» »

Setveni koledar

Setveni koledar

mercury89 ::

Ne vem, če se kdo tu kaj ukvarja s kmetovanjem oziroma vrtičkarstvom. Upošteva kdo setveni koledar? Torej, če kdo upošteva na primer lunine mene in sadi na primer solato, ko je na koledarju čas za sajenje solate. Sam v to ne vrjamem, me pa zanimam kakšno je vaše mnenje.

maco-maco ::

Dedek Mraz ponavadi prinese vsaj 2. Če se da, ga upoštevam, a dajem prednost drugim pogojem (če imam pripravljeno zemljo, semena, flance, temperatura, napoved,...).
Kaj?

TheKekec ::

Jaz imam vrt oz. njivo na dveh koncih naše dražave. Doma na gorenjskem vsi gledajo setvene koledarje in so sveti kot Biblija, na drugem koncu v Halozah se vsaj bližnji sosedi vsi požvižgajo na lune, krajce itd. Na koncu je itak pomembno vreme čez celo leto in kakovost zemlje, ne pa a so ledeni možje in stara luna.

jest10 ::

Upošteva kdo setveni koledar?

Relevanten je toliko, kot vsa ostala vraževerja.
Btw setveni koledarji različnih avtorjev se razlikujejo med sabo. Kerga se potem držati>:D

harvey ::

jest10 je izjavil:

Upošteva kdo setveni koledar?

Relevanten je toliko, kot vsa ostala vraževerja.
Btw setveni koledarji različnih avtorjev se razlikujejo med sabo. Kerga se potem držati>:D

Ne gre ravno za čista vraževerja. A potem npr. časovnmo pogojena sečnja smrek glede na lune je tudi vraževerje, ki ga prakticira vsak pameten lastnik gozda, ki hoče kvaliteten les. Različni avtorji imajo pa svoj timing glede na vibracije >:D, pač delaš vse po enem in imaš vse znotraj istega razpona.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Tarzan ::

Če bi se malo večji kmetje držali setvenega koledarja, ne bi naredili nič. Sam se ga ne držim, ker se mi zdi, da je brez veze. Če kdaj trofnem na setveni koledar, ni prav nobene razlike, kot če ne.

kuall ::

Vraževerje je še zelo razširjeno. Po moje 3/4 ljudi verjame v kakšno obliko vraževerja. Kakšen vpliv pa naj ima luna na rast rastlin. Sem dal piko, ker se mi ne da brat nekega neumnega odgovora.

kuall ::

harvey je izjavil:

A potem npr. časovnmo pogojena sečnja smrek glede na lune je tudi vraževerje, ki ga prakticira vsak vraževeren lastnik gozda

fixed. :D

maco-maco ::

Bíbavica ali plimovánje je izraz, ki opisuje pojav izmeničnega spreminjanja višine vodne gladine v morjih in oceanih. Na morske mene (plima in oseka) vpliva gravitacijska sila predvsem Lune in v manjši meri Sonca.


Če luna dviga in spušča prenekatere kubike morja, ima najbrž vpliv tudi na rastline.
Kaj?

dreta ::

jest10 ::

maco-maco je izjavil:

Bíbavica ali plimovánje je izraz, ki opisuje pojav izmeničnega spreminjanja višine vodne gladine v morjih in oceanih. Na morske mene (plima in oseka) vpliva gravitacijska sila predvsem Lune in v manjši meri Sonca.


Če luna dviga in spušča prenekatere kubike morja, ima najbrž vpliv tudi na rastline.

Greva izmeriti, koliko se premikajo kubiki vode v blejskem jezeru? Pa je količina vode v njem konkretno večja, kot v rastlinah. Tudi v oceanih bi bilo plimovanje zanemarljivo brez resonanc(zato imaš ponekod 1 ponekod pa 2 cikla dnevno).
Btw tudi sečnja dreves glede na luno je v več raziskavah dokazana neumost.

maco-maco ::

Btw tudi sečnja dreves glede na luno je v več raziskavah dokazana neumost

npr?
Najdem samo tega človeka Ernst Rudolf Zürcher
Kaj?

GrX ::

Pred leti smo imeli s kolegi podobno dilemo in smo pač naredili mini eksperiment.. Gredico, ki je bila namenjena krompirju, smo razdelili na dva dela. Na prvi konec smo posadili krompir in sicer na dan, ki ga je priporočal setveni koledar, na drugi konec pa krompir popolnoma v nasprotju z "doktrino" setvenega koledarja.. No, čez nekaj mesecev je bil popolnoma ves krompir enak po velikosti, obliki, zdravju....

Od tega eksperimenta dalje smo doma opustili setveni koledar in lahko rečem, da se naš plod bistveno ne razlikuje od sosedovega.. Sicer pa je čas sejanja in lahko vsakdo poskusi sam, da pač zadevo skupaj ovržemo..

kuall ::

Jp, vraževerje razsaja na polno po svetu. Jaz smatram pod vraževerje tudi tisto frazo "potem je pa vse odvisno od tebe". Nič ni odvisno od tebe, kje pa imaš dokaz, da obstaja svobodna volja? Obstaja samo determinizem in mogoče naključja, prostora za svobodno voljo ni.
To, da je vse odvisno od tzebe še najraje govorijo tisti, ki so jim bile razdeljene dobre karte na začetku, da se pol lahko dobro počutijo, koliko so dosegl, v resnici niso oni sami nič dosegli. V resnici ni noben za nič zaslužen in noben za nič kriv.
Pa tudi to dajem pod vraževerje, ko si ljudje v nesreči govorijo, da so srečni, da se jim je zgodila.

jest10 ::

maco-maco je izjavil:

Btw tudi sečnja dreves glede na luno je v več raziskavah dokazana neumost

npr?
Najdem samo tega človeka Ernst Rudolf Zürcher


En kratek povzetek parih študij:

maco-maco ::

Kaj?

fikus_ ::

Pri lesu je pomemben čas sečnje glede na letni čas! Najboljši les je posekan v Dec in Jan., mogoče še začetek Feb..
Tukaj se upošteva življenski cikel devesa/rastno obdobje in s tem količina vlage v svežem lesu.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Peščeni vihar na Marsu ne pojenja

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
166430 (5053) andHoc
»

Žledolom , čiščenje gozdov in lesna industrija (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7614432 (12653) jalovec09
»

Rabim nekaj informacij glede gozda in prodaja dreves za obdelat.

Oddelek: Loža
174074 (3902) Scorpia
»

Umrl je Neil Armstrong (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6212583 (8369) Rudolf
»

Luna, pridi nazaj! (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
6410457 (8286) gzibret

Več podobnih tem