» »

Vesoljske temperature procesorja!!

Vesoljske temperature procesorja!!

Jackass ::

S prijateljem sva se odločila, da bova skušala kar najbolje zračno ohladiti procesor.

Konfiguracija računala:
Gigabajtova plata,
Athlon XP 2000+,
300W Enhance napajalnik,
hladilnik Zalman CNPS 6000 AlCu,
GF4 4200,
WD disk 120GB,
Pekač, disketnik
ena ploščica 512MB RAMa

In sva kupla šmergl papir (grobega 600, 1200) in Artic Silver 3 pasto.

Pred posegom sva preverila temp. procesorja. Navedena sta bila dva senzorja (M90 local in M90 remote - nisem 100% če sta bili imeni res taki), ki sta kazala enako temperaturo. Ostali senzorji so kazali drugače. Torej sva sklepala da sta ta dva senzorja za temp. proc..
Kazala sta 51°C pri polni obremenitvi CPU-ja.

Vzela sva hladilnik z procesorja, ga nežno obrisala in posesala (CPU), ker je bil malce prašen, na novo namazala jedro s pasto in na proc. pripela ravno zbrušen hladilnik. Vse skupaj postaviva nazaj in...

Nato sva poskusila zagnati računalnik. Zagnal se je, vendar takoj zatem spet ugasnil. Nato sva odstranila Fan Mate kontroler za CPU ventilator. Računalnik se je prižgal.

Ko so se zagnali winsi sva pogledala temp CPU-ja. Prvi (local) senzor je kazal manj 44°C, drugi (remote) pa ogromnih 85°C. Nič nama ni bilo jasno. Mislila sva: "Ah saj je vseeno! Verjetno se je senzorju zmešalo." Nato pa se je kar naenkrat računalnik pomovno zagnal. V BIOS-u je prav tako pisalo: "CPU temp.: 88°C". Shut down temp. pa je bil izklopljen.

Ko sva ponovno poskušala zagnati računalnik je prišel do polovice zagona windowsev in se spet ugasnil. Nato pa se je spet tako kot na začetku takoj po zagonu ugasnil (še preden se pokaže slika na monitorju).

Potipal sem rebra, pa le-ta ni so bila nič bolj vroča kot pred tem celotnim "podvigom". Še enkrat sva pogledala procesor, vendar ni zgledalo, da bi ga kakorkoli poškodovala.

Kaj je narobe? Ali je na procesorju slučajno kakšen senzor, ki sva ga poškodovala?

Prosim, če mi lahko kdo razloži kaj bi lahko bilo narobe!

Hvala!
jAcKaSS

(*)_(*) ::

pomojm sta slabo hladilnik nazaj na procesor dala pa zarad pregrevanja crkuje

pivmik ::

Vesoljske???
Jaz sem že mislil na nov dosešek v hlajenju compa glede na to, da v vesolju je LEDENO MRZLO. :)
LP, Gregor GRE^

Spajky ::

Lahko, da sta kaj zapacala socket ali Cpu pine s AS ali pa sensor v socketu ali kaj drugega...8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Blisk ::

Po moje je to to, hladilnik sta zmontirala postrani na CPU, pa se ga sam en konc drži.
Zato pa ven meče.

Jackass ::

Vesoljske temp. - v vesolju je vse ogromno, velikansko, tako kot teh 85°C pri zagonu.

Procesorja vn nisva dajala. Js tut summ da sva kej zapacala, sam js pojma nimam kje je socket ali Cpu pine. To bi prosil če mi kdo pove oz. pokaže na sliki.

Da bi dala hladilnik postran? Možno, samo sploh mi ni jasno kako bi ga lahko dala gor še drugače. Ta Zalman ma itak samo na sredini tisto palčko s katero ga gor pripneš. Tko da ne vem.

A je možno da sva hladilnik postran zbrusla, pa zdej prekrije samo del jedra? Če sva ga, kako naj to popraviva?
jAcKaSS

the_unborn ::

Verjetno sta zajebala pri brusenju in dno ni vec ravno kot je bilo pred posegom.
Najboljs bi blo, ce bi uporabla vodobrusni papir, in brusila na neki zelo ravni povrsini, recimo steklo...

Jackass ::

Brusla sva z vodobrusnim papirjem, ampak brez vode. Brusla sva pa na leseni mizi, steklene ni blo.

Papir sva nalepla na mizo pa vlekla hladilnik po brusnm papirju.

Sam zbrusla sva ga precej mal. A so to že stotinke milimetra lahko usodne al kaj? Pa k sm probu z ravnilom, je bla spodnja ploskev popolnoma ravna.
jAcKaSS

madmitch ::

Vsekakor nekje najdita steklo, nanj nanesita polirno pasto in lepo na delo (delajta osmice po steklu). Ko se vama bo zdelo, da je površina popolnoma ravna in gladka, obrišita steklo (še bolje, da ga opereta) in nanj nanesita malo grafita (zelo zelo fino zmleta minca od svinčnika) in dodajta kapljico ali dve olja od maminega šivalnega stroja ter ponovita vajo.

Idealno bi bilo, da bi to ponovila še s procesorjem (seveda ga pred tem zaščitila).

Naravnost fantastično pa bi bilo, da bi med hladilnik in procesor dala pasto (in nato grafit) ter ju brusila enega ob drugega. Tako bi dobila površini, ki bi se najbolj idealno prilegali ena na drugo.

In še nekaj, hladilne paste dajta le za vzorec in je ne packajta s prsti!!!
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: madmitch ()

Jackass ::

Hvala za navodilo madmitch! V prihodnje se ga bom držal! Samo a ni tle velik riziko, da obkrušim jedro procesorja?

Aja vsem hvala za odgovore! Stvar so namreč rešili na servisu!

Namazala sva premalo paste! Js sem s prstom po celem jedru CPU-ja namazal tanko, skoraj prozorno plast AS 3 paste. Očitno je to premalo! Samo vedno so vsi opozarjali čim manj paste...

Na servisu so rekli prijatelju, da mora biti nekje 0,3 mm na debelo na mazana.

In ko so namazali več paste, je stvar spet začela normalno delovati.

Samo še nekaj bi vprašal: A paste nesmem s prstom razmazati po jedru? A stisnm na jedro samo kapljico in nato gor pritisnem hladilnik? Pa koliko je dejansko potrebno dati paste?

To bi še prosu če mi nekdo lahko razjasni!

Hvala!
jAcKaSS

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jackass ()

moj_nick ::

Jst sm stisnu okol 3-4mm AS3 na jedro, nič razmazal, in stisnil gor hladilnik. To je to.

Ko sem poskušal z mazanjem po jedru z ploščatim izvijačem (da bi dosegel čim tanjšo plast) sem zmerom imel temperaturo okol 70c

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: moj_nick ()

budili ::

ocitno krivo brusenje jedra, al pa mehanizem nagne hladilnik

ce je vse normalno paste zlo mal vmes ostane, pac zapolni pore,reze, da ni zraka zraven (slab prevodnik) in pritece na robove, tko da 0.3mm debelo namazana mocno dvomim8-O

!ce je stvar OK bi brez paste morala delat!

A sta pritrjevalni mehanizem kaj stran dajala-da ni lih kontra obrnjen (nalezni del je ekscentricen isto kot jedro v socketu)???

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: budili ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pregrevanje CPU-ja.

Oddelek: Pomoč in nasveti
253105 (2580) SuperVeloce
»

a je moj procesor vroč?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
291981 (1423) MyName
»

MSI GF4Ti4200 sreca Vulcana12 :>

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
311931 (1302) lambda
»

Arctic silver Ceramique hladi slabše kot... (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
655998 (4590) Keyser Soze
»

hlajenje... moj amd!

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
442421 (1348) Cuoresportivo

Več podobnih tem