» »

Kake temp diskov imate in kdaj je prevec?

Kake temp diskov imate in kdaj je prevec?

Matey_kp ::

Moji diski trenutno
maxtor diamondmax 250 giga 7200rpm 16mb cache =46 do 48(kar me zelo skrbi)Rabim en ventilator?
western digital 200giga 7200rpm 8mb cache sata2=36 stopinj celzija

48 stopinj je way to high ne? :(
delaj kot da ti je vsak dan zadnji,prej ali slej bos imel prav :)))

Utk ::

Ma ni tako hudo...če ti tudi poleti ne gre dost več, ni panike.

pharaon ::

matej, kako si pa kej zadovoljen s diamondmaxom? je kaj glasen med delovanjem?
me zanima, da ne bom spet klel, če kej napačno kupim...

Randomm2 ::

Hitachi Deskstar 160gb = 25°C
Maxtor 60gb = 27°C

P:S: 48 stopinj!?8-O Tega ne moreš prjet, takoj en vent gor sploh če ga laufaš 24/7.
Mess with the best die like the rest.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Randomm2 ()

Matey_kp ::

49 trenutno:\
Ja mi manjka case fan...
mam 2 venta 2x 80 k pihajo ven..(na strani ko piha napajalnik ven) in en na levi stranici k piha zrak not,tko da pomojem definitvno rabim en vent k piha not spredaj spodaj(tam kjer je disk by the way) ..tudi meni se zdi full temp se posebno k drugi ma 10 stopinj manj k je gor kjer je boljsi airflow.. Maticna pa cpu pa sta okej..
delaj kot da ti je vsak dan zadnji,prej ali slej bos imel prav :)))

Matey_kp ::

Ma disk kot disk je okej..Edino temp zdej...Tko povem no ..ni bolj glasen kot wd 200giga sata2 8mb cache..
Ce ne sm kr happy z njim..Sam vent bom jutr dal.. pol bo sigurno ok..bogi je cist na dnu..pa brez venta(nism jaz montiral tko hehe..)
delaj kot da ti je vsak dan zadnji,prej ali slej bos imel prav :)))

IceIceBaby ::

Hmm...jaz imam 7200 disk obložen s peno, da ni tolk glasen, pa nobenega prepiha v ohišju pa mi že eno leto dela čist lepo skor 24/7. A je res temperatura tolk kritična ?

Matey_kp ::

Ja mene je zacelo skrbet ko sm vidu da en disk dela na 37 drugi spodaj(kjer je slab pretok zraka) pa trenutno 47 idle zdej..ok film sm gledal...In se zacnes sprasevat zakaj teh 10 stopinj razlike?Ok nista ista ma vseno..Oba sta 7200 obr/min ,cca enaka velikost..
Pa sej mi gf 7800GT dela na 48 stopinj!! na 450/1100...(58 po dveh urah igre)
Nevem no se mi ne zdi normalno da pride do 49-50
delaj kot da ti je vsak dan zadnji,prej ali slej bos imel prav :)))

Utk ::

Ma ni kritično no. Normalno da ima tist 10 stopinj manj, če je na prepihu, disk ni tu nič kriv. Do 50 ni panike, problem bo samo če bo poleti več. Če že hočeš bit miren, si pa vtakni not tist ventilator pa bo. Ne bo pa kr crknu zarad tega.

Saladin ::

Edini razlog zakaj so meni crkoval diski je bilo pregrevanje.
Ne dam več diska brez aktivnega hlajenja v računalnik not (sej niso potrebni veliki obrati - samo toliko, da piha preko njega)
49 stopinj pa je absolutno preveč.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

alexxxx ::

hehehe ko smo že pri hlajenju si poglejte temparature mojega amd-ja 2.8!!

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: sid911 ()

`DoC ::

Ne vem no ce bere temperaturo tak kot voltažo potem maš sam dve možnosti, al maš švoh napajalc +12V linija je na 11,37 se mi zdi, al pa program ne dela vredu. Preveri in poročaj :)
+°´°+,¸¸,+°´°~What We Do In Life, Echoes In Eternity~°´°+,¸¸,+°´°+

Matey_kp ::

No hvala za mnenja pol da kr dam un case fan gor ne?:)
Samo!! v event viewerju mi ze kaze napake diska:( Mozno da je ze pozno,upam da ni prepozno:\
in sicer tako... an error was tetected on device\device\hardisk0\during a paging operation..page file pa imam na drugem disku..??? No to se je zgodilo ko je temp 49 tko da upam da je samo pregrevanje..Win je crknu pol sm resetiral in je rabu 5 min da pride v winse..:\
Prvo sm sumu rame,Tagana..zdej vsaj vem priblizno kaj je...
delaj kot da ti je vsak dan zadnji,prej ali slej bos imel prav :)))

Matey_kp ::

Temp sm bral s everesta tko za info...
Maxtor diamondmax 10 250giga 7200rpm 16mb cache 44 (samo pocasi raste..)
wd 200 giga 7200rpm sata2 8mb cache=36 stopinj (boljsi pretok zraka)
delaj kot da ti je vsak dan zadnji,prej ali slej bos imel prav :)))

All ::

4x maxtror Dmax 9 28-29 °C (ata raid, spredi 2 venta na 5V)
2x maxtor Dmax 9 na otip topla (sata raid, vent še pride)

pa še uprašanje. S kerim programom bi odčitu temperaturo diskov na sata raidu? ICH5, speedfan mi ne odčita :-(, ata raid pa mi lepo odčita (VIA VT 4610).

kixs ::

Imam 4 diske v mashini in vsi so v aluminijastih rackih + aktivno hlajenje.

180GB IBM GXP 7200 -> 32 stC
250GB Maxtor DiamondMax 9 7200 -> (kaze 23 stC, po moje pa ne more bit manj kot IBM, tudi po otipu)
40GB Maxtor 5400 -> ni podatka (sam mora bit kar nizka okol 30stC)
400GB Seagate Barractuda 7200.9 -> 33 stC

40GB Hitachi v notebooku (od 35 do 40stC).

V glavnem sem zelo zadovoljen s temperaturami. Predno sem se odlocil za alu racke je imel IBM okoli 50 stC. Pred njim sem imel WD 80GB 7200 (mi ga je se danes zal, ker sem dal 60K zanj) in se je tudi grel k pri norcih, na koncu je crknil (se vedno dela, a ni stabilen), ko sem delal backup iz diska na disk. Potem sem se odlocil za alu racke!

Ne vem pa kako je mozno, da imajo eni temperature okol 25 stC ??? To z zracnim hlajenjem prakticno ni mozno!? Veliko programov poda dvojni podatek. Npr. IBM 18stC in 32stC, seveda je 32 tocen. Podobno sumim za Maxtorja, ki poda zelo nizko temperaturo.

LP

Matey_kp ::

Lahko mi napises link na kire mislis? bi me zanimalo..kake mas,hvala
delaj kot da ti je vsak dan zadnji,prej ali slej bos imel prav :)))

Matey_kp ::

nove temp ko sem zamenjal pozicijo diska(bom se vent,morm prej kupit)
Ma zdej mam
Maxtor diamondmax 10 250gb sata 16mb cache 39-43 stopinj celzija na full load
wd 200gb sata 2 40(tudi po dolgem delovanju)
te nove temp so bolj sprejemljive kot 50 ne;)
vem pa da ni se optimum...
fajn bi blo imet vent da piha not preko diska..
delaj kot da ti je vsak dan zadnji,prej ali slej bos imel prav :)))

All ::

uni maxtorji k reku da majo 28-29 °C so tut na otip hladni...tko da kle ni dileme

alexxxx ::

Program dela čisto ok,... sn prevero v biosi, samo glede na število ventilatorjev v mojem računalniki je še vedno prevlka temperatura :D :D :D

....::::~Hladno ko špricer~::::....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: alexxxx ()

Pyr0Beast ::

hehehe ko smo že pri hlajenju si poglejte temparature mojega amd-ja 2.8!!
Mjah, sem mel že 15°C proc 14°C NB in 10°C na diskih tako, da to ni nič nenavadnega. Vendar me je DMax9 včasih j ob zagonu, ker je bilo premrzlo.
pa tudi senzorji so tko ..
Hd0:30 -brez venta
Hd1:31 -z ventom
Disk 0 je direkt nad 1-ko vmes je pa senzor ki kaže 39°C odspodaj pa vent, tko da :\
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

alexxxx ::

8-O 8-O Zaninivo,... samo na kakem kompi to? 80MHz?? :D :D :D

Pyr0Beast ::

Nforce 2 Ultra & AXP 2.2GHz@1.8V (takrat ko sem meril)
1G rama Hd0 Maxtor 40G, Hd1 Maxtor S-ata 160G
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

tiborrr ::

Okoli 45°C, lezi na vrhu opticnega pogona v neprezracenem delu kutije.
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

Baxxxter ::

www.SlikoMat.com
140mm vent pred diskom naredi svoje... :D

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: sid911 ()

tiborrr ::

OMG, kak v kurcu senzor >:D Nemres met temperaturo diska nizjo od sobne... Se ti ne zdi skregano to z logiko? :\
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

zee ::

Maxtor SATA 80 GB -> sobna temperatura (cca 20-25 st. Celzija), aktivno hlajen z dvema tihima ventilatorjema (Papst 80 mm pri 1500 rpm)
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Baxxxter ::

nevem če je senzor kaj kriv. v starem ohišju so ble temp. okol 25°, pol sem dal spodaj hladilnik z dvema ventoma 40mm, zaj pa sem vse skupaj dal v kišto aeroengine II ki ma spredaj 140mm vent, in zadaj 120mm in je dobro prevetreno. no zjutraj ko je blo v stanovanju še dokaj hladno je bil disk 15°, zdaj ko je bol toplo je temp. narastla na 18°. v moji sobi pa je trenutno 21°. če pa senzor laže nevem. :D

ferjan ::

kteri 90mm venti so najtišji za to opravilo ....zdej mam enga zalmana sleeve bearing na nizki voltaži ...sam se mi zdi preglasen

Sami ::

Hitachi 7K250 250GB 8MB SATA 7.200rpm, neobremenjen okoli 29 in obremenjen 32 stopinj. Hlajen z dvema malima ventoma.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

balocom ::

WD 600BB 69°C>:D :8) :D
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

bajker ::

Starfish, mogoče pa imaš deluxe izvedbo diska z vgrajeno klimo, da je tako hladen. Poleti ti to sigurno prav pride. :D

MadMax ::

Trenutno 4 pokonci postavljeni diski, po slab cm med njimi (Seagate 400GB, 2xHitachi T7K250 250GB v RAID1 in en 7K250 250GB, vsi SATA), v idle 45÷50°C, obremenjeni tudi do 60°C.
Brez kakršnegakoli ventilatorja (le napajalnik z upočasnjenim ventom in CPU fan krmiljen s SpeedFan-om, skratka poudarek je na tišini.
Delajo brez pripomb že pol leta, do nedavnega sta bila vroča tudi dva Hitachija 160GB IDE, po letu in pol brezhibno služita novim lastnikom.
Maxtorja 250GB 16M IDE sem pregrel tudi nad 65°, pa se ni nič zmrdoval, da bi mu bilo vroče. Zdaj domuje v externem racku, pa ne vem na kaki temp. obratuje, ampak včasih po večji torturi odprem ohišje in ni ravno samo prijetno topel 8-)

Morda bo kdo rekel, da sem krut do diskovja, ampak če pogledam z druge strani, Maxtor 120/8/IDE je po mesecu in pol ne prehudega delovanja, hlajen z ventom (nikoli nad 33°C), čez noč umrl. Pa sem skrbel zanj kot za svojega...

Še tretja plat zgodbe: v datasheetih teh desktop diskov je ponavadi omenjena max. temp okolice med delovanjem 50°C, kar pomeni, da je teh 50 stopinj samega diska povsem normalno. Sam disk se namreč tudi ob ventilatorju komot segreje tudi 10° nad temp. okolice.

Vprašajte se, kolikšna je pričakovana življenska doba diskov in koliko imajo garancije, pa predvsem, po kolikem času jih zamenjate, ker vam postanejo premajhni? Tu imam v mislih dejstvo, da jih zamenjate pred iztekom življ. dobe ne glede na to, da je slednja krajša na račun delovanja na robu dovoljenega.

No, tokrat sem se razpisal, ampak še vedno zagovarjam mnenje, da je prisilno vzdrževanje temp. diskov pod 30° odraz rahlo motene čustvenosti do stvari ;)

Naj vam diski zvesto služijo.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Baxxxter ::

@bajker: Starfish, mogoče pa imaš deluxe izvedbo diska z vgrajeno klimo, da je tako hladen. Poleti ti to sigurno prav pride. :D

:D ja mogoče pa res... :D

Randomm2 ::

MadMax: Tvoji diski se mi smilijo! To so srednjeveške metode!:O
Mess with the best die like the rest.

kixs ::

MadMax: kdo ti pa garantira, da naj bi disk ob optimalnem hlajenju prezivel garancijsko dobo!? Ce ti bo disk ob hlajenju crknil cez pol leta, ti bo ob nehlajenju crknil po treh mesecih.

Ne primerjat diskov s procesorji, ker se jim ob OC-ju zmanjsa ziv. doba za polovico, kar je se vedno vec kot 5 let! In v petih letih bos skor 100% zamenju enga, ce ne dva procesorja.

Zivljenska doba recimo 400GB diska je pa verjetno dovolj velika, da se ga splaca hladit, ane? Se posebej, ker je veliko podatkov na njem ;)

PS:
Tistim, ki jim temperaturo diska kaze pod cca 30stC z aktivnim hlajenjem in disk seveda ni 4GB 3600 obratov ter imajo sobo normalno ogrevano (22-24 stC), jim program javlja napacno temperaturo!! Disk definitivno probajte z roko, ce jo lahko normalno drzis, potem ni prevroc, ce ga ne mores je temp. cez 50stC.

LP

Randomm2 ::

Zakaj pa naj bi mi program javljal napačno temperaturo?

Sicer imam Hitachi Deskstar 160gb ATA/133
in Maxtor Diamondmax 9 60gb ATA/133
v praktično točn enakih pogojih: ogrevana soba 21-23 stopinj pa se vse ujema. Temperature diskov piše 25 in 26 stopinj. V čem naj bi bil probem?
Mess with the best die like the rest.

bond007 ::

Ma jst imam podobno filozofijo kot MAdMAx. Sem včasih hladil diske - dva WDja in maxtorja. Vsi so pocrkali. WDja v roku pol leta, maxtor pa že po treh mesecih. Ne trdim, da zaradi tega, ker sem jih hladil, ampak od tedaj me čisto boli k.... kakšno temperaturo imajo diski . Dva WDja, ki sem jih dobil iz garancije sedaj že več kot 2 lete delujeta BP. Tudi hitachi, ki sem ga uzel namesto maxtorja deluje super. Vsi nehlajeni in pogosto dosežejo 50 stopinj in več.

Kr naj se greje...>:D

kixs ::

Randomm2:

sej ne recem, da so tvoje temperature napacne, ampak pri svojih diskih sem prisel do te ugotovitve.

Pri mojem IBMu, mi program javi dve razlicni temperaturi (18 in 32). 32 je trenutna, 18 pa najnizja (ob zagonu, mislim celo, da se temp. shrani in obdrzi to vrednost).

Pri Maxtorju pa javi sicer samo eno temp., ta pa je 23 stC, kar je logicno nemogoce. Sobna temperatura je 22stC, na otip je pa topel in priblizno enako kot IBM.

Po razlicnih testih na netu, sta moja IBM 180GXV in Maxtor DiamonMax9 250GB med najbolj vrocimi na trgu. Zato pravim, da Maxtorjeva temp. kaze napacno. Vsaj pri meni.

Verjteno je odvisno kje ima senzor ali v disku ali na el. vezju? Teh podatkov pa nimam.

LP

Pyr0Beast ::

Senzor ima v največjem čipu na vezju.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Randomm2 ::

Aha...

kixs97: kateri program pa uporabljaš za merjenje temperature?
Mess with the best die like the rest.

alexxxx ::

Malo sem zmižal temparaturo od prejšnič,..... no poglejte si,.......heheh







Zaj pa veselo navijanje :D :D :D :D :D

blazzzzz ::

kako veš če/ali ima HDD senzor za merjenje temperature?
S kerim programom se to pogleda?

mam Hitachi 160GB 7200rpm 8MB ATA
vedno se najde kdo, ki se ti posmehuje

Randomm2 ::

blazzzzz: Kolikor js vem majo vsi novejši diski senzor, ta ki si ga navedel pa sigurno saj imam imam sam isti disk.
Temperature pregledujem v programu SpeedFan.
Mess with the best die like the rest.

Mr.B ::

Na proizvajalčevo stran pojdi in preveri max operating temeratur. Čez to nebi šel jaz. Je pa res da so podaljšali garancije, samo podatki so druga zgodba..
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Temperatura diska

Oddelek: Strojna oprema
111268 (1042) M@73Y
»

Nova anketa: koliko trdih diskov imate v vašem primarnem računalniku? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ankete
557118 (5810) Amigo
»

Je za Hitachi Deskstar 7K250 39 C dosti?

Oddelek: Strojna oprema
121337 (1046) WhiteWolf
»

Trdi disk-segrevanje

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
261952 (1326) CoolBits
»

Kolk mate v teh vročih dneh višjo temp.

Oddelek: Strojna oprema
341767 (1144) Sami

Več podobnih tem