» »

Mobilne meje so padle

1
2
3 4

Daniel ::

If I travel and call or text a friend, do I have to worry on which operator he/she is or whether it is a fixed or mobile?

No. When you are roaming in the EU, all calls to mobile and fixed numbers in the EU will be counted against your national volume of minutes (or will be unlimited if you have unlimited calls at home), exactly as if you were calling within your home country. If you have distinct so-called 'on-net' and 'off-net' volumes in your national bundle, all the roaming minutes may be all deducted from the off-net volume, and also when you call another subscriber of the same domestic operator while roaming.

mikhaair ::

jype je izjavil:

mikhaair je izjavil:

Pravilno tolmacim?
Zakaj pa zdaj ne greš na IT omrežje?


Ker je sedaj ista figa ali klicem iz IT ali domacega omrezja?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mikhaair ()

Daniel ::

Ni ista figa, iz SLO je še zmeraj izjemno drago.

mikhaair ::

4. Če si v AUT (s slovensko številko) in kličeš v AUT (na avstrijsko številko), sicer gostuješ, zato plačaš enako kot v 1. primeru. Kot da bi bil v SLO. Torej 0,49EUR.


Tako gor nekdo tolmaci, Daniel-ov citat pa govori o ceni za celo EU enako, torej nic oz. zakupljene kolicine. Seveda sem skoraj 100% da ima Daniel prav in je v gostovanju 0.00 eur v vsa EU omrezja. Me je pa zgornje tolmacenje spravilo v dmove.
Kaj je res?

GupeM ::

mathro je izjavil:

4. točka po interpretaciji AKOS-a ne bo držala:
Klici v gostovanju iz EU v vse države EU (vključno s Slovenijo) se zaračunavajo po domačih cenah,
ki veljajo za klice v druga omrežja v Sloveniji. Če ima uporabnik znotraj paketa zakupljene
enote za klice znotraj slovenskih omrežij, se mu bo npr. klic, opravljen iz Avstrije v Nemčijo
oziroma klic opravljen iz Avstrije v Slovenijo, odštel od zakupljenih enot in je tako za uporabnika
(v primeru, da ima enote še na razpolago) brezplačen.
OPOZORILO! Klici slovenskih uporabnikov iz domačega omrežja v EU niso predmet ureditve
gostovanja v EU (npr. klic iz Slovenije v Nemčijo), tako da za slednje veljajo cene za mednarodne
klice po ceniku posameznega operaterja.


Kakor jaz razumem, se bodo klici iz Avstrije v Nemčijo odštele od zakupljenih količin. Če pa kličete iz Slovenije v Nemčijo pa plačate po ceniku operaterja za klic v tujino.


Ok, očitno sem narobe razumel tudi jaz. Popravljam četrto točko:
4. Če si v AUT (s slovensko številko) in kličeš v drugo članico EU, gostuješ. To pomeni, da gre iz zakupljenih enot.

Če torej kličeš kolega v drugo članico EU in živiš blizu italijanske, avstrijske, hrvaške ali madžarske meje, je najbolje da se povežeš na njihovo omrežje in kličeš. V tem primeru bo zastonj. Če kličeš iz domačega omrežja (pomeni da ne gostuješ, zato ta ureditev ne velja), boš plačal ko žuti oz. po ceniku operaterja.

zavajon ::

neooo je izjavil:

Meni je to zelo super zadeva, za nas dnevne migrante v Avstrijo, za ljudi ob meji in tiste ki veliko potujejo.
Mislim da to moti le ene Ljubljancane ki iz te kotline redkokdaj pogledajo. Balkan ta Ljubljana cisti balkan. Ce bi to veljalo tudi za bosno bi pa bilo zakon ne ?


Kaj pravi tvoj avstrijski šef, si ti iz Balkana ali ne? :)

Zvezdica27 ::

hvala za pojasnila!

zdaj mi je vsaj jasno.

to je pol koraka naprej, v bistvu ni tako huda reč kot pravijo. 10 let za tole? Sramota...

zz

MrStein ::

dronyx je izjavil:

Se morda že ve na kakšen način bodo operaterji nadomestili izpad prihodkov?

Kakšen izpad dohodkov?

A nisi videl finansijsko magijo?
(prej so trdili, da je prenos podatkov v tujini dražji od antimaterije, zdaj pa za drobiž ponujajo desetine gigabajtov, celo več kot zahteva uredba)

mathro je izjavil:

4. točka po interpretaciji AKOS-a ne bo držala:
Klici v gostovanju iz EU v vse države EU (vključno s Slovenijo) se zaračunavajo po domačih cenah,
ki veljajo za klice v druga omrežja v Sloveniji. Če ima uporabnik znotraj paketa zakupljene
enote za klice znotraj slovenskih omrežij, se mu bo npr. klic, opravljen iz Avstrije v Nemčijo
oziroma klic opravljen iz Avstrije v Slovenijo, odštel od zakupljenih enot in je tako za uporabnika
(v primeru, da ima enote še na razpolago) brezplačen.
OPOZORILO! Klici slovenskih uporabnikov iz domačega omrežja v EU niso predmet ureditve
gostovanja v EU (npr. klic iz Slovenije v Nemčijo), tako da za slednje veljajo cene za mednarodne
klice po ceniku posameznega operaterja.


Kakor jaz razumem, se bodo klici iz Avstrije v Nemčijo odštele od zakupljenih količin. Če pa kličete iz Slovenije v Nemčijo pa plačate po ceniku operaterja za klic v tujino.

Lahko vir?
Ker kot si ugotovil, je to v nasprotju s "splošno znanim".

Razen tega, a kdo pozna URL od strani EU o tem? Jaz sem našel samo neke poenostavljene FAQ (s tremi vprašanji) in poenostavljeno brošuro (dve strani PDF, s petnajstimi vrsticami besedila).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Apple ::

Če kličeš iz slovenske št. nekoga na nemško št., je ceneje, če to narediš iz kakšne druge države - članice EU.
LP, Apple

Sarkozy ::

MrStein je izjavil:


Lahko vir?
Ker kot si ugotovil, je to v nasprotju s "splošno znanim".


naj nekdo proba in nam sporoči iz prve roke ;)
Ils sont fous ces Slovenes!

MrStein ::

Apple je izjavil:

Če kličeš iz slovenske št. nekoga na nemško št., je ceneje, če to narediš iz kakšne druge države - članice EU.

Tu je res zmeda, recimo na http://bob.si/ponudba-bob/bob-in-tujina piše, da je klic iz EU v "ostali svet" 2,50 EUR , če bi klical iz Slovenije, pa bi bilo od 0,70 do 1,30 (edino za v satelitstka omrežja je 7,90, aje to potem v EU skoraj trikrat ceneje?), kar je v nasprotju z uredbo (oziroma principom "kot doma").

Na ceniku IziMobila recimo tudi trdi, da stanejo v EU klici v ostale EU države enako kot klic v Slovenijo (torej ceneje, kot če bi klical iz Slovenije).

Ali operaterji niso razumeli uredbo, ali so namerno dali nižje cene, ali mi ne razumemo uredbe.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

boocko ::

Nadalje je treba paziti, da gostuj kakor doma pomeni točno to. Vse cene so enake. Klici v tuja omrežja ostajajo precej dragi. Minuta klica v Avstrijo stane pri A1 in Mobitelu 0,49 evra, kar ni poceni. Če torej gostujemo v Avstriji s slovensko številko in kličemo v isto avstrijsko omrežje, bomo klic plačali po tej ceni. Kdor bo dlje časa v tujini in bo klical lokalne številke, se mu torej še vedno splača kupiti lokalno kartico SIM.


Dejte no to popravit, ker je čist narobe in samo zmedo delate! Med roamingom se klici po EU štejejo kot klici po Sloveniji in se odštevajo od doma zakupljenih enot. Ko teh zmanjka, pa je potrebno doplačilo. Če imaš doma neomejeno, imaš tudi v roamingu neomejeno.

To je zregulirala že uredba 531/2012, ki je definirala:
„regulirani gostujoči klic“ pomeni mobilni govorni telefonski klic, ki ga opravi uporabnik gostovanja ter izvira iz obiskanega omrežja in se zaključuje v javnem komunikacijskem omrežju znotraj Unije, ali ki ga uporabnik gostovanja sprejme ter izvira iz javnega komunikacijskega omrežja znotraj Unije in se zaključuje v obiskanem omrežju;

Nova uredba 2015/2120 teh definicij ne spreminja, zato to ostaja tako, kot je. In ja, to ni čisto "roam like home"... je bolj "roam better than at home".
Uredba ne vsebuje besed "roam like home", zato ni primerno delat zaključkov samo na podlagi tega gesla. Tako da brez panike, od danes dalje je roaming boljši v vseh pogledih.

bosstjanh ::

Nisem bral čisto vseh postov, ampak en podatek iz prve roke (kolikor sem preletel na hitro, nihče ne ve točno) - klical na Telekom glede paketa EU vključeni.
Zanimalo me je, kaj točno v paketu pomeni postavka, da paket vsebuje "120 minut pogovorov iz Slovenije v območja EU-tarife".
Odgovor (2 različnih zaposlenih): postavka pomeni, da samo če si fizično lociran v Sloveniji in kličeš iz SLO številke na številko v EU (npr. nemško), se ta klic šteje v kvoto teh 120 minut. Če pa fizično nisi lociran v Sloveniji (si recimo v Španiji) in kličeš s SLO številke na isto nemško številko kot prej, gre to v kvoto neomejenih klicev oz. ne gre v kvoto 120 minut.

Meni se zdi ful smešna logika, ampak tako je. Razložili so mi tako, da čim si fizično v tuji državi, takoj padeš pod to EU uredbo, zato ne padeš v tisto kvoto 120 minut. Aja, pri "fizično lociran v Sloveniji" seveda mislim na "priklopljen na slovenskega oz. domačega operaterja".

MrStein ::

Ja tudi nemški Vodafone piše: "Anrufe nach DE und in andere EU-Länder" (če si v tujini)

Torej zgledam da je tako kot piše boocko malo višje: Med roamingom se klici po EU štejejo kot klici po Sloveniji

To sicer ni "kot doma" tako da ni čudno, da je zmeda. Birokrati pač. ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

bosstjanh ::

Meni je predvsem smešno, kako simple lahko potem ljudje ob meji nategujejo domačega operaterja (če že slučajno morajo govorit s tujino) :)

Dr_M ::

Heh, bravo. Vse je cist preprosto, ampak vam uspe zadevo zakomplicirat, da cloveka res zmede, kako in kaj.
Iz roaminga smo prisli na klice iz slo v tujino, ki nimajo veze s to odredbo, ampak juznaki bi radi zastonj klical komsije na jug.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

mihaf ::

Kaj pa velja za sprejeti klic? Si na Hrvaškem (SLO SIM) in te nekdo iz SLO pokliče. Zastonj za prejemnika klica? Prav razumem?
Si na Hrvaškem (SLO SIM) in te pokliče nekdo iz nemške SIM. Še vedno zastonj?

FTad ::

bosstjanh je izjavil:

Nisem bral čisto vseh postov, ampak en podatek iz prve roke (kolikor sem preletel na hitro, nihče ne ve točno) - klical na Telekom glede paketa EU vključeni.
Zanimalo me je, kaj točno v paketu pomeni postavka, da paket vsebuje "120 minut pogovorov iz Slovenije v območja EU-tarife".
Odgovor (2 različnih zaposlenih): postavka pomeni, da samo če si fizično lociran v Sloveniji in kličeš iz SLO številke na številko v EU (npr. nemško), se ta klic šteje v kvoto teh 120 minut. Če pa fizično nisi lociran v Sloveniji (si recimo v Španiji) in kličeš s SLO številke na isto nemško številko kot prej, gre to v kvoto neomejenih klicev oz. ne gre v kvoto 120 minut.

Meni se zdi ful smešna logika, ampak tako je. Razložili so mi tako, da čim si fizično v tuji državi, takoj padeš pod to EU uredbo, zato ne padeš v tisto kvoto 120 minut. Aja, pri "fizično lociran v Sloveniji" seveda mislim na "priklopljen na slovenskega oz. domačega operaterja".


Tako sem tudi jaz razumel tole roaming uvedbo.

MrStein ::

mihaf je izjavil:

Kaj pa velja za sprejeti klic? Si na Hrvaškem (SLO SIM) in te nekdo iz SLO pokliče. Zastonj za prejemnika klica? Prav razumem?
Si na Hrvaškem (SLO SIM) in te pokliče nekdo iz nemške SIM. Še vedno zastonj?

Dohodni klici vsepovsod v EU so zastonj. (ne vem, če je kaka izjema, upam da ni :-P )
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

neooo ::

zavajon je izjavil:

neooo je izjavil:

Meni je to zelo super zadeva, za nas dnevne migrante v Avstrijo, za ljudi ob meji in tiste ki veliko potujejo.
Mislim da to moti le ene Ljubljancane ki iz te kotline redkokdaj pogledajo. Balkan ta Ljubljana cisti balkan. Ce bi to veljalo tudi za bosno bi pa bilo zakon ne ?


Kaj pravi tvoj avstrijski šef, si ti iz Balkana ali ne? :)


ne on pravi da so Ljubljancani balkanci :) Jaz zivim dovolj severno!

marjans ::

mikhaair je izjavil:

Klici po EU bo pravilneje, ne tujina. Do sedaj si v tujini klice v EU placal po EU uredbi, torej max. dovoljene cene. Ce sem zelel poklicat kolega v Italiji, sem sel na IT omrezje, ker sem blizu meje, ter ga klical za 7 centov na minuto. Sedaj je to 40 centov. Pravilno tolmacim?


Pravzaprav (zelo verjetno) tudi prej nisi plačal zgolj 7 centov/min če si šel s svojo (SLO) mobilno v roaming na IT operaterja in klical na neko italjansko številko (+39.....). Ta možnost (cena klica 7 cent/min) bi bila zgolj, če je imel operater v paketu brezplačne klice v IT (ali EU ...), ampak potem tako že ne bi nič plačal tudi iz SLO ne.
Preveri račun. Sigurno si imel gor dve postavki: Klic v EU (cona 1 ... ali kak drug naziv) in postavko odhodni klic v EU roamingu.

Res pa je, da so bile določene "nelogičnosti" cen klicev (predvsem pri prepaid ali tam kjer ni vključenih količin ali nad porabo zakupljenih količin). Cena minute EU roaming klica (v domače/SLO omrežje) ali SMS sporočila je bila navzgor omejena, medtem ko operater sam postavljal ceno minute (za klice v domače/SLO omrežje) iz domačega omrežja (torej nisi v roamingu). In ja, cena klica/SMS (od "doma") v SLO omrežje je bila višja od max. cene EU roaming klica/SMS. Zato si npr. lahko iz EU poklical domov ceneje, kot če bi klical domov iz sosednje ulice. Sedaj so cene EU roaminga izenačene z domačimi cenami in zaradi zgornjega so se nekaterim tudi podražili odhodni klici v EU roamingu.

MrStein ::

7 centov je bilo. Že dolgo se klici v gostujočo (EU) državo štejejo enako kot klici v Slovenijo (iz gostujoče države).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

golf3 ::

Nikjer nisem zasledil. Kaj pa če kličem iz Nemčije v Slovenijo? Govora je bilo samo o obratnem. Se opravičujem če sem zgrešil.

MrStein ::

Kaj nisi zasledil?
Klic iz Nemčije v Slovenijo bi naj stal isto, kot klic iz Slovenije v Slovenijo. (obje mišljeno s slovenskim SIM)

"bi naj", ker nekako ni čisto jasno. Amapak po cenikih sodeč bo držalo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

next3steps ::

Zvezdica27 je izjavil:

hvala za pojasnila!

zdaj mi je vsaj jasno.

to je pol koraka naprej, v bistvu ni tako huda reč kot pravijo. 10 let za tole? Sramota...

zz

Druga polovica koraka je pa podoben pristop do digitalnih storitev, kot je recimo Netflix in Spotify.

r3dkv1c4 ::

1. Če si v SLO (s slovensko številko) in kličeš v AUT (na avstrijsko številko), to ni gostovanje. Plačaš 0,49EUR.


Tudi to je je lahko gostovanje.....ne glede ali si na naši strani ali na drugi strani meje.

Pomembno je, čigav signal koristiš v času klica.

Brez filozofiranja samo pogledaš indikator operaterja in če ni slovenski, pač gostuješ.

Ob meji je potrebno biti pazljiv, ker imajo tujci močan signal in hitro koristimo gostovanje nevede.
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

XS!D3 ::

MrStein je izjavil:

dronyx je izjavil:

Se morda že ve na kakšen način bodo operaterji nadomestili izpad prihodkov?

Kakšen izpad dohodkov?

A nisi videl finansijsko magijo?
(prej so trdili, da je prenos podatkov v tujini dražji od antimaterije, zdaj pa za drobiž ponujajo desetine gigabajtov, celo več kot zahteva uredba)



Morda si opazil tudi to, da so z uredbo precej omejili tudi maksimalne medoperaterske cene. Leta 2009 je lahko tuj operater našemu za gostavnje zaračunal 1024€ za prenešen gigabajt, medtem ko lahko danes maksimalno 7,7€. In še pri tej ceni, ti je domač operater dolžen ponuditi vsaj dvakrat toliko prenešenih podatkov, kot jih oni dobijo za ceno tvojega paketa po max medoperaterski ceni (poleg tega, da lahko koristiš še klice/mms/sms, ki jih ravno tako stanejo).

Več kot zahteva uredba pa ponujajo predvsem ponudniki, ki imajo "hišne" ali dobre partnerske operaterje tudi v tujini oziroma vsaj v državah kjer slovenci največ gostujemo (Avstrija, Hrvaška) in je njihov strošek pri tem še bistveno manjši.

Nekega ekstra dobička za operaterje pri tem ne bo, sploh glede na to, da gredo cene že tako v poden.

jype ::

neooo je izjavil:

Jaz zivim dovolj severno!
Balkanec je tudi na Nordkapu balkanec.

konspirator ::

--

neooo ::

jype je izjavil:

neooo je izjavil:

Jaz zivim dovolj severno!
Balkanec je tudi na Nordkapu balkanec.



Balkan se zacne malo nad LJ. Geografsko in tudi ce pogledamo na kulturo ljudi ;) Seveda na vseh ampak tako nekako :)

jype ::

neooo je izjavil:

Balkan se zacne malo nad LJ. Geografsko in tudi ce pogledamo na kulturo ljudi ;) Seveda na vseh ampak tako nekako :)
Ja, ti si ekonomski migrant, ki se je z Balkana preselil v civilizacijo.

Afo ::

Utk je izjavil:

jype je izjavil:

neooo je izjavil:

Mislim da to moti le ene Ljubljancane
Kaj jih moti? Iz EU bi radi šli predvsem kmetavzarji, ki se jim niti sanja ne, koliko sredstev dobijo od EU.

Evropo kritizira tudi Žižek, ki ga boš težko obesil kmetavzarjem.

Zakaj ne? Kmetavzarji povejo iste neumnosti, le njihova lingua je bolj preprosta. Ravno zaradi slednje je Žižek avtoriteta med samooklicanimi "intelektualci". Če si sposoben razbrat vsebino njegovih tekstov brez da se izgubiš v frazemih, opaziš da glede na količino besed ni povedano veliko pametnega. Mislim "koncept kinderjajčka" - daj lepo te prosim!

AKOS (Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije) ima pdf brošuro v kateri so predstavljene spremembe iz nove ureditve - povezava.
Bolje biti mlad in neumen, kot samo neumen!

BigWhale ::

V bistvu je roaming zdej ratal landline, k ma tolk dolg kabel, da lahk telefon neses v avstrijo, nemcijo, svedsko in tako naprej.

Tko si predstavljajte zadevo, pa ne bo problemov si predstavljat kako se stvari zaracunavajo.

MrStein ::

Bo, ker se cena pri prestopu meje spremeni.
Več sreče prihodnjič. ;)

Iz ravno prej linkane brošure:
Klici v gostovanju iz EU v vse države EU (vključno s Slovenijo) se zaračunavajo po domačih cenah,
ki veljajo za klice v druga omrežja v Sloveniji. Če ima uporabnik znotraj paketa zakupljene
enote za klice
znotraj slovenskih omrežij, se mu bo npr. klic, opravljen iz Avstrije v Nemčijo
oziroma klic opravljen iz Avstrije v Slovenijo, odštel od zakupljenih enot in je tako za uporabnika
(v primeru, da ima enote še na razpolago) brezplačen.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

MrStein ::

XS!D3 je izjavil:


Več kot zahteva uredba pa ponujajo predvsem ponudniki, ki imajo "hišne" ali dobre partnerske operaterje tudi v tujini oziroma vsaj v državah kjer slovenci največ gostujemo (Avstrija, Hrvaška) in je njihov strošek pri tem še bistveno manjši.

Ja, saj to je poanta.

Se je pocenila elektrika?
Materiali? Surovine?
Delovna sila?
Antimaterija?

Kolikor vem, se ni nič od tega pocenilo.

Prenos podatkov je đabe (že prej), samo so operaterji "mlatili prazno slamo", kako hudo drago je. (in seveda fanboy-i po forumih)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Daniel ::

Novica pa še zmeraj ni popravljena...

zee ::

Eh... Ena beseda: podatki. Vanje zapakiraš karkoli in se ne sekiraš kam kličeš.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

RockyS ::

Da je zmeda popolna pa so poskrbeli tudi oeraterji sami oz vsaj telemach.
Na Hrvaškem mi posljejo sms:
"Dobrodosli na Hrvaskem! Na voljo imate neomejene SMS in 0 min za klice med gostovanjem v EU ter 1.77 GB za prenos podatkov med gostovanjem v EU. Po porabi enot storitev velja cena (z DDV): 0,1600 EUR/min za odh. klic, 0,0092 EUR za 1 MB. Po porabi 600 MB prenosa podatkov se hitrost zniza na najve
64 kbps. Vec info na brezplacni stevilki +38670700710. Vas Telemach"

Omenili so neomejeno količino SMS, kaj pa je s klici? Zakaj je tam 0 ce pa doma kličem v vsa domača omrežja zastonj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

kod ::

A res ne obstaja nobena možnost v androidu, da bi mi avtomatsko vklopilo data roaming ko sem v državah EU, in izklopilo ko sem v ostalih državah?

Egidij88 ::

Zakaj bi to tako krvavo rabil? A živiš na meji z Bosno ali Švico? En swipe dol, klik na signal in imaš slider za cellular data pred sabo.

zee ::

kod je izjavil:

A res ne obstaja nobena možnost v androidu, da bi mi avtomatsko vklopilo data roaming ko sem v državah EU, in izklopilo ko sem v ostalih državah?


Po mojem rabis aplikacijo. Poglej za recimo Tasker ali kaj podobnega.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

...:TOMI:... ::

Meni so včeraj poslali:

Za klic v sili poklicite 112. Limit za paketni prenos podatkov v tujini je vkljucen (60 EUR). Vec info na: +38641700700 (brezplacno). Telekom Slovenije, d.d.


Pozdravljeni! Storitve v drzavah EU se obracunajo po cenah v domacem omrezju in pribitku 0,061 EUR/min za klic v drzave EU, 0,0244 EUR za SMS, 0,061 EUR/MB za prenos podatkov, vendar ne vec kot 0,2318 EUR/min, 0,0732 EUR/SMS in 0,2440 EUR/MB. Zakupljene enote v Sloveniji se porabljajo tudi v EU, obracuna se le pribitek. Dohodni klic se obracuna po 0,013908 EUR/min. Cene vkljucujejo DDV. Vec info na: + 38641700700. Telekom Slovenije, d.d.


Brezskrbni mobilni internet do konca julija 2017 v omrezju Hrvatski Telekom, kar 3GB PPU za 20 EUR mesecno. Posljite HR INTERNET na 1918. Mozne oznake operaterja Hrvatski Telekom na aparatu: HR-CRONET, T-Mobile HR, HT HR ali 21901. Vec info na +38641700700. Telekom Slovenije, d.d.


Šele, ko sem poslal poraba na 1919 sem dobil:
Informativna poraba za (številka) do vkljucno 15.06.2017 je 0,00 EUR z DDV, brez popustov, z dospelimi racuni za storitve v tujini in nakupi prek Monete.
Informativno stanje zakupljene kolicine:
Limit prenos podatkov tujina ( 60 EUR ) - na voljo je se 60 EUR.
Zakupi skupno - EU ( 3072 MB ) - na voljo je se 3067 MB.
Zakupi skupno ( 5120 MB ) - na voljo je se 2546 MB.
Tomi

neooo ::

jype je izjavil:

neooo je izjavil:

Balkan se zacne malo nad LJ. Geografsko in tudi ce pogledamo na kulturo ljudi ;) Seveda na vseh ampak tako nekako :)
Ja, ti si ekonomski migrant, ki se je z Balkana preselil v civilizacijo.


Ne ker živim v SLOVENIJI, ampak na lepšem delu izven balkana.

Utk ::

Če bi vprašal Švede, se Balkan začne na severu Nemčije. In lahko se preseliš na luno, pa si še zmeraj Balkanc.

boocko ::

RockyS je izjavil:

Da je zmeda popolna pa so poskrbeli tudi oeraterji sami oz vsaj telemach.
Na Hrvaškem mi posljejo sms:
"Dobrodosli na Hrvaskem! Na voljo imate neomejene SMS in 0 min za klice med gostovanjem v EU ter 1.77 GB za prenos podatkov med gostovanjem v EU. Po porabi enot storitev velja cena (z DDV): 0,1600 EUR/min za odh. klic, 0,0092 EUR za 1 MB. Po porabi 600 MB prenosa podatkov se hitrost zniza na najve
64 kbps. Vec info na brezplacni stevilki +38670700710. Vas Telemach"

Omenili so neomejeno količino SMS, kaj pa je s klici? Zakaj je tam 0 ce pa doma kličem v vsa domača omrežja zastonj?


A si siguren? Da ni tole paket Več, ki ima 600 Mb podatkov in omejene klice v druga omrežja? Če si tistih 200 minut v druga omrežja porabil, potem jih tudi v EU roamingu ne moreš več črpati.

bella_trix ::

Ne razumem. Na Bobovi spletni strani najprej piše "cene klicev v Slovenijo že od 0,061 € na minuto dalje.", v preglednici spodaj pod tem pa "kot doma".

Kaj je zdaj res?

 bob

bob

fopi ::

Operaterji še očitno niso posodobili teh sms sporočil.
Po vsem kar sem prebral naj bi bilo za pakete z količinami takole:

Če si v domačem omrežju, so vsi prejeti klici zastonj (iz SLO, iz EU, iz sveta)
Če si v domačem omrežju, kličeš v SLO zastonj, v EU in svet po ceniku (nekateri paketi imajo minute)

Če si v EU, so vsi prejeti klici iz EU zastonj (prejeti klici izven EU niso zastonj).
Če si v EU, so vsi klici v EU (SLO + ostala EU) zastonj, izven EU so klici po ceniku.

Mobilni podatki v domačem omrežju so zastonj glede na paket, v tujini so zastonj do določene višine (lahko enako kot doma ali manj).


Popravite me, če ne razumem prav.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fopi ()

fopi ::

Na izimobilu sicer pravijo, da so v EU vsi prejeti klici zastonj. Uredba EU tega sicer izrecno ne določa. Mogoče, pa še niso našli te luknje. :)

boocko:
To je zregulirala že uredba 531/2012, ki je definirala:
,,regulirani gostujoči klic" pomeni mobilni govorni telefonski klic, ki ga opravi uporabnik gostovanja ter izvira iz obiskanega omrežja in se zaključuje v javnem komunikacijskem omrežju znotraj Unije, ali ki ga uporabnik gostovanja sprejme ter izvira iz javnega komunikacijskega omrežja znotraj Unije in se zaključuje v obiskanem omrežju;

Torej je prav

Če si v domačem omrežju, so vsi prejeti klici zastonj (iz SLO, iz EU, iz sveta)
Če si v domačem omrežju, kličeš v SLO zastonj, v EU in svet po ceniku (nekateri paketi imajo minute)

Če si v EU, so vsi prejeti klici zastonj (iz SLO, iz EU, iz sveta).
Če si v EU, so vsi klici v EU (SLO + ostala EU) zastonj, izven EU so klici po ceniku.

Go figure.

Miha 333 ::

Saj je logično, ko si v domačem omrežju, ne gostuješ in zato tega uredba sploh ne pokriva. Torej imajo operaterji za klice iz SLO v tujino iz domačega omrežja proste roke oz. cenike.

MrStein ::

zee je izjavil:

Eh... Ena beseda: podatki. Vanje zapakiraš karkoli in se ne sekiraš kam kličeš.

Kako pokličem s podatki mikrosoftovo telefonsko pomoč v Ljubljani?
Ali pa trgovino Slovenijales v Hočah?

Egidij88 je izjavil:

Zakaj bi to tako krvavo rabil? A živiš na meji z Bosno ali Švico? En swipe dol, klik na signal in imaš slider za cellular data pred sabo.

Ravno zato. Da ne rabi swipe dol.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

EU pripravlja omejitev cene klicev v tujino

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
238236 (6762) bbbbbb2015
»

Mobilne meje so padle (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
15250365 (41121) MrStein
»

EU se bliža koncu mobilnega gostovanja

Oddelek: Novice / Ostale najave
4712112 (8556) MrStein
»

Danes še zadnje znižanje stroškov mobilnega gostovanja v EU

Oddelek: Novice / Ostale najave
249479 (6688) GizmoX

Več podobnih tem