» »

MAGNA razgovor

MAGNA razgovor

««
9 / 35
»»

Gregor P ::

Če koga zanima -> posebna številka Občine Hoče-Slivnica o projektu Magna

Vsem "nasprotnikom" projekta v toliko opozorilo, da so na občini naklonjeni projektu in seveda se to odraža tudi v vsebini revije; se pa vseeno najde veliko zanimivih informacij o samem projektu, kar bi morda tudi vas zanimalo ;)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

krneki0001 ::

Seveda so naklonjeni. Občina dobi del davkov, ljudje imajo zaposlitev in spet plačujejo davke, katerih del dobi občina,...
Kaj lepšega si bi občina lahko želela kot veliko fabrko in zmanjšano brezposelnost?

Mato989 ::

Gregor P je izjavil:

Magna že ima podporo ljudstva ;)

http://www.delo.si/novice/politika/anke...

http://www.vecer.com/vecerova-javnomnen...


Seveda, samo vsak ki odda podporo naj še zraven podpiše aneks da če ne bo dobila Magna delavcev bo šel za tiste plače ON tja delat, ker podpira prihod, pa da vidimo koliko herojev bo podpiralo zadevo :)

AndrejO ::

krneki0001 je izjavil:

Seveda so naklonjeni. Občina dobi del davkov, ljudje imajo zaposlitev in spet plačujejo davke, katerih del dobi občina,...
Kaj lepšega si bi občina lahko želela kot veliko fabrko in zmanjšano brezposelnost?

Kaj lepšega si bi občina želela?

Jaz bi rekel, da 3 "malo manjše" fabrike (torej podjetja srednje velikosti), nekih 10 mikro podjetij s tam do 10 zaposlenih, poljubno obtrnikov.

IMO, ker sem videl kako je, ko gre en sam velik delodajalec, ki daje delo 50% zaposlenim v tisti občini (gl. Iskra kondenzatorji, Semič in vpliv na prebivalce tega, kar je danes občina Semič). Tako, kot je za podjetje nevzdržno, da se zanaša na enega velikega naročnika, bi rekel, da je za občino nevarno, da se zanaša na eno veliko podjetje. Potem je tudi običina žal "all in" in takšno podjetje lahko izsiljuje praktično karkoli (gl. ambivalenco okoli Cementarne Trbovlje in njenega okoljskega vpliva), saj nad njo vedno visi damoklejev meč grožnje z odhodom.

Več majhnih podjetij pomeni, da če eno gre, še ni konec, kar pomeni, da je tudi razmerje moči bistveno bolj drugačno, odnosi bolj zdravi, tveganje izgube dela za prebivalce občine manjše, ipd ...

Tako, da ja. Projekti "velikih fabrik za mala mesta" so se v bivši SFRJ izdatno testirali in rezultati so bili vedno enaki: odlični efekti na kratek rok, ko gre s podjetjem karkoli narobe, pa pridejo na vrsto "socialne bombe", "gledanje skozi prste" in podobne stvari. No ... morda pa bomo še dočakali, da bo RS pomagala reševati tudi kakšno zasebno podjetje v tuji lasti. Tako, kot se je (ali pa ni) reševalo npr. Muro (socialna bomba v Pomurju), Peko (socialna bomba v Tržiču), Cimos (socialna bomba v Primorju), ...

Pa to ne pomeni, da je Magna slaba stvar. Samo ne iz nje delati rezanega kruha, ker to ni. Najboljša stvar bi bilo, da bi Štajerska imela še kakšna 3 ali 4 takšna podjetja približno enake velikosti in branže. Najprej zato, ker bi se potem morali delodajalci resnično truditi za delovno silo (in ne zgolj oglaševati svojo dobroto z bruto bruto plačami nižjimi, kot pa jih imajo 100km severneje), potem pa tudi zato, ker morebitne grožnje z zaprtjem enega obrata ne bi imele toliko haska, kot ga ima ima grožnja, če se gre za podjetje, ki je "too big to fail" (gl. Revoz in Dolenjska).

In ravno v tem, da ima stvar smisla, če so podjetja v isti ali podobni branži, je tudi uganka t.i. "green field" investicij, kot je Magna. Za vsa prihodnja podjetja na tem območju se izplača bolj pomagati in podpirati tista, ki bodo omogočala zaposlitev morebitnim odpuščenim iz Magne, ker bo edino to vzpostavilo ustrezno protiutež kapitalu, da izkoristi neenako pogajalsko pozicijo na trgu dela, ki jo ima že zgolj zaradi svoje lastne velikosti. In, če je to smiselno, je smiselno tudi vprašanje, če je strategija regije in Ministrstva za gospodarstvo (MG) ta, da se Štajersko vzpostavi kot industrijski center Slovenije s poudarkom na proizvodnji vozil. Konec koncev je Maribor imel TAM in stvar ima svojo zgodovino v "krvi" lokalnih prebivalcev. Resnici na ljubo pa mislim, da je to zgolj slučaj. Da na MG niso sposobni strateškega razmisleka, ki bi tekel preko več mandatov vlad (kaj šele generacij državljanov). Če bi bili, potem bi bil takšen razmislek zagotovo tudi na veliko oglaševan, skupaj s strategijo kako privabiti še ostala podjetja v to regijo.

In, če je temu res tako. Če strateškega razmisleka resnično ni bilo. Če se podjetja vabi in podpira zgolj zato, ker so pokazala interes in ne tudi zato, ker je njihova prisotnost strateško zaželjena, potem se vprašam kakšna bo prihodnost obrata, občine in regije čez 20 ali 50 let. Bo to Lafarge ali pa bo to ... kaj pa vem. Dobrih primerov nam v Sloveniji, da bi jih lahko naštel. Si bi pa želel, da se bi v Slovenijo bolj usmerjeno vabilo podjetja, ki k nam ne bi izvažala delovno intenzivnih dejavnosti, ki so praktično obsojene na avtomatizacijo ali tekmovanje s Kitajsko, temveč podjetja, katerih dejavnosti ne kažejo, da se bi jih v kratkem času lahko avtomatiziralo, panožna plačna povprečja pa niso bliz državnim plačnim povprečjem ampak njihovim večkratnikom.

Juhuhu.

Toliko glede tega, kaj si bi lahko občina resnično srčno želela in to čisto vsaka občina v Sloveniji.

Utk ::

Seveda, samo vsak ki odda podporo naj še zraven podpiše aneks da če ne bo dobila Magna delavcev bo šel za tiste plače ON tja delat, ker podpira prihod, pa da vidimo koliko herojev bo podpiralo zadevo :)

Magnini delavci so njen problem, ti ki si proti, podpiši, da boš dal vse vsaj minimalno plačo, ki ne bojo imeli službe v Magni zarad tebe in tebi podobnim.

Toliko glede tega, kaj si bi lahko občina resnično srčno želela in to čisto vsaka občina v Sloveniji.

Želi si lahko vsak kar hoče, pravo vprašanje je samo ali je boljše, da se ta Magna postavi, ali je boljše, da se ne. In razlog, da bo morda socialna bomba čez 20 let, pač ni dober razlog proti. Bi bil, če bi obstajalo alternativnih 20 manjših podjetij namesto Magne. Pa jih ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

krneki0001 ::

Andrej0, si pa dal primerjavo, ja, čisto tapravo. Iskra semič dela z izgubo, delavci so vsi na minimalcih. Ne moreš tega primerjat z Magno. Magna ne bo poslovala z izgubo.

Mato989 ::

krneki0001 je izjavil:

Andrej0, si pa dal primerjavo, ja, čisto tapravo. Iskra semič dela z izgubo, delavci so vsi na minimalcih. Ne moreš tega primerjat z Magno. Magna ne bo poslovala z izgubo.


Njegov point je "too big to fall" in socialna bomba, če dela izgubo ali ne ni bistveno, nikjer ne piše da Magna nekoč ne more delat izgube :)

krneki0001 ::

Res je, magna lahko nekoč dela izgubo. Trenutno je nikjer ne.
Iskra v semiču pa že 20 let dela probleme. Ali pa že več, ker so nas 30 let nazaj ko sem še na vegovo hodil, tja vlekli gledat obrat, pa že takrat ni bila v najboljši formi.

AndrejO ::

krneki0001 je izjavil:

Res je, magna lahko nekoč dela izgubo. Trenutno je nikjer ne.
Iskra v semiču pa že 20 let dela probleme. Ali pa že več, ker so nas 30 let nazaj ko sem še na vegovo hodil, tja vlekli gledat obrat, pa že takrat ni bila v najboljši formi.

Tudi Iskra Semič je bila prvih 30 let obstoja odlično, dobro stoječe podjetje, ki je dalo dober kruh najmanj dvema generacijama domačinov. Končalo se je, kakor veš in k temu dodaj tudi zastrupljeno Krupo, kamor še danes pronicajo ostanki kemikalij, ki so bile "pod domače" odložene na dvorišču. Kar me žuli je to, da je glede na čisto vse pretekle izkušnje skrajno nevarno imeti "vsa jajca v eni košari" ali celo "samo eno jajce", kot je bila npr. Mura, Iskra Semič in, kakor trenutno kaže, da bo Magna.

Če je vprašanje, kaj si bi občina želela lepšega, potem mislim, da sem čisto lepo napisal, kaj si mislim, da bi bilo za občino mnogo lepše in tudi na dolgi rok bolj vzdržno in tudi, zakaj si to mislim. K temu pa sem dodal tudi kaj bi bilo potrebno početi še naprej, da se bi zavarovali pred morebitnim slabim poslovanjem tega obrata in kaj bi si pobožno želel, da bi se delalo vsaj na regijski, če že ne na regionalni ravni glede privabljanja tujih investicij.

Mr.B ::

AndrejO je izjavil:

krneki0001 je izjavil:

Res je, magna lahko nekoč dela izgubo. Trenutno je nikjer ne.
Iskra v semiču pa že 20 let dela probleme. Ali pa že več, ker so nas 30 let nazaj ko sem še na vegovo hodil, tja vlekli gledat obrat, pa že takrat ni bila v najboljši formi.

Tudi Iskra Semič je bila prvih 30 let obstoja odlično, dobro stoječe podjetje, ki je dalo dober kruh najmanj dvema generacijama domačinov. Končalo se je, kakor veš in k temu dodaj tudi zastrupljeno Krupo, kamor še danes pronicajo ostanki kemikalij, ki so bile "pod domače" odložene na dvorišču. Kar me žuli je to, da je glede na čisto vse pretekle izkušnje skrajno nevarno imeti "vsa jajca v eni košari" ali celo "samo eno jajce", kot je bila npr. Mura, Iskra Semič in, kakor trenutno kaže, da bo Magna.

Če je vprašanje, kaj si bi občina želela lepšega, potem mislim, da sem čisto lepo napisal, kaj si mislim, da bi bilo za občino mnogo lepše in tudi na dolgi rok bolj vzdržno in tudi, zakaj si to mislim. K temu pa sem dodal tudi kaj bi bilo potrebno početi še naprej, da se bi zavarovali pred morebitnim slabim poslovanjem tega obrata in kaj bi si pobožno želel, da bi se delalo vsaj na regijski, če že ne na regionalni ravni glede privabljanja tujih investicij.

Gley, v tujini taka neproduktivna podjetja zaprejo, v Sloveniji pa verjetno pod dogmo yugonostalgije, furajo dalje na seskih države. Stane pa državo na koncu več, kot če bi bili na zavodu.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

AndrejO ::

Mr.B je izjavil:

Gley, v tujini taka neproduktivna podjetja zaprejo, v Sloveniji pa verjetno pod dogmo yugonostalgije, furajo dalje na seskih države. Stane pa državo na koncu več, kot če bi bili na zavodu.

Ja. Neproduktivne obrate se bojda zapre. Sedaj pa se prestavimo v prihodnost in primerjajmo scenarije:
- Zapre se en obrat z 1000 zaposlenimi.
- Zapre se en obrat z 200 zaposlenimi, ostanejo še štirje, vsak s po 200 zaposlenimi.

Kater scenarij meniš, da je občini, regiji in državi bolj všečen? Kaj počno občina, regija in država, da si zagotovijo bolj ugoden razplet nekje 30 let v prihodnosti?

Aha, pa še en scenarij:
- Veste, tole okoljsko dovoljenje je sicer fajn, ampak še bolj fajn bi bilo, če bi se poročilo o obratovalnih emisijah izgubilo. Saj veste. Delovna mesta. It would be a shame, should something happen to them. (Lafarge)

Ali pa še bolje:
- Veste, z veseljem bi še naprej proizvajali tukaj, ampak zagon proizvodnje je tako zelo drag. Sicer najemamo agencijsko delovno silo, ampak stroški so grozni. In glej vsa ta lepa delovna mesta. Resnično ne bi bilo lepo, če se bi jim kaj zgodilo, mar ne? (Revoz)

Skratka ... kaj smo se v preteklih letih naučili iz teh in njim podobnih primerov?

Smurf ::

AndrejO je izjavil:


Ja. Neproduktivne obrate se bojda zapre. Sedaj pa se prestavimo v prihodnost in primerjajmo scenarije:
- Zapre se en obrat z 1000 zaposlenimi.
- Zapre se en obrat z 200 zaposlenimi, ostanejo še štirje, vsak s po 200 zaposlenimi.

Oboje je bolje od:
- zapre se noben obrat, ker nobenega ni.

krneki0001 ::

Smurf je izjavil:

AndrejO je izjavil:


Ja. Neproduktivne obrate se bojda zapre. Sedaj pa se prestavimo v prihodnost in primerjajmo scenarije:
- Zapre se en obrat z 1000 zaposlenimi.
- Zapre se en obrat z 200 zaposlenimi, ostanejo še štirje, vsak s po 200 zaposlenimi.

Oboje je bolje od:
- zapre se noben obrat, ker nobenega ni.


Jap, samo eni tega ne dojamejo.

Mato989 ::

Smurf je izjavil:

AndrejO je izjavil:


Ja. Neproduktivne obrate se bojda zapre. Sedaj pa se prestavimo v prihodnost in primerjajmo scenarije:
- Zapre se en obrat z 1000 zaposlenimi.
- Zapre se en obrat z 200 zaposlenimi, ostanejo še štirje, vsak s po 200 zaposlenimi.

Oboje je bolje od:
- zapre se noben obrat, ker nobenega ni.


Niti ne, ker je dejansko manjši šok za regijo če je skoz slabo :) Manj nihanja... tak čisto s psihološkega vidika...

krneki0001 ::

Če bo 30 let magna dajala plače okoliškim delavcem, to ni ravno šok.

Sej jaz to razumem. Rabimo tudi umazane fabrke, ampak ne na mojem vrtu.

Zgodovina sprememb…

AndrejO ::

krneki0001 je izjavil:

Če bo 30 let magna dajala plače okoliškim delavcem, to ni ravno šok.

Sej jaz to razumem. Rabimo tudi umazane fabrke, ampak ne na mojem vrtu.

Magna je dejstvo in ta vlak je v dobrem in slabem že odpeljal.

Vse ostalo je še vedno odprto. In moj odgovor na tvoje vprašanje ne vključuje tega, da Magne ne sme biti v Hoče, temveč, da je potrebno v naslednjih 10 letih poskrbeti, da če Magna nekega lepega dne spoka kufre in gre, to ne bo pomenilo ponovitve TAM-a, Metalne, Mure, Peka, ...

Pri tem zagotovo ne bo v pomoč, če se v bližine odpre npr. obrat za proizvodnjo generičnih zdravil. Ker če Magna odide, bo le malo ljudi iz Magne našlo prihodnost v proizvodnji zdravil. Malo karikirano, ampak s prvo "green field" investicijo te velikosti se v Sloveniji za regijo bolj ali manj določi kakšne investicije bo smotrno investirati v prihodnje.

Tudi to je nekaj, kar je vredno razmisleka, ko se bo proučevalo naslednjega "kandidata" za investicijo. Lekcija, ki jo je možno videti na mojem koncu je to, da je Irska (po naključju ali namenoma, to ne vem) postala epicenter proizvodnje zdravil v EU. Potem, ko je nekaj multinacionalk tukaj odprlo svoje proizvodne obrate, se je začel plaz. Zato bi danes sicer zelo bolelo, če bi Pfeizer nenadoma spokal kufre in šel, vendar pa bi bila ta bolečina bistveno manjša, ker je zraven tega še 8 drugih multinacionalk, ki se bi potegovale za večino tega, za to področje že usposobljenega kadra.

Samovšečno bom rekel, da se takšnem razmišljanju in načrtovanju za 30 in 50 let naprej reče "državotvorno".

O pojmu "umazana fabrika" se bi dalo debatirati, ampak higienski minimum je, da vsi poslovni subjekti spoštujejo zakonodajo, del te pa so tudi omejitve okoljskih emisij. Če se podjetje teh omejitev drži, potem načeloma ni težav. Se pa te pojavijo, ko se država in občina v en glas trudita, da bi kršitve zakrila oz. jih ne obravnavala, ker je rak čez 30 let "teoretična verjetnost", volitve na 4 leta pa "praktična nujnost".

Mr.B ::

AndrejO je izjavil:

Mr.B je izjavil:

Gley, v tujini taka neproduktivna podjetja zaprejo, v Sloveniji pa verjetno pod dogmo yugonostalgije, furajo dalje na seskih države. Stane pa državo na koncu več, kot če bi bili na zavodu.

Ja. Neproduktivne obrate se bojda zapre. Sedaj pa se prestavimo v prihodnost in primerjajmo scenarije:
- Zapre se en obrat z 1000 zaposlenimi.
- Zapre se en obrat z 200 zaposlenimi, ostanejo še štirje, vsak s po 200 zaposlenimi.

Kater scenarij meniš, da je občini, regiji in državi bolj všečen? Kaj počno občina, regija in država, da si zagotovijo bolj ugoden razplet nekje 30 let v prihodnosti?

Aha, pa še en scenarij:
- Veste, tole okoljsko dovoljenje je sicer fajn, ampak še bolj fajn bi bilo, če bi se poročilo o obratovalnih emisijah izgubilo. Saj veste. Delovna mesta. It would be a shame, should something happen to them. (Lafarge)

Ali pa še bolje:
- Veste, z veseljem bi še naprej proizvajali tukaj, ampak zagon proizvodnje je tako zelo drag. Sicer najemamo agencijsko delovno silo, ampak stroški so grozni. In glej vsa ta lepa delovna mesta. Resnično ne bi bilo lepo, če se bi jim kaj zgodilo, mar ne? (Revoz)

Skratka ... kaj smo se v preteklih letih naučili iz teh in njim podobnih primerov?

Bom obrnil, v tujini zaprejo vse obrate, ki ne morejo preživeti, berz subvenicj države, ker delajo večji minus v proračun, kot je pozitivnega učinka. To je sicr nepojemljivo za ljudi, ki so v času juge imeli delo, pa čeprav so v proizvodnjem obratu prebrali vse nevno časopisje. S tem da je Renault nekaj drugega, ča boš slučajno dobil hibo vleči v isti kontekst....
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

AndrejO ::

Ničesar ti ni potrebno obračati. Samo povej kako se bi po tvoje lahko v Sloveniji poskrbelo, da se slabe zgodbe več ne bi ponavljale.

s1m0n ::

Zelo preprosto! Slovenci ne smemo imeti prstov vmes!

krneki0001 ::

AndrejO je izjavil:

krneki0001 je izjavil:

Če bo 30 let magna dajala plače okoliškim delavcem, to ni ravno šok.

Sej jaz to razumem. Rabimo tudi umazane fabrke, ampak ne na mojem vrtu.

Magna je dejstvo in ta vlak je v dobrem in slabem že odpeljal.

Vse ostalo je še vedno odprto. In moj odgovor na tvoje vprašanje ne vključuje tega, da Magne ne sme biti v Hoče, temveč, da je potrebno v naslednjih 10 letih poskrbeti, da če Magna nekega lepega dne spoka kufre in gre, to ne bo pomenilo ponovitve TAM-a, Metalne, Mure, Peka, ...

Pri tem zagotovo ne bo v pomoč, če se v bližine odpre npr. obrat za proizvodnjo generičnih zdravil. Ker če Magna odide, bo le malo ljudi iz Magne našlo prihodnost v proizvodnji zdravil. Malo karikirano, ampak s prvo "green field" investicijo te velikosti se v Sloveniji za regijo bolj ali manj določi kakšne investicije bo smotrno investirati v prihodnje.

Tudi to je nekaj, kar je vredno razmisleka, ko se bo proučevalo naslednjega "kandidata" za investicijo. Lekcija, ki jo je možno videti na mojem koncu je to, da je Irska (po naključju ali namenoma, to ne vem) postala epicenter proizvodnje zdravil v EU. Potem, ko je nekaj multinacionalk tukaj odprlo svoje proizvodne obrate, se je začel plaz. Zato bi danes sicer zelo bolelo, če bi Pfeizer nenadoma spokal kufre in šel, vendar pa bi bila ta bolečina bistveno manjša, ker je zraven tega še 8 drugih multinacionalk, ki se bi potegovale za večino tega, za to področje že usposobljenega kadra.

Samovšečno bom rekel, da se takšnem razmišljanju in načrtovanju za 30 in 50 let naprej reče "državotvorno".

O pojmu "umazana fabrika" se bi dalo debatirati, ampak higienski minimum je, da vsi poslovni subjekti spoštujejo zakonodajo, del te pa so tudi omejitve okoljskih emisij. Če se podjetje teh omejitev drži, potem načeloma ni težav. Se pa te pojavijo, ko se država in občina v en glas trudita, da bi kršitve zakrila oz. jih ne obravnavala, ker je rak čez 30 let "teoretična verjetnost", volitve na 4 leta pa "praktična nujnost".


Si kdaj bil v hočah? Koliko brezposelnih imajo, ki si želijo službe v magni?
Tudi če bo 10 let firma tukaj, je to bolje, kot da je sploh nebi bilo.

AndrejO ::

Si ti sploh prebral, kaj sem napisal?

pegasus ::

s1m0n je izjavil:

Zelo preprosto! Slovenci ne smemo imeti prstov vmes!
Raje vidiš, da pokradejo tujci? Bodi vsaj toliko nacionalista in dovoli, da pokradejo naši :D

D3m ::

AndrejO je izjavil:

Si ti sploh prebral, kaj sem napisal?


Sem pa ti povem, da si napisal 3/4 BS.

Lp.
|HP EliteBook|R5 6650U|

MrStein ::

pegasus je izjavil:

s1m0n je izjavil:

Zelo preprosto! Slovenci ne smemo imeti prstov vmes!
Raje vidiš, da pokradejo tujci? Bodi vsaj toliko nacionalista in dovoli, da pokradejo naši :D


Daj no, tujci kradejo a nekaj tudi nam pustijo, naši pa vse pokradejo!

(smajli upam da ni potreben)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

AndrejO ::

D3m je izjavil:

AndrejO je izjavil:

Si ti sploh prebral, kaj sem napisal?


Sem pa ti povem, da si napisal 3/4 BS.

Zanimivo. Nisem vedel, da si ti nebivedujev alter ego ali morda celo odvetnik?

pegasus ::

MrStein je izjavil:

Daj no, tujci kradejo a nekaj tudi nam pustijo, naši pa vse pokradejo!
Mogoče pa res ... Majo tujci več kilometrine tu in vejo da kot paraziti ne smejo fentat hosta ...

AndrejO ::

Hmm ... saj ne, da nisem ciničen. Ampak kaj točno imajo neke kraje ali lastništvo tujcev za opraviti z Magno ali pa kakšnim drugim, podobno velikim obratom?

AndrejS ::

najbolj koristno bi bilo da uklestimo JU namesto da se tukaj nekaj za Magno ukvarjamo !

Mr.B ::

AndrejO je izjavil:

Ničesar ti ni potrebno obračati. Samo povej kako se bi po tvoje lahko v Sloveniji poskrbelo, da se slabe zgodbe več ne bi ponavljale.

Verjetno tako, da se narod najprej zave da je funkcioniranje drzave prvo odvisno od pobranih davkov.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

AndrejO ::

Mr.B je izjavil:

AndrejO je izjavil:

Ničesar ti ni potrebno obračati. Samo povej kako se bi po tvoje lahko v Sloveniji poskrbelo, da se slabe zgodbe več ne bi ponavljale.

Verjetno tako, da se narod najprej zave da je funkcioniranje drzave prvo odvisno od pobranih davkov.

Kako pa to tavtologijo povežeš s tem, da če odpeketa lastnik velikega obrata in v bližnji in daljni okolici ni podobnih obratov, ki bi lahko absorbirali vsaj del novonastale presežne delovne sile, s tem, da bo pobrano manj davkov in bo več ljudi na cesti, kjer jim bo potrebno vsaj minimalno preživetje financirati iz taistih davkov?

krneki0001 ::

Že sedaj, ko še nič ni postavljeno, javkaš, kaj bo če odpeketajo stran! Imamo ogromno ljudi, ki so brez služb in bi bili veseli službe v magni tudi za minimalca, samo da bodo nekaj zaslužili in lažje živeli. In še vedno se nekateri obešate na to, kaj bo čez 20 let, ko bo magna šla ven iz slovenije. Pa si prepričan, da bo šla ven čez 20 let?

AndrejO ::

krneki0001 je izjavil:

Že sedaj, ko še nič ni postavljeno, javkaš, kaj bo če odpeketajo stran! Imamo ogromno ljudi, ki so brez služb in bi bili veseli službe v magni tudi za minimalca, samo da bodo nekaj zaslužili in lažje živeli. In še vedno se nekateri obešate na to, kaj bo čez 20 let, ko bo magna šla ven iz slovenije. Pa si prepričan, da bo šla ven čez 20 let?

OK, razumem, da si si izbral provokativen vzdevek, ampak ali se sploh še spomneš kaj si vprašal in na kaj sem ti sploh odgovoril?

Vprašail si, kaj si bi občina želela lepšega. Mislim, da sem ti čisto lepo odgovoril kaj bi bilo za občino mnogo boljša varianta.

Tvojih nadaljnih komentarjev pa ne razumem. Še vedno mi ni jasno zakaj misliš, da moj predlog ne predstavlja boljše variante za občino, če sploh misliš to. Ker morda so ti misli že odplavale nekam drugam. Vsaj ne vem, kako naj si drugače razložim, da si pozabil na svoje lastno vprašanje.

D3m ::

Si podal predlog vladi?
|HP EliteBook|R5 6650U|

AndrejO ::

D3m je izjavil:

Si podal predlog vladi?

Zaradi slabih izkušenj v preteklosti se bolj posvečam vprašanju komu naslednjič oddati svoj glas, kot pa vprašanju ignorance vsakokratne vlade.

Naplavljanje in odplavljanje različnih strank mi da za misliti, da v tem nisem edini in morda bo tako enkrat naplavilo tudi kakšno stranko+vlado, ki bo premogla človeka z vizijo za 50 let naprej in ne "novimi spoznanji" za 50 let nazaj.

otago ::

Itak je v osnovi 400 delovnih mest, če vse grata po načrtih pa do 6000 v 10 letih. Magna bi zaposlovala občane občine Hoče, MO Maribor, vse okoliške. Če je verjeti mesečnemu znesku 1200eur za troizmensko delo, se bo folk vozil tudi s Hrvaške, ni tako daleč. Znesek pa je lep in privlačen tudi za okoliške prebivalce, ki bi tam delali.

Dvomim, da mislijo investirati tolilko 10 milijonov evrov, da bodo zaprli v nekaj letih. Če bodo, bodo prej tam kjer je večji pritisk na plače.

Vsakršna industrija pride do svojega konca, si tehnološki višek. In ljudje se znajdejo kakor se. Še vedno je odprt delovni trg v Avstriji. Edino v JS seveda ni tehnoloških viškov.

Mr.B ::

Hoces reci kot Merkator, katerega logiko dobaviteljev cez cas prevzamejo se drugi kupci, in na koncu te obrate spravijo v polozaj, da od njih drzava sedaj, kot tudi kasneje, ko bodo za takratne razmere ti absolutni socalni problem?
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Mato989 ::

otago je izjavil:

Itak je v osnovi 400 delovnih mest, če vse grata po načrtih pa do 6000 v 10 letih. Magna bi zaposlovala občane občine Hoče, MO Maribor, vse okoliške. Če je verjeti mesečnemu znesku 1200eur za troizmensko delo, se bo folk vozil tudi s Hrvaške, ni tako daleč. Znesek pa je lep in privlačen tudi za okoliške prebivalce, ki bi tam delali.

Dvomim, da mislijo investirati tolilko 10 milijonov evrov, da bodo zaprli v nekaj letih. Če bodo, bodo prej tam kjer je večji pritisk na plače.

Vsakršna industrija pride do svojega konca, si tehnološki višek. In ljudje se znajdejo kakor se. Še vedno je odprt delovni trg v Avstriji. Edino v JS seveda ni tehnoloških viškov.



To da se bodo Hrvati vozli gor, meni kot Slovencu bolj malo pomaga... SLovenci bomo dali subvencijo, zato glih bi jaz kot državljan pričakoval da bo v pogodbi pisalo da bo XY% (jaz bi rekel okol 90%) moralo biti zaposlenih ljudi s stalnim bivališčem v Sloveniji... ker drugače nam subvencija ne pomaga, in to je tisto kar mene skrbi, da ne bo ljudi in bodo prišli iz Hrvaške ipd. s tem naredimo bore malo razen uničimo rodovitno zemljo...

Mr.B ::

Mato989 je izjavil:

otago je izjavil:

Itak je v osnovi 400 delovnih mest, če vse grata po načrtih pa do 6000 v 10 letih. Magna bi zaposlovala občane občine Hoče, MO Maribor, vse okoliške. Če je verjeti mesečnemu znesku 1200eur za troizmensko delo, se bo folk vozil tudi s Hrvaške, ni tako daleč. Znesek pa je lep in privlačen tudi za okoliške prebivalce, ki bi tam delali.

Dvomim, da mislijo investirati tolilko 10 milijonov evrov, da bodo zaprli v nekaj letih. Če bodo, bodo prej tam kjer je večji pritisk na plače.

Vsakršna industrija pride do svojega konca, si tehnološki višek. In ljudje se znajdejo kakor se. Še vedno je odprt delovni trg v Avstriji. Edino v JS seveda ni tehnoloških viškov.



To da se bodo Hrvati vozli gor, meni kot Slovencu bolj malo pomaga... SLovenci bomo dali subvencijo, zato glih bi jaz kot državljan pričakoval da bo v pogodbi pisalo da bo XY% (jaz bi rekel okol 90%) moralo biti zaposlenih ljudi s stalnim bivališčem v Sloveniji... ker drugače nam subvencija ne pomaga, in to je tisto kar mene skrbi, da ne bo ljudi in bodo prišli iz Hrvaške ipd. s tem naredimo bore malo razen uničimo rodovitno zemljo...

BS.
Rabi se fektivno preseliti v prvo bajto na Slovenski strani. Izpolnuje vse tvoje pogoje.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Mato989 ::

Mr.B je izjavil:

Mato989 je izjavil:

otago je izjavil:

Itak je v osnovi 400 delovnih mest, če vse grata po načrtih pa do 6000 v 10 letih. Magna bi zaposlovala občane občine Hoče, MO Maribor, vse okoliške. Če je verjeti mesečnemu znesku 1200eur za troizmensko delo, se bo folk vozil tudi s Hrvaške, ni tako daleč. Znesek pa je lep in privlačen tudi za okoliške prebivalce, ki bi tam delali.

Dvomim, da mislijo investirati tolilko 10 milijonov evrov, da bodo zaprli v nekaj letih. Če bodo, bodo prej tam kjer je večji pritisk na plače.

Vsakršna industrija pride do svojega konca, si tehnološki višek. In ljudje se znajdejo kakor se. Še vedno je odprt delovni trg v Avstriji. Edino v JS seveda ni tehnoloških viškov.



To da se bodo Hrvati vozli gor, meni kot Slovencu bolj malo pomaga... SLovenci bomo dali subvencijo, zato glih bi jaz kot državljan pričakoval da bo v pogodbi pisalo da bo XY% (jaz bi rekel okol 90%) moralo biti zaposlenih ljudi s stalnim bivališčem v Sloveniji... ker drugače nam subvencija ne pomaga, in to je tisto kar mene skrbi, da ne bo ljudi in bodo prišli iz Hrvaške ipd. s tem naredimo bore malo razen uničimo rodovitno zemljo...

BS.
Rabi se fektivno preseliti v prvo bajto na Slovenski strani. Izpolnuje vse tvoje pogoje.


Ne začasno, STALNO :) bistvena razlika...

Gregor P ::

... pa saj se bo potem najkasneje čez 20 let spet preselil, ko bo Magna šla "zu grund"; tako da, kje je problem8-)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

MrStein ::

Mato989 je izjavil:


To da se bodo Hrvati vozli gor, meni kot Slovencu bolj malo pomaga...

Kako da ne?
Plačal bo davke, koristil pa jih ne bo!
Win-win!
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

krneki0001 ::

AndrejO je izjavil:

krneki0001 je izjavil:

Že sedaj, ko še nič ni postavljeno, javkaš, kaj bo če odpeketajo stran! Imamo ogromno ljudi, ki so brez služb in bi bili veseli službe v magni tudi za minimalca, samo da bodo nekaj zaslužili in lažje živeli. In še vedno se nekateri obešate na to, kaj bo čez 20 let, ko bo magna šla ven iz slovenije. Pa si prepričan, da bo šla ven čez 20 let?

OK, razumem, da si si izbral provokativen vzdevek, ampak ali se sploh še spomneš kaj si vprašal in na kaj sem ti sploh odgovoril?

Vprašail si, kaj si bi občina želela lepšega. Mislim, da sem ti čisto lepo odgovoril kaj bi bilo za občino mnogo boljša varianta.

Tvojih nadaljnih komentarjev pa ne razumem. Še vedno mi ni jasno zakaj misliš, da moj predlog ne predstavlja boljše variante za občino, če sploh misliš to. Ker morda so ti misli že odplavale nekam drugam. Vsaj ne vem, kako naj si drugače razložim, da si pozabil na svoje lastno vprašanje.


Ti si napisal kaj bi bilo še boljše za občino, vendar občina tega ne more izbirat. Izbira pa lahko magna. In ena taka mala občina je lahko samo vesela da se je magna spravila k njim. Še vedno pa lahko občina spodbuja privatnike,...
Samo če bodo ti privatniki vsaj tako dobro plačali kot magna bodo imeli delavce, drugače jim bodo ti pobegnili v magno.

Mato989 ::

MrStein je izjavil:

Mato989 je izjavil:


To da se bodo Hrvati vozli gor, meni kot Slovencu bolj malo pomaga...

Kako da ne?
Plačal bo davke, koristil pa jih ne bo!
Win-win!


Cilj je da se porabi plača v Sloveniji predvsem podravju, da podjetja v podravju dobijo kapital, davki ostanejo v LJ, to štajercem in pomurčanom ne koristi kaj dosti.

scipascapa ::

MrStein je izjavil:

Mato989 je izjavil:


To da se bodo Hrvati vozli gor, meni kot Slovencu bolj malo pomaga...

Kako da ne?
Plačal bo davke, koristil pa jih ne bo!
Win-win!


cca 800-900€ neto plačo bo porabil v LJEPOJ NAŠI? kje je tukaj win-win? Kar vidim je loose-loose + win....subbvencijo zanj - pušenje plače.
Edino jebene prispevke in dohonodnia ostane pri nam. V best case scenariju 50-50%.

krneki0001 ::

Mato989 je izjavil:

...davki ostanejo v LJ...


Od davkov pobranih v okolici ljubljane ima ljubljana bore malo. Nehajte že s temi bedarijami. Ljubljančani nič ne dobimo od vaših davkov.

Mato989 ::

krneki0001 je izjavil:

Mato989 je izjavil:

...davki ostanejo v LJ...


Od davkov pobranih v okolici ljubljane ima ljubljana bore malo. Nehajte že s temi bedarijami. Ljubljančani nič ne dobimo od vaših davkov.


Ne seveda ne, reveži ljubljanski se razdajajo za periferijo :)

Ampak to jeoff topic, bistveno je to, da če ljudje ki bodo zaposleni v Magni ne bodo na tem koncu porabili plače, je vse skup potrata denarja in časa, in rodovitven zemlje... to je edini plus Magne, da bo 400-nekaj tisoč ljudi imelo delo, ampak če to ne bodo ljudje ki živijo v tem delu države ali se bodo sem preselili je vse skup oropano edinega pravega plusa, to je obračanju denarja v gospodarstvu, malih s.p.jih ipd...

krneki0001 ::

Od tvojih davkov se plačuje tudi reševalce, gasilce,... Zakaj njim ne težiš, da vse tvoje davke "požrejo".

Prav želim si da bi parlament prestavili v Maribor. Da boste tam potem krivi za vse bedarije, ki jih delajo posranci.

adhoc ::

krneki0001 je izjavil:

Mato989 je izjavil:

...davki ostanejo v LJ...


Od davkov pobranih v okolici ljubljane ima ljubljana bore malo. Nehajte že s temi bedarijami. Ljubljančani nič ne dobimo od vaših davkov.


Ljubljančani res ne, Ljubljana pa. Nazadnje ko sem gledal podatke LJ iz državne blagajne prejme 13x več denarja kot Maribor na primer, pa čeprav je samo ~3x večja.

krneki0001 ::

Nazadnje ko si gledal? Koliko denarja od tega gre pa za stranke (ki so skoraj vse pozicionirane v ljubljani)? Najbrž 70%!

Invictus ::

adhoc je izjavil:

Ljubljančani res ne, Ljubljana pa. Nazadnje ko sem gledal podatke LJ iz državne blagajne prejme 13x več denarja kot Maribor na primer, pa čeprav je samo ~3x večja.

Če je Ljublajna tako grozna, zakaj potem toliko Štajercev sili sem?

Očitno je že boljša od Maribora...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x
««
9 / 35
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Se delo v Avstriji dejansko sploh splača? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18925689 (18083) enemon
»

Razgovor za službo in kadrovski odnos (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20354568 (36683) Trubar
»

Delo v tujini (avstrija, nemčija, severna evropa...) kje najti ? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15099223 (21850) NewHope
»

Apple zaradi nasprotovanja prebivalcev obupal in odpovedal milijardno investicijo na

Oddelek: Novice / Ostale najave
339764 (6358) gruntfürmich

Več podobnih tem