» »

Računalniška očala

Računalniška očala

Volta ::

Ker zvečer precej težko zaspim, tudi če se spravim v posteljo ob normalni uri, sem na interetu začel iskat rešitve in kar veliko ljudi svetuje računalniška očala oz. očala ki blokirajo modro svetlobo. Zanimajo me vaše izkušnje in nasveti. A stvar res pomaga lažje zaspati in katera očala se splačajo kupit? Najlepša hvala :)

DarwiN ::

Poskusi najprej s softwerskim omejevanjem modre svetlobe... Programi kot so Sunsetscreen ali F.lux.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Rider G-3X ::

Za očala ne morem komentirati, lahko pa probaš f.lux za programsko zmanjšanje modre svetlobe.

harvey ::

Kaj pa če imaš neustrezen ritem spanja in počitka - higieno spanja in zaradi tega ne moreš spati? Prej kot nakup očal poskrbi za ustrezen ritem spanja in počitka šele nato posezi pa kakšnem rastlinskem zvarku za spanje in nato očala :), da ne boš štel ovc....
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Volta ::

Večine teh nasvetov iz linka se držim. Pa tudi pri tistih 2 ki se jih ne držim v celoti se trudim in sem jih že močno popravil. Gre pač za buljenje v ekran ob večerih (rad kaj preberem in pogledam) in za modro svetlobo je znano, da povzroči dvig kortizola ter zmede bioritem telesa in marsikdo zaradi tega ne zaspi tudi po uro in dlje. No pri meni ni tako hudo, rad bi pa vseeno optimiziral spanec ki sem ga imel dolga leta totalno obrnjenega na glavo. Bom poskusil najprej s programom, nato pa še z očali če ne bo delovalo :)

BorutK-73 ::

Probaj prvo f.lux.

korenje3 ::

išče izgovor da bi si kupil tista geekovska rumena očala, ki jo nosijo razni streamerji, da izgledajo mal bolj cool
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Lonsarg ::

Nobena očala ne bodo nič več odvzela svetlobe, kot lahko narediš z programi.

Sam sem ene 3 leta uproabljal ta flux, od kar pa ima Windows 10 to vgrajeno pa sem odinštaliral :)
(Night Light gumbek desno spodaj, desni klik za nastavitve avtomatiziranega vklopa ter intenzitete).

Sicer pa kaj jaz vem glede učinka na zaspanost, definitivno je pa bolje za oči.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

HighBane ::

Pa imaš dovolj osvetljeno okoli računalnika ali delaš v temi? oziroma imaš zaslon dovolj zatemnjen (brightness, hue, contrast). Brezveze kupovati očala, če so osnove za popravit.

Jerry000 ::

Lonsarg je izjavil:

Nobena očala ne bodo nič več odvzela svetlobe, kot lahko narediš z programi.

Sam sem ene 3 leta uproabljal ta flux, od kar pa ima Windows 10 to vgrajeno pa sem odinštaliral :)
(Night Light gumbek desno spodaj, desni klik za nastavitve avtomatiziranega vklopa ter intenzitete).

Sicer pa kaj jaz vem glede učinka na zaspanost, definitivno je pa bolje za oči.

Kje to najdeš? Jaz nimam nikjer tega gumba

connel ::

Search, night light

Lonsarg ::

@Jerry, najprej preveri da imaš zadnjo verzijo W10(1703), nato preveri če imaš vse gumbke prikazane(expande/colapse). Se pa to nahaja pod System/Display.

Blazz ::

sam uporabljam Gunnar optiks že cca 4-5 let. Od kar sem jih začel nositi pri delu z računalnikom (tudi v službi) imam precej manj utrujene oči, prej so me vedno bolele, sedaj tega ni več, tudi po 10 urnem gledanju v ekran. Da boš pa lažje zaspal pa dvomim, vsaj jaz nisem pri sebi opazil razlike. Se pa izogibaj kitajskih špeglov za par dolarjev, sem tudi tisto probal in dobil občutek, da je fake...

Volta ::

Da javim kako je stanje po nekje 14 dneh uporabe Sunsetscreena, ki mi je od vseh tovrstnih programov najbolj všeč. Stvar DELA! Včeraj recimo sem dal na candle light (1850K), na laptopu imam vedno od 8-ih zvečer minimalno svetlost ekrana, prav tako sem nabavil za sobo žarnico z 2700K in dim opcijo in spim vedno boljše. Nekaj časa sem imel v programu naštimano 3300K in je že bilo precej ok, na svetlobi okoli 2000K me pa še prej zaziblje ko je čas za spanje. Glede na to, da sem imel zaradi ponočevanja oz. ker zvečer nisem mogel zaspati uničen bioritem vsaj 10 let in sem si moral pomagati s sleep tracki in melatoninom, mi tole dobro pomaga, tako da hvala vsem! Priporočam tudi ostalim, na mene definitivno ima pozitiven efekt :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Volta ()

BorutK-73 ::

Le kako mi ki (smo) delamo 3 ali 4 izmene preživimo?:))

The Player ::

pozdrav vsem!

pišem v tej temi, ker vidim, da je na sveže odprta, da ne bom oživljal starih.

Tudi sam sem prišel na idejo, da bi mogoče investiral v računalniška očala, ki naj bi blokirala modro svetlobo, po tem, ko mi je facebook delal reklamo za takšna očala. Namreč sploh nisem vedel, da kaj takšnega obstaja.

Facebook, je sicer delal reklamo za očala Oblue, sem pa zasledil, da večina ljudi prisega na Gunnar Optiks.

Kar mi je bilo takoj sumljivo pri Oblue očalah je to, da so prozorne, ker če želimo blokirati moder spekter, morajo biti stekla rumene barve. Sem potem zasledil na Gunnar optiks, da imajo poleg rumenih tudi prozorna očala, ki pa blokirajo le 10% modrega spektra. Oblue naj bi blokiral do 30%. Nateg much? Rumeno obarvane gunnarke naj bi blokirale 65% modre svetlobe. Kaj pa navadna rumena sončna očala? Bi pomagale? Ali jih sploh še proizvajajo al so že iz mode?

Na youtubu tudi nisem zasledil, da bi kdo dejansko delal testa očal, tako, da bi vanje posvetil modro svetlobo, vsi so samo hvalili kako je to dobro in zakaj (kar smrdi po sponzorstvu), kar je težko preveriti ali je to res ali ne brez dejanskega testa in težko je nekomu kar tako verjeti na besedo (in to od večjih youtuberjev, kot sta linus in jayz2cents, čeprav sta velika, bi še zmeraj morala stvari dati na test).

našel sem le en video, kjer očala testira in so ta najdražje padle na testu, žal gunnark ni imel na testu, ker mu niso poslali review sampla.



Ima kdo kakršnekoli izkušnje o omenjenih očalih in ali obstajajo kakšne alternative Gunnar Optiks ali Oblue očalam? Ali je flux dobra alternativa očalam, al je še zmeraj bolje imeti očala?

problemom s spancem nimam, bi pa vseeno rad zaščitil oči pred modro svetlobo.

shintaro ::

sm bral to temo in probal tisti program .. mene ful zmoti izredno rjavo oranžna barva, kako da strmim v to čudo, pomoje to škodi očem še bolj

janezekk ::

Čudno je dejansko samo prvih nekaj minut. Potem pa se navadiš in ti je povsem normalno. Ko ga kasneje, ko si že navajen izlopiš, praktično ne moreš gledat v zaslon, ker je navadna svetloba tako moteča.

shintaro ::

ok bom vztrajal

Volta ::

janezekk je izjavil:

Čudno je dejansko samo prvih nekaj minut. Potem pa se navadiš in ti je povsem normalno. Ko ga kasneje, ko si že navajen izlopiš, praktično ne moreš gledat v zaslon, ker je navadna svetloba tako moteča.


+1

The Player ::

pa je flux lahko alternativa računalniškim očalam? Filtrira dovolj modre svetlobe, al je vseeno bolje imeti še očala?

Jerry000 ::

Meni se pa pojavi vprašanje, ali so takšna očala danes sploh še smiselna? V času CRT verjamem ker se je celotna slika osveževala in na dolgi rok gledanja je res bilo utrujajoče. Današnja tehnolgija prikaza slike na monitorju je pa (verjetno) dosti napredovala...ni več refresha na celotno sliko ampak na piksel. Plus k temu še dodaš razne flux programe in menim da danes niso očala potrebna. Ali imajo kakšno drugo vlogo?

flood ::

knjiga.. mene pomiri branje in me hitro pobere. kaki e-bralnik z lučko ala kindle..
Asus A7N8X-X, Athlon xp 2700+, Radeon 9550 Gt, 1Gb ram, 120Gb Hitachi,...
laptop: i3-330m, ati 5650, 4gb ddr3, 500Gb,...

Volta ::

Jaz sem odprl temo z namenom nakupa računalniških očal, na koncu sem pa tako zadovoljen s sunsetscreen/flux, da jih ne rabim :) Odkar uporabljam, spim veliko boljše in tudi nimam težav zaspat zvečer. Prej nisem zaspal pred 2-3 zjutraj in še to s težavo. Modra svetloba zvečer JE problem in ti programi jo očitno dobro filtrirajo. Seveda pa je verjetno še bolje prebrat kako knjigo in ne buljit v ekran pred spanjem...

Jerry000 ::

Jaz pa zaspim ko top pa nimam flux ali kerih od teh programu...ne vpliva name zgleda :).

The Player ::

Volta je izjavil:

Jaz sem odprl temo z namenom nakupa računalniških očal, na koncu sem pa tako zadovoljen s sunsetscreen/flux, da jih ne rabim :) Odkar uporabljam, spim veliko boljše in tudi nimam težav zaspat zvečer. Prej nisem zaspal pred 2-3 zjutraj in še to s težavo. Modra svetloba zvečer JE problem in ti programi jo očitno dobro filtrirajo. Seveda pa je verjetno še bolje prebrat kako knjigo in ne buljit v ekran pred spanjem...


Kako pa je z očmi ob dolgotrajnem gledanju v zaslon? Te pečejo zaradi obremenitve al so oči bolj spočite ob koncu dneva?

Volta ::

The Player je izjavil:

Kako pa je z očmi ob dolgotrajnem gledanju v zaslon? Te pečejo zaradi obremenitve al so oči bolj spočite ob koncu dneva?


Saj ne gledam cel dan v oranžen zaslon :)) samo po 8 uri zvečer, da lažje zaspim... 8-)

The Player ::

Volta je izjavil:

The Player je izjavil:

Kako pa je z očmi ob dolgotrajnem gledanju v zaslon? Te pečejo zaradi obremenitve al so oči bolj spočite ob koncu dneva?


Saj ne gledam cel dan v oranžen zaslon :)) samo po 8 uri zvečer, da lažje zaspim... 8-)


sam sem dokaj veliko za PCjem, tko, da bi uporabljal očala/flux predvsem zaradi modre svetlobe (ker s spancem nimam problem, kot sem že omenil).

Za enkrat testiram flux in bom videl kaki bodo rezultati. Zaenkrat sem zadovoljen, še posebej bi bil Flux odličen v kombinaciji z programom desktop lighter, ampak žal, stvar ne deluje.

Volta ::

Malo zmanjšaš modro svetlobo s programom, pa bo sigurno kaj pomagalo. Če pa ne, pa še očala, pa je :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

najmanj škodljiv monitor (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
545784 (2712) Gagatronix
»

Delo za računalnikom - oči

Oddelek: Loža
445640 (3654) spam321
»

osvetlitev monitorja in oči

Oddelek: Zvok in slika
182489 (1671) 2dark
»

LED filter zaščitna očala

Oddelek: Loža
7914 (702) mulc007
»

Sevanje računalnika...

Oddelek: Pomoč in nasveti
364070 (3041) [D]emon

Več podobnih tem