» »

Ojačevanje RV antenskega kabla OUT za oddajanje analogne TV

Ojačevanje RV antenskega kabla OUT za oddajanje analogne TV

AštiriL ::

Hej... Zavedam se, da je oddajanje analogne TV nedovoljeno razen če kupiš (se mi zdi) ampak samo kot vprašanje...

S čim bi lahko analogni TV signal iz VCR videorekorderja ojačal, da bi bil v redu kakih 20m-10km??

Ali bi delalo, če bi anteno priklopil v radijski sprejemnik in potem v zvočnike priklopil anteno za oddajanje...

Pls povejte...

Furbo ::

A ne bi dal raje na youtube?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

AštiriL ::

Kaj
Edit: kakšn youtube
Edit2: ne bi sprasvou ce bi vedu

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AštiriL ()

Qcube ::

Nalažje bi bilo kupiti analogni RC FPV oddajnik/sprejemnik, ki sprejmejo kot vhod analogni PAL signal. Za 10km bi sicer rabil 2.4Ghz ali nižje frekvence, in usmerjene antene seveda.

AštiriL ::

Ne sej je 20 metrov ok mislim recimo tisto z radijom bi delal??


In mislim RF TISTI ANTENSKI NE PA RV. ZMOTU SM SE.

avian2 ::

Ne, tisto z radiem ne bi delalo. To je tako, kot bi rekel, da boš VCR priklopil pa konektor od tipkovnice in potem pričakoval stream na YouTubu. Kupi namensko napravo, ki deluje in je legalna pri nas, tako kot ti predlaga Qcube.

AštiriL ::

Ne pač sej ne mislm dejansko oddajat sam pač tko za poučne namene... :-))

mujek ::

AštiriL je izjavil:

Ne pač sej ne mislm dejansko oddajat sam pač tko za poučne namene... :-))

Oddaja signala analogne televizije ni dovoljena. Sploh ne za takšne razdalje kot si rekel.
Za poučne namene prosi za pomoč lokalni radioklub. Ti bodo znali pomagati.

Furbo ::

Če bi rad koga prankal, mu pa uleti prek HDMI vhoda..
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

fpbs ::

AštiriL je izjavil:

Hej... Zavedam se, da je oddajanje analogne TV nedovoljeno razen če kupiš (se mi zdi) ampak samo kot vprašanje...
S čim bi lahko analogni TV signal iz VCR videorekorderja ojačal, da bi bil v redu kakih 20m-10km??

Na izhod videorekorderja vežeš vhod antenskega ojačevalca (32-38 kanal). Izhod antenskega ojačevalca pa vežeš na dipol antene.

SaXsIm ::

Glede legalnosti ne skrbi, če gre za takšne kratke razdalje (in posledično nizke oddajne moči). Še vedno pa bo za oddajo DVB-T potrebno najprej narediti ustrezen stream ter ga spraviti v mux.

Za FM radio lahko za oddajo uporabiš Raspberry Pi. Verjetno bi s hardwerskim množilnikom zadeva bila uporabna tudi za DVB-T.
SaXsIm

SaXsIm ::

Edit: spregledal, da gre za analogen signal. Ni teorije, da stvar funkcionira, kot si si zamislil. Videorekorder oddaja signal v osnovnem pasu (baseband), pri oddaji po zraku pa je stvar modulirana v višje frekvenčne pasove.
SaXsIm

fpbs ::

SaXsIm je izjavil:

Edit: spregledal, da gre za analogen signal. Ni teorije, da stvar funkcionira, kot si si zamislil. Videorekorder oddaja signal v osnovnem pasu (baseband), pri oddaji po zraku pa je stvar modulirana v višje frekvenčne pasove.

Kakšen baseband? Kakšna modulacija v višje frekvenčne pasove? Kot sem zgoraj napisal 32-38 kanal, domet odvisen od ojačevalca, lahko je širokopasovni, boljši je kanalni ojačevalec.

SaXsIm ::

My bad, šele sedaj vidim, kakšen frekvenčni pas je potrebovala analogna tv v zraku. Še vedno je ideja sicer mimo, 8MHz kanal oddajati z ojačevalcem delanim za 20KHz. Sicer pa velja vse napisano glede basebanda in višjih frekvenčnih pasov za DVB-T.
SaXsIm

fpbs ::

Analogna TV je potrebovala popolnoma enako frekvenco za določen kanal, kot ga potrebuje danes digitalna. Nosilna frekvenca naprimer kanala 37 je 600Mhz, širina kanala pa je 8MHz. Ni mi jasno, zakaj omenjaš " 8MHz kanal oddajati z ojačevalcem delanim za 20KHz"? Kaj je sploh mišljeno pod "baseband"?

SaXsIm ::

Baseband je signal v osnovnem frekvenčnem spektru. Recimo audio signal se nahaja med 0Hz in 20KHz, temu rečemo baseband. Potem pa signal moduliramo na višjo frekvenco, za FM radio na frekvenčni pas 100MHz, recimo.

Kar se primerjave analogne in digitalne TV tiče, analogna je za en kanal imela na razpolago 8MHz pasovne širine. DVB-T danes na 8MHz pasovne širine oddaja celoten mux, ki pri trenutnih kodekih, zaščitnem kodiranju in IDFT obsegu pomeni cca 6-12 TV kanalov.

Kar se pa tiče 20KHz ojačevalca pri par 100MHz frekvencah - zelo verjetno je, da vsebuje HF filtre, ki bojo tako ali drugače porezale vse višje frekvence nad načrtovanim spektrom uporabe, pa tudi če ne bi, je zelo verjetno da aktivne komponente niso bile delane za tako visoke frekvence, zato enostavno ne bojo delale.
SaXsIm

fpbs ::

In kaj ima to kar si zapisal skupnega s tem, kar sprašuje "Aštiril":
S čim bi lahko analogni TV signal iz VCR videorekorderja ojačal, da bi bil v redu kakih 20m-10km??
in na moj odgovor:
Na izhod videorekorderja vežeš vhod antenskega ojačevalca (32-38 kanal). Izhod antenskega ojačevalca pa vežeš na dipol antene.
Kaj ti pri temu ne štima? Drugače pa 20Hz-20kHz je slišna frekvenca in prvič v življenju slišim, da je to "baseband". Mešaš NF ojačevalec z visokofrekvenčnim.

SaXsIm ::

Saj sem rekel, da imaš prav glede tega. Pravim zgolj, da je signal izven frekvenčnega dosega ojačevalca. Ostalo je balast.

Če pa ne veš kaj je baseband, pa za začetek preveri na wikipedii.
SaXsIm

fpbs ::

SaXsIm je izjavil:

Saj sem rekel, da imaš prav glede tega. Pravim zgolj, da je signal izven frekvenčnega dosega ojačevalca. Ostalo je balast.

Zakaj naj bi bil signal izven frekvenčnega dosega ojačevalca? Kaj ostalo je balast?

SaXsIm ::

Pa kaj ti si nepismen? Ostalo napisano je balast. Če ne razumeš, za kaj se gre, se ne rabiš sekirat zaradi tega.

Tranzistor, ki preklaplja 20KHz pa je zelo verjetno prepočasen za preklapljanje pri par deset ali sto MHz.
SaXsIm

fpbs ::

Že s prvim tvojim postom v tej temi mi je bilo jasno, da je tvoj vir znanja v vezi s tem wikipedija, in da si stvari niti ne znaš pravilno razlagati. Z vsakim nadaljnim postom dokazuješ da zadeve preprosto ne razumeš. Tisto, kar sem jaz napisal v odgovor "Aštirila" je vse preiskušeno in deluje brezhibno. Sicer ne deluje preko videorekorderja, ampak se iz videorekorderja koristi samo modulator, vgrajen na posebej izdelano računalniško kartico, kar omogoča prenos željene vsebine iz računalnika na nekaj sto metrov oddaljen TV. Zopet omenjaš nek NF 20kHz tranzistor, ker verjetno še nisi slišal, da se v te namene uporabljajo VF tranzistorji, ki lahko delujejo na giga frekvencah.

SaXsIm ::

Ne, edino dokazovanje tukaj je tvoje dokazovanje slabega branja. Kot ti še najbrž ni uspelo ugotoviti, sem večino napisanega zmotno napisal za digitalno oddajanje, ker sem spregledal, da želi avtor teme oddajati analogno (vsebina pisanja seveda ni zmotna, in jo lahko preveriš). In ti si stvari napisal korektno in to sem ti tudi pritrdil. Nakar sem v nadaljevanju dodal zgolj komentar na avtorjevo željo, da za ojačevalec za oddajanje uporabi nek ojačevalec za zvočnike, ki iz povsem praktičnih razlogov v omenjeni konfiguraciji pač ne bo sproduciral željenega rezultata. Ti pač omenjaš antenski ojačevalec, medtem ko avtor želi uporabiti nek radijski sprejemnik, na njegov vhod pripeljati izhod iz videorekorderja ter anteno priključiti namesto zvočnikov. Bi te res prosil za razlago, kaj je narobe z mojo razlago, zakaj takšna konfiguracija ne bo delala.

Sicer pa, kaj je narobe z Wikipedio? Napisano se povsem sklada tudi z zapisanim v recimo Tomažičevem učbeniku Digitalne komunikacije.
SaXsIm

AštiriL ::

Jaja razumem. 10 km sem mislil kot maksimum ker tv nočem oddajati kot TV program ampak samo do soseda oz. po moji hiši. Dovolj je 20m. Od vcra uporabljam samo AV in in RF out ANALOG in potem na VCRU nastavim da gleda AV in. Vse kar hočem vedeti je, če lahko o
Jačevalnih moči oddajanja nekako lahko naredim doma, ali je nakup (sicer vem da se jih dobi poceni) obvezen. Samo preskušam svoje meje in vem, da VCR že oddaja kanal, ki ga na razdalji 1m dobim brez ojačevalnika (antena direkt v RF out), če na TV sprejemniku zaženem iskanje kanalov.

737 ::

Modulator deluje na k36. Pri večini starejših se lahko nosilec zamakne za nekaj kanalov gor ali dol s pomočjo trimer kondenzatorja, pri novejših pa v meniju VCR. Če bi dodal ustrezen kanalni ojačevalnik (kabelski prenesejo višje izhodne nivoje) na oddajni strani, ter dobre antene in kable na obeh straneh, bi morda celo šlo.

Na Ebayu se dobijo oddajni in sprejemni moduli za 2,4 GHz, ki jih ne bo treba panično ugašati, ko se v bližino pripelje Akos-ov kombi. :-)

fpbs ::

AštiriL je izjavil:

Jaja razumem. 10 km sem mislil kot maksimum ker tv nočem oddajati kot TV program ampak samo do soseda oz. po moji hiši. Dovolj je 20m. Od vcra uporabljam samo AV in in RF out ANALOG in potem na VCRU nastavim da gleda AV in. Vse kar hočem vedeti je, če lahko oJačevalnih moči oddajanja nekako lahko naredim doma, ali je nakup (sicer vem da se jih dobi poceni) obvezen. Samo preskušam svoje meje in vem, da VCR že oddaja kanal, ki ga na razdalji 1m dobim brez ojačevalnika (antena direkt v RF out), če na TV sprejemniku zaženem iskanje kanalov.

Tudi, če imaš načrt, takega ojačevalca ne moreš naredit doma, ker nimaš ustreznih inštrumentov in nimaš izkušenj z VF tehniko.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj imajo Radijske postaje več frekvenc?

Oddelek: Zvok in slika
4612065 (10422) Scorpia
»

Digitalizacija kaset

Oddelek: Zvok in slika
191535 (1260) krebs11
»

VHS v Divx in podobno

Oddelek: Zvok in slika
425949 (3539) francek1
»

Videorekorder - zajem programov?

Oddelek: Zvok in slika
71970 (1856) mardy
»

tv - antena

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
193722 (3154) Alexius Heristalski

Več podobnih tem