» »

Trgovanje kriptovalut in dohodnina?

Trgovanje kriptovalut in dohodnina?

MrBrdo ::

Že dlje časa me zanima kako je z obdavčitvijo trgovanja s kriptovalutami (konkretno dohodnina). To da je rudarjenje obdavčeno, trgovanje pa ne, nam je nekako vsem jasno iz tiste obrazložitve takratnega FURSa.
Torej ko si enkrat izplačaš zaslužek iz trgovanja s kriptovalutami na svoj TRR, kako je z dohodnino? Je to potrebno prijavit in ali se na to obračuna dohodnina ali ne? Dve različni osebi ki poznata dve različni osebi na DURSu sta mi dala različne odgovore na to vprašanje, tako da je izgleda kar velika zmeda...
In poleg tega me še zanima kakšna je razlika če se izplačilo naredi kot fizična oseba ali kot (npr. normiran) s.p.
MrBrdo

High5 ::

Tud mene zanima kako je z SPji, sploh glede na to, da imajo lahko od decembra 2015 za zasebno in poslovno rabo tudi samo en transakcijski račun. Pred tem si moral, če se ne motim, imeti osebnega in poslovnega.

pirx ::

Ena varianta je, da z BTC-jem (če imaš kakšen drug altcoin, ga pretvoriš v BTC) kupiš zlato in ga takoj prodaš. Potem velja isti zakon, kot za zlato.

http://nalozbeno-zlato.info/kapitalski-...

MrBrdo ::

Ok to je sicer zanimivo, samo se pojavi enako vprašanje - a je treba prodajo zlata najavit v dohodnino? Ker kolikor sem uspel zgooglat izgleda da ja, nisem pa sure. In če ja potem smo na istem kot če bi prodali direkt BTC, razen če to ne gre v dohodnino. Se pa bojim da gre.
MrBrdo

Dieu ::

Trgovanje ni obdavčeno, prijavit pa moreš.

http://www.fu.gov.si/fileadmin/Internet...
I was blind but now I see!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dieu ()

MrBrdo ::

Prijavit in potem placat dohodnino? In a je 25% ali po tisti lestvici 16-50%
Ce sem prav razumel pa v Nemciji ni treba placati nicesar ce si imel bitcoin v lasti vec kot eno leto. Torej bi bila varianta da se za pol leta preselis v Nemcijo in na koncu leta prijavis ter si nato oproscen vseh dajatev. Sem pa tudi zasledil da naj bi to zakonodajo hmalu nekaj spreminjali.
MrBrdo

jype ::

Dieu je izjavil:

Trgovanje ni obdavčeno, prijavit pa moreš.
Super je, da v tem dokumentu ni datuma :)

pirx ::

Verjetno mora v dohodnino, ampak nisem ziher. Po moje ni razloga, da nam ne bi hoteli pobrati nekih davkov.

Če imaš manjši znesek, si lahko nakažeš na PayPal in trošiš od tam. Na Skrillu pa si lahko narediš kreditno kartico in še lažje trošiš denar. :)

Če so pa večje cifre, pa je že problem, ja.

MrBrdo ::

A je kdo kej bl ziher, če je dohodnina al ne? :D
MrBrdo

sivistol ::

če tradaš 1v1 , ne rabiš ničesar, če pa že margin tradind oz minaš pol pa treba že davek plačat
binance referal ( 10% off ) https://www.binance.com/en/futures/ref/38134864

MrBrdo ::

A lahko linkaš kakšen zakon/razlago/dokument oz. karkoli, iz kjer se vidi da v primeru trgovanja ne plačaš dohodnine na tak dohodek?
MrBrdo

lambda ::

http://www.fu.gov.si/fileadmin/Internet...

problem je le, da so pojasnila le za bitcoin (ne pa za altcoine)

Samuel ::

Piše: "Davčna obravnava poslovanja z virtualno valuto"

Virtualna valuta je katerikoli "coin", BTC ali altcoin..
If you notice this notice, you will notice that this notice is
noticably not worth noticing.

MrBrdo ::

Torej:
Skladno z navedenim se od dobička iz kapitala, ki ga fizična oseba dosega s prodajanjem bitcoinov, ne plača dohodnina.

To se mi zdi kar jasno napisano. Iz tega jaz potem tako razumem, da karkoli zaslužiš s trgovanjem s kriptovalutami ni obdavčeno na noben način. Potem ostane samo še vprašanje kako to prijavit, da ni komplikacij.

Za altcoine pomoje ni problem, kot prvo gre za analogno zadevo (v zakonu ni opredelitve za nobeno kriptovaluto vključno z bitcoinom), kot drugo pa načeloma prodaš BTC -> EUR, tako da potem velja to kar je zapisano za bitcoine.
MrBrdo

Samuel ::

pirx je izjavil:

Verjetno mora v dohodnino, ampak nisem ziher. Po moje ni razloga, da nam ne bi hoteli pobrati nekih davkov.


Od dobitkov od pokra tudi ni davkov, tako da to ni tako čudno.
If you notice this notice, you will notice that this notice is
noticably not worth noticing.

MrBrdo ::

A kdo ve kako je treba prijavit take prilive? Da nimaš potem kakšnih težav...
MrBrdo

Invictus ::

Vprašaš na FURS za pravi obrazec...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Maverick92 ::

Torej, mene zanima kako je zdaj z dohodnino za trgovanje s kriptovalutami. Ali je razlika če kupiš nekaj in držiš 1 leto in cashoutas ali pa če popoldne malo trguješ za zabavo in ti rata nardit profit?
Spodaj objavljam članek s financ vendar nimam naročnine in ga ne morem prebrati. Jo ima kdo od vas in bi bil tako dober in mi interpretiral zadevo?
https://www.finance.si/8858267/Sluzite-...

DeeJay ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

anketar ::

ker klusterfuck, za nadaljno prodajo, no šit, to ni trg kjer so standardi in poročanja LP-jev kokr je borza to je več al manj igra na srečo, plus če kreša coin (hujš kokr valutno tveganje) si popušil na celi črti

Maverick92 ::

DeeJay je izjavil:

Tuki maš
http://docdro.id/Hp9OzFL


Hvala ti.
Se pravi nihče ne ve točno kaj se bo zgodilo z davkarijo če dol potegneš malo večjo vsoto. Vse je tak napisan da te lahk oberejo glih kok te hočjo. Ima kdo izkušnje z večjimi vsotami in dohodnino?

DeeJay ::

Maverick92 je izjavil:

DeeJay je izjavil:

Tuki maš
http://docdro.id/Hp9OzFL


Hvala ti.
Se pravi nihče ne ve točno kaj se bo zgodilo z davkarijo če dol potegneš malo večjo vsoto. Vse je tak napisan da te lahk oberejo glih kok te hočjo. Ima kdo izkušnje z večjimi vsotami in dohodnino?


Jest mislm, da bo veliko odvisno na katerega davčnega uslužbenca(ko) boš naletel.
Je pa tako, če boš mel vse papirje lepo urejene, da se vidi potek trgovanja / rudarjenja od začetka do konca, potem ne vidim problema.

Loocas ::

Odvisno koliko transakcij opraviš dnevno. Če jih napraviš 100 čez cel dan, je to že lahko problem. Če jih samo ene par, potem pač ne.
Matev - najslabši troll vseh časov

hamez66 ::

Ja, ta razlaga me kar preseneča. Dohodnina je po 50.000 dohodka oderuška. Kako se zdej splača dobičke po 50.000 eur zaščititi?

Ena varjanta je, da odpreš s.p. in potem preko stroškov vlagaš v podjetje? Recimo v primeru mininga bi ves dobiček vložil v nakup nove opreme in na koncu leta ne bi imel finančega dobička, imel bi pa goro novih mining rigov.. Bi to šlo?

Druga varjanta je preselitev in odjava davčnega rezidenstva. Kam se splača? Hong Kong? Belize? Kaj evropskega?

Tretja varjanta je, da odpreš podjetje npr. na Cipru ali v kateri drugi evropski državi, delaš pa od doma za svoje podjetje. Apple style. Samo tu bi moral stvari izvesti na pravilen način, da ne bi na koncu plačeval davka 2ma državama, namesto samo eni.

Kaj pravite?

Rad bi dobro služil še naprej, ne da bom zdaj od vsakega dohodka plačeval 50%. Mi je pa vseeno, če si nabavljam opremo za rast lastnega podjetja, v kolikor se ti stroški odbijejo od davčne osnove.

Point vsega je minimizirati davek, ampak vse na legalen način.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hamez66 ()

DeeJay ::

Trenutno maš normiranca, kjer plačaš samo 4% letno do 100.000 prometa. Če zaslužiš več, nej odprejo normiranca še punca / žena, starši, sestre, brati itd... neki jim daš za uslugo ostalo maš pa zase :)

hamez66 ::

A s tem novim predlogom zakona bo zdaj 100 jurjev? Kolikor vem, je bil normirec do 50, če imaš pa še enega zaposlenega, pa 100k?

Kakšna je obdavčitev, če greš čez 100? Saj načeloma bi se že dalo kje kaj poštrikat, ampak imajo tudi sorodniki svoj dohodek in službe. Prihodki nad 100k letno se mi pa zdaj zdijo čista realnost, v prihodnosti bi morali pa še rasti. Zato bi rad neko trajno rešitev. Saj najraje bi imel s.p. oz. d.o.o. v Sloveniji, ampak ne na tak način, da mi država direktno pobere 50%. Tisto z investiranjem v rig, da se prizna kot strošek, bi šlo? No, saj lahko bi odprl tudi firmo, ki bi se ukvarjala recimo z izdelavo spletnih rešitev, in potem iz dobičkov plačeval delavce?

DeeJay ::

Normiranc je do 100kEUR že dve leti in ne rabiš nobenega dodatno zaposlenega. Nad 50k postaneš zavezanec za DDV to je pa to.
Če eno leto presežeš 100kEUR morš pa spremenit normiranca v navaden S.P. in kokr vem to leto ni neke posebne dodatne obdavčitve.
Problem je edin zdej, da hočjo neke nove fore sprejet, da bo normiranc vezan tud na dohodnino. Če bo to sprejeto, se ne bo več splačal in bo normiranc umru.

Pri D.O.O. maš pa 19% davka na dobiček + 25% kapitalskega dobička, če si ga izplačaš na TRR.
Se pravi od 100.000EUR dobička, daš najprej 19.000EUR državi. Ostane ti 81.000EUR. Če si to hočeš izplačat na TRR daš še 20.250EUR državi in pride 60.750EUR na TRR.

Za navaden s.p. pa ne vem, ker se nisem nikol ukvarjal z njim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

hamez66 ::

Ok, hvala za info.

CoreySteel ::

MrBrdo je izjavil:

A kdo ve kako je treba prijavit take prilive? Da nimaš potem kakšnih težav...


Če je res tako kot pri pokru, kot je en prej omenil, potem se vsi taki prilivi (dobitki) ne štejejo za dohodek in se zato tudi ne prijavljajo.
Twitter: @CoreySteel_

shintaro ::

MrBrdo je izjavil:

Že dlje časa me zanima kako je z obdavčitvijo trgovanja s kriptovalutami (konkretno dohodnina). To da je rudarjenje obdavčeno, trgovanje pa ne, nam je nekako vsem jasno iz tiste obrazložitve takratnega FURSa.
Torej ko si enkrat izplačaš zaslužek iz trgovanja s kriptovalutami na svoj TRR, kako je z dohodnino? Je to potrebno prijavit in ali se na to obračuna dohodnina ali ne? Dve različni osebi ki poznata dve različni osebi na DURSu sta mi dala različne odgovore na to vprašanje, tako da je izgleda kar velika zmeda...
In poleg tega me še zanima kakšna je razlika če se izplačilo naredi kot fizična oseba ali kot (npr. normiran) s.p.


ti bodo rekli S.P. , konc debate. Oz. konc debate, če misliš redno prejemat (več časa)

DeeJay ::

Na tole sem naletu danes. Zadeva je od maja 2017.
http://www.fu.gov.si/fileadmin/Internet...

mojster_joni ::

kupiš zlato za kovance in prodaš le tega

na deep webu kupiš direkt keš za kovance

DeeJay ::

Še vedno morš fursu pojasnevat izvor premoženja. Če ne morš, maš 70% obdavčitev.

mojster_joni ::

in kako vejo za tvoje kovance na offline denarnici, ki jih porabljaš na onion straneh nekaj pa opereš

DeeJay ::

Govorim o večjih zneskih. Če boš kr naenkrat kupu bajto, al pa ferarija, te bodo zihr povprašal po izvoru premoženja.
Če obračaš 1000€ to nobenga ne zanima.

mojster_joni ::

Zato imamo pranje denarja kako in kaj je cela znanost in tudi karkoli v to smer bo hitro zbrisano zato nima smisla pisat.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kriptovalute v Sloveniji

Oddelek: Kriptovalute in blockchain
3310326 (1520) Mana
»

Obdavčitev kripovalut - kako spraviti na minimum? (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Kriptovalute in blockchain
993168962 (79448) CaqKa
»

Kako FURS in ATVP regulirata kriptožetone in kriptovalute (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
507148484 (112630) Aquafriend
»

Internetni zaslužek in davki (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9223796 (14403) St235
»

Izplačilo pri kriptovaluth

Oddelek: Loža
91666 (924) drvo

Več podobnih tem