» »

Uporaba USB ključev ali SD kartic kot backup?

Uporaba USB ključev ali SD kartic kot backup?

Netrunner ::

Z današnjimi cenami SD kartic se da relativno poceni kupit dovolj GB za backup fotografij in videoposnetkov. Mogoče kdo ve koliko je kaj življenska doba SD kartic oz. usb ključev? ... s tem mislim da enkrat posnameš in spraviš v omaro.

Je kak minus uporabe takega backupa ?

hojnikb ::

to je zelo slaba ideja, ker flash ima omejeno podatkovno retencijo. Besides, en 2TB-4TB disk bo mel dosti boljši price/gb
#brezpodpisa

Netrunner ::

hojnikb je izjavil:

... omejeno podatkovno retencijo. Besides, en 2TB-4TB disk bo mel dosti boljši price/gb

In kaj to pomeni ?

Diski niso tako komot in cena ni problem saj imam podatkov cca 60gb

mailer ::

Razdeli na 3 dele in zapeči na BD.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

hojnikb ::

Netrunner je izjavil:

hojnikb je izjavil:

... omejeno podatkovno retencijo. Besides, en 2TB-4TB disk bo mel dosti boljši price/gb

In kaj to pomeni ?

Diski niso tako komot in cena ni problem saj imam podatkov cca 60gb

to pomeni, da ce pustis par let podatke na eni poceni tlc kartici, zna nekaj podatkov it v franze.
#brezpodpisa

Netrunner ::

mailer je izjavil:

Razdeli na 3 dele in zapeči na BD.


A so BD sploh še aktualni ? :) ... pa zanesljivost BD je tudi bolj ne kot ja.

nikolahodin ::

Netrunner je izjavil:

mailer je izjavil:

Razdeli na 3 dele in zapeči na BD.


A so BD sploh še aktualni ? :) ... pa zanesljivost BD je tudi bolj ne kot ja.


še so BD aktualni samo prinas se jih težko dobi. Obstaja Bd cd z 128 gb kapacitete.

Mavrik ::

Netrunner je izjavil:

Z današnjimi cenami SD kartic se da relativno poceni kupit dovolj GB za backup fotografij in videoposnetkov. Mogoče kdo ve koliko je kaj življenska doba SD kartic oz. usb ključev? ... s tem mislim da enkrat posnameš in spraviš v omaro.

Je kak minus uporabe takega backupa ?


To je najcenejši flash z najcenejšega obrata z najcenejšim kontrolerjem kjer nikomur niti na kraj pameti ne pride da bi na seznam zahtev pri designu dal to, da bi se dalo podatke še sploh prebrati čez pol leta kaj šele več. Napake pri pisanju in branju so na dnevnem redu.

Uporaba takih medijev je grozljiva ideja za backup, še posebej ker sigurno ne misliš uporabljati niti filesystema ki bi preverjal a so podatki pravilno zapisani (kar je nuja za kakršenkoli arhiv).
The truth is rarely pure and never simple.

hojnikb ::

To se da tut lepo demonstrirat z enim read testom. Posnami z h2wtest testn fajl, opazuj bralno hitrost. Ponovi vajo čez kak mesec (jasno je med tem časom stvar brez napajanja)
#brezpodpisa

Netrunner ::

Vsi usb ključin sd kartice katere sem kupil mi še vedno delujejo in podatki na njih so še vedno delujoči, zato se mi ideja za imeti kot backup medij ni zdela slaba. Najstarejši usb ključ je 512mb velik in zadnjih par let se je prašil v predalu vendar dokumenti in slike na njem so še vedno dostopne. Tudi stara 2gb velika sd kartica ima še vse podatke dostopne.

hojnikb ::

stari flash mediji so precej bolsi kar se tega tice kot novi. nebi bil presenecen, ce ma kaka stara mlc kartica po 10 letih se vedno vse podatke..
#brezpodpisa

nikolahodin ::

Netrunner je izjavil:

Vsi usb ključin sd kartice katere sem kupil mi še vedno delujejo in podatki na njih so še vedno delujoči, zato se mi ideja za imeti kot backup medij ni zdela slaba. Najstarejši usb ključ je 512mb velik in zadnjih par let se je prašil v predalu vendar dokumenti in slike na njem so še vedno dostopne. Tudi stara 2gb velika sd kartica ima še vse podatke dostopne.


Potem jih čim manj utikuj v reže na računalniku, ker je to razlog zakaj sd kartice in usb ključi hitro umrejo.

hojnikb ::

to sploh ni res...
#brezpodpisa

nikolahodin ::

Tudi zapisovanje in branje podatkov pripomore k hitrejšemu umiranju usb ključev in sd kartic.

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

to je se najmanjsi problem. redko kjucki crknejo zaradi izrabe (btw, branje po flashu samo po sebi ne skodi nic in lahko to pocnes "neomejeno")

najveckrat se sfuzla kontrolerju ali pa enostavno umre.
#brezpodpisa

Netrunner ::

mene zanima predvsem koliko bi bila življenska doba česarkoli v primeru da kupim posnamem in pospravim. Kar pomeni da bi 1x posnel in ne bi vtikal v pc ven pa not in kopiral/brisal konstantno.

gddr85 ::

Pri teh cheap flash sd, usbjih lahko dolgo (par let),lahko pa maš problem že po pol leta. Če imaš kej pomembnega, imo ne bi tega delal, daš raje na hdd/cloud.

BigWhale ::

Netrunner je izjavil:

mene zanima predvsem koliko bi bila življenska doba česarkoli v primeru da kupim posnamem in pospravim. Kar pomeni da bi 1x posnel in ne bi vtikal v pc ven pa not in kopiral/brisal konstantno.


Saj v tem je problem. Ne ves kaksna je zivljenska doba. Zato so ti mediji nezanesljivi za varno shranjevanje podatkov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Netrunner ::

Žalostno da v letu 2016 še niso pogruntali zanesljivega cenovno dostopnega medija. Edina varna izbira je cloud poleg domačega backupa.

hojnikb ::

sj maš diskovje. Al pa tisk
#brezpodpisa

sodnicaN ::

Netrunner je izjavil:

Žalostno da v letu 2016 še niso pogruntali zanesljivega cenovno dostopnega medija. Edina varna izbira je cloud poleg domačega backupa.

zunanji diski so relativno poceni, pomembne podatke hraniš na več njih na ločenih lokacijah in vsake toliko zracunas hashe podatkov da vidiš če se še ujemajo

sd kartice pa.... kdo bi vedel/usb kljuci so sicer lahko kar zanesljivi, samo malo boljši/večji modeli so že kar dragi.... se ti potem že bolj splača zgornja varianta, pa magar s ssdji, če hočeš flash

ST-777 ::

Netrunner je izjavil:

mene zanima predvsem koliko bi bila življenska doba česarkoli v primeru da kupim posnamem in pospravim.
Podatke shranjujem preko USB kabla na SSD, ki je v mini ohišju. Hranim pa SSD v omari in ne v računalniku, to se mi zdi še najbolj varno. Še nekaj o drugih medijih za shranjevanje podatkov:

"Never trust FLASH memory of any kind for long term storage. My experience with FLASH is integrity begins to falter in as little as 5 years. FLASH memory cells are like millions of individual microscopic batteries that are charged at different levels. As you know, any battery new in the pack sitting on a shelf for years will eventually discharge. The best medium for long term storage are ARCHIVAL GOLD CD-R or similar brand. The storage medium on the disk is a thin layer of 24K gold so it will not oxidize. Data retention on this type of CD is expected to be intact even after 300 years." http://superuser.com/questions/17350/wh...

ST-777 ::

Netrunner je izjavil:

... imam podatkov cca 60gb
Amazon.com prodaja Gold Archival Grade DVD-R: http://www.amazon.com/Verbatim-UltraLif... Te plošče, kjer bi imel shranjenih za 60 GB podatkov, bi te stale brez poštnine skupaj okrog 15 €.

" Verbatim UltraLife DVD-R ... Stored properly, designed to last up to 100 years": http://www.verbatim.com/prod/optical-me...

ngc2392 ::

tole :)
http://www.mdisc.com/

je pa drago...ampak, varnost se (s)plača
United We Stand, Divided We Fall

ST-777 ::

ngc2392 je izjavil:

http://www.mdisc.com/ je pa drago...ampak, varnost se (s)plača
Paket 15 M-Disc Blu-ray plošč (skupaj 375 GB), ki so primerne za zapis na vsakem Blu-ray zapisovalniku, ima kar ugodno ceno 67,50 $, če je res, da zapis zdrži 1000 let. http://store.mdisc.com/25GB-Blu-ray-15-...

"While the M-Disc DVD must be engraved in an “upgraded” DVD drive, the M-Disc Blu-ray should work in a standard Blu-ray drive. We designed the M-Disc Blu-ray to work with all Blu-ray drives and to fit within the Blu-ray standard specs." http://www.mdisc.com/faq/

ngc2392 ::

mislim, da tega podatka o vzdržljivosti midva (in še kdo) ne bova uspela preverit.
mediji so že "poceni", sam pekač br pa niti ne (cca 90 eur). ampak...imeti 100gb na "neuničljivem" disku pa tudi nekaj šteje.
United We Stand, Divided We Fall

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ngc2392 ()

energetik ::

Jaz uporabljam SD oz. USB ključek za vsakodnevni backup najpomembnejših datotek. Ko slučaj pri odpovedi diska. Na vsake 2-4 tedne pa še kompleten backup na zunanji vrteči disk.
Povsem OK, nikoli še ni bilo problema glede berljivosti, itak se ves čas prepisuje z novimi podatki.

ST-777 ::

ngc2392 je izjavil:

... mediji so že "poceni", sam pekač br pa niti ne (cca 90 eur).
Blu-Ray vgradni zapisovalec, ki se dobi pri nas, ima M-DISC podporo in stane 77 €: http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist...

Bi pa rekel, da imajo Blu-Ray zapisovalci bolj kakovosten motorček, ker se hitreje vrti, kot pri DVD zapisovalcih. Moj DVD zapisovalec je postal po okrog treh letih zelo glasen in razmišljam o zamenjavi za Blu-Ray zapisovalec.

MaCoFaCo ::

Če imaš vsaj dva diska (lahko so tudi zunanji preko USB), lahko v Windows 8 in novejših narediš mirrored Storage Space pool. Windowsi ti takšen pool prikažejo kot en disk in vse kar zapišeš je duplicirano.

MrStein ::

Stara modrost je:
zapišeš v nekaj kopijah (recimo na optične plošče, ne tiste najbolj poceni)
po nekaj letih prekopiraš na sveže nosilce in vajo potem ponavljaš

ST-777 je izjavil:


Bi pa rekel, da imajo Blu-Ray zapisovalci bolj kakovosten motorček, ker se hitreje vrti, kot pri DVD zapisovalcih.

DVD se hitreje vrti (tudi do 24x).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

ST-777 ::

MrStein je izjavil:

DVD se hitreje vrti (tudi do 24x).
Tnx, sem pogledal še na netu, Blu-ray zapisovalec ima maximum disc rotation speed 10.000 rpm, CD/DVD zapisovalec pa 24.000 rpm.

" ... so the speed of the edge of the cd is 36.13 x 24000 x 60 = 52024763 cm/hr ... This is 520 km/hr" vir: superuser.com

Netrunner ::

Na kratko povedano SD kartice in USB ključi niso primerni za backup. Škoda ker so zelo praktični in majhni. Načeloma sem videl one kao bolj zanesljive medije vendar pred kratkim sem vrgel ven DVD iz računalnika in ne mislil imeti danes imeti nobene enote več, saj menim da so ti mediji stvar preteklosti. Prenosni diski so ok, vendar niso tako praktični, tako da bom kar ostal na sedanji backup konfiguraciji 2xHDD + external HDD + cloud.

energetik ::

Eh kaj da niso. Če se ti flash pomnilniki valjajo naokoli, zakaj jih ne uporabit vsaj za kratkotrajni in redni backup? 16GB ključek stane drobiž (5€), nastaviš vsakodnevno inkrementalno bekapiranje, na vsak teden še polni backup/brisanje starih backupov. Tako je dejansko vsak teden sveže zapisano na ključek. Govorim vsaj o najpomembnejših fajlih, npr. .pst z mejli, kakšni certifikati, dokumenti, pač kolikor je placa na poceni flashu.

Da bo pa hkrati crknil delovni disk in še flash, je pa zelo malo verjetno. Za ta namen mesečno zapišeš še vse na zunanji HDD, ki je sicer offline.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zunanji Blu ray pekač

Oddelek: Kaj kupiti
162711 (1502) cebelar123
»

WD Elements disk - računalnik ga ne prebere!? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5310759 (9612) LeXani
»

10 let star CD in disk

Oddelek: Pomoč in nasveti
193262 (2752) [D]emon
»

Temperature velik sovražnik hranjenja podatkov na SSD-jih

Oddelek: Novice / Diski
3316093 (11660) SuperVeloce

Več podobnih tem