» »

Surgeprotector - ali varuje pred strelo?

Surgeprotector - ali varuje pred strelo?

BlackHole ::

Gledal sem ponudbo tega Surgeprotectorja in ker imam doma na razdelilcu precej naprav, me tale zadeva zanima.
Še bolj pa me zanima, kako zgleda tale garancija, ki jo proizvajalec obljublja: V primeru uničenja razdelilca pri udaru strele, vam proizvajalec krije stroške eventuelno uničenih naprav ki so priključene v posamezne vtičnice razdelilca, hkrati pa vam uničeni razdelilec brezplačno zamenja z novim.
To zadnje bi še verjel, tisto prvo pa nikakor ne morem. Kaj, če se meni zgodi, da mi danes udarec strele uniči TV sprejemnik na primer (na navadnem razdelilcu)!? Jutri kupim Surgemaster, čez en teden pa se pritožim, da mi je skurilo TV kljub temu, da sem imel priklopljenega v Surgemaster razdelilec. To je samo primer, ki je možen, zato dvomim, da oni res nudijo to garancijo.
Nisem izučen na elektro področju, zato sprašujem vas , ali ima ta stvar res to zaščito, da prepreči poškodbe pred udarci strele?:|

Bx ::

ali imaš kakšen link do tega surgeprotectorja
kakšna je kaj cena?

po moje ti ga oni vgradijo in od tistega datuma naprej velja ta garancija

Bx

Matek ::

Kolk jaz vem ti sam za tisto ki je priklopljeno direkt na njega, torej ne morš kr razdelilca not všaltat.

Drugače pa itak vidijo, ker mora strela prebit surgeprotectorja, pa šele pol televizijo, tak da bi bil skurjen tudi razdelilc.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Highlag ::

Ja v kakem drobnem tisku pa piše, da velja sam za ZDA ali kaj podobnega :D

Drugače pa zanesljive zaščite proti udaru strele ni. Ta in podobne napravice ti ščitijo opremo predvsem proti napetostnim konicam, ki nastanejo če strela trešči v bližini.

Če strelo dobiš v inštalacijo nobena stvar ne pomaga. :\

MadMax ::

Proti streli, ki ti elektro/telefonsko omarico zabrise 15m od bajte, ni zascite.

Proti normalni streli je zascita strelovod in FID stikalo.
(je v mojo bajto vsekalo, pa je vsem naokrog pokurilo zadeve, meni pa nic-le eno radiouro; 2x TV, 2x VCR, 5x telefon, 1x brezzicni telefon, satelitska, stolp, ... pa je prezivelo b.p.. Seveda sem edini v nasem koncu, ki imam strelovod;) )



Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Highlag ::

Si imel pa krompir:D

Mojemu bratrancu je pregradno steno (iz siporeksa) prestavilo za 5cm, in vse električne naprave so kupovali nove, pa še vso podometno inštalacijo je vrglo veni iz zida. Nebi verjel, če nebi videl na lastne oči8-O

MadMax ::

Ja, vem.

Sosedu je scvrlo 3x TV, VCR, SAT, stolp... Vse total nepopravljivo.

Pod VCRjem je bila lesena polica, ki je zoglenela pol cm globoko, ko si pa VCR potresel, si imel obcutek, da je v njem le lopata peska :(

Ostali sosedje so imeli vec srece (tu in tam kak TV, telefon...).


Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Fury ::

vaski ljudje :P joke :)

moja mat skos paniko dela ko je nevihta :)

MadMax ::

vaski ljudje

Lahko das se podnapise?


Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

BlackHole ::

Sem mislil, da bo več strokovnih razlag. Link do tega Surgemasterja je tukaj, stane pa 10k SIT. Sem se pogovarjal pred kratkim z enim elektrotehnikom in mi je rekel, da obstaja taka stvar, ki prepreči poškodbe pred neposrednimi udarci strele. Nekako preusmeri električni tok drugam. To je vse kar lahko povem.

Bx ::

tukaj na tem linku nisem nič našel vendar,
če stane 10kSIT sem skoraj siguren,
da ti ne bo varovalo pred strelo.
to so samo navadni prenapetostni odvodniki,
ki odvajajo manjše prenapetosti na omrežju, da zaščitijo
občutljivo elektroniko.
najbolje je imeti kot je nekdo prej omenil strelovod v kombinaciji z prenapetostnimi odvodniki
dosti dobri pa so tudi odvodniki prenapetosti,
ki prenesejo sunke 100kA, vendar pa stanejo okrog 75kSIT
imenuje pa se DEHN Ventil VGA 280/4 in se vgradijo v razdelilec pred glavnim stikalom oz. FID-om.
Bx

BlackHole ::

Kak nisi našel. Klikni na link, pa se z drsnikom pomakni malo navzdol (pod filmi), nekje na sredini se nahaja slika Surgemasterja. Drugače pa hvala za pojasnilo.

City ::

BlackHole jest sem uporabljal podobno stvar, kot je Surgemaster na katerem piše tudi nekaj podobnega kot "V primeru uničenja razdelilca pri udaru strele, vam proizvajalec krije stroške eventuelno uničenih naprav ki so priključene v posamezne vtičnice razdelilca, hkrati pa vam uničeni razdelilec brezplačno zamenja z novim." Ko je strela usekala mi je pa vseeno skurilo kabelski modem ( modem je pač najbolj občutljiva zadeva na take udare ). Štos je bil pri tem da naj bi del strele skurilo razdelilc za kabelsko na strehi. Seveda stroškov nisem dobil edina sreča je bila da sem imel modem v garanciji, če ne bi bil, bi se verjetno še sedaj tožaril s trgovino, ki mi je prodala tisto zaščito. Tak da ne verjemi vsemu dobesedno, kar piše.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: City ()

Jose ::

Stanujem blizu gasilskega domu, katerega stolp je najvišja stavba v okolici. Pričakoval bi, da bo strelovod iz stolpa potegnil vse strele iz bližnje okolice.

Pred par leti je strela udarila v 20 metrov oddaljeno smreko, ki je precej nižja od stolpa s strelovodom (hiše, ki je oddaljena 4m od smreke pa se ni niti dotaknila.

Največ, kar lahko naredimo je, da imamo strelovod na hiši in izklapljamo električne naprave telefone in še posebej modeme med nevihto, 100% zaščite proti udaru strele ni!!!!

Bx ::

BlackHole: evo sem pogledal sedaj
ja to bi bilo po moje to kar sem ti rekel,
imam nekaj podobnega (iskra 15kSIT) tudi sam, ker mi je prej 3 modeme skurlo zdaj pa je v redu
samo ne erjamem da bi mi zaščitilo pred direktnem udaru strele v bližini
sem pa pogledal mal po netu in opazil,
da skoraj povsod dajejo življenske garancije za napravo,
nekateri pa tudi za naprave priključene nanj (eni vse, eni do 5000$, itd)
tako, da če ti garantirajo kupi, sicer pa ne boš nič narobe naredil,
če kaj takeg kupiš tudi brez take garancije
sigurno je bolje kot nič

lp
Bx

cekr ::

Samo v vednost:
MadMax; A ti sploh veš, zakaj se uporablja FI-stikalo?
Očitno ne. To stikalo nima prav nobene zveze z varnostjo pred udarom strele. To je zasčita pred diferenčnimi tokovi.
Pred udarom strele te najbolj varuje - Faradayeva kletka. Vse ostalo pa je pod vprašajem. Lahko imaš tudi strelovod, pa ti lahko od močnem udaru vse razbije.
100% zaščite pred strelo ni.

BlackHole ::

Ok, recimo da bi kupil tale surgemaster. Pred čem točno mi varuje aparate, če že ne pred strelo. Trenutno uporabljam samo nek vtikač (ki bi naj preprečeval napetostne sunke). Ta vtikač je med razdelilcom in vtičnico (vtaknjen v vtičnico). Stal pa je 1.500 SIT. Ni to ista stvar kot ta Surgeprotector, le manjša?

City ::

Isto sranje samo da ti tuki varovalko ven prej vrže preden ti strela vse skuri

MadMax ::

cekr:

MadMax; A ti sploh veš, zakaj se uporablja FI-stikalo?

Verjel ali ne, prav dobro vem, zakaj se uporablja FID.
Ampak ti verjel ali ne, v kombinaciji z kakrsnokoli zascito (cetudi stane le 3kSIT), ki je lahko sama vtaknjena v bilokatero vticnico, deluje zelo pozitivno, saj ravno zascita povzroci diferenco tokov med fazo/nulo in ozemljitvijo.

Ima le to slabost, da veckrat odklopi po nepotrebnem.
Zato imam zamrzovalno skrinjo vezano mimo FID.

bos se kaj dodal?

Pred udarom strele te najbolj varuje - Faradayeva kletka.

To vemo verjetno vsi tukaj.
Povej mi pa, kako jo naredit v praksi za sprejemljivo ceno in da ne bo prevec vidna?

Vse ostalo pa je pod vprašajem. Lahko imaš tudi strelovod, pa ti lahko od močnem udaru vse razbije.
100% zaščite pred strelo ni.

Ocitno nisi prebral vseh mojih postov :(


Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

gumby ::

MadMax: FI stikala so mišljena kot dodatna zaščita pred električnim udarom. pri prenapetostih ne hasnejo čisto nič. prvič zato, ker ne reagirajo na napetostne sunke, drugič pa zato, ker imajo izklopni čas nekje 20-30ms (kar je cela večnost proti namenski prenapetostni zaščiti, ki reagira v nekaj ns).
pa tudi po nepotrebnem ne izlkaplja... če ti ob napetostnih sunkih meče ven FID, potem je nekaj narobe z instalacijo ali pa z nekim porabnikom...

MadMax ::

Glede hitrosti se strinjam.
Ampak skodit ne more, saj zascita res reagira v nekaj ns, toda ne zdrzi dolgo.
Prestreze lahko sunek nekaj 100A (1000A), toda ne vec kot za 1/10 (1/100) sekunde.
Ce v tem casu FID odklopi, je zadeva resena (ce ni sunek tako mocan, da ustvari oblok med kontakti FID...)

Po nepotrebnem vrze ven morda 3x/leto, kar si razlagam z razlicno napetostjo "prijemanja" odvodnikov v kaksni zasciti (ce odvodnik faza-zemlja prime pri 400V, nula-zemlja pa pri 420V, se posledicno pojavi diferencni tok, ki aktivira FID).


Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Copciller ::

BlackHole nikar ne kupuj tega, če želiš naprave ščititi pred strelo, pa tudi če maš strelovod ni 100% ziher.Ta zadeva te bo mogoče obvarovala pred kašno prednapetostjo, ampak ziner ne pred kaškšnim udarom strele. Predstavljaj si, da tale malček zadrži napetost 1-100MV in tok reda velikosti 100kA - NEMOGOČE - (daljnovodi, ki so 20kV-440kV/~1000A imajo razdaljo med vodniki od 1 do ~ 10m zaradi nevarnosti preboja). Pri direktnem udaru strele lahko samo upaš, da ti ne razmeče cele bajte.
Mojemu sosedu je pred dvema letoma odtrgalo streho in scvrlo del inštalacije, ker ni imel strelovoda, poleg tega pa je šel kabelski sistem k vragu in vsi TV-ji, ki so bili tisti trenutek gor priklopleni.
Najbolljša zaščita je izpuliš vtikače naprav iz vtičnic, ko se kuha kakšna nevihta.

MadMax ::

BlackHole nikar ne kupuj tega, če želiš naprave ščititi pred strelo, pa tudi če maš strelovod ni 100% ziher.Ta zadeva te bo mogoče obvarovala pred kašno prednapetostjo, ampak ziner ne pred kaškšnim udarom strele. Predstavljaj si, da tale malček zadrži napetost 1-100MV in tok reda velikosti 100kA - NEMOGOČE -

100% sigurno je le, da bomo vsi enkrat umrli in pa da moramo vsake toliko na WC:D
Ce nimas srece, ti res naredi rusevino v stilu atomske bombe. Toda ti primeri so izjeme.
Te zascite so pa zelo "ucinkovite", ce vseka strela nekaj 10 m stran. Prestreze indirektne posledice.
Kaj pa, ce te preseneti nevihta iz jasnega v domacem kraju, ti pa v sluzbi/na izletu/v diskacu, pa ne mores takoj domov vse izklopit?
Ni 100%, pomaga pa.
btw: ne poznam nikogar, ki bi vse zadeve odklopil pred kratkim odhodom od doma. Pa tudi ponoci med spanjem zna vsekat se preden te zbudi veter/dez.

100kA pa zadeva prenese brez problemov. Vprasanje koliko casa. Tu gre za izredno kratke sunke, ko se odvodnik nima casa niti segreti. Kaksen fizik bi ti zadevo znal lepo razlozit.

daljnovodi, ki so 20kV-440kV/~1000A imajo razdaljo med vodniki od 1 do ~ 10m zaradi nevarnosti preboja

Res, toda upostevaj vlago, ionizacijo in pa kaksno pernato zival z razponom kril meter in vec. Pa se faktor varnosti.

Pri direktnem udaru strele lahko samo upaš, da ti ne razmeče cele bajte.

Obstaja vec vrst strel.
Tako imenovana vodena strela je ena zanimivejsih (predstavljaj si ognjeno kroglo premera 1m, ki se kotali po ulici in pred seboj podira vse zivo in mrtvo).

IIRC je 98% strel takih, pri katerih je strelovod zelo ucinkovit (bi napisal se kje sem to inf. pobral, pa sem pozabil vzeti Bilobil;) )
Sicer se strelovodi ne bi postavljali.


Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

MadMicka ::

Glede obljube proizvajalca o odškodnini za uničene stvari bi reku, da ti to kej dost ne nuca, če je proizvajalec iz Kitajske :D .

Airskull ::

Ej tale Surgemaster je od Belkina(ameriško podjetje) in ga prodajajo tud v Mlacomu. Drugače pa kolikor sem jaz to videl ti krijejo stroške samo do določenega zneska, problem pa se pojavi ko moraš njihovo napravo in vse skurjeno poslat v njihove laboratorije v Nemčijo, kar lahko traja kar dolgo časa in če nujno rabiš PC si v dreku.
Link
Every word of this is a lie, and my readers should put no trust in it at all.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Airskull ()

Mr.B ::

To je bolj za une loleke . To ne velja. Zaščitilo ti jo bo le bolj tako. Sicer gre tu in pri ostalih ti. zaščitah za strelo bolj tako. Gre sicer zato da del energije strele prevzame zaščita ostalo pa gre naprej.

Drugače je najboljša zaščita proti streli , da takrat ko poka ugasni vse , iztakni kable iz elektrike , ter anten.

Druga rešitev pa je enostavno ločilni trafo , ki ima 230V na eni strani in na drugi tudi še eno navitje z 230V umes pa je izolacija , prav tako pa sta izolirani masi na obeh koncih, ... gre pa se tu tudi zato da trafo ob napetostnem impulzu niti ne reagira . Dobro je potem na drugi strani dati ena jajca od backup ups , tako da če zmanjka štroma , lahko tudi ugasneš računalnik. Sicer je ločilni trafo tudi priporočljiv za razne audiofile , ker tak trafo zelo filtrira vse motnje na omrežju. Pa ponavadi je še bistveno ceneje kot vsi razni filtri, itd..
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

AngelOfDeath ::

Mr.B

kje pa se da to zadevo kupit :)

ive ::

Oj,

prebojna napetost zraka, kot odlicnega izolatorja je cca 3 kV/mm. Strela povzroci potencialno razliko od 10 MV naprej (tok 1 do nekaj 10 kA). Noben Surgeprotector pa locilen trafo pa varovalke pa podobne zadeve ti ne pomagajo pri direktnem udaru strele. So pa te zadeve lahko pomembne (kot je ze zgori napisan) pri napetostnih konicah, ki lahko pridejo do tvoje napeljave ce strela udar kje drugje. Kar se pa tice strelovoda - jest osebno ga nebi imel, ce bi vidu da ga ima moj bliznji sosed...

lp, Ive

AngelOfDeath ::

ive
strelovod te lahko zavaruje samo če je na tvoji bajti :D
Ker če ga ma sosed to ne pomeni da bi strelovod tebe varoval>:D
Strele so preveč nepredvidljive da bi ti sosedov strelovod lahko koristil ;((

ive ::

AngelOfDeath, kam mislis da strela raje udari? V mojo streho brez strelovoda ali v sosedov strelovod na strehi??? 8-)

lp, Ive

darh ::

kaj pa 50m od hiše proč ena 2x tolk kokr je hisa velika kovinska zadeva? kolk bi to kej pomagalo?
Excuses are useless! Results are priceless!

Mr.B ::

Če ti bo strela udarila v sosednjo bajto , ki ima ali pa nima strelovoda , vedi , da ti marsikaj nebo delalo .

Žaj so ljudje še vedno prepričani , češ če imajo kabelsko televizijo , ne si ga vedi da poteka pod zemljo. Češ da strela ne more udariti. Zraven pa pozabijo da je od zemlje do njihove utičnice vsaj 20m kabla , kar pa je dosti , da ti pri udaru strele v bližini , inducera dovolj toka oz. napetosti da ti kaj skuri.
Če ste brali sem rekel , da takrat ko poka vse iztaknite in ugasnite.

Ločilni trafo , ti bo filtreral vse napetostne sunke :
1. Tuljava oz jedro nebo reagiral na sunek , je enostavno prehiter , tu govorimo o us ne ms , in v tej špici ti. prleti po kilovolt in več napetosti.
2. Drugo , so mase kot navitja med sabo izolerana , torej , gre strela po najkrajši oz. najmanjši liniji odpora proti zemlji , kar pa nekaj navitij plastike med masama ni.
3. Zgoraj našteto ti backup ups ne nudi , nudi ti pa zaščito , če zmanjka štroma....

4. Seveda če ti udari v bajto , je velika vrjetnost da ti nebo delalo nič , sicer je dost že kabel do zvočnikov , da ti kaj skuri.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

ive ::

Mr. B,

a lohka tole mal bolj razlozis:
" so mase kot navitja med sabo izolerana , torej , gre strela po najkrajši oz. najmanjši liniji odpora proti zemlji , kar pa nekaj navitij plastike med masama ni"??

lp, Ive

Mr.B ::

Ugotovi pravilni odgovor :
A
Če ti strela udari v tikovnico , bo šla streal po kablu iz tipkovnice do računalnika , preskočila na maso ohišja , na katero je priključen kabel , lokalnega kabelskega operaterja , in potem po kablu , do njegove prve razdelilne postaje , in v zemljo..

B
Če ti strela udari v tikovnico , bo šla streal po kablu iz tipkovnice do računalnika , preskočila na maso ohišja , šla preko mase napajalnika do Backup UPS-ja , preko direktno vezane mase med vhodno in izhodno vtičnico , do ločilnega transformatorja , preskočila iz plašča mase preko izolacije na drugo maso , ter nato v zemljo.

Odgovor A ali B ?
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

ive ::

Mr.B,

A lohk razlozis kaj je to "preskočila iz plašča mase ".

lp, Ive

Mr.B ::

jah ive pojdi na google pa se malo pozanimaj kaj je sploh ločilni trafo , in kako je narejen
.................................................................................................................................................
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Spajky ::

Strela ponavadi udari po Mrfiju vedno tja kamor lahko naredi več škode in tistemu, ki ima premalo dnarja, da bi jo zlahka saniral.. :-)))))))))) 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

ive ::

Dragi Mr.B,

ker vidim da si bolj trde glave, ker imam danes casa na pretek in ker sem zelo dobre volje ti bom postregel z nekaj podatki, katere si prosim zapomni.
1. Kako deluje locilni trafo zelo dobro vem. Vem pa tudi, da ti o tem nimas pojma. To sem ti hotel dvakrat na lep nacin povedati ampak se te ne prime. Namesto da bi zadevu prestuderu (edu link al kako ze to gre?), si bil pameten. Zdej bodo pa vsi videl da nimas pojma in da si eden izmed tistih, ki dajejo na forumih nasvete in informacije, ki niso tocne. Upam da si bodo to v nadalje zapomnili...

2. Pa zacnimo o elektriki (enofazni, taki, ki jo ti potrebujes za svoj abakus). Uticnica ima 3 kontakte: fazo, niclo in zemljo. Vecina elektricnih naprav potrebuje za svoje delovanje SAMO fazo in niclo... Res je, da nekateri maso pa niclo skupi vezejo ampak o tem pa res nebi. Da ne bom predolg: locilni trafo je zelezno jedro, okoli katerega sta naviti dve tuljavi - prva je priklopljena na omrezje (vticnico), druga je izhod in nanjo priklopis breme. PAZI: tuljavo priklopis med fazo in niclo in mase tu ni. Kje si ze tuljavo z maso vidu, pametni??? Prav tako ni mase na strani bremena. Torej: karkoli priklopis na locilni trafo je v 'zraku', brez mase. Tega ti ne ves. Drugace ne bi trosil bedarij, da "bo strela preskocila iz plasca mase...", pa "izolirani masi na obeh koncih" ... Mr.B, kr neki. Poglej, polnilec za mobitel je ene vrste locilni trafo. A ti kje maso vidis al mas kaksn sajbr polnilc. Iz polnilca gresta dve zici in to je to. Sej ne recem, da imajo ponavadi trafoti mase (vhodno in uticnice in tisto, na strani bremena skupi) ampak to ni locilni trafo.

3. Mr.B, sej nocem rect tega, da zdej bi pa locilen trafo pri udaru strele pomagu (ker pri direktni ne bi), sam ne govor oslarij. Pa ne bit aroganten in nesramen da te ne bom za kosilce popcu...

Kr neki...

lp, Ive

AngelOfDeath ::

AngelOfDeath, kam mislis da strela raje udari? V mojo streho brez strelovoda ali v sosedov strelovod na strehi???

ive če bi to vedel bi bil vedeževalec
Kot pa vidim ne znaš brat. zato še 1x:

Strela je popolnoma nepredvidljiva. Noben ti ne jamči da bo strela vdarla v sosedovo bajto, mogoče pa ma rajši vašo ?

no zdaj pa mi povej kje se ti ločilni trafoji dajo dobit. :)

Mr.B ::

Dragi ive , mogoče moja uni dip iz energetike ne pomeni nič ampak , če bi dobro prebral bi videl da govorim pod uprašanjem A ali B o računalniku. Glede nato da si ti toliko spretni oz. obdarjeni elektronik , pa sedaj pomeri kako kaj potuje masa , in če je slučajno kabel od mase v zraku.

Pravi ločilni transformatorji , imajo jedro , izolator , primarno navitje , izolator , ovoj ali plašč ali kakorkoli že hočeš imenovati plašč primarne mase , izolator , plašč mase sekundarnega navitja , izolator , sekundarno navitje , in izolator.


Seveda zaščite proti direktnimi udari ni , ampak je samo marketing ? Sicer pa naj gre en danes s tem surge ali kakorkoli se imenuje zaščito v trgovino , vzame naj stari televizor , seveda nedelujoč . in naj zahteva garancijo. Veste včeraj je pokalo.


Trafo pa lahko dobiš oz. naročiš tam kjer navijajo trafote . Sicer mislim da so tudi na netu , pa jih najdeš. Jaz sem zgubil vizitko , eni so v Vrnihniki.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

ive ::

BlackHole
Vec o surgeprotectorju si preberi tuki:
http://www.howstuffworks.com/surge-prot.... Ce te zanima...

Mr. B
Predragi Mr. B,

racunalnik pod a in pod b nimata zveze z locilnim trafom, o katerem sem te spraseval (btw, a mislis, da ce ti strela v tipkovnico vdari, da tece tok (oziroma v tvojem primeru strela) samo po kablu od mase ali po vseh kablih????). Poslusi, kaj si ti studeru in kaj dostudiru ni vazno. Predvsem je vazno, kaj znas. Pa sej je vseen... Bo treba kaksno buklco pogledat al pa mogoce ti bo tole pomagal:
http://www.howstuffworks.com/inside-tra...

al pa

http://micro.magnet.fsu.edu/electromag/...

al pa http://home.swipnet.se/~w-30127/esjukhu...

A je uredu?? "Fully floating secondary side..." A zdej ves kaj je locilni trafo???

AngelOfDeath
Sej ne trdim, da bo strela udarila sigurno v sosednjo hiso. Ampak moznost da udari v mojo, ce imam 10 m stran soseda z strelovodom po strehi je pa zlo mejhna (ampak je se vedno). Men se zdi, da si ti moj "raje" prebral v "sigurno"... To, da pa je strela nepredviljiva, je pa res do neke meje (tako kot z vsemi stvarmi). Zakaj pa mislis, da ne smes pod drevesom stat od nevihti. Al pa zakaj rado tresci v visoka drevesa al pa zvonike... Je popolno nakljucje, a ne?


lp, Ive

Mr.B ::

Hm problem Piši ko što govoriš.
isolation transformer

Mlo informacij
malo informacij 2

Govorimo o dveh masah , ki sta ločeni torej je med njima kapacitivna povezava plus seveda upornost izolacije. Pri takem trafotu lahko na drugi strani brez težav primeš po eno izmed žič pa te nebo streslo , pri direkt utičnici pa te bo pri eni kar dobro , ....
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

AngelOfDeath ::

ive
večja verjetnost je samo nikol pa ni 100% >:D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zaščita pred strelo - strelovod (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
6717411 (6033) jype
»

Zaščita pred prenapetostjo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
111510 (1248) gumby
»

Udar strele

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4212131 (10487) revvs
»

OMFG - Vse o strelah, praktičnega

Oddelek: Pomoč in nasveti
484422 (3006) Azrael
»

Strela

Oddelek: Znanost in tehnologija
172484 (2110) cero

Več podobnih tem