» »

Učenje programiranja (Front-end)

Učenje programiranja (Front-end)

«
1
2

eric_cartman ::

Imam vprašanje o načinu kako se učiti..

Cilj sem si zastavil nekako takole:
1. HTML/CSS
2. Javascript + Sass
3. jQuery
4. Pri tej točki še ne vem kateri je bolj primeren --> Angular 2, AngularJS ali ReactJS (kaj priporočate --> Je kateri boljši/lažji --> primeren za začetnika)

Poleg vsega se zaradi elektro učim še c in c++.

Težave pa mi povzroča sama sintaksa. Kako se vi učite in zapomnite samo "slovnico" pri programiranju? Pojavlja se namreč težava, da pozabljam kako kaj napisati. :|

Obstajajo mogoče kje na kupu lepo zbrani vsi ukazi, kot neke vrste "slovarček" za JS/JQuery, ali pa CSS?

Smurf ::

eric_cartman je izjavil:


Težave pa mi povzroča sama sintaksa. Kako se vi učite in zapomnite samo "slovnico" pri programiranju? Pojavlja se namreč težava, da pozabljam kako kaj napisati. :|

Obstajajo mogoče kje na kupu lepo zbrani vsi ukazi, kot neke vrste "slovarček" za JS/JQuery, ali pa CSS?

Google?

zbrisan ::

eric_cartman ::

@WillyPeanut hvala. Tole je super..

Druga stvar pa.. Se torej učiti na pamet vsega tega? Mislim kakšen je najboljši način.. :)

In pa še tista 4. točka gor.. Kaj bi bilo najboljše? Za Angular2 pravijo, da je zelo kompliciran.. Je torej boljša kakšna druga alternativa?

Zgodovina sprememb…

zbrisan ::

eric_cartman ::

Hvala.. No saj ravno na Code Academy se učim. Ampak pozabljam za nazaj določene sintakse in pravila. Pa mi tisti link w3schools ravno prav pride za zraven. :)

amacar ::

Če se začenjaš učiti je zunaj že angular4 :)) Ta se bo menda dlje obdržal in ne bo prinašal večjih sintaktičnih sprememb.

eric_cartman ::

Kakšna pa je razlika med samimi verzijami? Vem, da se Angular 1 in 2 čisto razlikujeta (vsaj tako sem prebral) :). Čemu take razlike?

jype ::

eric_cartman> Druga stvar pa.. Se torej učiti na pamet vsega tega? Mislim kakšen je najboljši način.. :)

Najboljši način za učenje programiranja je programiranje.

Napiši ReactJS vmesnik za elektronske volitve, recimo.

eric_cartman> Čemu take razlike?

Tehnologije se hitro spreminjajo. Ko nekaj dokončaš šele dobro vidiš, kje vse si zamočil in bi lahko bolje naredil drugače. Potem pa napišeš znova in upoštevaš izkušnje.

Excalibrus ::

amacar je izjavil:

Če se začenjaš učiti je zunaj že angular4 :)) Ta se bo menda dlje obdržal in ne bo prinašal večjih sintaktičnih sprememb.

Planirajo met vsake 6 mesecev novo verzijo angularja drugač :) Ampak bodo kompatibilni vsi nazaj do 2, tko da ne bi smelo bit problemov.

BlackLight ::

Razlike med Angular 4 in 2 skoraj ni oziroma nič kaj "breaking" sprememb. Glavna stvar je ime oziroma verzija zato da so sedaj vsi paketi na isti verziji ker je prej angular router bil na 3.x.x sedaj pa so vsi na 4.x.x

jizzer ::

Ojoj on ma komaj probleme z tem da si sintakse ne zapomni in sprašuje kaj naj naredi da si jo bo zapomnil, vi talenti pa mu predlagate Angular :)) prvo naredi nekaj spodobnega z osnovnimi (Html,css,js/jquery) jeziki potem pa sploh začni brat kaj to angular je :). Jaz 2 leti nazaj ko sem začel se trudit z angular frameworkom, prve dni sploh nisem povsem razumel concepta, dokler pač stvari ne začneš povezovat (pa sem pred tem že programiral desktop aplikacije).

111111111111 ::

jizzer je izjavil:

(pa sem pred tem že programiral desktop aplikacije).

Trudil si se programirati.

jype je izjavil:


Napiši ReactJS vmesnik za elektronske volitve, recimo.

Recimo.

eric_cartman je izjavil:

Ampak pozabljam za nazaj določene sintakse in pravila.

Programiraj in še enkrat programiraj. In ko misliš, da že vse veš, ponovno programiraj. Ne ostani samo na tečajih ampak naredi real life app. Veliko jih začne s križci in krožci. :)

jizzer ::

111111111111 je izjavil:

jizzer je izjavil:

(pa sem pred tem že programiral desktop aplikacije).

Trudil si se programirati.


Ja no za naročnike glih ne, za sebe pa sem par stvari že spacal skupaj, prav tako za učenje. V vsakem primeru ne negira napisanega.

eric_cartman ::

@jizzer se strinjam

Želim si narediti nek kvaliteten plan, kateremu bom lahko sledil. Torej moj začetek je naredit svojo spletno stran, kamor bom zmetal svoj celoten portfolio in CV etc.

Želim pa jo skreirat čisto po svojih idejah. Dizajn je bil vsaj do sedaj moje področje.. Sedaj pa se širim na še na programiranje. :) Treba napredovat z znanjem.

Kar se tiče Angular ali pa React bom še videl.. Mogoče je res brezpomensko, da že sedaj razmišljam o tem. Najprej dobro Javascript, HTML, CSS, potem pa še tole..

111111111111 ::

eric_cartman je izjavil:

@jizzer se strinjam

Želim si narediti nek kvaliteten plan, kateremu bom lahko sledil. Torej moj začetek je naredit svojo spletno stran, kamor bom zmetal svoj celoten portfolio in CV etc.

Želim pa jo skreirat čisto po svojih idejah. Dizajn je bil vsaj do sedaj moje področje.. Sedaj pa se širim na še na programiranje. :) Treba napredovat z znanjem.

Kar se tiče Angular ali pa React bom še videl.. Mogoče je res brezpomensko, da že sedaj razmišljam o tem. Najprej dobro Javascript, HTML, CSS, potem pa še tole..

Tako se dela. Pa preberi si https://developers.google.com/web/funda... da boš in. :)

xtpwn ::

eric_cartman je izjavil:

@jizzer se strinjam

Želim si narediti nek kvaliteten plan, kateremu bom lahko sledil. Torej moj začetek je naredit svojo spletno stran, kamor bom zmetal svoj celoten portfolio in CV etc.

Želim pa jo skreirat čisto po svojih idejah. Dizajn je bil vsaj do sedaj moje področje.. Sedaj pa se širim na še na programiranje. :) Treba napredovat z znanjem.

Kar se tiče Angular ali pa React bom še videl.. Mogoče je res brezpomensko, da že sedaj razmišljam o tem. Najprej dobro Javascript, HTML, CSS, potem pa še tole..


Spletna stran brez PHP-ja ne obstaja.
Mislim, da si si postavil malo prevelik cilj (vsaj za moje pojme).
Glede na to, da želiš nekaj "not zmetat" v stran, verjetno rabiš več pod strani.

Kaj ti bo javascript na samem začetku učenja, če pa ne poznaš html, PHP in CSS.

Jaz osebno sem se učil v šoli od mojstra, ki služi na veliko s spletnim programiranjem in vedi, da vem mogoče 30% celotnega sklopa (html, CSS, PHP, jQuery in Javascript).

111111111111 ::

xtpwn je izjavil:


Spletna stran brez PHP-ja ne obstaja.

Neumnost. Flash, HTML, HTML 5, .NET...

xtpwn je izjavil:


Jaz osebno sem se učil v šoli od mojstra, ki služi na veliko s spletnim programiranjem in vedi, da vem mogoče 30% celotnega sklopa (html, CSS, PHP, jQuery in Javascript).

Prosim ne deli zgrešenih nasvetov, če bi poznal 30% teh tehnologij ne bi pisal takih neumnosti. Svojemu Jedi majstru pa pokaži kaj si tukaj napisal, da te z light sabrom malo po hrbtu.

eric_cartman ::

Chuapoiz mogoče je načel pogovor v pravo smer.. Ravno študiram in prebiram, kako se izogniti PHPju pri zapletenih spletnih straneh.. V osnovi to odsvetujejo, ker je stran težje urejati in ni tako dinamična?? Imaš pa različne workaround-e kot so HTML, Flash, nekateri omenjajo celo Ruby(--> potem je vseeno če se učim PHP).

Ampak kakšna je slabost tega, da ne uporabljaš PHP-ja? V praksi ne vem kaj pomeni, če se izogneš PHPju.

Zgodovina sprememb…

black ice ::

Za backend lahko uporabiš kar želiš. PHP (Laravel, Zend), Python (Flask, Django), Javascript (npr. MeteorJS), Ruby (RoR) itd.

c3p0 ::

Flash, lepo vas prosim... Saj nismo leta 2003. Alternative PHP so lahko python (django), ASP.NET, RoR ipd.

WhiteAngel ::

Kar se backenda tice, prisegam na Django. Super programski jezik (python) in zelo premisljen framework.

Kar se pa frontenda tice, bi pa zacel z zadnjo verzijo HTML, CSS in javascript (za veliko stvari se jqueryja ne rabis). Te blazne javascript knjiznice (angular, react) mi grejo osebno na k*rac, ker so resource hog. Se posebej na mobilnih napravah. Da moram dol potegniti in sparsati 5MB javascripta za en blog, je samo bruh. Cisti html in css pa leti k sneta skira ;).

technolog ::

Django je objektivno obupen framework. Flask, če že.

Za op pa, naj začne z javascript. Pozabi angular, to mora priti na čistem koncu, če sploh.

Zgodovina sprememb…

Besna Glista ::

hahahaha flash hahahahaha. A ste na glavo padli? Leta 2017 smo in vi mu flash predlagate ha ha ha. :))

111111111111 ::

Noben mu ne predlaga flasha, flash je bil samo omenjen kot tehnologija, ki ne rabi PHP za interaktivno stran. Noben OP-u ne predlaga naj se ga začne učiti.

BlackLight ::

eric_cartman ::

Hvala za vse nasvete.. :D Sicer pa, moram poskrbet, da se pred tekom naučim najprej hodit.:D

Me pa v osnovi zanima če je programiranje THE way to go? Se pravi.. Lahko nek samouk, ki ima že službo/podjetje in izobrazbo(sicer z druge smeri) doseže kaj tudi na tem področju? Bolj kot za redno zaposlitev se mi gre, da bi delal na kakšnih projektih(front-end) poleg tega kar že delam sedaj.

hellboy123 ::

Ja, samo moraš biti pripravljen na konstantno učenje, ker posebej front-end je tako področje, ker se "popularne" tehnologije konstantno spreminjajo... kamor pač veter zapiha.

In v tem času, ko sem pisal ta post, se je že razvilo 10 novih JS frameworkov!
Nekaj v tem smislu: How it feels to learn JavaScript in 2016

Zgodovina sprememb…

eric_cartman ::

:D Hehehehe.. Sem se prav nasmejal, ko sem bral tole.. Ja saj tut sam počasi opažam, da to nekako tako gre tule.. :D

GupeM ::

Na koncu manjka samo še odločitev, da bo uporabil vse te 2016 zadeve, ko bi mu drugi odgovoril: "Wait! It's 2017. No one uses them anymore."

111111111111 ::

eric_cartman je izjavil:

Hvala za vse nasvete.. :D Sicer pa, moram poskrbet, da se pred tekom naučim najprej hodit.:D

Me pa v osnovi zanima če je programiranje THE way to go? Se pravi.. Lahko nek samouk, ki ima že službo/podjetje in izobrazbo(sicer z druge smeri) doseže kaj tudi na tem področju? Bolj kot za redno zaposlitev se mi gre, da bi delal na kakšnih projektih(front-end) poleg tega kar že delam sedaj.

Front-end se deli na 2 dela dizajn in seveda vse skupaj sprogramirat, da dela kot si je dizajner zamislil. Če bi rad občasna dela pa boš moral oboje kolikor toliko naštudirat, da ne boš delal zmazkov. Čez palec ene 6-12 mesecev trdega popoldanskega dela ti ne uide, potem pa si moraš zrihtat primeren projekt, kakšna društva so pravi naslov, ker vedno iščejo nekoga, ki bi čim ceneje kaj naprogramiral. :)

galu ::

eric_cartman je izjavil:

Hvala za vse nasvete.. :D Sicer pa, moram poskrbet, da se pred tekom naučim najprej hodit.:D

Me pa v osnovi zanima če je programiranje THE way to go? Se pravi.. Lahko nek samouk, ki ima že službo/podjetje in izobrazbo(sicer z druge smeri) doseže kaj tudi na tem področju? Bolj kot za redno zaposlitev se mi gre, da bi delal na kakšnih projektih(front-end) poleg tega kar že delam sedaj.


Poglej si PHP, HTML in CSS (+ nekaj JS osnov (ajax, ...)) ter čim bolj podrobno delovanje Wordpressa, pa lahko postaviš stran za manjša/srednja podjetja relativno hitro (poceni). Alternativa Wordpressu je bootstrap + kak PHP framework. V vsakem primeru ti par mesecev učenja ne uide.
Django, NodeJS, Angular in podobne stvari so IMO brezveze za popoldansko dejavnost.
Tako to gre.

sebastjan28 ::

Če bi se rad pridružil "temni strani" razmmišljaj tudi o asp mvc ali asp.net :)

Še posebej v kombinaciji s kakšnim Sharepoint-om so "denarne kompenzacije" lahko dokaj privlačne. Pa tudi VS je skupno gledano odlično razvijalsko orodje. VSeekakor, pa se poskušaj izogniti "generičnega" programiranja v najbolj popularnih tehnologijah - na trgu po celem svetu je teh profilov preveč.

Zgodovina sprememb…

scipascapa ::

Se dobi kaj materiala v knjižnicah, knjigarnah, da se ga kupi ali je vse to online?

sebastjan28 ::

scipascapa je izjavil:

Se dobi kaj materiala v knjižnicah, knjigarnah, da se ga kupi ali je vse to online?


Na Amazonu dobiš praktično vse. Nekateri knjige so tudi prevedene v kakšno nemščino, francoščino, italianščino,... če so ti omenjeni jeziki bližji.

Če bi imel kaj več časa, bi si ogledal tudi kakšno predavanje več na Pluralsight oziroma posnetek kakšne konference,..

Materiala je definitivno dovolj,...

eric_cartman ::

Že cel dan me nervira ker ne vem zakaj si napisal "temni strani". Torej zakaj temni strani? :D:D.

In če prav razumem je asp mvc mišljen za buildanje aplikacij oz. UX/UI??

dope1337 ::

En dober nasvet (nasplosno pri prog.). Cimvec knjiznice uporabljat (ce se le da). Ne na novo izumljati tople vode (potrata casa). Sintakse se naucis s casom ... Pac, vaja dela mojstra.

MVC - Model Viewer Controller, ti nj nekaksen (imho najboljsi) pristop k kreaciji neke aplikacije. Na grobo, bi bilo receno, da "Model" del skrbi za backend (baza), Viewer za fronted (UI), preko Controller dela, pa povezujes oboje s OOP pristopom, kar ti naredit aplikacijo zelo robustno, skalabilno, ... Jz se sucem boljkne v .Net krogih. Nevem pa kako je s tem drugje.

P.S. Nisem bral vsega zgoraj. Ce zelis, se imam zapiske od prof. Kezmaha iz FERI na to tematiko (zelo dobra razlaga - stupid proof)

P.S. #2 "temni strani" je mislil Microsoftu, ki je zadnje case (imho) dokazal, da je zelo odrastel.
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dope1337 ()

eric_cartman ::

En dober nasvet (nasplosno pri prog.). Cimvec knjiznice uporabljat (ce se le da). Ne na novo izumljati tople vode (potrata casa). Sintakse se naucis s casom ... Pac, vaja dela mojstra.


No saj to sem še ravno zadnjič nekje bral. Da nekateri recimo uporabljajo samo jQuery, pa se niso niti podrobno učili Javascripta.

Ampak kaj je tisto, kar razlikuje dobrega in slabega programerja? Kaj so tiste ključne napake, ki jih mogoče delajo v mojem primeru samouki?

Invictus ::

eric_cartman je izjavil:


Ampak kaj je tisto, kar razlikuje dobrega in slabega programerja? Kaj so tiste ključne napake, ki jih mogoče delajo v mojem primeru samouki?

Dober programer, za razliko od slabega, ve kaj se ne da narediti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

HotBurek ::

En dober nasvet (nasplosno pri prog.). Cimvec knjiznice uporabljat (ce se le da). Ne na novo izumljati tople vode (potrata casa).

Ampak kaj je tisto, kar razlikuje dobrega in slabega programerja?

To bi bil moj nasvet oz. mnenje; dober programer ne uporablja externih knjižic za vsak kur*c, ampak spiše te stvari sam. Če znaš js, ne potrebuješ jQuery... Če potrebuješ jQuery, pol nisi programer, ampak prodajalec iz marketinga with yet another fantastic web/mobile app ....
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

technolog ::

Se strinjam. Obstaja neka meja - to da vedno uporabiš knjižnico, je slab nasvet.

DOM (js objektni model) je na nek način knjižnica. Lahko daš čez jQuery, pa je še malo bolj fensi. Gotovo obstaja še kaj, da daš še čez jQuery, da je še bolj fensi. In potem imaš spletno stran, ki rabi 1 mega javascripta, da se sploh prikaže.

Looooooka ::

Ti se prvo nauci programirat.
Tko, da lahko kodo reusas, da je vsaj objektno spisana, da znas pisat abstraktno kodo.
Jezika se bos prej naucil kot dobre prakse.
Ce ti nekdo zacne fotsirat en jezik in en framework ga lepo ignoriraj. Velika moznost je, da brez tega ne zna ziveti in da se je naucil zgolj tistega, kar so mu navzven izpostavili razvijalci frameworka.
Torej skoraj nic.

eric_cartman ::

Želel sem še nekaj vprašat.. :) Ali je bil že kdo na tečaju za web development pri recimo SmartNinja na vodenih tečajih? Ali pa kakšna alternativa?

Je kdo že šel na tak tečaj in če, katerega priporočate? (cena ni ovira --> seveda če je učenje na pravem nivoju)

Hvala:)

Blinder ::

Mah men tej tecaji smrdijo po nategu. Cena 1000 euro, ampak akcijsko jo znizajo na 40 € , zraven obljubljajo, da bos potem dobil sanjski job z miljardno placo, mislim, nateg
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

111111111111 ::

eric_cartman je izjavil:

Želel sem še nekaj vprašat.. :) Ali je bil že kdo na tečaju za web development pri recimo SmartNinja na vodenih tečajih? Ali pa kakšna alternativa?

Je kdo že šel na tak tečaj in če, katerega priporočate? (cena ni ovira --> seveda če je učenje na pravem nivoju)

Hvala:)


PO mojih izkušnjah ciljaj na tečaje, ki na koncu od tečajnika zahtevajo izdelek (prvo idejo spraviš v produkcijo kar na tečaju ali tam morda najdeš ljudi, ki isto razmišljajo kot ti) ali tečaje, ki te pripravijo na opravljanje kakšnega certifikata, da lahko pridobljeno znanje potem tudi uradno potrdiš, pa kakšen plus bo že pri iskanju nove službe.

Mitja358 ::

Bom si kar tole temo sposodil. S čim si vi delite programsko kodo recimo z vašim prijateljem/sodelavcem, s katerim delate na skupnem projektu?

Uporabljam Ionic 3 (Angular 4) in Visual Studio Code - se šele učim.

mm&r ::

Uporabi kar eno cloud rešitev npr.:
Github
Bitbucket
Assembla

tt2 ::

Bom vprašal kar tule. A je kateri od teh coursov dober (če je kdo dal čez):
https://www.udemy.com/the-web-developer...
https://www.udemy.com/the-complete-web-...

Ali morda priporočate kaj drugega. Je pa res, da sem rešil že nekaj vaj na codecamedy (html/css, malo php-ja, python-a, javascripte, sql-a). Me pa predvsem vleče v frontend, ker kolikor sem prebral, je nekako lažje za začetnika, ali?

eric_cartman ::

Jst sem pri The Web Developer Bootcamp prišel sedaj do 30%. In tako..Kar se tiče osnov, boš zvedel vse, ker res lepo razlaga (Colt Steele) in dobro ma sestavljen course. Ampak nima pa nič ravno tega kar sedaj v drugi temi sprašujem. Tudi on se takoj za tem ko predelaš lekcijo za CSS in HTML posveti Bootstrapu, ki pa ga dosti ljudi odsvetuje. Če linkam odgovor iz tele teme.

Drugače pa raje kot kak bootstrap si poglej fundation5 ali skeleton ali kakšno drugo alterantivo. Bootstrap je preveč ... generičen in dologočasen :)

Pa načeloma ti css frameworki se splača uporabit šele po tem ko že poznaš osnove, ker je fajn razumeti tisto kar tam sestavljaš :)


Skratka.. Predelaš CSS ampak greš takoj po najlažji možni poti do cilja. Kar pomeni, da si CSS le polovično predelal. In sedaj sem točno pri tem bootstrap lekciji, pa čeprav še CSS-ja samega ne obvladam v nulo. Recimo stvar, ki se jih sploh ne posveti pri CSSju je ravno to kar se danes največ potrebuje. Da je stran responsive oz. prilagojena na različne velikost ekranov. Bootstrap je tukaj bližnjica, ampak v momentu, ko prestaviš na bootstrap totalno nehaš razmišljat o CSSju. Si le na malo boljšem kot če se greš Wordpress učit in se sploh ne naučiš programiranja. Se strinjam, da bi ga(Bootstrap) blo potrebno poznat, če rabiš kje kakšno bližnjico. Ampak bi moral prej CSS obvladat.

Torej osnove ti bo res lepo razložil. Imaš vaje, materiale, počasi razlaga. Ampak v detajle se pa ne spušča. Kar se tiče backend dela ne morem nič rečt. Ampak tam so spodaj napisali, da je backend del pri njemu slabši kot frontend.

Kakorkoli pa.. Da zaključim. Ali je vredno 10€? Da, vsekakor! :D Polne cene pa za to nebi plačeval, ker moraš poznat bistveno več stvari, da lahko temu rečeš ULTIMATE bootcamp, the only course you will ever need, kakor temu pravi on.

eric_cartman ::

Torej sam se bom verjetno posvetil še temu:
https://www.udemy.com/mastering-css/

Ker samo osnove CSSja so premalo.. Oz. to kar on pove pri CSSju je premalo. Me pa skrbi, da gre potem tudi skozi backend tako. Ker potem na koncu veš 30% tega, kar bi moral vedet.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

HTML in CSS v Visual Studio 2017

Oddelek: Programiranje
91276 (814) Stari89
»

Kako začeti z učenjem izdelave spletnih strani?

Oddelek: Izdelava spletišč
132164 (1560) scipascapa
»

Od dizajna do programiranja spletne strani

Oddelek: Programiranje
356771 (4195) Arey
»

Kateri programski jeziki za razvoj spletnih aplikacij?

Oddelek: Programiranje
71430 (1161) kr?en
»

Front-end development in Twitter Bootstrap

Oddelek: Izdelava spletišč
192637 (2029) btzajla

Več podobnih tem