» »

switch

switch

mulc007 ::

Na ponudnikov modem je priklopljen moj router na katerega je brezžično povezanih par računalnikov.
Nekdo je povedal da sedaj ko imam dinamični IP je bil moj router nastavljen da dela kot switch.

Na internet sem pogledal kaj pomeni switch in videl da to pomeni razdelilec na katerega je priklopljeno več računalnikov.

Ampak saj na modem je tudi lahko priklopljenih več računalnikov saj ima tudi več izhodov? Ali v čem je fora?

xtpwn ::

Switch je t.i. razdelilec.
Če nimaš dovolj izhodov na modemu se doda en switch, s tem pridobiš npr. 5 izhodov, lahko tudi več.

Switchu ne moreš nastaviti IP naslova.
Switch je samo za dodeljevanje naprav.
Modem je pa naprava, kateri nastaviš IP, masko, prehod itd.

Upam, da si me razumel.

lp.

SeMiNeSanja ::

Skrajno poenostavljeno gledano je switch dejansko 'razdelilec', ampak samo skrajno poenostavljeno. Ampak za domači rabo tako razumevanje večinoma zadošča.

Modem ima dejansko lahko vgrajen tudi neke vrste 'razdelilec'. Ali tisti notranji porti delujejo kot switch ali bridge, za domačega uporabnika niti ni bistveno.

Včasih so bili modemi zgolj modemi in so vsi delovali v bridge načinu. Kot neke vrste razdelilec, le da je na zunanji strani drug medij (telefonska žica) namesto UTP kabla.

Kasneje so takšne 'neumne' modeme začeli nadomeščati z routerji. Bolj osnovi router samo na notranjih priključkih deluje kot razdelilec, medtem ko prepušča med zunanjo in notranjo stranjo samo tisto, kar dejansko sodi na drugo stran, ostalo zavrača. Naprednejši routerji to lahko počno na vsakem od priključkov.
Medtem ko je bil modem takorekoč 'neviden' za tvoje omrežje, je router 'viden'.

Če ti je zdaj provider namesto modema postavil router, ti pa bi rad imel svojega, se ti pojavi problem z dvojnim NAT. Zato se v takem primeru naroči providerju, da router prekonfigurira v 'bridge mode' - da ga naredi 'butastega' in 'nevidnega' za tvoje omrežje.

Seveda lahko na modem še kaj priključiš, če ima proste porte. Ni pa nujno, da boš lahko vse priključene naprave uporabljal, ker se ti lahko zgodi, da ne boš dobil IP naslova za vse naprave. Odvisno od ponudnika, koliko dinamičnih IP naslovov ti dovoli pridobiti na posamezni priključek. Ti porti so običajno uporabljeni za priklop dodatnega routerja (če sta npr. dve družini v hiši in si delijo internet), za priklop IP TV, IP telefonov,....

Računalniki pa tam nimajo kaj dosti iskati, saj nimajo dostopa do ostalih računalnikov, katere imaš na notranji strani routerja, poleg tega pa jih nič ne varuje. Domači routerji sicer niso nevem kakšna zaščita, ampak še vedno bistveno boljša, kot brez njega.

mulc007 ::

Sem prav razumel na ponudnikov modem za varnost ni dobro da se nanj direktno priklopi PC, ampak je bolje če se da vmes še router?

Nisem prepričan če poznam razliko med modemom in routerjem. Če se prav spomnim modem pretvarja informacije tako da jih računalnik zna prebavit/prikazat, router pa služi temu da z njim filtriraš kaj bo šlo skozi oz. deluje kot varnostnik?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mulc007 ()

čuhalev ::

mulc007 je izjavil:

Na ponudnikov modem je priklopljen moj router na katerega je brezžično povezanih par računalnikov.
Nekdo je povedal da sedaj ko imam dinamični IP je bil moj router nastavljen da dela kot switch.

To ni nujno res.

mulc007 je izjavil:


Ampak saj na modem je tudi lahko priklopljenih več računalnikov saj ima tudi več izhodov? Ali v čem je fora?

Z namenom priklopa telefona, televizorja ...

mulc007 je izjavil:

Nisem prepričan če poznam razliko med modemom in routerjem. Če se prav spomnim modem pretvarja informacije tako da jih računalnik zna prebavit/prikazat, router pa služi temu da z njim filtriraš kaj bo šlo skozi oz. deluje kot varnostnik?

O kakšni varnosti je tu govora? Kje pišejo takšna primerjanja z varnostniki? Sploh ni res, naprava je še vedno neumna.
Pred vpisovanjem bančnih podatkov na X stran in pred izvrševanjem VBS skript ti ne bo prav nič pomagal.

AvtoR ::

Si bom sposodil tole temo, da ne odpiram nove.
Včeraj dopoldan mi je nenadoma padel internet. Resetiranje modema in računalnikov ni odpravilo problema. Potem sem ugotovil da je 8 portni switch TP Link zelo vroč. Resetiral sem tudi njega, brez uspeha. Zelo mi je čudno, ker je bil switch ponavadi povsem hladen. Za dve ure sem izklopil switch, da se je ohladil in ko sem priklopil nazaj je vse spet normalno delovalo. Zvečer pa spet nov mrk. OK, očitno je problem v switchu. Ni mi pa jasno zakaj se kar naenkrat tako pregreva. Temperatura v prostoru je 23,5°C, tako da to verjetno ni problem. Kaka ideja kaj nagaja, ali bo treba po nov switch?

tony1 ::

Najverjetneje da. Morda je fuč le njegov napajalnik (usmernik), če imaš voltmeter, pomeri kakšno napetost daje (vendar ta rezultat ni zanelsjiv, ker se lahko sesede šele s priklopljenim bremenom)...

SeMiNeSanja ::

Čez palec je težko reči, kaj se switchu dogaja. Če ima ventilator, je tudi možno, da je ta 'zaribal' in se vsa zadeva posledično ne hladi več.
Lahko je pa tudi kaj drugega odletelo, kot je že tony omenil, je lahko napajalnik, lahko tudi kaj drugega.

Če se gre za navaden unmanaged switch, se verjetno niti ne splača ukvarjat z zadevo. Če ga neseš na kakšen servis, boš takoj ob 50EUR - za ta denar pa že lahko dobiš kakšnega novega, pa še garancijo boš imel.

mojster_joni ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Čez palec je težko reči, kaj se switchu dogaja. Če ima ventilator, je tudi možno, da je ta 'zaribal' in se vsa zadeva posledično ne hladi več.
Lahko je pa tudi kaj drugega odletelo, kot je že tony omenil, je lahko napajalnik, lahko tudi kaj drugega.

Če se gre za navaden unmanaged switch, se verjetno niti ne splača ukvarjat z zadevo. Če ga neseš na kakšen servis, boš takoj ob 50EUR - za ta denar pa že lahko dobiš kakšnega novega, pa še garancijo boš imel.

tole... če switch ni več v garanciji in če nimaš glih kakega ekstra dragega in posebnega boš imel najmanj problemov in stroškov če kupiš novega, 8 portni ne fancy switchi so poceni

lahko si edino kje za kak dan sposodiš kakega (zihr se kakemu kolegu valja kje kak) ali pa uporabiš tistega, ki je vgrajen v modem, da se za vsak slučaj prepričaš da ga ne serje še kak kos opreme

AvtoR ::

Ko je bil nov sem mu izmeril porabo okoli 1W. Verjetno takrat ni bil obremenjen, me je prav presenetila nizka poraba. Trenutno nimam pri sebi watt metra, da bi mu sedaj izmeril porabo. Trenutno imam vse računalnike ugasnjene, pa se vseeno greje ko hudič. Res čudno. Sicer pa trenutno zaenkrat deluje. Tok. Tok.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Priklop več televizij na telekomov modem

Oddelek: Omrežja in internet
287719 (4535) Vaseer
»

ne dela internet

Oddelek: Pomoč in nasveti
404918 (3324) seba-beba
»

Razbremenitev preobremenjenega modema z dodatnim routerjem

Oddelek: Omrežja in internet
163184 (2965) vmalhar
»

Po zamenjavi modema internet preko wirelesa ne dela (zelo zanimiv problem) (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5622282 (21198) MTB
»

Nastavitev modema za vidnost računalnikov povezanih v router?!

Oddelek: Omrežja in internet
169439 (9108) Hanzek

Več podobnih tem