» »

Naelektren

Naelektren

Temo vidijo: vsi

m0LN4r ::

Pozdravljeni,

pa mi je dopi*dilo. Nevem kaj se je zgodilo, ampak od ca. oktobra naprej ko se dotaknem recimo kluca v dvigalu v sluzbi, vrata avta ko izstopim me strese in to je ze postalo konkretno tecno. Namrec zadeva kr pici v prst in se tudi slisi z ca. enga metra. Iskra je primerljiva z tisto iz vzgigalnika.
No ce grem na dan 10x obrnit kljuc za dvigalo, med bo 10x streslo na enak nacin. Zacenjam dobivat nek odpor proti vsem kaj je kovinsko ali v (popravek) plasticno folijo in stiropor zapakirano.

Danes mi je pa dokoncno dopizdilo in se moram nekje razpisat, namres ko sem zapiral vrata od avta sem vedel kaj se bo zgodilo zato sem se vrat od avta dotaknil cez rokav jakne in glej WTF streslo me je cez jakno...

Zena je opazila podobno in sicer jo v sluzbi vedno strese elektricna pipa in avto.

Zdej pa kaj bi to lahko bilo? Zakaj se to dogaja od ca. 2 mesca nazaj prej pa ne?
Kaj bi lahko naredil proti temu?

Oblacila nosim enaka, sedezi v avtu so enaki, suhe sem sicer menjal takrat enkrat samo majo isti umetni podplat.

A je kaj drugace v zraku? Ali imam deficit kakega minerala/vitamina?

PS:
Zivim in delam 20km dalec od nuklearke, ko se peljem na siht se priblizam na 1km.

Lp
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

maco-maco ::

vlaga nizka
Kaj?

Master_Yoda ::

To smo tudi pri nas v sluzbi opazili - oktobra, novembra se zacne sezona staticna elektrike, potem pa se splomladi neha. Nismo pa zraven nobene elektrarne :P.

Magic1 ::

Drugič se dotakni pred liftom ene železne cevi, da se razelektriš. Če te bo nato vseeno streslo, pejdi do upravnika in zahtevaš da se lift ozemlji (mora bit, drugače lahko fašejo kazen od inšpektorja)
Magic

predi ::

Ziher hodiš naokoli s šopom ključev. Vzemi enega naslednjič v roko in se z njim dotakni ozemljenega predmeta ala lift, radiator, ohišje računalnika, ipd. Iskra bo, tebi pa bo vseeno, ker jo boš odnesel brez posledic. Jaz moram to naredit vsako dan vsaj dvakrat. Flis, kapa, etc. Kriv je suh zrak kot posledica nizkih temperatur.

Mene edino spajtla maslo iz Pomurskih mlekarn (alu folija, rdeč napis). V trgovini pač ni lahko najti ozemljenega predmeta.

Curly ::

Tudi sam imam občasno obdobja ko me vse trese, tudi poleti. Predvidevam, da je to lahko posledica kakšne obleke...

Magic1 ::

Če te veliko stvari pogosto trese, si ti razlog. Če pa te vedno le ena stvar strese, je pa verjetno v tem problem.
Magic

kixs ::

m0LN4r je izjavil:


Zivim in delam 20km dalec od nuklearke, ko se peljem na siht se priblizam na 1km.


Ta pa zmaga :))

Scorpia ::

Na komolcu imas najmanj zivcnih tipal, tudi koleno. Ce se s komolcem razelektris, ne bos nic cutil.
////

AndrejO ::

Master_Yoda je izjavil:

To smo tudi pri nas v sluzbi opazili - oktobra, novembra se zacne sezona staticna elektrike, potem pa se splomladi neha. Nismo pa zraven nobene elektrarne :P.

Debeli podplati obutve iz sintetičnih materialov, ki so zelo dobri dielektriki v kombinaciji z debelimi oblačili s katerimi drgneš po plastiki okoli sebe (največkrat kar stolu, sedež avta, ...) v okolju, ki je manj vlažno kot običajno (ko se zrak ogreva, izgublja na relativno vlažnosti).

Prvo poskrbi, da nisi "ozemljen", drugo pa, da imaš redno presežek statične elektrike, tretje pa, da zrak slabo prevaja (odvaja) odvečen naboj. Vse skupaj se sešteje v sezonsko in boleče sproščanje rednih presežkov.

Dodatne šoke dobijo tisti, ki hodijo po suhih tleh iz umetnih materialov (linolej in laminat sta najpogostejša krivca).

Poleti je tega manj tudi zato ker se stvari pogosteje dotikaš z golo kožo, obleke so drugačne, obutev je tipično lažja, prostori pa so lahko celo bolj vlažni zaradi hlajenja (če klima ne razvlažuje preveč).

MostWanted ::

folk si ne pride gor da molnar trola :D 1km od nuklearke :))

Baja ::

a niso avti včasih meli nekih repkov odzadi v namen razelektritve? al kaj je tisto blo? zakaj tega več ni?

 nekaj takega

nekaj takega

m0LN4r ::

Indeed, zakaj tega na avtih vec ni?
Na sihtu mamo umetni tepih, no vsaj tako zgleda.

Kaj pa da bi si nekaj dal v zep in bi ta naboj posrkalo?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Baja ::

mogoče lahko probaš polniti baterije :P

konspirator ::

Nosiš puloverje iz volne ?

Mene strese samo 1-2x poleti pred nevihto (ob visoki vlažnosti zraka).
--

Zgodovina sprememb…

Glodko ::

Pri sebi sem opazil, da so problem eni čevlji. Ko jih imam gor me trese, ko jih nimam vse OK.

RegulusDraco ::

problem so skoraj zagotovo tvoja oblačila in/ali obutev. Poizkusi zamenjati obutev, poizkusi obleči pulover iz drugačnega materiala...... :)
A coding sequence cannot be revised once it's been established.

TESKAn ::

Kupiš si ESD čevlje.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

ShowDown ::

D3m0r4l1z3d ::

Metahuman.
ETN Wallet addr.: etnkGuvhDzR7Dh8us4e69VStubGbmQHrh5pe2fnpNDhEhX5
A1nCWrFBMK2NmkycgVN4sAwhvY8YyNNbF6KUSJyFZ99QKU8phCn
Cryptopia ref. link: https://www.cryptopia.co.nz/Register?referrer=Anymalus

cypena ::

Imel sem isti problem, pri izstopu iz avta me je redno orenk streslo :)
To lahko rešiš tako, da se primeš za kovinski del avtomobila, karoserije(recimo okvir stekla v vratih) in šele potem izstopiš(se z nogo dotakneš tal).
Pri ključu kovinske garderobne omarice sem se pa predhodno s komolcem ali ramo dotaknil vrat.
Vsaj meni to pomaga.
če seješ veter, boš po vsej verjetnosti požel vihar...
pa lep dan želim :)

MTB ::

m0LN4r je izjavil:


PS:
Zivim in delam 20km dalec od nuklearke, ko se peljem na siht se priblizam na 1km.

Lp


Mislim da je nuklearka kriva. Mende majo zdej neke drugačne atome, pa seka naokol. Potem pa s tebe na ženo. Povprašaj še malo, če trese tudi poštarja ali soseda. Saj veš, z žene na...
8-O

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MTB ()

shadeX ::

@OP

Če ne trese v spalnici, bo pa v dvigalu. Premalo seksaš zato te življenje kaznuje pri vsakdanjih opravilih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

Alien123 ::

Mogoče pa vedno spiš z nvidiino grafično pri glavi, probaj spat sam

negotiator ::

Magic1 je izjavil:

Drugič se dotakni pred liftom ene železne cevi, da se razelektriš. Če te bo nato vseeno streslo, pejdi do upravnika in zahtevaš da se lift ozemlji (mora bit, drugače lahko fašejo kazen od inšpektorja)


Kaj, misliš, da ga pri ozemljenem liftu ne bo streslo? Prav tako pri neki štangi... To, kar on opisuje, je razelektritev in ravno tega noče, ker mu je neprijetno. Kakorkoli, če bo naelektren, se bo slej, ko prej tudi razelektril, lahko preko nekega večjega neozemljenega predmeta, ki ima dovolj veliko kapaciteto, lahko pa preko kateregakoli ozemljenega predmeta.

PS: lift je pa zagotovo že ozemljen...
All easy problems have already been solved.

Zgodovina sprememb…

predi ::

Se za*ebavate, da bližina nuklearke nima vpliva, pa ga čisto možno ima. Pod največjimi vodniki iz nje (recimo tistimi, ki gredo na Hrvaško) vam toplo odsvetujem dotike zunanjosti kovinskih predmetov. Kot mladiči smo se pod njimi s kolesom vedno peljali z razkrečenimi nogami, v dežju pa bi lahko z določenimi marelami prižgal plin na štedilniku, če bi ga imel seveda poleg. True story.

Smurf ::

predi je izjavil:

Se za*ebavate, da bližina nuklearke nima vpliva, pa ga čisto možno ima. Pod največjimi vodniki iz nje (recimo tistimi, ki gredo na Hrvaško) vam toplo odsvetujem dotike zunanjosti kovinskih predmetov. Kot mladiči smo se pod njimi s kolesom vedno peljali z razkrečenimi nogami, v dežju pa bi lahko z določenimi marelami prižgal plin na štedilniku, če bi ga imel seveda poleg. True story.

Ko izracunas koliksno je elektricno polje zaradi vodnikov na razdalji 1km (kar OP omenja), pades v smeh.

GupeM ::

negotiator je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Drugič se dotakni pred liftom ene železne cevi, da se razelektriš. Če te bo nato vseeno streslo, pejdi do upravnika in zahtevaš da se lift ozemlji (mora bit, drugače lahko fašejo kazen od inšpektorja)


Kaj, misliš, da ga pri ozemljenem liftu ne bo streslo? Prav tako pri neki štangi... To, kar on opisuje, je razelektritev in ravno tega noče, ker mu je neprijetno. Kakorkoli, če bo naelektren, se bo slej, ko prej tudi razelektril, lahko preko nekega večjega neozemljenega predmeta, ki ima dovolj veliko kapaciteto, lahko pa preko kateregakoli ozemljenega predmeta.

PS: lift je pa zagotovo že ozemljen...

Magic1 je hotel povedati, da naj se prej razelektri ob neko cev (ga bo streslo), in če ga bo ob dotiku lifta še vedno streslo, je kriv lift. Če ga ne bo, je kriv on (kar je skoraj zagotovo). Drugače pa tako, kot pravijo nekoateri zgoraj:

Več oblačil, drugačna oblačila kot poleti,
debelejši in manj prevodni materiali podplatov na čevljih,
bolj suh zrak, sploh v prostorih, kjer se ogreva

Vse to povzroča, da si s časoma vedno bolj naelektren. Ko se dotakneš ozemljene kovine, se razelektriš. V tem času, med igranjem košarke, ko grem zabijati, se zvok preskoka iskre ob dotiku obroča pogosto sliši na drugo stran telovadnice. Včasih se tudi dres iz sintetičnih materialov kar prilima name. Podobno, kot naelektren balon. Dokler ne zašvicam dovolj.

Cervantes ::

Naj pazi, če se v takem stanju pelje mimo nuklearke.
Meltdown, pa to.

cvalsr ::

"predi", vpliv ima bližina visokonapetostnega daljnovoda, bližina same nuklearke pa niti ne.

predi ::

Seveda ima vlogo. V bližini nuklearke imaš nekajkrat večjo verjetnost, da boš šel pod takšnim vodnikom, kot pa recimo na Pohorju ali v Ljubljani...

SimplyMiha ::

Ne, nima vloge. Pri večurnem sedenju pred računalnikom dobiš več naboja kot pri nekajsekundnem prečkanju pod visokonapetostnim vodnikom. Zato se vedno razelektrim z občasnim dotikom radiatorja.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Varnost s statično elektriko?

Oddelek: Pomoč in nasveti
162712 (2039) Markus386
»

Izklop fida med nevihto (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6516768 (14275) lovro535v2
»

"Šok" med igranjem igre Rocksmith

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
103734 (2965) balocom
»

Varnost pri sestavljanju pc-ja

Oddelek: Pomoč in nasveti
131379 (1017) solatko
»

Statična elektrika vsakič ko grem iz avta

Oddelek: Loža
399479 (8597) Pyr0Beast

Več podobnih tem