» »

Varen arhiv

Varen arhiv

GummyBear ::

Na računalniku imam ogromno nekih slik, filmov, glasbe in to bi želel vsake toliko časa arhivirati. Do sedaj sem to počel tako, da sem na vsakih par mesecev (ko sem nabral dovolj podatkov) kupil DVD in zapekel stvari. Ampak sčasoma se teh DVD-jev nabere in tudi ni možno urejati - ko enkrat zapečeš, to ostane na DVD-ju. Poleg tega me skrbi obstojnost DVD-jev... kaj bo s podatki čez nekaj let? Bodo še berljivi ali bodo zunanji vplivi uničili podatke?

Če backup začnem delati na diske, bom prihranil na prostoru, saj disk lažje pospravim kot torto DVD-jev. Poleg tega na diskih lahko podatke spreminjam, česar na DVD-jih ne morem. In tudi bolj prenosni so diski kot DVD-ji... če naletim na PC brez CD-ROM enote, rabim še zunanji čitalec, da pridem do backupa. Po drugi strani pa se disk uniči že ob prvem padcu na tla (DVD-ji so tukaj manj občutljivi) in lahko se pojavijo slabi sektorji in ostanem brez podatkov.

Delati dvojnega backupa se mi zdi potrata... to pomeni 1x več diskov, 1x večji strošek in 1x več prostora, da material pospravim.
Kako vi izdelujete backup? Kam shranjujete podatke? Kaj je bolj varno - diski ali kakšni CD-ji in podobni mediji?

d4vid ::

Mogoce NAS?
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

eric_cartman ::

Znebi se filmov. To se ne splača. Tudi jaz sem imel svoje čase po 400 giga filmov na računalniku. Dans jih mam tam cca. za 40 giga. Vse ostalo je šlo.

Kar pa se tiče slik pa al kakšni cloudi. Sicer pa če so kakšne pomembne/službene stvari, bi dal sam sigurno na 2 diska.

Baja ::

diski so ziher boljša varjanta. ne zanašaj se na 1 disk. če se ti zdi potrata denarja za 2 diska potem 1 disk + šifrirano v cloud (raje 2).

nas tudi ni slaba izbira. vprašanje je kaj se zgodi čez 5 let ko nas crkne. se da dobit enostavno podatke z diskov?

moj winner. mini masina za ZFS mirror z dvema diskoma. + šifriran cloud

vceraj sem glih brskal nekaj in te pride ~350e z dvema wd blackoma 1tb.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

mulc007 ::

Mogoče bi imel na zunanjem trdem disku samo filme, glasbo in mogoče slike.
Za ostale stvari pa imaš dva USB ključka.

jero_no1 ::

USB ključek je verjetno ena najslabših opcij.

Sam imam shranjeno 1 kopijo na arhiv disku, ki je stalno v mašini, vsakih nekaj mesecev gre vse še na zunanji disk, slike in bolj pomembni dokumenti pa še na DVD vrste M-disc.

ST-777 ::

GummyBear je izjavil:

... me skrbi obstojnost DVD-jev... kaj bo s podatki čez nekaj let? Bodo še berljivi ali bodo zunanji vplivi uničili podatke?
M-DISC 4.7GB DVD+R, 10-Pack Cake Box 30$: https://www.amazon.com/M-DISC-4-7GB-Per...

"Engraves and stores data for over a 1000+ years (M-Disc Ready Drives / Duplicators required)... Data stored in an M-Disc is readable with current DVD drives. Composed of chemically stable and heat-resistant materials that are not used in any other DVD or optical disc."

mulc007 ::

Zato pa pravim dva usb ključa. Veliko večja možnost je da se ti pokvari en HDD kot pa dva USB ključa naenkrat.

specing ::

Še boljša (cenejša in hitrejša) možnost je dva trda diska. Ali pa trije.

http://blog.trendmicro.com/trendlabs-se...

ST-777 ::

mulc007 je izjavil:

Zato pa pravim dva usb ključa. Veliko večja možnost je da se ti pokvari en HDD kot pa dva USB ključa naenkrat.
To, da bi se dva USB ključa pokvarila naenkrat in hkrati, je izredno malo verjetno. Lahko pa se zgodi, da se od obeh ključkov (kamor si nekaj napisal v nedeljo) prvi USB ključ pokvari v ponedeljek, drugi v torek in ko želiš v sredo uporabiti oba ključka, noben ne dela.

(Joke):D

GummyBear ::

USB ključki bi tudi prišli v poštev, ampak potem jih rabim res ogromno... že zaradi varnosti bi moral imeti po 2 enaka, poleg tega pa na enega ne bi uspel spraviti vseh podatkov... že samo glasbe imam za nekaj 10 GB. Potem so tu še razni filmčki oz. videoposnetki - ne tisti s torrentov, ampak domači posnetki (za spomine), kar sem zmontiral v DVD format (shranjen imam DVD image) in vsak porabi po 4,7GB. Potem imam še razne zadeve za popravljanje računalnikov, kjer imam tudi CD image shranjen pa še vse slike.

Če se odločim in delam backup na diske, se bolj splača uporabit 2,5'' ali 3,5'' diske? Kateri imajo statistično gledano daljšo življenjsko dobo ali ni nobene razlike?

ST-777 ::

GummyBear je izjavil:

Če se odločim in delam backup na diske, se bolj splača uporabit 2,5'' ali 3,5'' diske?
V 2,5'' disku so mehanski deli bolj stisnjeni, kot v 3,5'' disku. Za arhiv priporočam 3,5'' disk, ki se vrti pri 5400rpm in ne pri 7200rpm, ker je bolj tih in se manj greje.

hojnikb ::

mulc007 je izjavil:

Zato pa pravim dva usb ključa. Veliko večja možnost je da se ti pokvari en HDD kot pa dva USB ključa naenkrat.

Pri usb kjučkih (in nasploh flash napravah) prihaja do degradacije podatkov (electron leakage), kar pomeni, da če imaš odklopljenga dalj časa, ni nujno da bodo vsi podatki še dostopni. V tem primeru ti več enakih kopij nič ne nuca.
#brezpodpisa


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zunanji trdi disk WD

Oddelek: Pomoč in nasveti
497008 (5289) _Denny_
»

Disk za življenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
789151 (6339) Jst
»

vzdržljivost podatkovnih medijev

Oddelek: Strojna oprema
131145 (574) Gagatronix
»

M -Disc

Oddelek: Strojna oprema
483174 (2245) _Sajmon_
»

Uporaba USB ključev ali SD kartic kot backup?

Oddelek: Pomoč in nasveti
326076 (5326) energetik

Več podobnih tem