» »

Mehanske tipkovnice IBM- Model "M" (Unicomp), a koga zanima ?

Mehanske tipkovnice IBM- Model "M" (Unicomp), a koga zanima ?

Brane22 ::

Tu ponavljam temo iz skupinskega nakupa, ker nekega bistvenega odziva ni bilo in ker obstaja možnost, da je to zaradi zakopanosti posta v temi z drugim naslovom.

Gre v kratkem za to:

- proizvajalec: UNICOMP
- mnogi hvalijo legendarne IBMove mehanske tipkovnice
- Unicomp jih dela še danes, resda pod drugim uradnim imenom, vendar praktično enake originalu
- gre za "buckling spring" tehnologijo
- Unicomp ponuja precej zanimive, specifične modele, ki jih ne vidimo drugje.
- na razpolago so modeli s CRO layoutom ( = praktično YU )
- proizvodnjo imajo v USA
- poštnina je posledično temu visoka

Zanima me, koliko bi bilo na STju interesa za take tipkovnice s šumniki in seveda kritike.
Se vam zdi, da obstajajo bistvene boljše variante, so Cherry-XYZ izvedenke dovolj dobre etc ?
Kritika, pomisleki, predlogi so dobrodošli.

Če bi bile take zadeve na razpolago pri nas, koga tu bi to konkretno zanimalo ?
  • spremenilo: Brane22 ()

tomaz4 ::

Mene bi zanimala.
Koliko je pa razlik glede na YU layout?

Brane22 ::

NIsme našel nobene.

Bom prilimal zadevo, kis em jo dobil od njih.

Brane22 ::

Evo ga:

CRO layout

Bug ::

Zdravo,

počasi tudi sam razmišljam o nabavi mehanske tipkovnice. Unicomp mi se mi že nakj časa dopade. Mislim, pa da ni potrebe po uvozu iz ZDA, saj obstajajo resellerji v Evropi (ZK in DE). Cene so take, kot se za mehanske tipokvnice spodobi, zasoljene. Ne vem pa če se splača kupovati iz ZDA in plačevati vse dajatve, ker potem prideš na približne cene, ki jih ponujajo EU ponudniki...
Skupinski nakup pa je smotrn če bi se želeli izogniti oz. si razdeliti stroške pošiljanja.

lp
It's a basic truth of the human condition that everybody lies.
The only variable is about what.

Brane22 ::

Ne gre toliko za cene kot za customizacijo. EU zastopnik ponuja samo par osnovnih modelov, pa še te nemške.

Bug ::

Pa misliš, da bi bili pri Unicompu biti pripravljeni na customizacije?
It's a basic truth of the human condition that everybody lies.
The only variable is about what.

Brane22 ::

Na Unicompovi strani klikneš Customize Keyboard in se za tistih $6 doplačila lahko solidno preseravaš.

Tega pri drugih ni. Lahko dobiš to, kar so sami naročili.

greš na Keyboard Configuration Tool, nato pa "Custom Keyboard"
Evo ti:

Custom Keyboard

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Brane22 ::

Check this out:

PC 122 Black 5250 Buckling Spring USB

Šitload extra funkcijskih tipk. Majka za CAD programje itd.

Resda ni možnosti programiranja kod v tipkovnici, a to mirno uredim v samem programu.

Kje to lahko dobim izven njihove strani s CRO/YU layoutom ?

kakob ::

Želel bi samo opozoriti da UNICOMPpovi produkti niso povsem ekvivalentni 'originalom'. Razlogov za to je več, detajli so na spletu. Zakaj bi pa bi potreboval customizacijo pa mi ni povsem jasno, saj menda ne gledate v tipkovnico med tem ko tipkate?

disclosure: sem uporabnik model m ssk

Brane22 ::

kakob je izjavil:

Želel bi samo opozoriti da UNICOMPpovi produkti niso povsem ekvivalentni 'originalom'. Razlogov za to je več, detajli so na spletu. Zakaj bi pa bi potreboval customizacijo pa mi ni povsem jasno, saj menda ne gledate v tipkovnico med tem ko tipkate?

disclosure: sem uporabnik model m ssk


Nekaj malega je razlike, ki je pa nepomembna. Original je imel dno iz jeklenega pleha itd.
Who cares.

Kar se napisov tiče, ja, gledam občasno. Večinoma ne, ampak če napisov ni, mi manjkajo.
Čeprav se tega niti dobro ne zavedam, očitno popravljam mentalno sliko tipkovnice z občasnim komajda zaznavnim preletom površine tipkovnice.
Kar se dodatnih tipk tiče, kako hudiča pridem do njih brez customizacije ?

Brane22 ::

Evo, sem snel še eno izmed mnogih, tipično oceno:

I would say that the Unicomp is a worthy decendant of the original, and it IS a Model M. It can stand on it's own merits, and has a definite place in the keyboard world. It is the Model M with USB, or in different languages, with options - and mainly, it is available, brand new, as needed. We are lucky to still have new Model M's available, and at very reasonable prices. Much cheaper, vs the real value of money, than the originals were.

Having obtained a 2006 (as I remember) Unicomp and comparing it against a dozen other Model M's, I find it very satisfying and satisfactory. It's build strength/quality is more than adequate (unless you want a bludgeon - then use an original IBM) and totally a non-issue as far as basic function goes.

As for typing, if you use the full range of Model M's from the late 1980's through the Lexmarks of the middle 1990's - you will notice a gradual lightening of feel over the entire production period - which Unicomp has simply continued. I dare say that most users who have no "Model M Time" might actually choose a new Unicomp over an original Model M in a straight, one shot comparison! I was pleasantly surprised by my first Unicomp, after buying into the common hype that "older" and "original IBM" MUST be better. We are dealing in a very subjective, "taste" item here, with a lot of variables.

I, for one, love my old IBMs. But I could get along just fine if Unicomp was my only option. TPF

Bug ::

Dodatne tipke nit ne potrebujem. Za layout mi je vseeno. Das Keyboard je prav tako v mojem ožjem izboru, je pa cena zasoljena. Rad imam klasiko, Unicomp mi se zato še najbolj dopade za tipkanje na kilometrov kode in teksta :)
It's a basic truth of the human condition that everybody lies.
The only variable is about what.

Brane22 ::

Jaz nekako razmišljam o organizaciji shippinga.
Hočem posebne modele in fajn bi bilo imeti par kosov a takrat metanje keša na poštnino, DDV itd ni več šala.

Zame ni panike, tudi če stvar potuje po morski poti, če je treba. Pač keyboard ne zastara tako hitro, mesec gor ali dol. Fajn bi pa bilo imeti lokalizirano zadevo v več ko enem primerku pa tudi kak rezervni del koneckoncev - kakšna nogica bi se znala zlomiti semtertja ali pa kakšen feder izgubiti med čiščenjem itd.

ombre ::

Mja, koliko pa je shipping? Recimo da, bi še jaz vzel eno. A recimo dograviranje slovenskih znakov pa ne pride v poštev? Bi bilo fajn, samo bi morali imeti vsi iste modele, da bi bilo ceneje - kot se spomnim je blo par let nazaj 25€ za postavitev matrike in pol 4 € za vsak kos...
OmbreMan - Galaxy of knowledge

Brane22 ::

Shipping je v tem trenutku za tipkovnico, za katero hoičejo imeto $90 _ŠE_ $93. Plus DDV, na vse, jasno.

ZAto pa sprašujem, koliko je interesa. MIslim, če je nekaj fundamentalno narobe s samo robo, da slišim to od drugih, preden izkopljem cenejšo pot za dobavo.

Kar se slovenskih znakov tiče, so na razpolago na "Croatian" layoutu, ki je kolikor lahko ocenim, 100% identičen YU razporedu, ki ga itak uporabljamo praktično vsi s šumniki.

Cena za customizacijo v tem obsegu je od $0 do $6 pribitka, odvisno od kombinacije.

c0ck4m0u53 ::

Sam imam zelo dobre izkušnje z The Keybboard Company. Ko sem kopoval svojo Unicompovo tipkovnico so bili super fleksibilni in odzivni. Kolikor vem, pa naročajo tipkovnice v serijah oz. po več kosov skupaj direktno iz ZDA. Jaz sem svojo vzel z ANSI razporedom in so mi jo ekstra naročili, ker v ponudbi imajo zgolj ISO razporedom za UK trg. Dodaten plus pa je tudi, da ni potrebno plačevati carine. Več info sem pa napisal v temi o mehanskih tipkovnicah.
If citizens cannot trust that laws will be enforced in an evenhanded
and honest fashion, they cannot be said to live under the rule of law.
Instead, they live under the rule of men corrupted by the law. - Dale Carpenter

Zgodovina sprememb…

Brane22 ::

Kewl. So ti kaj posebej vzeli za customizacijo ali pa samo ta pribitek, kot ga hoče Unicomp ?

BTW, če si vzel USB tipkovnico, a ti dela tudi na PS/2 skozi tisti pasivni plug ?

Sem poslal vprašanje Unicompu, pa niso vedeli a naj bi USB modeli znali delati tudi kot PS/2...

Ah, zo. Sem prebral. Pa saj nemški diler ima nižjo poštnino. Je pa vprašanje kolk je fleksibilen.

Kateri model točno si vzel ? In če sem prav razumel, ti si vzel USB verzijo, ki pa jo s tistim plugom lahko uporabljaš na PS/2 ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

c0ck4m0u53 ::

Za custimizacijo mi niso vzeli nič, ker sem vzel Ultra Classic model z ameriškim razporedom tipk (majhen enter, brez šumnikov), skratka njihov najbolj prodajan model oziroma čisto običajno ameriško tipkovnico.

Za PS/2 plug bom testiral jutri in sporočim, če deluje.

Se pa vsekakor splača poslati povpraševanje tudi nemškemu dealerju, da se vidi primerjava v ceni in, če bi bil pripravljen dobavit tipkovnice z YU layoutom.


P. S. Sprva sem imel namen kupiti model Classic, pa so me potem prepričali, da je bolje, da vzamem Ultra Classic model, zaradi zelo starih moldov, ki jih uporabljajo za izdelavo Classic modela. Spodaj prilagam del odgovora s strani The Keyboard Company.


Thanks for the enquiry.
We can special order the USA version for you.
Cost would be £99.98+£20 = £119.98, Lead time if ordered before this Friday before 15.00 would be 2 to 3 weeks.
If ordered later lead time up to 4 months.

I just checked with Unicomp, they replied with the following.

"Yes, we can certainly add this keyboard to your order. The part number is UB4041A.

Please note: The molds for the Classic keyboard are 26 years old. They are way past their useful life. Another point to make is the molds for the Classic were made to support only white covers. The molds need to be completely different to make a flawless black cover.

The remedy to the fit and finish problem is to make new molds. We do not sell many of the Classics and made the decision a few years ago to stop producing the Classic. We have continued to do so at the request of the few passionate followers and do so by using the old molds. "
Regards

Martin

P. S. 2 Model Ultra Classic ima tudi steel backplate
If citizens cannot trust that laws will be enforced in an evenhanded
and honest fashion, they cannot be said to live under the rule of law.
Instead, they live under the rule of men corrupted by the law. - Dale Carpenter

c0ck4m0u53 ::

Pretvornik iz USB na PS2 sem vzel od Cooler Master Quick Fire Rapid. Testiral sem z Unicompovim modelom Ultra Classic in tipkovnica deluje.
If citizens cannot trust that laws will be enforced in an evenhanded
and honest fashion, they cannot be said to live under the rule of law.
Instead, they live under the rule of men corrupted by the law. - Dale Carpenter

Brane22 ::

S pasivnim USB->PS/2 plugom ?

A stvar zgleda približno takole ?

 USB2PS/2

USB2PS/2

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Vanadium ::

Opcija je tudi http://www.wasdkeyboards.com pri njih lahko si naredis custum yu layout, sam je pa spet shiping perverzeno drag...

kuglvinkl ::

Brane22 je izjavil:

S pasivnim USB->PS/2 plugom ?

A stvar zgleda približno takole ?

 USB2PS/2

USB2PS/2



To ne dela, v tech trade se dobijo aktivni.

Sicer pa, v službi in doma tolčem po M. Mene bi zanimala kratka verzija, brez numeričnega dela (original so drage za umret). če je to na razpolago, sem zraven.
Your focus determines your reallity

Brane22 ::

To dela, s keyboardom, ki je zadosti pameten. Se pravi takim, katerga kontroler zna zaznati, na kaj je priklopljen in se temu prilagoditi.

Kar se izvedb tiče, na njihovih straneh ni videti da bi ponujali karkol z manj ko 103 tipkami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Crossfire ::

Arduino pro micro/teensy s Soarers converterjem in ste good to go na USB. Pa še programabilnost omogoča.
Osebno bi se držal originala - IBM Model M.

Brane22 ::

Pa kaj še. USB to PS/2 to COM to Ethernet to WiFi to fuckall.

Ne me smejat. Rad bi keyboard ki ni iz 17 komponent in pri katerem se lahko zanesem da bo vsak dogodek poslan v 1ms ali raje manj.

PS/2 je mega zadeva, narejena ravno za keyboard. Počne točno to kar mora in nič več ali manj. USB je pač next best thing, ki počne kar mora. Keyboard, ki lahko piči oba protokola je optimum. Če pa rabi tam neke pretvorbe neki v neki povsem druzga, je to suboptimal. Sprejemljiv za keyboard za €5, tu pa hočem neki več.

Crossfire ::

Umiri konje, Brane.
Zadeva je sila preprosta:
https://deskthority.net/workshop-f7/xt-...
Lahko ga namestiš v ohišje ali pa zunaj, kot pretvornik - pride prav za vse stare boarde z PS/2 in DIN priklopi.

Brane22 ::

DIN je PS/2. Signali so isti.

Kare se pretvorbe tiče, ta ni brez cene - čas odziva pa še kaj.

USB in PS/2 sta povsem različna protokola in pretvorba ni trivijalna.

krneki0001 ::

Trenutno imam tipkovnico, ki je zdržala že zadnjih pet let nabijanja po njej.



Ali bo IBM-ova mehanska zdržala dlje glede na to, da je štirikrat dražja?

steev ::

Jaz mam tud to tipkovnico. Ta se verjetno ne more primerjati z zgornjimi ali pač?
:|

Okapi ::

Model M brez problema zdrži 20 let nabijanja.
Poleg tega višja cena ni (samo) zato, da bi tipkovnica dlje zdržala, ampak da je občutek pri delu boljši, in učinkovitost večja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Brane22 ::

krneki0001 je izjavil:

Trenutno imam tipkovnico, ki je zdržala že zadnjih pet let nabijanja po njej.



Ali bo IBM-ova mehanska zdržala dlje glede na to, da je štirikrat dražja?


Domnevam, da tega nihče ne uporablja ravno zaradi vzdržljivosti.

Koneckoncev kakšna kapacitivna elcheapo tipkovnica a la ZX-81 bi bila še daleč bolj dolgoživa, pa verjetno precej cenejša. Pa najbrž ne bi bilo veliko navdušencev zanjo.

Saj če pogledaš not, ima folijo namesto switchev. Ampak vsaj meni je pomembne feeling ob tipkanju in tam je original težko dosegljiv.

krneki0001 ::

Okapi je izjavil:

Model M brez problema zdrži 20 let nabijanja.
Poleg tega višja cena ni (samo) zato, da bi tipkovnica dlje zdržala, ampak da je občutek pri delu boljši, in učinkovitost večja.


Pa si že probal to tipkovnico od lenovo?

Zaenkrat je ta Lenovo tipkovnica tisto, kar jaz rabim za delo in občutek je mnogo boljši kot na navadnih tipkovnicah.

Zato pa sprašujem, če je M tipkovnica toliko boljša, da bi se splačalo menjat.

kuglvinkl ::

Sem imel to od Lenovo. Pač el cheapo tipkalica. Ker sem pred 10 leti majznu tri M za 15 evrov/kos, ves tačas udobno tipkam. Danes je cena najbrž proti 70 evri za kos.

U glavnem, ni primerjave...
Your focus determines your reallity

Crossfire ::

Sprobaj Model M (buckling spring), HHKB & RF (topre), AEK II (alps) in G80-1000, G80-3000 (cherry stikala). Vse je neprimerno bolje za tipkat od membrank.
Smiselno bi bilo, da organiziramo kak keyboard meetup, da se lahko potešijo firbci okoli mehanskih tipkovnic.

Stare boarde se dobi relativno enostavno in hkrati nudijo dosti več za svojo ceno od nove gaming bagatele.

@Brane22: Skušaj DIN priključek zariniti v PS/2 režo...trivialno. Odziv ti je pomemben? Tipkaš 120 WPM konstantno in ti čakaš računalnik, da prikaže vse natipkane znake? :)
Pretvorba PS/2, DIN na USB je trivijalna - atmega 32u4 s soarerjem.
http://hasbeardplaysgames.co.uk/2014/10...

Je pa zanimivo, da je Model F še nekoliko boljši od Model M...kapacitivni buckling springi dodajo tisto piko na i.

Brane22 ::

Crossfire je izjavil:


@Brane22: Skušaj DIN priključek zariniti v PS/2 režo...trivialno.


NE vem če ti je znano a v te namene obstaja spajkalnik. Pač zaspajkaš gor drug konektor in to je to. 5 min dela.



Odziv ti je pomemben? Tipkaš 120 WPM konstantno in ti čakaš računalnik, da prikaže vse natipkane znake? :)


Ne, se mi pa komot zgodi da stvar ne zazna pravilno zaporedja ob uporabi kontrolnih tipk in podobnih kombinacij, kjer ti zamiki dejansko lahko motijo.

Crossfire ::

Uporabljam soarerja v AEK II, Cherry G80-1000 in Model M. Zadeva deluje 99% zanesljivo ves čas. Tudi v bivši Model F je, kjer je bila zgodba nekoliko bolj zakomplicirana.
Offtopic: če koga zanima "rebuild" log F-ke -> http://imgur.com/a/4a490

Damirc ::

Pozdravljeni,

Iz mojega dopisovanja z Unicomp v letu 2020 sledi, da jugoslovanske tipkovnice ne podpirajo, seveda pa prodajajo prazne tipke, da lahko sam zamenjaš nekaj znakov. Njihov zastopnik v Veliki Britaniji prodaja QWERTZ po isti ceni kot QWERTY. Koliko sem štel, je jugoslovanska tipkovnica enaka QWERTZ razen 5 tipk s šumniki, pa mogoče še kakšno ločilo desno od tipke M.

Ali mi lahko kdo pomaga s tem nasvetom: Moje stare IBM, Lexmark tipkovnice delajo težave - baje zaradi kondenzatorjev, ki bi jih moral zamenjati. Ali veste za kakšen servis, ki to zna narediti, po možnosti v Ljubljani?

Hvala lepa vnaprej in srečno in bolj zdravo leto 2021!

sbawe64 ::

Vsak tv servis imho.
2020 is new 1984
Corona World order


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mehanska tipkovnica (strani: 1 2 3 455 56 57 58 )

Oddelek: Kaj kupiti
2878643373 (85) PrimozR
»

Katero tipkovnico priporočate?? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
7911858 (8274) Half-Saint
»

Osvetljena tipkovnica

Oddelek: Kaj kupiti
4715121 (13808) aJPOD
»

click tipkovnica

Oddelek: Kaj kupiti
324183 (3205) Key Quest
»

Katero tipkovnico uporabljate? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
11913791 (11550) Half-Saint

Več podobnih tem