» »

M -Disc

M -Disc

vanromy ::

Hi,
potrebujem zanesljivo arhiviranje podatkov (fotografije, videi).

Slučajno sem prišel do zapisljivih medijev M-Disc.

Ali je kdo na tem forumo to že kdaj uporabil,

če je me zanima vaša izkušnja za shrambo.
Lp

nikolahodin ::

Naj bolj zanesljivo ti je na zunanjem disku. Še bolje pa je če imaš npr. podatke na usb ključu, sd kartici, zunanji disk.... Nikoli ne veš kaj bo in kdaj bo odpovedalo. Tiste fotofrafije ki so ti zelo pomembne pa je za njih najbolj sigurno mesto papir.
M-Disc še nikoli nisem uporabil a vseno svoje podatke tudi tam shrani.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Uporabiti moraš več virov.

Sam imam zadeve v Cloudu, potem NAS, zunanji disk, kak velik ključek, najboljše fotke pa bodo še na papirju.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

vanromy ::

Tudi jaz sem imel shranjeno na zunanjem disku, pa se je pokvaril.
Sedaj pa premišljujem, da bi kupil pekač, ki podpira Blu-Ray in M-Disc MILLENNIATA.
Ta naj bi zdržal do 100 (sto let). Tudi,če bo samo pol te dobe zdržal bo ok.
Je pa še varianta NAS naprava, ampak mi je čista neznanka.
npr., kaj se zgodi, če se podatki kopirajo in zmanjka elektrike?

Lp

Invictus ::

Zato imaš več kopij...

Ne smeš imeti vsa jajca v eni košari...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

bluefish ::

Tudi pri M-Discu je preudarno, da se ne zanašaš le na en plošček, ne glede na vse obljube proizvajalcev.

Han ::

NAS je dobro imet priklopljen na UPS. Strošek ca. 50 eur na 5 let, ko zamenjaš baterijo.

hojnikb ::

usb kjucki so _zelo_ slabi za storage
#brezpodpisa

Han ::

Aja? A to kar vsi po spisku?

hojnikb ::

yup bolj ali manj. data retention pa to.
#brezpodpisa

Han ::

Lahko predložiš kakšen dokaz, po koliko mesecih/letih "skladiščenja" gredo podatki v maloro na kvalitetnem (SanDisk Extreme) USB ključu?

Dr_M ::

Kaksen SLC usb kljuc bi bil verjetno ok. Razne extreme, ultra in podobne hude besede ne pripomorejo h kvaliteti, ce je flash TLC.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

hojnikb ::

Han je izjavil:

Lahko predložiš kakšen dokaz, po koliko mesecih/letih "skladiščenja" gredo podatki v maloro na kvalitetnem (SanDisk Extreme) USB ključu?

za mlc nevem, mi je pa na tlc kjučku prišlo do curruptanja po cca 7 mescih.
#brezpodpisa

Jst ::

Han je izjavil:

Lahko predložiš kakšen dokaz, po koliko mesecih/letih "skladiščenja" gredo podatki v maloro na kvalitetnem (SanDisk Extreme) USB ključu?


Nekje imam spisan programček, ki je dobesedno USB killer. Piše neprestano in ko so bili ključki okoli 1GB, so zdržali manj kot teden mučenja. Kakšni promocijski, so šli že po dobrem dnevu.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

hojnikb ::

write endurance =/= data retention. Čeprav sta pa povezana (nand z boljšim endurancom ima običajno tudi boljši data retention).

Je pa dosti odvisno tudi od controllerja in kakšen ecc uporablja.

In any case, flash za long term storage je _no_ go
#brezpodpisa

Han ::

Tudi navaden trdi disk (HDD) ni ravno optimalna rešitev, sploh če je večinoma izklopljen...

Več kot 8 let imam v dokaj redni uporabi 4 GB Mushkin USB ključ (MLC flash). Bil je že ničkolikokrat formatiran, enkrat že skoraj v digitalnih nebesih (rešil ga je "low level format" z namenskim ruskim programčkom), pa še vedno deluje brezhibno.

hojnikb ::

flash 8 let nazaj je bil precej bolj kvaliteten kot je danes.
#brezpodpisa

Han ::

Samsung da še danes na 850 Pro SSD 10 let garancije...

bluefish ::

Ki jo lahko uporabiš namesto WC papirja, če ostaneš brez podatkov.

Han ::

Niti ne, če imaš backup. :P

hojnikb ::

to ti še ni garancija, da bodo podatki nedotaknjeni po 10 letih odklopljenega diska.

Again, zaradi narave flasha stvar pač ni primerna za long term
#brezpodpisa

Han ::

Če imaš tak (MLC flash) SSD ali USB ključ mesečno v uporabi, ne vidim razloga, da bi podatki "izpuhtevali".

hojnikb ::

samo pod pogojem, da zna kontroler stare podatke prepisovat. Kar v večini primerov ne počnejo
#brezpodpisa

Han ::

SanDisk Extreme ima S.M.A.R.T., APM, NCQ in TRIM. Mislim, da je tak ključ dovolj dober za hrambo. Seveda pa to ni edini medij, na katerem so podatki.

hojnikb ::

ne ni. Je bolj cost efficient kupit prenosni disk
#brezpodpisa

Han ::

Odvisno, za kakšen backup je namenjen. Jaz na SanDisk Extreme tedensko zamenjam vsebino. Pomembna mi je praktičnost uporabe, praktičnost hrambe in hitrost. HDD se temu ne približa.

klinker ::

Govori se o trajni hrambi, ane...in tu je flash pac najslabsa opcija.

Han ::

Trajno hrambo lahko dosežeš le z "obnovo" podatkov na različnih medijih. Tudi če spečeš M-Disc, ga je dobro vsaj enkrat letno prebrat, po nekaj letih ali desetletju pa skopirat na novo ploščo.

vanromy ::

? Ali je že kdo od vas, kateri ste mi odgovorili na moje vprašanje,
že imel praktične izkušnje z M-Discom,s snemanjem ali shranjevanjem le teh?

jest10 ::

Dr_M je izjavil:

Kaksen SLC usb kljuc bi bil verjetno ok. Razne extreme, ultra in podobne hude besede ne pripomorejo h kvaliteti, ce je flash TLC.

Čeprav če je ključek zelo hiter, je večja možnost, da uporablja MLC

okica11 ::

Han je izjavil:

Tudi navaden trdi disk (HDD) ni ravno optimalna rešitev, sploh če je večinoma izklopljen...


čakaj... zakaj? Vse moje kopije so zunanji diski različnih kapacitet, ki ji jih priključim le ob kopiranju, drugače pa so izključeni in čakajoči v omari.

Han ::

okica11 ::

@han ampak če prav razumem je to za daljši storage (nekaj let) hkrati z ne-uporabo diska. Se pravi če delam backup na 1-3 mesece pri tem seveda prižigam disk in ga sproti "osvežujem". Ja/ne?. Več kot 3-5 let tako ali tako nimam enega diska, ker se kasneje zgodi migracija na po kapaciteti večji disk. Vidim pa, da bi bilo pametno diske res na daljši rok v celoti prebrati in potem na novo zapisati. Hvala za idejo/opozorilo :).

Han ::

Če je disk primerno skladiščen (pri normalnih pogojih) in nekajkrat letno v uporabi nekaj ur, načeloma ne bi smelo biti težav z izgubo podatkov.

Jst ::

Če shranjujete diske v omari, jih je najlažje in najbolj enkrat na pol leta priklopiti in pognati SpinRite na level 2. Potem jih pa (če je vse v redu) pospraviš nazaj.

Včasih je eden proizvajalec* vsak disk, preden je odšel na police, preveril z SpinRite.

*Gibson je povedal kateri v enem od SecurityNow podcastu. Mogoče je bil več kot en proizvajalec.


---

Vem, da se SpinRite sliši kot black magic, placebo, ki ne naredi nič, ampak zadeva resnično deluje. Čeprav je verzija stara deset let in namenjena za HDDje, dela tudi na SSDjih. Steve Gibson ima namen izdati novo verzijo v prihodnosti.

Kar naredi, je low level dostop, kjer prebere podatke in jih na novo zapiše. Pri HDDjih chipset včasih ne ve, ali je 0 ali 1 in potem javi, kar se mu zdi, da je najverjetneje. Če je disk star, je to zamuden proces. Če pa prebereš in ponovno zapišeš, disk tudi dela hitreje.

Zakaj dela tudi na SSDjih? Bile so raziskave, ki so ugotovile, da če podatke dolgo ne prebereš, se počasi izgubijo. SLC ima v celici 2 vrednosti, MLC 4, TLC pa 8. In ker error correcting pri podatkih, ki dolgo niso bili prebrani, dela s polno paro, se pozna na hitrosti. Spinrite torej osveži cel SSD in poleg tega, da so na novo zapisani podatki "sveži", error correcting ne rabi delati, in tako postane tudi SSD hitrejši.

Spinrite je magic. Magic, ki deluje in dokler ne razumeš, magic ni science. Ampak ko enkrat razumeš delovanje, postane zadeva logična in ni več magija.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

hojnikb ::

error correction dela _vedno_ tudi za čisto frišne podatke.
#brezpodpisa

Jst ::

Da, to je res. Poglej si njegovo razlago, zakaj je SpinRite tako uspešen. Jaz sem ga uporabil leta nazaj, kot eno izmed orodij. In potem sem ugotovil, da je edini, ki ga rabim v svojem "Tools" USB Ključku. Šele potem sem se pozanimal zakaj se "SpinRitan" računalnik tudi hitreje zažene (ali sploh boota iz "SpinRitanega" diska) ali pa ne javlja več Blue Screenov.

Steve Gibson je z tem orodjem zadel v polno.

Njegove SecurityNow podcaste z Leo Laporte poslušam že leta. Zanimiv človek, ki lepo poljudno razloži vse hacke, exploite, luknje, ki se sproti pripetijo. Gre "deep down", ampak vseeno razloži tako, da če si na tekočem z IT, razumeš.

ps: Tip je prvi, ki je "izumil" besedo "spyware".
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

hojnikb ::

spinrite ti recimo nebo absolutno nič pomagal, če se bo recimo sesul interni ftl pri ssdju. Ali kakšen drug fw related defekt.
#brezpodpisa

Jst ::

Seveda.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Spajky ::

Poženeš SpinRite takoj pri novem disku in sejvaš nekam na varno datoteko s podatki diska (vključno s firmware+aligment). Ko se zadeve zbluzijo, pa ga poženeš ponovno s sejvano datoteko. Če res ni kaj hardware krepnilo, bi moralo delat vse nazaj kot pri novem ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

filip007 ::

M-disk podpira LG snemalnik, nisem še probal, naj bi bila hitrost samo do 4x.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

nikolahodin ::

Mogoce kdo od vas ve. Kje pri nas prodajajo cdje M disc

Miha 333 ::

Jst ::

FFS, za medije, za katere ni definitivnih testov, da preživijo dolgo časa, računajo mastne denarje. Jaz bi si raje kupil zunanji disk, ga parkrat na leto priklopil, pognal SpinRite, da prebere vsak sektor in ga ponovno zapiše, ter pospravil nazaj v tisti debel gumijasti ovitek, katerega se da kupiti ravno za long term storage.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Miha 333 ::

Jst je izjavil:

FFS, za medije, za katere ni definitivnih testov, da preživijo dolgo časa, računajo mastne denarje.

Testi vsekakor so (za DVD, za BD še ne). Med drugim s strani U.S. Department of Defense. Vsi rezultati zaključujejo, da podatki na teh medijih zdržijo vsaj nekaj 100 let.

Jst je izjavil:

Jaz bi si raje kupil zunanji disk, ga parkrat na leto priklopil, pognal SpinRite, da prebere vsak sektor in ga ponovno zapiše, ter pospravil nazaj v tisti debel gumijasti ovitek, katerega se da kupiti ravno za long term storage.

Potem imej kopije na večih nosilcih, ker pri disku se kaj hitro zgodi, da ti ga ne zazna več ali pa kak sektor ni berljiv...

Za cold storage je M-Disc, če ima oglaševane lastnosti, vsekakor interesantna opcija.

Jst ::

The testing found that M-Disc DVDs are more durable than conventional DVDs. "The discs were subject to the following test conditions in the environmental chamber: 85°C, 85% relative humidity (conditions specified in ECMA-379) and full spectrum light". However according to the French National Laboratory of Metrology and Testing at 90°C and 85% humidity the DVD+R with inorganic recording layer such as M-DISC show no longer lifetimes than conventional DVD?R.


Poboldal sem jaz. Tako da sem skeptičen. Mogoče drži, ampak DVDji... BluRayji 50GB bi še nekako šli, ampak vseeno se mi zdi to nekam majhno. Pa še, da ga preberem (DVD, kaj šele BR) moram v bistvu najti kakšeno enoto, ker v prenosnikih jih praktično več ni, v Desktopih jih pa tudi čedalje manj videvam.

Disk, HDD, pa itak če imaš podatke za hranjenje, potem čez nekaj let kupiš 4x večjega in nanj prepišeš vse iz starega + nove podatke. (Itak pa za backup vsega se ne moreš zanašati samo na en disk v vitrini.)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

bluefish ::

Hja, odvisno od tega, kaj smatraš za pomembne podatke, ki si zaslužijo permanenten backup. Za večino ljudi je tistih 50 GB kar OK.

Jst ::

Saj tudi sam pravim. 4GB za DVD se mi zdi premalo. 50GB/disk je pa že neka spodobna količina, pač odvisno od podatkov, ki jih hočeš imeti backupiran.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

_Sajmon_ ::

M-diske s 100gb (troslojni medij) dobiš za 17 $ na ebay-u (Verbatim, prodajalec u-japan), 50 gb pa za 11 $. 100 gb pa je že lepa kapaciteta, vsaj če pomislim na svoj "fotomaterial". 51000 datotek (jpg, nef, mov, itd.) bi spravil na 4 medije.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Različni rezultati testiranja SSD diskov

Oddelek: Pomoč in nasveti
131259 (816) ST-777
»

Uporaba USB ključev ali SD kartic kot backup?

Oddelek: Pomoč in nasveti
326153 (5403) energetik
»

Temperature velik sovražnik hranjenja podatkov na SSD-jih

Oddelek: Novice / Diski
3316107 (11674) SuperVeloce
»

Diski in testiranja

Oddelek: Pomoč in nasveti
141821 (1570) maxum

Več podobnih tem