» »

LCD matrični zaslon

LCD matrični zaslon

Microsoft ::

Mene pa zanima, če mi lahka ker pove kako uporabno stran, na kateri bi pisal čim več o teh zaslonih.

Trenutno me zanima, kak poteka določanje pozicije črke na zaslonu in kako izberemo črko, ki jo hočemo na nekem mestu prikazat.

Vidu sm, da obstaja neka tabela (mislm, da je to ASCII), s katero si pol določamo, kater znak se bo izipasl. Če se prav spomnem, je tabela 4*4, kar pomeni 1Byt. Zaslon pa ma pol še 8 prključkov. Ti prključki so verjetno zato, da se določa, na katerem mestu naj se pojavi ta črka, ki smo jo izbrali.:\

Recimo, da bi kupo ta zaslon pr Conradu. A bom pol že zrav dobu razpored pinov, al bo treba tam pogledat kako oznako pa skočt na net po podatke?

To bo zaenkrat vse.:)


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Brane2 ::

Te stvari niso tako simpl.

Tistih osem linij je namenjeno prenosu podatka v konkretni osembitni regiter mikrokrmilnička, ki je na tiskanini displeja in krmili sam LCD.
Torej: ti se ves čas pogovarjaš s tistim mikrokrmilničkom in vidiš samo njegove registre.

Kako se dogaja vpis in branje, boš našel kje na netu. Prav tako, kaj je treba vpisati kam in kteri pin je za kaj.

Probaj po webstraneh proizvajalcev tekstovnih LCDjev, lahko tudi poGooglaš stvari na temo "text LCD driving" itd.

Microsoft ::

Kak je pa s tistim, da si sam lahka tmišliš kakšen znak, pa ga pol prkažeš (recimo č,ć,š,ž,...) Kam pa kak morš shrant nastavitve al program, da bo stvar prkazala ta tvoj lasten izmišljen znak?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Microsoft ::

Aja, pa zdi mi se, da obstaja neka tabela, kjer je pol razvidno, kaki morjo bit ti 8 biti, da bo željen znak na zaslonu. Kje jo nej dobim?:\


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Microsoft ::

A mi o temle res anbedn ne zna kej več povedat?:O
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Brane2 ::

Google :D

Microsoft ::

Ne da se men preveč kej iskat po tem googlu. Zdi se mi bolš, da uprašam kerga tazga, ko že o tem kej ve al pa, če dobim že kr kak direktn naslov strani, kjer piše o tem kej več.:)


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Brane2 ::

Men se pa ne da razlagat. Je preveč tega. Poleg tega, učim se tipkat 10-prstno in je vsaka črka bolečina zase :D

Microsoft ::

Brane2, sej men ni treba vsega razlagat. Men sam reč (napiš) www. ... .com pa bom!:) Seveda za neki časa!:D Plosim.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Brane2 ::

Evo, za začetek datasheet taprvega proizvajalca na kerga sem naletu:

Polytronix

Datasheeti so resda suhoparni a popolni prikazi komponent. Nauči se jih brati...

Microsoft ::

Hja, tista tabela na strani 17 mi je že ušeč, ja!:D

Sam pa še vseeno nism najdu al pa razumel, kak se določa, na kero pozicijo (v tem primeru je 16 pozicij) naj gre znak, ki ga mi izberemo. Za določanje te pozicije bi blo čist dost 4 biti. Sam ni mi jasn, zaka je pol na strani 3, ko je tista vezava, napisana tam neka številka 40?! Mogoče je prav 4... ne vem. Sej drgač sm še tud pol v tekstu neki vidi, da piše o nekih 4ih bitih, sam pogrešam neko tabelo, s katere bi blo razvidno, kaki korejo biti ti biti, da bo znak prišel na določeno lokacijo.

Bom še pogledal mal no.... Sam če pa ti veš to, mi pa lahka kr poveš, da se ne bom preveč matral!:D

Mim grede, zaka pa 10-prstno?:\


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Brane2 ::


Bom še pogledal mal no.... Sam če pa ti veš to, mi pa lahka kr poveš, da se ne bom preveč matral!


Datasheet je popoln prikaz zmaogljicoati komponente. Tam ti piše vse. Določene stvari so suhoparne, določene zelo na kratko razložene, a vse piše. Preberi vse tolikokrat, dokler ne boš razumel vsega. Vsaka beseda ima svoj pomen.


Mim grede, zaka pa 10-prstno?


Da bom lahko tipkal vsaj približno tolk hitro, kot govorim...ž
No, še zmeri ne bo tolk hitro, a vsaj pri pretipkavanjem materialov mi ne bo treba hkrati buliti v materiale, tipkovnico in zaslon. Sedaj me že po eni obdelani strani začnejo boleti oči in glava...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Microsoft ::

Še zdej nevem, ka pomen na tretji strani tole: SEG.40ch To piše tam, ko je narisan blok diagram, desno spodi.PA tud tist COM.16ch nevem, za kaj je.

Pa mim grede, jst bom to delal s 8031 procesorjem. Tak da bo moje vezje sestavleno sam z matričnim LCD zaslonom pa s tem procesorjem. Za externe RAMe se še nism odločil. Pr tem nevem, če se da dobit 64kRAMa pa po kaki ceni.

Eh, 10-prstn tipkanje! Jst pišem s kakimi >8 prsti (mam vseh 10 drgač!), pa je čist dost hiter! Brane2, pa mende ja nisi tajnica!:D


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Brane2 ::


Še zdej nevem, ka pomen na tretji strani tole: SEG.40ch To piše tam, ko je narisan blok diagram, desno spodi.PA tud tist COM.16ch nevem, za kaj je.


To pomeni, da ima vdelani mikrokrmilnik napeljanih do LCDja 40 linij za krmiljenje segmentov in 16 linij za krmiljenje posameznih črk. A vse to je nepomembno, saj gre za komunikacijo med vdelanim krmilničkom in (vdelanim) LCD ploščkom.
Nič od tega ti ne vidiš zunaj.

Bolj pomemben je:

-seznam pinov
-njihova vloga in način (protokol) prenosa
-seznam vdelanih registrov in jihova vloga



Eh, 10-prstn tipkanje! Jst pišem s kakimi >8 prsti (mam vseh 10 drgač!), pa je čist dost hiter! Brane2, pa mende ja nisi tajnica!


Čist dost je hiter za vsakdanje stvari. Če maš pa tega več in če se full mudi je pa premal. Poleg tega pri dvoprstnem tipkanju vedno buliš v tipkovnico. Če samo tipkaš je to še znosno. Če pa pretipkavaš stvari, potem je pa to full počasno in utrudljivo.

Tud tajnica sem, če je treba. :\ :\

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Microsoft ::

Hja, dele sm neki najdu, kak se ta stvar "premika". Obstajajo tam neki ukazi, kak prestaviš kurzor za eno v levo al pa desno. Sam tist mi ni naj bolj ajsno, ko pol neki piše, da laka neki druzga še premakneš razn kurzorja. Pa tud tis nevem točno, kak je pr več vrstičnih displejih.

Hja, ka pol stvar dela tak, da tist krmilnik, ki je zalotan na ploščico zravn LCDja, daje "komando", kak hiter se bo delalo. Ka je pol mogoče vse skupi nareto tak, da še morš pol sam RAM prklopt gor al ka? Ne razumem zdele najbolj, ka vse je treba na stvar prklopt, da pol dela. Tam neke fore, da se zapisuje/bere v RAM pa podobno. Hja, zdele sm sto na uro zmeden! Zdej sploh nevem, kam pa kak bi dal ta (8031) procesor! Težava!8-O

Mim grede, tista shema na strani 3: A tist je pol vse skupaj združeno na ploščici z LCD displejem?

Če maš kake strani za prepisvat, jih pa dej mami za prepisat!:D


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Brane2 ::

Datasheet je tko ko Sveto Pismo. Beri tolikokrat, dokler se ti Božja Beseda ne razodene :D

Za kšn drug displej si pa oglej na stran proizvajalca. V tistem URLju pobriši tazadnji del naslova, pa boš videl tabelo z razpoložljivimi modeli.
Potegni datasheet kakega od večvrstičnih modelov in primerjaj.

Microsoft ::

Še en izi uprašajne. Jst sm nek dol potegnu pdf fajl, v njem pa opisuje na kratko, kak se da krmilt grafični displej (sej mende veš, kaka je razlika med tem displejem pa matričnim:\ ). Vse lepo in prav. Sam nakonc je pa napisan program, s katerim bi lahka na ta displej kej narisal. Tud lepo in prav. Edin, kar nevem je to, da nevem, v katerem programu je ta program napisan. Kolker jst vem, je vse nareto v assembler načinu programiranja.

Bi ti lahka jst poslal na mejl ta fajl, pa da ti pogledaš, v kerem programu je to napisan?:\

Jst mam drgač en program, s katerim se isto programira v assembler načinu. Je pa 8051IDE.

Pa dej mi sam to povej: Tist, ko je na strani 7. A je vse to zalotano skupi na ploščici skupi z LCDjem al ne?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Brane2 ::


Bi ti lahka jst poslal na mejl ta fajl, pa da ti pogledaš, v kerem programu je to napisan?


Nimam časa za to, poleg tega niti nisem nek maher za programiranje.


Pa dej mi sam to povej: Tist, ko je na strani 7. A je vse to zalotano skupi na ploščici skupi z LCDjem al ne?

Na strani 7 ne najdem nobene sheme.

Kar se displejev tiče, so si grafični in tekstovni full različni. Najprej shodi preden začneš teč, pravijo.

Ne se ukvarjat z grafičnimi, dokler ti še vse ostalo dela težave.

BTW: Na katerem 8031 sistemu boš to naredu ? Boš sam zalotal 8031 na plato ali že imaš kaj narejenega ?

Pa menda ja nisi vzel "Mice" od Sveta Elektronike ?

Microsoft ::

Zmotu sm se glede strani. Prava stran bo sedem.:)

Ja, sej vem, da je matrični dost lažji od grafičnega displeja.

Kak to mislš, na katerem 8031 bom naredu? A je več vrst 8031? Zlotu nevem če bom sam, čeprab znam lotat. Zjedku pa sigurno ne bom jst, kr niti nimam stvari, da bi to delu.

Stvar je drgač taka, da poznam enga, ko se s tem ukvarja, pa mi je bil zadnje dve leti učitelj pr DSI pa laboratorijske vaje. Mim grede, jst sm elektrotehnik elektronik, sam zdele sm se pa začel mal ukvarjat z elektroniko, ker do zdej nism kej vlk vedel. Tak da me on pozna, pa ve, kolko jst znam programirat. Pa drgač sm jst se tud prpavlen naučit kej novga, če je treba. Sam njega vidim šele v torek, tak da do takrat bom še pa rajše tebe malo spraševal okrog teh stvari. Seveda, da ma on tud telefon, sam ne morem ga zdej vsake 1/2 sekunde klicat.:D

Pa menda ja nisi vzel "Mice" od Sveta Elektronike ?
Pojma nimam, ka je Mice. Pa doma mam sam eno revijo SE, pa še to sm dobu na nekem tekmovanju.

Na kere stavri pr štromu pa se ti pol bolj spoznaš?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Brane2 ::


Zmotu sm se glede strani. Prava stran bo sedem.

Torej, ni stran 7 ampak sedem ?
Je to kšn psihološki keč ?


Kak to mislš, na katerem 8031 bom naredu? A je več vrst 8031? Zlotu nevem če bom sam, čeprab znam lotat. Zjedku pa sigurno ne bom jst, kr niti nimam stvari, da bi to delu.


Mislu sem vprašat, a boš vzel 8031 čip in naredil vse ostalo, ali pa imaš že neko plato, kjer je ta 8031 že zalotan in boš samo dodal LCD in sprogramiral zadevo ?


Stvar je drgač taka, da poznam enga, ko se s tem ukvarja, pa mi je bil zadnje dve leti učitelj pr DSI pa laboratorijske vaje. Mim grede, jst sm elektrotehnik elektronik, sam zdele sm se pa začel mal ukvarjat z elektroniko, ker do zdej nism kej vlk vedel. Tak da me on pozna, pa ve, kolko jst znam programirat. Pa drgač sm jst se tud prpavlen naučit kej novga, če je treba. Sam njega vidim šele v torek, tak da do takrat bom še pa rajše tebe malo spraševal okrog teh stvari. Seveda, da ma on tud telefon, sam ne morem ga zdej vsake 1/2 sekunde klicat.


Potem ti pa priporočam Microchipov razvojni komplet. Razvojno okolje je zelo dobro, pa zastonj. Microchipovi mikrokrmilniki so zmogljivejši in lažji za delo od tvoje stare 8031ke. Pri 8031ki rabiš kar nekaj dodatnih čipov da stvar postane uporabna, pri recimo Microchipovem PIC 16F877 pa ne rabiš skoraj nič več. Stvar ma že v sebi FLASH itd. Tudi tak LCD lahko priklopiš zraven brez dodatnega čiperaja...

V glavnem, poprašaj tvojega tutorja o tem.

Microsoft ::

Pa sej to ni res! Ko sm prebral prve tri vrste tvojega posta, sm se pa res sto na uro smejal kr neki cajta! Seveda sm se smejal seb!!!:D Prava cifra je tri, three, drei, 3,...:D

Kolker je men znan, ma 8031 do 64kB FLASH pomnilnika v seb.

Celo vezje bo nastalo čisto po "občutku", tak da še nč nimam. Zdele je cajt, ko razglabljam o teoriji, kak stvar naredit. Pol pride pa izdelava na vrsto.:)

Dej mal bolj opiš ta komplet Microchipov. Ka vse je v tem kompletu?


Še enkrat se oproščam za tisto 3jko!!!;)


by Miha

Brane2 ::


Pa sej to ni res! Ko sm prebral prve tri vrste tvojega posta, sm se pa res sto na uro smejal kr neki cajta! Seveda sm se smejal seb!!! Prava cifra je tri, three, drei, 3,...


Pri shemi na strani 3 je "LSI controller" in vse, kar je desno od njega, že v shemi in se ti s tem ni treba ubadat.

Tebe zanimajo samo napajalne linije (Vcc in Vdd), podatkovne linije (D0-D7) itd.


Kolker je men znan, ma 8031 do 64kB FLASH pomnilnika v seb.


8031 ima v sebi samo nekaj malega RAM-a. Vse ostalo moraš dodati odzunaj. Je pa res, da ima 8031 full veliko sorodnih čipov in mnogi vsebujejo tudi FLASH. A to niveč 8031, temveč imajo neko drugo oznako...


Celo vezje bo nastalo čisto po "občutku", tak da še nč nimam. Zdele je cajt, ko razglabljam o teoriji, kak stvar naredit. Pol pride pa izdelava na vrsto.




Dej mal bolj opiš ta komplet Microchipov. Ka vse je v tem kompletu?


Razvono okolje MPLAB si lahko potegneš dol zastonj na www.microchip.com

Poleg njega potrebuješ samo še orodje za programiranje čipa. To je lahko katero od Microchipovih orodij, lahko pa kaj drugega. Cena je odvisna od tega. Neko osnovno orodje je PicStart Plus za navadne PICe.

Za novejše serije si lahko privoščiš tudi kaj takega kot je ICD-2, ki omogoča programiranje čipa, ko je ta zalotan v vezju.
Lahko pa na netu najdeš kake enostavne programatorčke + softver, ki so skorajda zastonj...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Microsoft ::

Hja, glede tistega kompleta bom zdele mal pogledu, kak kej zgleda pa to.

No, glede tistega, kolk pa kej točno ma ta 8031 mikrokrmilnik v seb se bom še pozanimal v torek.

Me pa zanima, ker mikkrokrmilnik bi ti uporabil za krmiljenje matričnega displeja in pa za grafični displej?:\ Jst o tem, ker je za kej primeren, nevem nič kaj velko...


Drgač se pa juter spet še kej oglasim gor okol 3:00 PM, ker morm jet dons hmal spat. Juter mor ustat že ob 5:15!:( Ena vlka težava bo to!


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Microsoft ::

Kolko je vlek ta program?:\

Jst sm still dial-up....:(


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Brane2 ::

Saj ti piše ob linku. Mislim, da tam nekje 15 Mb...

Microsoft ::

Zdele dol vlečem neko stvarco, vlko 25,4 MB. Mogoče je pa to prava stvar. Kdo ve.:\


by Miha

Microsoft ::

Mene neki zanima, če kupm matrični displej pr Conradu 20x4.

A že ma ker kake podatke o tem, kaj pri tem displeju pomen posamezn pin?

Pa zanima me tu, da če bi lahka preizkusu ta displej tak, da bi na njegove pine prkluču 0V al pa 5V. Pol bi pa pokušal različne kombinacije. Vseh kr da nebi probal!:D Sam bol me zanima to, da če so ti pini sam vhodi pa če bi lahk kej skuru s tem.:\


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Microsoft ::

MAm sledeč problemček: Kupu sm matrični LCD displej 20*4:D , ima pa 16 pinov in ne 14.

Kje naj sedaj pogledam razpored pinov, ker do sedaj sem našel same take, ki majo 14 pinov. :\


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Brane2 ::

MIslim, da sta zadnja dva za osvetlitev, ki je un 14-pinski verjetno nima (ali pa se stvar napaja iz obstojecih pinov)...

gorjanc ::

JimiBtn mislim da bi se moral najprej odločiti kakšen hardwere boš sploh uporabljal. Mislim da je za začetnika najbolje vzeti v roke kakšnega pica kot je predlagla brane2 ali pa kakšnega avrja od atemle le te uporabljam sam. Potem se moraš odločiti v katerem programskem jeziku ga boš programiral za pice sicer ne vem ampak za avrje je na voljo cel kup orodij marsikatero je tudi brezplačno. Izbiraš lahko med najbolj osnovnim asemblerjem ki je hkrati tudi najtežji (tako pravijo sam sem se zadvo pokapiral v 2 tednih in sedaj veslo programiram v njem) potem imaš C ki je za kakšno stopnjo ali dve višje od asemblerja z njim je mnogo lažje pisati programe, program pa je tudi bolj pregleden od programa napisanega v asemblerju. Potem pa imaš tu še razne baisice kot je Bascom ki zadevoo še poenostavi za korak ali dva.Res pa je da isti program napisan v asemblerju zasede manj prostora in se izvaja hitrje kot program ki je bil napisan v Bascomu ali C. Če se boš odločil za c ali basic se ti prav veliko ne bo treba ukvarjati z lcdji saj imajo programi v večini knjižnico za lcd že vgrajene sploh za hd44780 kontroler ki ga skoraj gotovo imaš tudi ti.

Če bi rad informacije kako kontrolirati lcdje si poglej njegov datasheat poleg tega poglej spodnjo stran jaz sem se prav s pomočjo te strani naučil upravljati LCDje glej naslov How to use Intelligent LCDs

http://www.epemag.wimborne.co.uk/resour...

Microsoft ::

gorjanc, situacija je takala. Procesor bom mel ATMEL 90S8535, programiral pa bom z BasCom AVR.

Na tisti strani sm že bil enkrat, pa vseeno hvala. Sam spet je rapored pinov, in to 14ih in ne 16ih, tak ko bi jst rabil.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Microsoft ::

Mim grede, moj matrični zaslon ima oznako LCD 20*4-OSV / PVC200403PYL PV. Ka kdo ve, ka je to za ena stvarca.

Pa na zadnji strani nima na nobenem čipu nobene oznake. Vsi trije čip pa so "zaliti" z neko črno snovjo in so okrogli. Jih pa ni možno dol odlotat, ker se tud nogic neč ne vid.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Microsoft ::

KA to pa res nobeden neve, kak je razpored pinov na matričnem LCDju, 20*4, osvetljen, pa 16 pinov je. Pa pin 16 ima oznako - , pin 15 pa +. To je edino, kar je še naoisano na tiskanini. Kaj pa ostalih 14 pinov?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Brane2 ::

adnja dva pina sta za napajanje osvetlitve-verjetno LEDice.
Ostalih 14 se zelo verjetno ujemajo s tistim modelom, ki ga imas na shemi...

Microsoft ::

Zdej sm se odloču, da se obrnem kr na proizvajalca in sem že dobil pdf fajl z podatki tega LCDja.

Zanima pa me tole. Vsi pini so v tabeli. In v stolpcu, kjer je na vrhu oznaka I/O imajo potem vsi pini oznako I, samo 3 Vo Power Supply for LCD pa ima oznako O. Zakaj?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Program, ki zkorišča zvočo kartico.

Oddelek: Programiranje
341849 (1214) Microsoft
»

Napetost na izhodu iz audio kartice

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
422008 (1576) Business
»

SPI programator za Atmel 90S8535

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
161589 (1487) slawc
»

ATMEL at8535

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
231302 (1081) Brane2
»

Izdelava lastnega programa za...

Oddelek: Programiranje
131705 (1336) Monster

Več podobnih tem