne gre. Potrpežljivost bo še najbolj pomagala, kot razne tehnike. Ti lahko variš tudi direkt ravno, če le dobro pretališ (penetriraš) material, ki ga spajaš.

Odvisno od tega kako širok var delaš. Pri ozkih zvarih je ok, če elektrodo počasi vlečeš naravnost. Za vse ostalo je pa vseeno al delaš cik cak, ali lok levo desno... uporabi kar je tebi v danem trenutku lažje. Še extra amater hint: če imaš možnost da se nasloniš, izkoristi dane možnosti. Pa dobro je da si eno fleksarco prištimaš, ker jo boš na začetku hudičevo rabil :)) Pri varjenju je neizbežno, da se zraven ne bi naučil še s kotno brusilko mojstrit.

Kolega praviš da je vodovodar... hmmm. Se mi zdi da bo bolje, če ti pokaže kako se dela mehki lot na ceveh.

alese ::

kupil sem tegale na eba piše , a bo ta vredu.
neueste IBGT Technologie

Schweißstrom stufenlos von 40-160 Ampere regelbar

Geeignet für Elektroden von 1,6 bis 4,0 mm

Leerlaufspannung: 65V

Einschaltdauer 60%

Power-Factor: 0,93

Schutzklasse: IP21

Gewicht: 5,4 kg

miha1135899 ::

Jaz sem za domace potrebe ocetu za rojstni dan nabavil tole
Sem bolj tak, ki ne kupuje rad dvakrat in sem bil se v kaj drazjega in ozjeuporabljenega usmerjen, pa me je prodajalec preprical, da je to vec kot prevec za take potrebe, kot so doma. S primernim plinom in zico lahko delas vsega boga, tudi bakrene radiatorske cevi lota.

alese ::

kje si pa to kupil jah sam to stane 600 evrov sam drgač pa vidim super zadeva tole

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alese ()

alese ::

SkIDiver je izjavil:

Kot je rekel noraguta je pomemben podatek intermenca. Če jo ima pri 140A 50% pomeni, da boš lahko pol časa varil, pol časa pa čakal, da se inverter hladi. Če delaš dolge vare ti je pomembno, da ima varilnik pri neki moči 100% intermenco. Če ne delaš dolgih varov ti je načeloma vseeno.

Jaz se držim reka, da nisem tako bogat, da bi kupoval poceni, zato sem vzel Varstroj Varin 1600 in služi vsem potrebam. Če si pripravljen tvegat kupi tega na bolhi.
kaj je to intermenca a to je power factor ki piše recimo 93 procent

Unknown_001 ::

Einschaltdauer

To je to kar ti je Noraguta razlagal. Če maš Einscahltdauer 50% na 30min, potem 15 minut švasaš, 15 minut čakaš da se ohladi. 100% Einschaltdauer pomeni da lahko delaš brez prekinitev.

Zgodovina sprememb…

sulaco ::

Jaz sem pred leti kupil Telwinov MMA inverter, ki je za "okol bajte" in predvsem terensko delo odličen/ustrezen...
Prijatelj ima resen MIG+CO2 aparat in lahko z njim pri njemu kaj lepšega in resnega pošvasam...

Sedaj me je pa prijelo, da bi aluminij varil, pa gledam TIG AC/DC inverterje in me zanima ali je med vami kdo, ki ima kaj več izkušenj na tem področju ali pa je celo kakšno ugodno mašino kupil/probal?

LP

moat ::

Unknown_001 je izjavil:

moat je izjavil:

Hvala carji ste in obvladate, res. Sam sem sicer laik, vendar sem že nekaj prebral o tehniki varjenja, imam pa tudi kolega, ki je vodovodar in zna tudi variti. Bom pa pozoren še na podatek o intermenci. Takole na izi - kaj pomeni časovno (sicer vem kaj je 50% / 50% pa vendarle), kot pravi SkiDiver, da pri 140A 50% intermenci pol časa varim, pol pa počivam (jaz in inverter)? Hvala.


Kokr je moj mojster učil... brez probat ne gre. Potrpežljivost bo še najbolj pomagala, kot razne tehnike. Ti lahko variš tudi direkt ravno, če le dobro pretališ (penetriraš) material, ki ga spajaš.

Odvisno od tega kako širok var delaš. Pri ozkih zvarih je ok, če elektrodo počasi vlečeš naravnost. Za vse ostalo je pa vseeno al delaš cik cak, ali lok levo desno... uporabi kar je tebi v danem trenutku lažje. Še extra amater hint: če imaš možnost da se nasloniš, izkoristi dane možnosti. Pa dobro je da si eno fleksarco prištimaš, ker jo boš na začetku hudičevo rabil :)) Pri varjenju je neizbežno, da se zraven ne bi naučil še s kotno brusilko mojstrit.

Kolega praviš da je vodovodar... hmmm. Se mi zdi da bo bolje, če ti pokaže kako se dela mehki lot na ceveh.


Raptor F16 sem že poizkušal variti, kot mi je pokazal prijatelj in, ja - gre kar v redu. Res pa je, da sva varila samo pohištveno okovje in to s transformatorskim varilcem. Jaz pa bi rad kupil inverterja po neki solidni ceni.
Prijatelj je dejansko vodovodar, vendar je tudi službeno in jasno privat dosti varil, največ sicer avtogeno, toda je kar majstor tudi z elektro varilcem, zame pa itak :).

noraguta ::

sulaco je izjavil:

Jaz sem pred leti kupil Telwinov MMA inverter, ki je za "okol bajte" in predvsem terensko delo odličen/ustrezen...
Prijatelj ima resen MIG+CO2 aparat in lahko z njim pri njemu kaj lepšega in resnega pošvasam...

Sedaj me je pa prijelo, da bi aluminij varil, pa gledam TIG AC/DC inverterje in me zanima ali je med vami kdo, ki ima kaj več izkušenj na tem področju ali pa je celo kakšno ugodno mašino kupil/probal?

LP

Htp v ameriki oz aparate dela setl iz italije hudo hvaljo je pa cena tam dvajurja pa pol Po internetih. Edinga ki poznam z tig ac dc pa da švasa pa še to ne aluminij ma itak kempija.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

sulaco ::

Jaz sem bolj razmišljal v smeri dobrega jurja za aparat + plin:
Primer 1: http://www.bolha.com/stroji-orodja/elek...

Primer 2: http://www.bolha.com/stroji-orodja/elek...

varjenje aluminija 3-4mm...za hobi potrebe
pa za lepe vare na pohištvenem železu do 5mm debeline (za več imam itak MME)

P.S. Američani raje uporabljajo spoolgun za aluminij...pri nas ga sploh ne najdem :(

noraguta ::

Ne vem kolk znaš varit. Ampak aluminij je zajeban. Spoolgun je zalivanje za kak počen ohišje pokrpat. Ni neka konstrukcijska varjanta.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

borisk ::

sulaco je izjavil:


Primer 1: http://www.bolha.com/stroji-orodja/elek...


tole je rebrandan WTL, pod isto oznako, jim imamo tudi mi v proizvodnji 4 kom, in se obnesejo super, sploh če upoštevaš ceno. poleg tega je WTL izvedenka cenejša, in to precej.

sulaco ::

borisk: Kaj pa varite z njimi, samo FE ali tudi kaj drugega ?

borisk ::

90% nerjaveče jeklo, ostalo aluminij. vse tig, MMA še ni laufal

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borisk ()

matobeli ::

A ima kdo med zaznamki kakšno dobro masko? Nujno samozatemljiva, nastavljanje stopnje...

borisk ::

do 100€ so praktično vse iste, po potem pa priporočam Speedglas(3M), Balder, Optrel.

Unknown_001 ::

Še najbolje je če uspeš kje dobit rezervno samozatemnitveno steklo pol je pa vseeno, če maš karton na glavi.

Glej za: "Auto darkening welding lens".

Zgodovina sprememb…

matobeli ::

Kje pa je poglavitna razlika med eno tako masko: https://www.ebay.com/itm/Leather-Hood-W...

in pa eno 100+€?

Oziroma a je maska na mojem linku sploh varna za uporabo?

miha1135899 ::

Ta maska ni avtomatsko zatemnilna, moras odpirat okencek - ni preklopna, da si jo odpres ampak fiksna na glavi in verjetno nerodna za snemanje in natikanje nazaj pa tudi nastavljanje. Za nekaj priloznoistno povarit parkratletno je ze v redu, za vsakodnevno ali veckrattedensko je pa prenerodno to imet. Varna je, gre bolj za ergonomijo avtomatiko in enostavnost s ceno gor.

Assass1n ::

Transforme Solar Auto Darkening Welding Helmet TIG MIG Welder Lens Mask
https://banggood.app.link/aBxMLWWbpJ

Jaz imam tole, za hoby varjenje super. Kako bi se obnesla če bi varil več ur skupaj ne vem, vrjetno bi bilo vse ok in bi imel oči bolj zdrave kot iz navadnim širnom :)
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

Unknown_001 ::

matobeli je izjavil:

Kje pa je poglavitna razlika med eno tako masko: https://www.ebay.com/itm/Leather-Hood-W...


in pa eno 100+€?

Oziroma a je maska na mojem linku sploh varna za uporabo?


Razlika je dobesedno le v samozatemnitvenem steklu, ki ga lahko btw. kupiš posebej. Sam sem tako priredil zavrženo kitajsko masko. Samo šipico sem zamenjal in imam praktično profi zadevo za mali denar. DOBRE samozatemnitvene šipice pridejo okol 70EUR+

matobeli ::

No seveda, šipce. Kaj je razlika med dobro in slabo samozatemnitvenmo šipco?
(tudi una moja na linku naj bi imela samozatemnitveno, čeprav ne izgleda)

-hitrost zatemnitve?
-velikost šipce?
-napajanje?
-boljša vidljivost?
-primernost za več različnih materialov?

Rad bi si zaenkrat nabavil eno cheap-hobi masko, ki jo bom lahko zamenjal če bi začel več delati, ampak vseeno mora bit taka da mi trajno ne poškoduje vida.
Pa da je samozatemnitvena. Sem poiskusil z klasično delat pa ni to way-to-go.

Delal bi zelo hobi, max 1x tedensko, če bo dobro vreme in dokler me ne mine. Material bi bil železni (jekleni?) pleh/profili. Orodje je en starejši inverter pa me še zanima:

-Kaj se smatra kot tenek pleh? (za katerega naj bi bil inverter slabša opcija)
-Kakšno priporočilo za katode?
-Kakšen dober šnelkurz na youtubu (sicer v teoriji mi je načeloma vse jasno...)?

Unknown_001 ::

Razlika je lahko od hitrosti zatemnitve, dolgoživosti, občutljivosti, tudi propustnosti UV svetlobe zaradi katere je pri elektroobločnem varjenju muss dobra maska. Predvsem pa certifikat.

Unknown_001 ::

Tanko naj bi bilo to kar imaš recimo "na oko" do 4mm debeline sten. Kle je priporočljiv MIG/MAG ali TIG ker imaš več kontrole. Z elektrodo se seveda da, in tudi sam dostikrat z 2mm delam da kaj skup dam je pa treba res pazit ker brez občutka lahko delaš le luknje. Če imaš možnost MIG/MAG ali TIG

Misliš elektrode? Namesto katode?

Za navadno konstrukcijsko jeklo kar boš verjetno večinoma varil jaz najraje delam z bazičnimi elektrodami. Naredijo lep in kakovosten konstrukcijski zvar. Žlindra gre tudi lepo dol.

Jadranke so nekaj univerzalnega. Gre za rutilke - oplastitev iz titanovega oksida. S tem ti zna vsak delat ki se mal zajebava okol. Meni gredo na živce ker špricajo pa tudi žlindro je treba večkrat potolčt da odpade. V glavnem zoprne ratajo če delaš kaj resnega.

Potem imaš specialne elektrode primerne za inox. Bogate z legirnimi elementi in var je zelo obstojen (ne zarjavi). Uporabljaš le, ko delaš z inoxom. Za navadno konstrukcijsko jeklo jih je škoda.

Maš še druge tipe ampak te so najbolj pogoste.


Šnellkurza ni. Oz. Lahko si pogledaš tehnike da dobiš idejo. Če ne boš probal ne boš naredil ničesar.

Zgodovina sprememb…

matobeli ::

Super, tnx. Šnelkurz sem bolj mislil na to da bi dobil na enem kraju zbrane različne tipe elektro, tipov varjenja, mogoče kakšen primer lepega/grdega zvara...

Priročnik, to je to kar iščem :)

Koliko pa se porabi elektrode? Tko da je lep zvar enega 5mm profila in če je kakšna dobra spletna trgovina z to opremo?

fikus_ ::

Z 2,5 mm oplaščenje elektrodo se da čisto lepo variti 2 mm pločevino ali cevi s steno 2 mm. Ne smeš imet zračnosti med kosi.

Za večino so Jadran elektrode čisto dovolj ( ograja, miza, . . . ). So nezahtevne za varjenje in kot je napisal Raptor, precej je obrizgov. Bolje je, če so suhe, zato jih je dobro posušiti, če je paket elektrod nekaj časa odprt. Lahko v kuhinjski pečici na 150+ °C (če žena ne vidi :D ) za kakšno uro ali dve.

Unknown_001 ::

Če rabiš priročnik, me kontaktiraj na ZS. Posreduj mail, pa ti ga pošljem. Je marsikaj pametnega notri tudi o ostalih stvareh. Načelno so not razložene osnove delovanja, da dobiš širšo sliko. Za kaj več pa namenski priročniki / literatura, standardi...

Zgodovina sprememb…

miha1135899 ::

Malo bi si izposodil temo. Imam Telwin technomig 210 dual synergic z Ar82% Co2 18% mesanico za kaksno ogrodje zvarit ipd priloznostno popravilo doma.

Kolega ima bife in par zlomljenih alu stolov in je prisel na idejo, da bi probali povarit. Kaj bi rabil poleg Alu zice, bi bil plin ok ali vzamem eno flux zico? Se ima smisel zezat se s podajalnim kolesckom in bovdnom?

DOOM_er ::

Aluminij je jeba. Že s TIG-om imam včasih probleme, sploh pa pri tankih zadevah težko delaš brez natačnega podajanja žice, če imaš roko in živce potem ja, sicer ne. Plin bi pa tudi moral biti okej, samo malo več pretoka nastavi.
Robots will steal your job. But that's OK

fikus_ ::

Bolje čisti Ar.

Machete ::

Delkleta in fantje, kje je razlika med 90 in 900 eurskim švas aparatom? Iščem nekaj za domača popravila in kako preprosto železno konstrukcijo. Računal sem na elektrode, ker sem postal strokovjak, ko dem gledal strica, ko sem bil majhen. Z raznimi plini se ne bi rad ubadal in nabavljal, ker morda bom rabil 1x na 2 leti. Mi lahko kdo linka nekaj tja do 200 eur. Hvala.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Machete ::

LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

borisk ::

iz vseh se bo usul riž če ga odpreš, kar pa ni nujno kritično, kot se sliši. kupi pri firmi in ne pri prodajalcu iz bolhe.

Machete ::

Kaj bo pri firmi drugače? Hvala.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Machete ::

Ta je npr. od fire: http://www.bolha.com/stroji-orodja/elek...
Kakšne strašne razlike ne vidim, niti ne pričakujem?
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

moat ::

Garancija, medtem ko pri prodajalcu, ki jih prodaja "kako vzete v račun" le-te ni.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri varilni aparat - začetnik (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13941200 (3670) Motion
»

varilni aparat - kaj kupit? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7924532 (17842) gruntfürmich
»

Prosim za nasvet ob nakupu varilnega aparata

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
67104 (6863) pavl
»

Inverterski varilni aparat ali CO2?

Oddelek: Loža
618256 (12200) cobrica
»

Pištola za varjenje + nastavki

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
398306 (7530) a13misko

Več podobnih tem