» »

Razbremenitev preobremenjenega modema z dodatnim routerjem

Razbremenitev preobremenjenega modema z dodatnim routerjem

vmalhar ::

Na modem/router od SIOL-a imam priključenih kar nekaj računalnikov, pa še WiFi imam vključen, na katerega je pogosto priključenih še kar nekaj dodatnih naprav (vse skupaj tudi 20+). Na momente se mi modem obesi oz. čisto počepne, zato bi ga rad razbremenil z malce zmogljivejšim ASUS-ovim routerjem, pa bi prosil za pomoč pri konceptiranju te mreže.

Nekaj naprav moram vseeno pustiti priključenih direktno na modem, ker ne bosta na isti lokaciji, zato predvidevam, da mora modem ostati skonfiguriran tako kot sedaj. Se motim?

Ali si prav predstavljam takole:
Na modemu ostane vključen DHCP, ampak nastavim recimo da ip 192.168.1.2 vedno dodeljuje routerju.
Routerju nastavim fiksni WAN ip 192.168.1.2 (ampak kateri način povezave???), LAN ip pa na recimo 192.168.2.1. Tudi na routerju vključim DHCP, saj so ip-ji na drugem nivoju in se ne bodo stepli. Če želim do katere naprave dostopati iz oddaljene lokacije, forwardiram porte najprej skozi modem in nato še skozi router do naprave. Je kaj posebnosti z varnostnimi zadevami WEP/WPA,...

Torej, ali je v moji predstavi kaj narobe oz. kaj manjka? Ali bi na ta način imele vse naprave dostop do interneta.
In konec koncev, ali bo to sploh kaj razbremenilo modem?

SeMiNeSanja ::

Še enkrat razmisli, kaj pravzaprav želiš naresti. Občutek imam namreč, da še sam ne veš, kaj bi rad - temu ustrezen pa je potem tvoj opis problematike.

Že samo tisti del, kjer govoriš, da bi priključil še en router, ampak da ne bo bil na isti lokaciji... wtf?!?

Tista SIOL škatla ni ravno neko čudo tehnike in po moje ni delana za kaj dosti več, kot 5 zmernih uporabnikov interneta (razen če nimaš kakšno posebno varianto). Jaz se nebi šel nekega krpanja, pa malo čez staro škatlo, malo pa čez eno drugo.

Predvidevam, da 20+ računalnikov ne poganjaš doma, ampak v kakšnem klubu ali v firmi? Tam nimaš nikogar, da bi staknila glavi skupaj un zgruntala, kaj bi bilo najbolj pametno naresti?

Bakunin ::

TS modem v "bridge" način delovanja in nastavi/postavi lasten usmerjevalnik

vmalhar ::

@SeMiNeSanja
Verjel ali ne, to je domača situacija pri kolegu, ki me je prosil za pomoč. Nekaj domačih računalnikov, nekaj v domači obrtniški delavnici, nekaj smart-phonov od otrok in zaposlenih, žlahta v sosednji hiši, ki ima s tega modema potegnjen kabel in pri sebi switch,... Tudi sam sem debelo pogledal, ampak očitno je možno. Sedaj je imel preprosto naprave vezane prek switch-ov ali pa na WiFi, brez zaščitnih algoritmov,... In modem se na momente obesi oz. čisto počepne, zato je nabavil ASUS RT-N66U router in osnovna želja je, da se razbremeni modem ter poveča stabilnost mreže.
Modem je seveda na lokaciji, kjer v hišo pride tel. kabel (hodnik/predsoba), router pa bi rad postavil v pisarni na drugem koncu hiše, od koder bo tudi po dvorišču in v domačo delavnico bolje potegnil WiFi. Na modem bo nov router priključen s kablom. To sta ti dve lokaciji. Direktno na modem bi še vedno rad imel priključeno kako napravo (najbrž kompletno sosednjo hišo, kot do sedaj), večina pa jih bo na novem routerju in tudi WiFi bo najbrž samo na novem routerju.

Upam, da je situacija dovolj jasna, da se ve, kaj želim doseči. Če za rešitev podatkov ni dovolj ali pa je treba prej razčistiti še kak detajl, me prosim vprašajte. Zaenkrat je moj "strokovni" doseg samo tak kot je.

Mavrik ::

Pač, to da boš nekaj napol zmešal skupaj ti ne bo nič pomagalo, ker bo Siolov router še vedno moral usmerjati ves promet (navsezadnje morajo stvari iti prek njega a ne?) in boš stran zmetal kup denarja. Preveč stvari hočeš narediti s premalo opreme.

1.) Zato da razbremeniš Siol modem, ga moraš popolnoma preklopiti v bridge mode. Tako da daš router tja kjer je zdaj modem in mora router prevzeti NAT in vse ostalo usmerjanje. Pol-jajc rešitev ne bo delovala.

2.) Če hočeš imeti povečan doseg DOKUPI (ne "premakni", ne "delaj napol") dostopno točko, ki bo S KABLOM priklopljena na ASUSov router.
The truth is rarely pure and never simple.

Bakunin ::

+1

kar je mavrik napisal ;)

modem (v bridge) -> ethernetkabel-> router in-potem-dalje-vsa-ostala-jajca




par wifi extender, ki dela preko el.omrezja dobis v hoferju za 66e. ne bo rabil kable vlacit, ce so vticnice na isti fazi...

SeMiNeSanja ::

Se pridružujem Mavriku....

Predlagam, da si najprej na papirju narediš skico mreže in pogruntaš, kako vse skupaj optimalno povezati.

Če vržeš SIOL-ovo škatlo v bridge mode, lahko nanjo priključiš poljuben zmogljiv router ali firewall - in nobene potrebe ni, da podpira tudi WiFi - tega rešuješ z dostopnimi točkami tam, kjer WiFi dejansko potrebuješ.

Tudi ne tuhtaj, da bi kar vse priključil na router - vzemi dva switcha in tista priklopi na router. Switch-e daj čim bližje računalnikom, tako da boš imel čim manj kabljanja.

Mavrik ::

Bakunin je izjavil:


par wifi extender, ki dela preko el.omrezja dobis v hoferju za 66e. ne bo rabil kable vlacit, ce so vticnice na isti fazi...


Edino kaka delavniška oprema (e.g. bormašine, stružnice, žage) zna hudo ubit tole opremo :)
The truth is rarely pure and never simple.

vmalhar ::

Torej router zraven modema, modem v bridge mode, na potrebnih lokacijah pa switch-i in AP-i, kabelsko povezani na router.

Razložite mi prosim še nekaj. Doma sem imel za T-2jevim modemom/routerjem svoj router in vse povezano na njega (res zelo pogosta vezava). T-2jevega modema nisem nič spreminjal, zato sklepam, da to ni bil bridge mode, o katerem govorite. Se motim?

s6c-gEL ::

T-2 "modem" je switch (Milan/Tilgin).
http://www.t-2.net/podpora/dokumentacij...

SeMiNeSanja ::

Če je imel xDSL, potem ni imel Milana (switch-a) ampak MODEM.
Stari modemi, ki jih je imel T-2, so bili po defaultu v 'bridge mode-u'.
Ne vem pa, kako je z novejšimi škatlami, ki imajo tudi WiFi, tiste najbrž niso v bridge-u.

Mavrik ::

vmalhar je izjavil:

Torej router zraven modema, modem v bridge mode, na potrebnih lokacijah pa switch-i in AP-i, kabelsko povezani na router.

Razložite mi prosim še nekaj. Doma sem imel za T-2jevim modemom/routerjem svoj router in vse povezano na njega (res zelo pogosta vezava). T-2jevega modema nisem nič spreminjal, zato sklepam, da to ni bil bridge mode, o katerem govorite. Se motim?


T-2 ne serje z nekimi PPPoE in prej ni imel NATov na svojih modemih (in switchih).
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

vmalhar ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Če je imel xDSL, potem ni imel Milana (switch-a) ampak MODEM.
Stari modemi, ki jih je imel T-2, so bili po defaultu v 'bridge mode-u'.
Ne vem pa, kako je z novejšimi škatlami, ki imajo tudi WiFi, tiste najbrž niso v bridge-u.

Res je bil VDSL. Se pa ne spomnim, ali je bil samo modem, ali tudi router. Predvidevam, da ko modem/router postaviš v "bridge mode", ostane samo še modem. Torej če priklopiš računalnik na prosti LAN port, ne dobi ip-ja in nima dostopa do interneta. Je tako?

SeMiNeSanja ::

Ne... računalnik vsekakor dobi IP od providerja - javni IP naslov.

vmalhar ::

Aha... Ampak seveda ni v lokalni mreži (ne vidi ostalih računalnikov,...) in ni ščiten z morebitnim firewall-om v routerju in podobno.

SeMiNeSanja ::

vmalhar je izjavil:

Aha... Ampak seveda ni v lokalni mreži (ne vidi ostalih računalnikov,...) in ni ščiten z morebitnim firewall-om v routerju in podobno.

'Vidi' jih lahko na javni IP adresi, če je še keri vključen v modem.
Je pa res, da ni nobene zaščite (razen Windows firewall-a).

Drugače pa ne misliti, da je tisti 'packet filter'+NAT v navadnih routerjih že nevem kakšen 'firewall'.....

vmalhar ::

Ok, torej koncept vezave je praktično jasen.
SIOL škatlo bom že spravil v bridge mode, mogoče bo treba klicati tehnično pomoč, ampak ne bo problem.
Kaj pa konfiguracija routerja? V spominu imam, da sem pri sebi samo izbral WAN connection type = PPPoE in vtipkal parametre, ki sem jih dobil od ISP-ja (DNS-je, gateway,...), in sem prišel na internet. Bom moral sedaj nastavljati še kaj drugega? Mislim, da ima tudi on xDSL.

Vnaprej bi rad izvedel čim več, saj ni ravno sosed, ampak bo treba na obisk malo dlje. Pa ne bi rad pri njem odkrival tople vode cel dan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vmalhar ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

A1 - tv komunikator priklopljen na router (bridge način) - pomoč

Oddelek: Omrežja in internet
236875 (4831) morosito
»

WRT54GL - Gateway ?

Oddelek: Omrežja in internet
226916 (6539) Lukael
»

Amis ADSL modem + router?

Oddelek: Omrežja in internet
378983 (5093) Bakunin
»

Težava s TP-linkom

Oddelek: Omrežja in internet
224319 (3834) Hayabusa
»

Po zamenjavi modema internet preko wirelesa ne dela (zelo zanimiv problem) (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5622309 (21225) MTB

Več podobnih tem