» »

Prevare DUTB

Prevare DUTB

«
1
2 3 4

matijadmin ::

Ker sem do nedavnega spremljal lokalni (obalni) trg nepremičnin, saj sem reševal tudi svoj stanovanjski problem, bi želel posvariti ostale, da DUTB prodaja s figo v žepu in njihov pristop meji na prevaro. Seveda, da se za nakup česa tako epsko failranega, kot je Nokturno, nikoli ne bi in se tudi nisem odločil (kupil sem drugje).

http://www.regionalobala.si/novica/dutb...
http://www.regionalobala.si/novica/podi...
http://www.regionalobala.si/novica/slov...

Obljubljajo nadstandardno gradnjo, ki to nikakor ni (morda je kdaj na projektu bila).

Okolica je in bo ostala nezaključena (gol beton, pripravljen za obleko v kamen, z zevajočimi luknjami za nevgrajena talna svetila).

Stanovanja so imela za kakšen A4 list popisanih napak, cena pa je bila kljub temu primerljiva s tržnimi. Zaključna dela so tako slabo izvedena (spoji mavčnih predelnih sten so nezaključeni in niso v ravnini, kar pomeni, da je potrebno vse zmetati ven in na novo pregraditi). Številna mesta zamakajo, prisotna je plesen, okna so slabo vgrajena, enako strojne inštalacije z ogrevalnimi telesi, enako kermike in parket.

Strojne in el. inštalacije so potrebovale sanacijo po pridobitvi uporabnega dovoljenja in jih morebiti še potrebujejo (kljub uporabnemu dovoljenju, nekdo ali pa mnogi bi utegnili zanj in preglede prejeti podkupnine).

Parkirna mesta so za srednje široke avtomobile preozka (Volvo S40 recimo ne stoji vanj). Preozke so tudi dovozne poti, tako da kombi sploh ne more v garažo, pa tudi daljša vozila imajo težave. Stanovalci razmišljajo o vgradnji rotacijskih miz na dovozih (take kot imajo železnice na končnih postajah za obračanje vlakov).

Obratovalni/vzdrževalni stroški kompleksa so enormni (pribl. 250 EUR za 60 m2 neto stanovanjske površine brez vštetih: porabe el. energije, ogrevanja, vodarine, smetarine, rezervnega sklada itn.). Seveda, ko pa ima kompleks 34 dvigal, 1 na 6 stanovanjskih enot, streha je pokrita z zemljino in rastjem, kar ima tudi svojo ceno, še zlasti, če je slabo izvedeno in dolga leta nevzdrževano še pred vselitvijo.

Energetski razred je D, vse prej kot nadstandarden.

Podizvajalci, ki so bili poplačani s komepnzacijami zdaj grozijo s pravnimi postopki, ki bi preprečili nadaljnjo prodajo, saj jim DUTB ne želi dati izbrisnih pobotnic in od njih terja še kupnino za ta ista stanovanja. Če se je prenašalo (s politično voljo in nestrokovnimi diktati BS) dobra posojila, potem ni razloga, da se sedaj ne bi izročilo izbrisnih pobotnic, tistim, ki tako ali tako niso imeli izbire (čeprav so za hipoteke vedeli). Nenazadnje se k temu, posredno lahko tako zaključim, nagiba tudi sodna praksa (DARS namreč zdaj puši eno tožbo podizvajalcev za drugo, ker niso bili poplačani, pa je bil le investitor - naročnik del).

Želel bi, da se ohrani nivo debate in navaja zgolj preverljiva dejstva o še preostalih državni ustanovi neprimernih podobnih podvigih slabe banke. Morda pa komu prihranimo slabo voljo, nepotrebne stroške in veliko časa, ki bi ga lahko namenil svojim bližnjim.
Vrnite nam techno!

user4683 ::

Kot lastnik enega izmed stanovanj iz prve roke vem, da ni tako slabo kot piše na povezavah :) Na zboru etažnih lastnikov, ki je omenjen v članku, sta odvetnica podizavajalcev in en podizvajalec praktično cel sestanek "srala" z nekimi nepovezanimi stvarmi, tako, da smo se komaj prebili čez celoten dnevni red. Celotna sanacija se zaključuje - na stroške DUTB in, na žalost tudi tistih podizvajalcev, ki so stanovanja dobili kot kompenzacijo. "Novi lastniki", ki smo stanovanje kupili po koncu lanskega leta (ko so šla na dražbo) teh stroškov ne bomo krili.

Parkirišča in prehodi med nivoji v parkirnih kleteh so res precej ozka, sploh v nekaterih stavbah, a je DUTB našel edino racionalno rešitev (nosilnih stebrov pač ne moraš kar tako podret) - obračalne mize, ki jih bodo tudi v celoti krili sami.

Stavbe niso v D energetskem razredu ampak B2 in B1. Stroškov (brez ogrevanja, elektrike, vode) ni za 250€ ampak cca 40-50€. Diletacije med predelnimi stenami in AB stenami so, vsaj v mojem stanovanju in tistih, ki sem si jih ogledal (cca 10), zelo lepo narejene (tudi po mnenju arhitektov in gradbincev, ki jih imamo v familiji). Problem vlage je bil samo v eni izmed stavb kjer je zamakalo (in so sanirali že pred dražbo). V stavbi kjer sem jaz vse štima in ni ne duha ne sluha o kakšnih napakah - edini minus, ki sem ga odkril v svojem stanovanju so rahlo kriva vhodna vrata, ki se težko zaklenejo (bo rešeno z garancijo).

Bottom line:
- večino težav imajo podizvajalci, ki so dobili stanovanja kot kompenzacijo. Tem hoče DUTB obesiti tudi stroške sanacije in še cel kup nekih čudnih stvari (hipoteke itd). Tu se strinjam, da se DUTB obnaša precej čudno.
- novi kupci smo imeli na zboru lastnikov zelo malo pripomb - največja težava so ozki prehodi med nivoji v parkirnih garažah (v določenih stavbah, ne vseh) in visoki stroški ogrevanja (ker je ogrevano na UNP, ki je praktično najdražji možni energent - za kar pa je na vidiku že nekaj potencialnih rešitev).

p.s. V povezanih člankih mrgoli napak o ceni obračalnih ploščadi, obratovalnih stroških teh ploščadi, stroških stanovanj in še in še. Ne vem kaj sta si zapisovali tisti dve novinarki, ki sta se (kljub nasprotovanju lastnikov) vtihotapili na zbor etažnih lastnikov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

user4683 ::

Aja in še nekaj. Če kupiš parking, do/v katerega ne moreš z avtom si idiot in pika. Če kupuješ hišo, si verjetno ogledaš in pretehtaš VSE. Ne more biti za tvojo neumnost kriv DUTB ali agencija. (je pa idiot tudi ta, ki je sprojektiral takšne)

matijadmin ::

user4683 je izjavil:

Kot lastnik enega izmed stanovanj iz prve roke vem, da ni tako slabo kot piše na povezavah :) Na zboru etažnih lastnikov, ki je omenjen v članku, sta odvetnica podizavajalcev in en podizvajalec praktično cel sestanek "srala" z nekimi nepovezanimi stvarmi, tako, da smo se komaj prebili čez celoten dnevni red. Celotna sanacija se zaključuje - na stroške DUTB in, na žalost tudi tistih podizvajalcev, ki so stanovanja dobili kot kompenzacijo. "Novi lastniki", ki smo stanovanje kupili po koncu lanskega leta (ko so šla na dražbo) teh stroškov ne bomo krili.

Sem bil v najemu v bloku, kjer je nekakovost še po več letih kazala zobe. Lastniki so morali na koncu v tožbo. Vi imate samo 2-letno granacijo in ne tisto iz ZVKSES. Vsekakor ti želim vso srečo, ker nisem škodoželjen.

Tudi dejstvo, da so prodali razmeroma malo stanovanj, veliko pove.

user4683 je izjavil:


Parkirišča in prehodi med nivoji v parkirnih kleteh so res precej ozka, sploh v nekaterih stavbah, a je DUTB našel edino racionalno rešitev (nosilnih stebrov pač ne moraš kar tako podret) - obračalne mize, ki jih bodo tudi v celoti krili sami.

Nevem, meni ne bi bilo do tega, da se vsako krat, ko prihajam domov ali se nekam odpravljam, nekaj minut vrtim na ringešpilu.

user4683 je izjavil:


Stavbe niso v D energetskem razredu ampak B2 in B1.

Imaš prav, sem preveril. Čeprav je nam zaposlena pri ABC Nepremičnine dejala, ko so bile izkaznice še v izdelavi, da naj bi bile D.

user4683 je izjavil:


Stroškov (brez ogrevanja, elektrike, vode) ni za 250€ ampak cca 40-50€.


user4683 je izjavil:


Diletacije med predelnimi stenami in AB stenami so, vsaj v mojem stanovanju in tistih, ki sem si jih ogledal (cca 10), zelo lepo narejene (tudi po mnenju arhitektov in gradbincev, ki jih imamo v familiji).

To ne drži ali pa si imel fajn srečo. Ogledal sem si 5 stanovanj in vsa so imela spoje tako sfaljene, da je bilo groza. Imam slike, jih zvečer objavim!

user4683 je izjavil:


Problem vlage je bil samo v eni izmed stavb kjer je zamakalo (in so sanirali že pred dražbo). V stavbi kjer sem jaz vse štima in ni ne duha ne sluha o kakšnih napakah - edini minus, ki sem ga odkril v svojem stanovanju so rahlo kriva vhodna vrata, ki se težko zaklenejo (bo rešeno z garancijo).

Si upaš poslikati list s popisanimi vidnimi napakami, ki so izvzete iz garancije?

user4683 je izjavil:


Bottom line:
- večino težav imajo podizvajalci, ki so dobili stanovanja kot kompenzacijo. Tem hoče DUTB obesiti tudi stroške sanacije in še cel kup nekih čudnih stvari (hipoteke itd). Tu se strinjam, da se DUTB obnaša precej čudno.
- novi kupci smo imeli na zboru lastnikov zelo malo pripomb - največja težava so ozki prehodi med nivoji v parkirnih garažah (v določenih stavbah, ne vseh) in visoki stroški ogrevanja (ker je ogrevano na UNP, ki je praktično najdražji možni energent - za kar pa je na vidiku že nekaj potencialnih rešitev).

Plačali bom itak spet davkoplačevalci ...

V vsakem primeru ti želim vse dobro in, da se tudi to, kar je narobe, odpravi na stroške DUTB.
Vrnite nam techno!

user4683 ::

matijadmin je izjavil:


Sem bil v najemu v bloku, kjer je nekakovost še po več letih kazala zobe. Lastniki so morali na koncu v tožbo. Vi imate samo 2-letno granacijo in ne tisto iz ZVKSES. Vsekakor ti želim vso srečo, ker nisem škodoželjen.

Dve leti za skrite napake (isto kot v ZVKSES) in 10 let od izgradnje (torej od 2011) za solidnost gradnje. Težave, ki se nanašajo na solidnost gradnje nekako ne čakajo na stanovalce, tako da so se v določeni meri že pokazale...

matijadmin je izjavil:


Tudi dejstvo, da so prodali razmeroma malo stanovanj, veliko pove.

60% je prodanih, s tem da je šla stavba, v kateri je zamakalo, v prodajo precej kasneje. V stavbi, kjer sem jaz je prodanih že ~90% stanovanj. (podatki so na nokturno.eu)

matijadmin je izjavil:


Nevem, meni ne bi bilo do tega, da se vsako krat, ko prihajam domov ali se nekam odpravljam, nekaj minut vrtim na ringešpilu.

Tudi meni ne, zato pa si pred nakupom ogledaš tudi parkirna mesta, da vidiš, če ti ustrezajo. Velika večina lastnikov nima teh problemov (pa ne zato, ker bi imeli majhne avtomobile, ampak ker je problematičen samo del parkirnih mest).

matijadmin je izjavil:


Imaš prav, sem preveril. Čeprav je nam zaposlena pri ABC Nepremičnine dejala, ko so bile izkaznice še v izdelavi, da naj bi bile D.

Pred sanacijo so bili v nižjem razredu (možno, da je bil to razred D in C). Potem so tisto grdo kamnito fasado zamenjali z novo in mimogrede prišli še v boljši razred.

matijadmin je izjavil:


To ne drži ali pa si imel fajn srečo. Ogledal sem si 5 stanovanj in vsa so imela spoje tako sfaljene, da je bilo groza. Imam slike, jih zvečer objavim!

Sem šel preverit in imam cca 2-3mm razmak, zelo ravne stene (se je čudila tudi arhitektka, ki mi opremlja notranjost:)). Mogoče nekomu zgleda čudno, a mene ne moti - pač tak stil gradnje.

matijadmin je izjavil:


Si upaš poslikati list s popisanimi vidnimi napakami, ki so izvzete iz garancije?

nokturno.eu Popis lastnosti stanovanj

matijadmin je izjavil:


V vsakem primeru ti želim vse dobro in, da se tudi to, kar je narobe, odpravi na stroške DUTB.

Hvala :) Kot rečeno... novi kupci smo imeli relativno malo "resnih" pripomb in težav, ki pa se, po pogovorih s sosedi, precej hitro rešujejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

aiko ::

user4683 je izjavil:


Stroškov (brez ogrevanja, elektrike, vode) ni za 250€ ampak cca 40-50€.


40-50€ tekočih stroškov objekta na mesec za "nadstandardno" gradnjo je absolutno preveč.
Mi plačujemo cca 25-26€/mesec za "normalen" blok, kar vključuje skupno elektriko, rezervni sklad in pijavko DOM Koper.
Ogrevanje na plin (vsak ima svoj števec) ali klimo, čeprav se večina greje na klime odkar smo naredili novo fasado. Gretje me pride cca 25€/mesec za 48m2, s tem da grejem na okoli 22-23 st C in sem na senčni (hladnejši) strani...

user4683 ::

Te tekoče stroške je praktično nemogoče primerjati, ker je precej odvisno od tega kaj vse je vključeno (npr zavarovanja, čiščenje objektov in okolice, varovanje itd).

aiko ::

v bistvu jih je zelo enostavno primerjat :)

Magic1 ::

Pri nadstandardu je verjetno cena tekočih stroškov vedno višja, kot pri standardnih, saj je več stvari, ki jih je treba plačat.
Magic

matijadmin ::

Magic1 je izjavil:

Pri nadstandardu je verjetno cena tekočih stroškov vedno višja, kot pri standardnih, saj je več stvari, ki jih je treba plačat.

Seveda, ko 6 enot financira vzdrževanja in popravila 1 dvigala, namesto, da bi to počelo med 40 in 100 enot, je razlika. Sploh, ko se začnejo težave.
Vrnite nam techno!

matijadmin ::

user4683 je izjavil:

matijadmin je izjavil:


Sem bil v najemu v bloku, kjer je nekakovost še po več letih kazala zobe. Lastniki so morali na koncu v tožbo. Vi imate samo 2-letno granacijo in ne tisto iz ZVKSES. Vsekakor ti želim vso srečo, ker nisem škodoželjen.

Dve leti za skrite napake (isto kot v ZVKSES) in 10 let od izgradnje (torej od 2011) za solidnost gradnje. Težave, ki se nanašajo na solidnost gradnje nekako ne čakajo na stanovalce, tako da so se v določeni meri že pokazale...

Okej, ni čisto isto kot v ZVKSES, ker morajo odpraviti po določbah slednjega tudi vidne, ti pa lahko v ta name zadržiš del kupnine. A je bila cena zato kaj nižja, ker prodaja ni šla tako kot določa ZVKSES? Ne bi rekel.

user4683 je izjavil:


matijadmin je izjavil:


Tudi dejstvo, da so prodali razmeroma malo stanovanj, veliko pove.

60% je prodanih, s tem da je šla stavba, v kateri je zamakalo, v prodajo precej kasneje. V stavbi, kjer sem jaz je prodanih že ~90% stanovanj. (podatki so na nokturno.eu)

Trenutno, na današnji dan je prodanih 94 stanovanj od skupno 212, pri čemer so v teh 94 vštete tudi kompenzacije. Koliko jih je, pa nimam podatka.

user4683 je izjavil:


matijadmin je izjavil:


Nevem, meni ne bi bilo do tega, da se vsako krat, ko prihajam domov ali se nekam odpravljam, nekaj minut vrtim na ringešpilu.

Tudi meni ne, zato pa si pred nakupom ogledaš tudi parkirna mesta, da vidiš, če ti ustrezajo. Velika večina lastnikov nima teh problemov (pa ne zato, ker bi imeli majhne avtomobile, ampak ker je problematičen samo del parkirnih mest).

To utegne šteti za skrito napako. Povprečen državljan nima tako dobre prostorske predstave, sploh pa ni usposobljen, da bi šel dovozne poti preverjati. In zanje obstajajo neki standardi, po katerih se jih projektira. Poleg tega, da je to po mojem prepričanju skrita napaka, se poraja tudi kazenske in materialne odogovornosti pooblaščenih oseb, ki so to preverjale v postopku za pridobitev uporabnega dovoljenja.

user4683 je izjavil:


matijadmin je izjavil:


Imaš prav, sem preveril. Čeprav je nam zaposlena pri ABC Nepremičnine dejala, ko so bile izkaznice še v izdelavi, da naj bi bile D.

Pred sanacijo so bili v nižjem razredu (možno, da je bil to razred D in C). Potem so tisto grdo kamnito fasado zamenjali z novo in mimogrede prišli še v boljši razred.

Ničesar niso zamenjali, olupili so tisti umetni kamen in v pritličju stene pobarvali s sivo barvo. Koliko to doprinese k izolacijskim lastnostim, je jasno. Malo ali nič.

Jaz tem izkaznicam, ki so jih oni naročili, upravičeno ne bi verjel. Kot upravičeno ne verjamem, da je tisti objekt dobil uporabno dovoljenje brez korupcije ali hudo malomarno opravljenega dela; mimogrede, oboje je kaznivo!

user4683 je izjavil:


matijadmin je izjavil:


To ne drži ali pa si imel fajn srečo. Ogledal sem si 5 stanovanj in vsa so imela spoje tako sfaljene, da je bilo groza. Imam slike, jih zvečer objavim!

Sem šel preverit in imam cca 2-3mm razmak, zelo ravne stene (se je čudila tudi arhitektka, ki mi opremlja notranjost:)). Mogoče nekomu zgleda čudno, a mene ne moti - pač tak stil gradnje.

matijadmin je izjavil:


Si upaš poslikati list s popisanimi vidnimi napakami, ki so izvzete iz garancije?

nokturno.eu Popis lastnosti stanovanj

Če je to vredno cene, ki so jo postavili in sploh nadstandard, potem je vse v tej državi nadstandard.
Pa ne mi upravičevati nadstandarda z lokacijo, ker je fail. Ni v bližini ne pošte ne trgovine ne ničesar pametnega. S kolesom ne moreš nikamor, ker je klanec, razen, če ga rad na roke porivaš po klančini ob stopnicah. Razgled na morje pa ima tudi večina delavskih stanovanj v spodnjem deli spalnega naselja.

user4683 je izjavil:


matijadmin je izjavil:


V vsakem primeru ti želim vse dobro in, da se tudi to, kar je narobe, odpravi na stroške DUTB.

Hvala :) Kot rečeno... novi kupci smo imeli relativno malo "resnih" pripomb in težav, ki pa se, po pogovorih s sosedi, precej hitro rešujejo.
Vrnite nam techno!

ohnowhy ::

Nokturno je za kaj normalnega kupit?

tony1 ::

Mimogrede, lahko nekdo prilepi sliko avtomobilske obračalne mize?

user4683 ::

matijadmin je izjavil:

...

Cel kup nekega jamranja in "upravičenih" dvomov (ne vem s čim so upravičeni, glede na to, da ni podanih nobenih dokazov). Če misliš, da so kršili ZVKSES jih seveda lahko prijaviš, oni pa bodo rekli, da so napake upoštevane v ceni (in prepričan sem, da bodo to zlahka dokazali na sodišču).

Standard so seveda predpisani. Za parkirno mesto lahko povem, da ustrezajo tudi novemu standardu (ki predvideva večja parkirnam esta, kot takrat, ko se je nokturno gradil). Kakšni pa so za uvoze med nivoji pa nimam pojma. Ti očitno veš, da niso po standardih, zatorej jih lahko brez problema prijaviš.

Enako brez neke osnove trdiš tudi za "ponarejene" energijske izkaznice in ničelne toplotne prihranke zaradi sanacije/menjave oblog.

94+21 rezerviranih (rezervirana so tista, ki imajo vplačano aro) ~55%. Stanovanj, ki so bila podeljena kot kompenzacija ni na tem seznamu (vseh stanovanj je 235).

V svoji prvi objavi si napisal tole: "Želel bi, da se ohrani nivo debate in navaja zgolj preverljiva dejstva". V tej temi vidim zgolj nasprotno - nabijanje brez nekih preverljivih dejstev.

tony1 je izjavil:

Mimogrede, lahko nekdo prilepi sliko avtomobilske obračalne mize?

Nekaj podobnega temu:

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

Furbo ::

matijadmin je izjavil:

Zaključna dela so tako slabo izvedena (spoji mavčnih predelnih sten so nezaključeni in niso v ravnini, kar pomeni, da je potrebno vse zmetati ven in na novo pregraditi).

To je praktično nemogoče, razen če bi se izvajalec prav trudil v to smer, imaš kako fotko?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

user4683 ::

ohnowhy je izjavil:

Nokturno je za kaj normalnega kupit?

Lepša/dražja stanovanja z večjimi terasami, razgledom, takšna ki niso v pritličju tik ob cesti/poti itd so praktično že vsa prodana. Kar je ostalo je v bistvu res bolj bogo (v pritličju, utesnjeno ob cesti, med stavbami itd). Odvisno od preferenc... za čez leto študente + poletno rezidenco je verjetno še vseeno ok investicija :)

scipascapa ::

je kaj za pričakovati v skorumpirani državi, kot je slo?

matijadmin ::

user4683 je izjavil:

ohnowhy je izjavil:

Nokturno je za kaj normalnega kupit?

Lepša/dražja stanovanja z večjimi terasami, razgledom, takšna ki niso v pritličju tik ob cesti/poti itd so praktično že vsa prodana. Kar je ostalo je v bistvu res bolj bogo (v pritličju, utesnjeno ob cesti, med stavbami itd). Odvisno od preferenc... za čez leto študente + poletno rezidenco je verjetno še vseeno ok investicija :)


Povpraševanje študentov je na Markovcu občutno manjše od povpraševanja v centru, Semedeli in Šalari.
Vrnite nam techno!

matijadmin ::

user4683 je izjavil:

matijadmin je izjavil:

...

Cel kup nekega jamranja in "upravičenih" dvomov (ne vem s čim so upravičeni, glede na to, da ni podanih nobenih dokazov). Če misliš, da so kršili ZVKSES jih seveda lahko prijaviš, oni pa bodo rekli, da so napake upoštevane v ceni (in prepričan sem, da bodo to zlahka dokazali na sodišču).

Dokazali kaj? Da so dobili povpraševanje, to že, a dlje od tu ne bo šlo. Saj ni poanta v tem, hec je, da cene niso bile nič nižje zavoljo navedenih napak. Za pravice iz ZVKSES pa se lahko obrišeš pod nosom, sploh tožiti ne moreš. ZVKSES, če ne veš, sploh ne velja zate kot kupca v konkretnem primeru, temveč za DUTB. Vsaj neposredno ne velja zate in sploh ne za vidne napake, ker nisi prevzemal novogradnje od investitorja. Koliko njim lahko jamči GPG Inženiring, je drugo vprašanje (če so prevzemali slabe terjatve, najbrž ne more). Skoraj samo njihova dobra volja, DUTB torej, da sama krije, česar GPG Inženiring ne more. Fino je, da za zdaj kaže, da imajo voljo. Ampak ni pa to worryless nakup.

user4683 je izjavil:


Standard so seveda predpisani. Za parkirno mesto lahko povem, da ustrezajo tudi novemu standardu (ki predvideva večja parkirnam esta, kot takrat, ko se je nokturno gradil). Kakšni pa so za uvoze med nivoji pa nimam pojma. Ti očitno veš, da niso po standardih, zatorej jih lahko brez problema prijaviš.

Parkirna mesta so vsaj nenadstandardna. Obračališče pa zelo verjetno daleč od standardov. Zato sem zelo začuden, da je objekt sploh pridobil obratovalno. In še, DUTB je javno posredno priznala, da je bilo uporabno pridobljeno na lepe oči. Zakaj bi sicer morali inštalacije naknadno, tj. po pridobitvi uporabnega, popravljati? Je nekdo ponaredil meritve? Ne bi bilo prvič. To je pogosta praksa, ki ji ljudje ne posvečajo pozornosti, dokler kaj ne zagori ali, ko nekdo v bolnišnici zaradi tega ne umre (v Novi Gorici je iz napeljave za kisik prihajal smejalni plin). In se dogaja.

user4683 je izjavil:


Enako brez neke osnove trdiš tudi za "ponarejene" energijske izkaznice in ničelne toplotne prihranke zaradi sanacije/menjave oblog.

Nikjer nisem nič trdil, zapisal sem, da utemeljeno dvomim, da so razredi točno računsko določeni. Poglej, če so tako z lahkoto izdali uporabno, oz. pridobili meritve, ko pa inštalacije očitno niso bile izpravne, je dvom na mestu, preverjanje pa modro. Kaj so naredili s fasado, sem vsak dan opazoval, ko sem se vozil mimo. Odstranili si oblogo, postrugali, zagladili in pobarvali. Gabarite so ostale enake, torej nobene dodatne izolacije.

user4683 je izjavil:


94+21 rezerviranih (rezervirana so tista, ki imajo vplačano aro) ~55%. Stanovanj, ki so bila podeljena kot kompenzacija ni na tem seznamu (vseh stanovanj je 235).

Ne bo držalo, rezervirana so tista, za katera so potencialni kupci izrazili namero o nakupu, a zanje niti pogodbe še niso podpisali. Rezervacija se drži 5 dni (vse ti piše na strani, sicer pa je to običajna praksa).
http://www.nokturno.eu/Pogosta_vprasanj...

Prodanih je potem kvečjemu 44 %, če sploh.

user4683 je izjavil:


V svoji prvi objavi si napisal tole: "Želel bi, da se ohrani nivo debate in navaja zgolj preverljiva dejstva". V tej temi vidim zgolj nasprotno - nabijanje brez nekih preverljivih dejstev.


Res je in tega se skušam držati, kar sem ti tudi fino dokazal. Ni potrebe po žaljivih očitkih o nabijanju.

user4683 je izjavil:


tony1 je izjavil:

Mimogrede, lahko nekdo prilepi sliko avtomobilske obračalne mize?

Nekaj podobnega temu:

A vam stroški še niso dovolj visoki? Še ena reč, ki se lahko in vzdrževanje pa ni zastonj.

Kako je pa kaj s Celovškimi dvori?
Vrnite nam techno!

Zgodovina sprememb…

matijadmin ::

Pa še to, če podpišeš pogodbo in ne plačaš are, te ne terjajo in odstopijo (so kao fer). In ves ta čas štejejo za prodano, tako da koliko je dejansko prodanih, res ne vemo; vsekakor pa < 44 %.
Vrnite nam techno!

Zgodovina sprememb…

RegulusDraco ::

user4683 je izjavil:

K
Parkirišča in prehodi med nivoji v parkirnih kleteh so res precej ozka, sploh v nekaterih stavbah, a je DUTB našel edino racionalno rešitev (nosilnih stebrov pač ne moraš kar tako podret) - obračalne mize, ki jih bodo tudi v celoti krili sami..


kako neizmerljivo idiotska rešitev. Če želiš se torej lahko 1 uro vrtiš v krogu kot nek norec.

user4683 je izjavil:

Kot lastnik enega izmed stanovanj iz prve roke vem, da ni tako slabo kot piše na povezavah :) Na zboru etažnih lastnikov, ki je omenjen v članku, sta odvetnica podizavajalcev in en podizvajalec praktično cel sestanek "srala" z nekimi nepovezanimi stvarmi, tako, da smo se komaj prebili čez celoten dnevni red. Celotna sanacija se zaključuje - na stroške DUTB in, na žalost tudi tistih podizvajalcev, ki so stanovanja dobili kot kompenzacijo. "Novi lastniki", ki smo stanovanje kupili po koncu lanskega leta (ko so šla na dražbo) teh stroškov ne bomo krili.
.


why the fuck si kupil tako podrtijo? Si dobil 50% popust or smth, da se ti je splačalo?
A coding sequence cannot be revised once it's been established.

Zgodovina sprememb…

matijadmin ::

Obračalna miza je luksuz v neki ožji parkirni niši pred vrstno ali samostojno hišo, da se ti ni potrebno mučiti z vzvratno vožnjo. V garaži bloka pa je to le ozko grlo, ker skozenj promet ne more tekoče potekati. Poleg tega pa je to še ena stvar, ki se lahko pokvari in jo je potrebno vzdrževati.
Vrnite nam techno!

user4683 ::

RegulusDraco je izjavil:


why the fuck si kupil tako podrtijo? Si dobil 50% popust or smth, da se ti je splačalo?

Si sploh prebral kaj sem zapisal? Probleme imajo podizvajalci, ki so dobili stanovanja kot kompenzacijo in jih DUTB za*ebava z nekimi dodatnimi stroški. Probleme s parkingi pa ima od oka 20% stanovanj v določenih stavbah (vseh stavb je 6, niso vse povsem enake). V stavbi v kateri sem stanovanje kupil jaz in je že dobrih 80% stanovanj prodanih ni imel NOBEN lastnik nekih resnih problemov.

Se strinjam, da so obračalne mize izredno glupa rešitev. Ampak se bojim, da je tudi edina rešitev - nosilne stebre je pač precej težko podirati (rabiš novo gradbeno dovoljenje in soglasje VSEH lastnikov - tough luck). Če je pri izdaji dovoljenj res prišlo do "napak" bi nekdo moral odgovarjati - kar pa ne verjamem da se bo zgodilo :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

matijadmin ::

user4683 je izjavil:

RegulusDraco je izjavil:


why the fuck si kupil tako podrtijo? Si dobil 50% popust or smth, da se ti je splačalo?

Si sploh prebral kaj sem zapisal? Probleme imajo podizvajalci, ki so dobili stanovanja kot kompenzacijo in jih DUTB za*ebava z nekimi dodatnimi stroški.

DUTB jim ne nabija nekih stroškov, od njih terja del bančnega dolga, ki so ga v Slabi banki prevzeli, ker so s tem prevzeli tudi pravice dolžnika nad hipotekami, ki visijo nad nepremičninami, s katerimi je tedanji dolžnik poravnaval svoje terjatve do teh nesrečnih podizvajalcev. Situacija je precej zapletena, načeloma ima DUTB prav, ker so vedeli, kaj prevzemajo, saj je to bilo vknjiženo v ZK. Če jim dolžnik ni mogel zagotoviti ob prenosu lastninske pravice bremen proste nepremičnine, so jo pač s tem vzeli kot plačilo (torej z ogromnim tveganjem, še zlasti, ker je bil dolžnik plačilno nesposoben in tik pred stečajem). Ampak sodna praksa zdaj kaže, da v določenih primerih gre pri tehtanju upoštevati še druge okoliščine; DARS npr. mora tako zdaj plačevati neplačane podizvajalce, čeprav je izbranemu ponudniku vse plačal.

user4683 je izjavil:


Probleme s parkingi pa ima od oka 20% stanovanj v določenih stavbah (vseh stavb je 6, niso vse povsem enake). V stavbi v kateri sem stanovanje kupil jaz in je že dobrih 80% stanovanj prodanih ni imel NOBEN lastnik nekih resnih problemov.

Se strinjam, da so obračalne mize izredno glupa rešitev. Ampak se bojim, da je tudi edina rešitev - nosilne stebre je pač precej težko podirati (rabiš novo gradbeno dovoljenje in soglasje VSEH lastnikov - tough luck). Če je pri izdaji dovoljenj res prišlo do "napak" bi nekdo moral odgovarjati - kar pa ne verjamem da se bo zgodilo :)

Po moje, če je bila pod vprašajem tudi varnost, ima tako ravnanje vse znake kaznivega dejanja. Ampak nič bat, ni to samo problem Nokturna, meritve so marsikje ponarejene. Je pa tu res, da so to posredno priznali s tem, ko so morali po opravljenih meritvah, ki naj bi zagotavljale brezhibnost napeljave, slednjo popravljati.
Vrnite nam techno!

Zgodovina sprememb…

user4683 ::

matijadmin je izjavil:


DUTB jim ne nabija nekih stroškov, od njih terja del bančnega dolga, ki so ga v Slabi banki prevzeli, ker so s tem prevzeli tudi pravice dolžnika nad hipotekami, ki visijo nad nepremičninami, s katerimi je tedanji dolžnik poravnaval svoje terjatve do teh nesrečnih podizvajalcev. Situacija je precej zapletena, načeloma ima DUTB prav, ker so vedeli, kaj prevzemajo, saj je to bilo vknjiženo v ZK. Če jim dolžnik ni mogel zagotoviti ob prenosu lastninske pravice bremen proste nepremičnine, so jo pač s tem vzeli kot plačilo (torej z ogromnim tveganjem, še zlasti, ker je bil dolžnik plačilno nesposoben in tik pred stečajem). Ampak sodna praksa zdaj kaže, da v določenih primerih gre pri tehtanju upoštevati še druge okoliščine; DARS npr. mora tako zdaj plačevati neplačane podizvajalce, čeprav je izbranemu ponudniku vse plačal.

To že, ampak kot stroške sem mislil predvsem stroške sanacije - kaj vse konkretno je vanjo vključeno ne vem, ker je bila sanacija končana predno se je začela prodaja. In del teh stroškov krijejo tudi ti lastniki, ki so stanovanja dobili kot kompenzacijo (po besedah enega izmed podizvajalcev redno prihajajo računi po več tisoč eur) - možnosti odločanja pri sanaciji in izbiri izvajalcev pa niso imeli, saj je (bil) DUTB večinski lastnik stanovanj. V glavnem ne najbolj higienično vse skupaj.

matijadmin ::

Okej, na to nisem niti pomislil, ja. Tega jim res DUTB ni dolžna plačati. Lahko bi investitorja terjali, a to ni možno. Upravnik bi moral to speljati, če se ne motim. Vendar je tudi tega DUTB imenovala, tako da je res skregano s higieno.
Vrnite nam techno!

Zgodovina sprememb…

fosil ::

Matija, a ti si stanovanje tam kupil in govoriš iz lastnih izkušenj, ali to pišeš na podlagi nekih senzacionalističnih novinarskih poročanj?
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

Wrop ::

Nisem bil na ogledu stanovanj, sem pa bil tam kaki dve ali tri leta nazaj in sem se zapeljal med bloki in me je vse minilo. Na skoraj vsaki stavbi je bil omet že ponekod rjav in nekje so že ploščice popadale s sten. Sploh ni bilo lepo za videti. Sam sem se spraševal kakšno mora biti stanje šele znotraj. Nadstandarda ni bilo nikjer opaziti. Žal. Da pa po nekaj letih nadstandardna stavba začne razpadati je kar žalostno. Saj se da vse popraviti, ampak slej kot prej bo šlo to na stroške lastnika.

Hmm. Pa še zanimivost, ko se že govori o energetskih izkaznicah.
Izdelal in izdal nek EIPS, Franc Pojbič s.p. Povezava do izkaznice.

Zveni znano?

Medijsko znani nekdanji direktor AVP in ponarejevalec listnin. Članek v Dvevniku.

Mogoče je prav, da bi stanovalci še pri kom drugem ponovno izdelali energetske izkaznice. Za vsak slučaj.

matijadmin ::

fosil je izjavil:

Matija, a ti si stanovanje tam kupil in govoriš iz lastnih izkušenj, ali to pišeš na podlagi nekih senzacionalističnih novinarskih poročanj?


Bil na ogledu, živel blizu, večino tu zbranih info pa je na uradnih straneh prodajalca ABC nepremičnine in DUTB, to, koliko je prodanih, da so poti preozke, da so morali po pridobitvi uporabnega popravljati inštalacije ...
Vrnite nam techno!

matijadmin ::

Mene to spominja na podrejene obveznice in NKBM. A je kdo šel na ogled celovških? Je morda kdo kupil tam?
Vrnite nam techno!

trancer01 ::

Jaz sem bil na ogledu v Celovških dvorih, a se na koncu nisem odločil za oddajo ponudbe, saj mi ni všeč način prodaje niti mi ne ustrezajo cene, ki se mi, glede na kakovost gradnje in slab pedigre soseske, zdijo že v izhodišču previsoke.

#000000 ::

Če se pišeš Bajdrič ali Brajdič, Hudorovac, Horvat si tam car, drugače si jebena stranka. Znanec albanskega porekla je reku pa to je za znoret, ima naštimane že 4 kamere pa je reku da ni nič bolje, klet redno vlomljena, v bistvu se šteje kot da je nima, avto v spodaj ne upa pustit, al je razbito al pa zalito od naliva. Bo kr prodal če bo koga najdu, kar bo težka.

trancer01 ::

Ne vem, trenutno se mi zdi, da se v Ljubljani skoraj vsako stanovanje proda, če le nima ekstremno pretirane cene. V tej situaciji, ko močno primanjkuje stanovanj v Ljubljani, bodo verjetno brez težav prodali tudi vsa stanovanja v Celovških dvorih in to po precej višjih cenah, kot so izhodiščne. Je bila po mojem soseska Rezidenca Livade v Izoli lani in predlani precej boljši nakup, sploh če gledaš iz vidika investicije. Tudi način prodaje je bil dosti transparentnejši in za kupca prijaznejši.

matijadmin ::

trancer01 je izjavil:

Ne vem, trenutno se mi zdi, da se v Ljubljani skoraj vsako stanovanje proda, če le nima ekstremno pretirane cene. V tej situaciji, ko močno primanjkuje stanovanj v Ljubljani, bodo verjetno brez težav prodali tudi vsa stanovanja v Celovških dvorih in to po precej višjih cenah, kot so izhodiščne. Je bila po mojem soseska Rezidenca Livade v Izoli lani in predlani precej boljši nakup, sploh če gledaš iz vidika investicije. Tudi način prodaje je bil dosti transparentnejši in za kupca prijaznejši.


Se kar strinjam.

Rezidenca Livade v Izoli je bila res cenovno ugoden nakup. Solidna gradnja, nič posebnega, nekatere stvari bi lahko bile boljše, individualno ogrevanje na plin je tudi mimo, moral si kupiti 2 parkirni mesti, vendar kvadrat je še vedno nanesel z davkom vred pod 2.000. Odnos prodajalca in banke daleč nad pričakovanji in pohvale vreden. Mene je zmotilo edino to, da je imela tretjina stanovanj obupno razporeditev dnevne sobe, saj so v sredo prostora umestili zastekljeno modulsko teraso. Stanovanja, ki tega niso imela, so bila okej. Korektno tudi niso oglaševali nadstandarda, pač pa cene prilagodili trgu. Začuda z dobičkom in zadovoljnimi strankami, predvsem pa ob rekordni prodaji za celoten slovenski prostor.

Na trgu nepremičnin in v gradbeništvu se pri nas uporablja besede: elitna lokacija ter nadstandardna gradnja nekako tako verodostojno kot uporabniki trdih drog prosijo na ulici za posojilo dvajsetih evrov za nakup goriva, ki jim ga je pravkar zmanjkalo, ob obljubi, da ga bodo vrnili jutri.

Na Obali je stanje ponudbe kar klavrno glede na povpraševanje. Edini res nadstandardni investiciji sta Naselje 15. maja (prodano in poseljeno) ter Oktobrska v Izoli, ki se trenutno še gradi (večina enot pa je tudi že leto v naprej prodana). Prodaja sranja uspeva prav zaradi visokega povpraševanja in kilave ponudbe. Lastniki posameznih nepremičnin radi dolgo špekulirajo, investitorji pa prav tako in država, oz. zdaj DUTB jim pri tem držijo štango, ker niso zagotovili odzivnega, poštenega in preglednega stečaja. Če že, bi morale (zlasti državne) banke nasedle terjatve servisirati z ustanovitvijo specializiranih družb za upravljanje nepremičnin, pri čemer bi morali ciljati na čim boljšo prodajo (lahko tudi oddajo) po načelu nekaj je bolje kot nič, torej brez špekulacij. Utečena podjetja pa prodati ali ob koncu življenjskega cikla likvidirati. Tako so delali Nemci, ampak imam občutek, da je to za nas preveč ambiciozno in bolje prišli skozi s stečaji ter dražbami.
Vrnite nam techno!

Zgodovina sprememb…

trancer01 ::

Osebno sem ob nastopu nepremičninske krize kar pričakoval, da se bodo pri nas odločili za najbolj ciganski način prodaje nasedlih nepremičninskih projektov. Drugega v državi, v kateri ima prebivalstvo že skoraj grozljiv fetiš na nepremičnine, kar s pridom izkorišča nepremičninska mafija, ni bilo realno niti možno pričakovati. V času, ko so bile na voljo sprejemljive nepremičnine po OK cenah, pa pač nisem imel dovolj lastnih sredstev za nakup. Zdaj pa žal ni več na voljo nobene pametne zadeve. Na Obali je ponudba nepremičnin klavrna, še precej slabše pa je v Ljubljani, kjer je povpraševanje še dosti večje. Mislim, da se je na Obali že zaključila kratkotrajna rast oz. odboj cen nepremičnin, pričakujem stagnacijo oz. kvečjemu zelo počasno rast v naslednjih letih. V Ljubljani pa še nisem čisto prepričan, ali gre v zadnjih dveh letih zgolj za odboj ali trajnejšo rast, bo predvsem odvisno od gospodarskih razmer in hitrosti izgradnje novih sosesk. Drastične rasti v naslednjih letih tudi v Ljubljani ne pričakujem, še posebej, ko se bodo začeli slabšati kreditni pogoji ob verjetno zgolj pičlem oz. počasnem ogrevanju gospodarstva. Zase lahko rečem, da konca krize ne občutim, saj so v našem podjetju ravnokar večini zaposlenih dejansko znižali plače za dobrih 10%, čeprav se podjetje valja v denarju.

Zgodovina sprememb…

matijadmin ::

Kako je v Ljubljani, ne vem, ti pa kar verjamem in se sklada z mojim prepričanjem, kar pišeš.

Jaz tudi pričakujem stagnacijo, ki ni nič drugega kot maltretiranje zainteresiranih kupcev, da bodo prej ali slej kupili drek in ga še drago plačali (vsaj tako vidim sam to situacijo). Jaz sem k sreči pravkar rešil ta svoj problem.

Čudi me, da ni več dobre, predvsem pa poštene investicijske iniciative. Šlo bi za med, ker povpraševanja je povsod dovolj. Kar naredijo dobrega in ponudijo po primerni ceni, tudi takoj prodajo. Mišič je, ne glede na politično provenienco, vse ostale brainfarte in sumljive gradbene partnerje, dokazal, da se da. Očitno v tem sektorju ni več zdravega in moralno vsaj približno zglihanega kapitala.
Vrnite nam techno!

Zgodovina sprememb…

trancer01 ::

Vsi enostavno preveč špekulirajo. Od investitorjev, preko bankirjev, do kupcev. Ravno se je končalo obdobje večletne krize, ko se posamezni projekti tudi po več let niso prodajali zaradi goveje pameti vseh akterjev, zato so investitorji trenutno še nekoliko zadržani. Banke v zadnjem obdobju rade financirajo kupce, še vedno pa je menda problem dobiti sredstva za investicije v večje gradbene projekte, čeprav naj bi se to v zadnjem obdobju vseeno počasi spreminjalo. Je pa določena mera previdnosti investitorjev in bank glede na preteklo situacijo vseeno razumljiva. Sčasoma pričakujem, da se bosta ponudba in povpraševanje tako v Ljubljani kot na Obali v večji meri uskladila, vendar pa bo do tedaj preteklo še nekaj vode in vprašanje je, kakšne bodo takrat tržne cene. V Ljubljani in bližnji okolici bo v nekaj letih na trg prišlo precej novogradenj, ki bodo blažile tudi rast cen rabljenih stanovanj. Trenutne zaloge novih stanovanj iz nasedlih projektov pa so razprodane in je zato zdaj na ponudbeni strani mrtvilo. Je pa Stanovanjski sklad že začel pihati v poskus novega balona, za katerega pa ne verjamem, da se bo tako hitro napihnil, kot se je zadnji, niti po mojem ne bo tako dolgo trajalo napihovanje.

trancer01 ::

Sicer pa prilagam dokaj svež članek o trenutnem stanju na trgu nepremičnin na Obali: https://www.rtvslo.si/gospodarstvo/v-up.... Kot kaže, so cene že trčile ob plafon, saj se je število realiziranih poslov, glede na enako obdobje lani, drastično zmanjšalo. V Ljubljani se zna čez čas tudi zgoditi nekaj podobnega, vendar ne še tako kmalu.

matijadmin ::

trancer01 je izjavil:

Sicer pa prilagam dokaj svež članek o trenutnem stanju na trgu nepremičnin na Obali: https://www.rtvslo.si/gospodarstvo/v-up.... Kot kaže, so cene že trčile ob plafon, saj se je število realiziranih poslov, glede na enako obdobje lani, drastično zmanjšalo. V Ljubljani se zna čez čas tudi zgoditi nekaj podobnega, vendar ne še tako kmalu.


Nekateri so morda res tendenciozno prispevali v smeri napihovanja balona, vsesplošne in celovite rasti v sektorju na Obali dejansko ni bilo. Aktivnost so sprva predstavljale ne tako maloštevilne dražbe v izvršilnih postopkih (nekaj je prodajala tudi občina), ki so itak specifika, nato pa so sledili bolj ali manj trije uspešni projekti, ki so bili hitro (raz)prodani: 15. maj, Rezidenca Livade in zdaj še Oktobrska, ki se zida, a je tudi večinoma razprodana. Vsem je skupno to, da so prevzete nasedle naložbe, niti enega ni speljal do konca prvotni investitor. To je pa tudi bilo vse znatnega, kar se je dogajalo. Semedelski razgledi kar ne gredo in ne gredo v promet, Nokturno pa se je po bridkem spoznanju prvih kupcev ustavil ... Še sreča, da je aktivnost bolj ali manj skladna s ponudbo, tako da očitno špekulantom ne bo šlo tokrat na roke.
Vrnite nam techno!

Zgodovina sprememb…

trancer01 ::

Kakorkoli že, v Ljubljani je trenutno ponudba stanovanj absolutno zanič. Prodajajo stare gare za gadne dnare, večinoma potrebne še (popolne) obnove in takih jajc jaz ne bi bil pripravljen kupiti niti po recesijskih cenah, kaj šele po treutnih. Bom počakal, da gre še en cikel okoli ali pa nabavil kje drugje nekaj za bolj občasno (vikend) rabo. Na srečo imam možnost zelo poceni bivanja v centru Ljubljane in upam, da mi stanovanja za rešitev stanovanjskega problema še dolgo ne bo nujno kupiti v prestolnici.

matijadmin ::

Deželni stanovanjski skladi v Avstriji imajo zagotovljen reden vir financiranja iz zveznega proračuna za gradnjo neprofitnih stanovanj, od davkov torej. Cene oddaje in odprodaje teh stanovanj so regulirane. Trg nepremičnin deluje dobro, manj je špekulacij in dostopnost je celo boljša kot pri nas (vsaj mladim, pustimo tiste, ki so kupili po "Jazbinšku" ; zanje bi tak poseg v trg itak deloval kot šiba, ki jo potrebujejo). Pri nas bi desne stranke to označile za socializem brez primere in zganjale paniko, pri njih pa je to stvar zelo širokega konsenza in ga zelo podpirajo tudi desne stranke. Brez doma ni družine, Hribovci!
Vrnite nam techno!

matijadmin ::

Aja, mi pa imamo podhranjen in skorumpiran stanovanjski sklad, ki gradi "nadstandardna" profitna stanovanja, po večjih mestnih občinah ti skladi delijo podobno usodo. DUTB, prav tako državni stvor, fura celo antisocialno politiko in se gre prodajo, ki meji na goljufijo. ;((
Vrnite nam techno!

trancer01 ::

To je vse posledica slovenskega fetiša na nepremičnine. Vsi bi samo nekaj špekulirali in brez dela na podlagi kockanja mastno služili z razlikami v cenah. Posledica človeške psihe je celotno gospodarstvo, ki temelji na izkoriščanju človeškega pohlepa. Se pa bojim, da to obdobje evforije ne bo trajalo tako dolgo, kot si nepremičninarji želijo, ker je gospodarska rast zelo kilava in nezanesljiva ter že mali prdec na drugi strani Atlantika ali kje drugje na svetu lahko povzroči še mnogo hujši krah, kot je bil nazadnje. Običajno je tudi tako, da hitrejša, kot je rast, hitrejši in globlji je padec. Se bojim, da je naslednji padec že za vogalom in ne bo tako blag, kot je bil tisti med leti 2008 in 2014/2015.

Zgodovina sprememb…

thramos ::

No, rast v 2007 je bila res nora (tudi 10 % na četrtletje), od 2008 pa je padalo kar 7 let, tako da so cene vsaj v Ljubljani trenutno še vedno daleč od najvišjih. Gospodarska rast je (zelo) visoka, poleg padanja nezaposlenosti raste tudi zaposlenost (a je še vedno daleč od vrha, glede na trenutno demografske/migracijske trende vprašanje če bo sploh še kdaj tam), cene kreditov so zelo nizke, javnemu sektorju pa se višajo plače.

trancer01 ::

Gospodarska rast je žal še izredno nizka, po letih padanja bi se morala dvigovati več let po 5-10% letno, da bi v doglednem času dosegli stanje pred recesijo. Rast cen nepremičnin v Ljubljani in do letos na Obali je bila glede na realno gospodarsko stanje pretirana. Plače v večjem delu gospodarstva se od recesije dejansko niso dvignile še niti za odstotek, v našem podjetju so jih ta mesec celo znižali za več kot 10%. Marsikje se lastniki podjetij še vedno obnašajo, kot da smo sredi najhujše recesije. Edino, kar se res izboljšuje, je ponudba oz. število (bolj ali manj) preslabo plačanih delovnih mest.

thramos ::

Prebivalstvo (še) narašča, trenutno je v Sloveniji 40.000 ljudi več, kot leta 2008. Povprečna bruto plača je v zadnjih 3 letih zrastla 5 % - v javnem sektorju, tipično z zanesljivimi službami in posledično kreditno sposobni, še več. Letna rast BDP pa se že bliža predkriznim. Pa še enkrat: cena in dostopnost kreditov, je zgodovinsko verjetno zelo blizu najvišjih ravni, cene pa so padale dolgih 7 let in od vrha skopale globoko luknjo.

Praktično vsi gospodarski kazalci so dobri. Zaenkrat še (razen staranja prebivalstva) tudi demografski - vpis v vrtce in osnovne šole je že nekaj let višji od srednjeročnega povprečja, torej v primerjavi z prejšnimi leti več mladih družin.

To je statistika, kaj se bo dogajalo s cenami nepremičnin pa ve samo ... telbanc. :))

arnecan1 ::

trancer01 je izjavil:

Gospodarska rast je žal še izredno nizka, po letih padanja bi se morala dvigovati več let po 5-10% letno, da bi v doglednem času dosegli stanje pred recesijo. Rast cen nepremičnin v Ljubljani in do letos na Obali je bila glede na realno gospodarsko stanje pretirana. Plače v večjem delu gospodarstva se od recesije dejansko niso dvignile še niti za odstotek, v našem podjetju so jih ta mesec celo znižali za več kot 10%. Marsikje se lastniki podjetij še vedno obnašajo, kot da smo sredi najhujše recesije. Edino, kar se res izboljšuje, je ponudba oz. število (bolj ali manj) preslabo plačanih delovnih mest.

Več let po 5-10%? Kje si dobil ta podatek?

zavajon ::

matijadmin je izjavil:

Deželni stanovanjski skladi v Avstriji imajo zagotovljen reden vir financiranja iz zveznega proračuna za gradnjo neprofitnih stanovanj, od davkov torej. Cene oddaje in odprodaje teh stanovanj so regulirane. Trg nepremičnin deluje dobro, manj je špekulacij in dostopnost je celo boljša kot pri nas (vsaj mladim, pustimo tiste, ki so kupili po "Jazbinšku" ; zanje bi tak poseg v trg itak deloval kot šiba, ki jo potrebujejo). Pri nas bi desne stranke to označile za socializem brez primere in zganjale paniko, pri njih pa je to stvar zelo širokega konsenza in ga zelo podpirajo tudi desne stranke. Brez doma ni družine, Hribovci!

Prosim, da ne mešate stanovanjske politike in trga nepremičnin v SLO in AUT.
Gre namreč za 2 popolnoma različna svetova. Včeraj so na TV povedali, da je na Dunaju 77% najemnikov. si predstavljate podobno številko v Sloveniji? Pa saj bi ljudje množično delali samomore ...:|

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zavajon ()

Smrekar1 ::

trancer01 je izjavil:

Gospodarska rast je žal še izredno nizka, po letih padanja bi se morala dvigovati več let po 5-10% letno, da bi v doglednem času dosegli stanje pred recesijo.


Tipično slovensko negativistično nabijanje.

V realnosti smo stanje pred krizo dosegli okoli leta 2015. V tem so nas prehiteli samo Poljaki in Slovaki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

trancer01 ::

Sem preveril podatke o rasti BDP in se posipam s pepelom. Je pa žalostno, da je skoraj edino gonilo potrošnje v državici javni sektor, gospodarstvo, ki ga v glavnem futra pa predvsem molzna krava. Bi bil že čas, da se izboljšano stanje v državi odrazi tudi na standardu večine prebivalstva v gospodarstvu in ne le v javnem sektorju. Sicer pa poznate ta rek o statistiki, jaz lačen, ti polna rit vsega, povprečno sva pa oba sita. :D
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

nov način gradnje neprofitnih stanovanj (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13718441 (15182) mat xxl

Policijsko nasilje v skvotu Argo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7915888 (11034) drvo
»

Cene nepremičnin

Oddelek: Loža
3610490 (8695) Machete

Več podobnih tem