» »

Prenapetostna zaščita

Prenapetostna zaščita

Dejv ::

Sem malo brskal po forumu, pa nisem našel teme glede tega. Zanima me, koliko date na prenapetostno zaščito in kake vrste zaščite (npr. pred udarom strele, izpada el. omrežja) uporabljate. Te dni ko smo meli ta neurja je v celi ulici modeme vsem po vrsti skurlo, in glede na to da se bo ta vreme še nadaljeval je treba tud kaj na to pomisliti.

Siddh ::

Potrbeno je imeti vse tri razrede odvodnikov, I. razred na priključni omarici hiše, potem II. razred v razdelilni omarici in na podatkovnih linijah, potem pa III. stopnjo na vseh porabnikih ali pa vsaj tistih bolj dragocenih.
Tiste prenapetosnte zaščite vgrajene v razdelilce, ki jih doibš v vsaki splošni trgovini so III. razred in delujejo samo če imaš pred tem že I. in II. razred ustrezno izveden.


Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Siddh ()

ST-777 ::

Uporabljam že več kot 15 let prenapetostno zaščito BELKIN, doslej še ni bilo težav.

Priporočam prenapetostno zaščito, saj je poceni, ena od njih: https://www.bigbang.si/zascite-prenapet...

Ribič ::

Če je vsem skurilo modeme, si prepričan, da je strela udarila v napetostne vode? Jaz bi najprej pomislil, da je zadeva prišla preko telefonske linije. Nam je že parkrat udarilo v telefonsko linijo, pa je šel VDSL modem oz. router in zadaj še switch. Ena možna rešitev je preklop na optiko (FTTH), ki ima že pa zasnovi vgrajeno prenapetostno zaščito. Res pa je, da na našem koncu še ni optike, pa smo zato preklopili na kabelski internet in sedaj je mir.
Vse ribe so mi pobegnile!

Siddh ::

Rešitev so prenapetosni odvodniki II. razreda za telefonsko linijo ali bakreno kabelsko linijo. Tisti BELKIN ob pravem rukraju sam po sebi ne deluje in odpravlja samo manjše prenapetosti.


Dejv ::

imamo še vedno vdsl, za optiko gradi se od 2007 in se še vedno ne ve kdaj bo narejeno haha tak da smo obsojeni na ta vdsl in udare strel.

se prav tisti razdelilci se neuporabni če nimaš nameščenih še I in II kot je bilo omenjeno, ok samo da vem v bodoče kako si tole naštelat, ker nas dosti strela tle ruka :)

Siddh ::

I. razred pobere direktni udar, II. pobere večjo prenapetost, III. pa manjše prenapetosti


BorutK-73 ::

Jaz imam protistrelno zaščito(belkin) na vseh TV-jih, PC in router/modem pa še vseeno izklopim vse ko začne grmeti.
Razlog da vedno skuri modem je pa zato ker folk pozabi zraven elektrike izklopit še telefonski/kabelski kabel.

Zgodovina sprememb…

misek ::

Prejšnji teden mi je odneslo kabelski modem in WAN port na routerju, ki je bil priključen preko belkinove zaščite. Nisem več prepričan v njo...

Dejv ::

zanimiva tema, še dobro da sem prašal, vaše informacije so koristne, hvala vsem

d4vid ::

Mene pa bolj zanima zascita ADSL linije, se vedno ko mi je odneslo modem, mi je odneslo samo ADSL port, ostalo je delovalo normalno.
Mi lahko nekdo pove a je zascita za telefon isto vredu ali mora bit posebej za adsl?
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Ribič ::

V najslabšem primeru si lahko kupite ločen router, ki ga povežete z modemom preko klasične 100BASE-X povezave (t.j. optična vlakna, da dobite nek opto-izolator).
V primeru udara v telefonsko linijo vam bo odpihnilo samo modem, ki pa je itak last ISP-ja in ga bodo brezplačno zamenjali, router pa bo ostal cel.
Vse ribe so mi pobegnile!

d4vid ::

Ribič je izjavil:

V najslabšem primeru si lahko kupite ločen router, ki ga povežete z modemom preko klasične 100BASE-X povezave (t.j. optična vlakna, da dobite nek opto-izolator).
V primeru udara v telefonsko linijo vam bo odpihnilo samo modem, ki pa je itak last ISP-ja in ga bodo brezplačno zamenjali, router pa bo ostal cel.



Do sedaj mi je vedno odletel samo modem, pa se to je prevec, ker nocem ostat spet 4 dni brez neta (v petek crknilo, v torek drug modem pri meni).
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

aerie ::

Siddh je izjavil:

I. razred pobere direktni udar, II. pobere večjo prenapetost, III. pa manjše prenapetosti

To seveda teoretiziraš. Kaj ta tvoj prvi razred je strelovod? Večinoma direktni udar pobere vse te tvoje razrede in pa še tebe zraven.

Ribič je izjavil:

Ena možna rešitev je preklop na optiko (FTTH), ki ima že pa zasnovi vgrajeno prenapetostno zaščito.

Izjava leta ;)

Siddh ::

I. razred je odvodnik toka strele. Odvede tok direktnega udara v bližnje daljnovode. Direktni udar strele v hišo pa naj bi odvedel strelovod, če je ustrezno izveden.


aerie ::

Siddh je izjavil:

I. razred je odvodnik toka strele. Odvede tok direktnega udara v bližnje daljnovode.

V kateri razred spada po tej literaturi strelovod? Tale odvodnik strele (First Class) je torej vezan na nek oddaljen daljnovod in kaj? Transformator? Objekt?

Siddh ::

Strelovod je ločen sistem. Preprečuje udar v objekt in napeljavo. I. razred odvodnika pa je vezan v ptiključni omarici, in tudi na daljnovodih (iskrišča)


Miha 333 ::

Pred direktnim udarom strele te težko kaj zavaruje. Videl hišo, v katere dimnik je udarila strela. Dimnik je dobesedno eksplodiral, iz sten je vrglo kable, doze, vsi kabli zažgani, prav tako notranja omarica, uničene vse takrat priključene naprave, tudi ugasnjene.

fikus_ ::

Bil v hiši, ko je strela udarila v drevo cca. 100 m od hiše, potem je sunek šel po cinkani vodovodni cevi v hišo, kjer je izštemalo vso el. inštalacijo, glavna omarca je bila v kosih 10-20 m od hiše. Nikjer ni bilo več bakra od inštalacije, samo ožgana izolacija. Vse električne naprave (hladilnik, zamrzovalnik, radio, tv, . . . ), ki so bile vključene, so bile uničene.
Domnevno je udar strele prešel iz vodovodne cevi na el. inšt. na enem mestu, kjer sta se ti dve zadevi praktično dotikali.

...:TOMI:... ::

100 % zasčite ni.

Obstajajo 4 stopnje, razredi.

Na drogu, preden pride do PMO. Dela hitro, pobere večino.
V PMO.
V razdelilcu.
Pri sami napravi. Dela bolj počasi, "pomede ostanke, ki ji ostale stopnje niso".

Uporaba samo zadnje stopnje, kot je v navadi, ker to ljudje kupijo v trgovinah, je brezvezna, če ni prej ustrezno nameščenih več stopenj.

Pogoj za delovanje je dobra ozemljitev.

Indirektni udari povzročijo največ škode na elektroniki.

Strelovod je sicer priporočljiv, vendar neobvezen za induvidualne hiše.
Tomi

BorutK-73 ::

Ravno zadnji del je razlog za največ okvar in zato so te zaščite(belkin). Jaz imam router in modem še na ups-u.

RejZoR ::

fikus_ je izjavil:

Bil v hiši, ko je strela udarila v drevo cca. 100 m od hiše, potem je sunek šel po cinkani vodovodni cevi v hišo, kjer je izštemalo vso el. inštalacijo, glavna omarca je bila v kosih 10-20 m od hiše. Nikjer ni bilo več bakra od inštalacije, samo ožgana izolacija. Vse električne naprave (hladilnik, zamrzovalnik, radio, tv, . . . ), ki so bile vključene, so bile uničene.
Domnevno je udar strele prešel iz vodovodne cevi na el. inšt. na enem mestu, kjer sta se ti dve zadevi praktično dotikali.


A ni, da mora bit vodovod tud ozemljen? Vsaj če je stvar delana po predpisih...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

...:TOMI:... ::

Seveda. Tudi plinska instalacija mora biti, ter seveda centralna. Izenačitev potencialov je premalo upoštevana.
Tomi

Miha 333 ::

Pri direktnem udaru povezava vodovoda z ozemljitvijo ni dovolj zmogljiva, da bi takoj odvedla ves tok v zemljo. Ponavadi gre za žico 4 ali 6 mm2.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

xyz_1 ::

Sicer sem že mal ven iz teh vod ampak vseno... prava zaščita more biti izvedena že v razdelilnih omaricah, in kot napisano zgoraj ni 100%...

http://int.hermi.si/files/prenapetostna...
http://www.kolektoravtomatizacija.com/r...

Odvodniki se delijo na sledeče kategorije:

A - vgrajen pri transformatorski postaji
B (I)- vgrajen pri števcu električne energije
C (II)- razdelilni blok (omarica v hiši, možna je tudi kombinacija B+C)
D (III)- v vtičnicah ali podalških, čimbležje porabniku

Komunikacijske linije imajo ločeno izvedbo prenapetostne zaščite...

Pri izbiri je zelo pomembna vrsta ozemljitve in ustrezni preseki ozemljitvenih vodnikov.Različni proizvajalci prenapetostnih odvodnikov zahtevajo tudi večje preseke ozemljitvenih vodnikov kot jih podja TSG...
http://www.mop.gov.si/fileadmin/mop.gov...

Potrebno je pogledati tudi priporočila, distributerja ele. energije...
http://www.elektro-gorenjska.si/resourc...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xyz_1 ()

shintaro ::

Big Bang philips (najdražje kar so meli)

8 vtičnic.. baje 3000w max

mislim da sm dal nekje 70€ ?

Nujna zadeva! To sem kupil ker mi je strela l.2009 skurla procesor , ploščo in napajalnik.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prenapetostna zaščita

Oddelek: Pomoč in nasveti
329943 (6352) St235
»

Strela skurila mi vse naprave

Oddelek: Zvok in slika
4910009 (7351) RC37
»

Zaščita pred strelo - strelovod (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
6717398 (6020) jype
»

Udar strele

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4212123 (10479) revvs
»

Surgeprotector - ali varuje pred strelo?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
424346 (3738) AngelOfDeath

Več podobnih tem