» »

Kako zrealizirati preprost projekt

Kako zrealizirati preprost projekt

sarma832 ::

Skratka namen imam da bi kupil nek senzorček ki bi pač nekaj meril, in da bi jaz potem to recimo prikazal na nekem zaslonu.

Nevem točno kako to deluje, ampak mislim da preko mikroprocesorja in da bi se za ta namen lahko uporabil Arduino.

Skratka rad bi z obstoječega senzorja, ki bi zaznaval prebral podatke in jih prikazal na zaslonu.
Ali pa recimo simpl stvar, ki bi na neko časovno enoto zagnala motorček, ki bi povzročil nek premik...


Programirat znam v Javi kar smo se naučili na faksu(FRI)... Za arduino pa potrebuješ C? V drugem polletju bomo imeli na faksu tudi C, tako da mi bo to verjetno v pomoč. Pa me zanima, kako kompleksno je to, a je to zahtevno ali mi bo z osnovami uspelo...


Ubistvoma sploh nevem kako začet, pa me zanima če ima kdo kakšen predlog, kje naj kupim ta Arduino ter kater model, kakšno predznanje potrebujem oziroma kako se naj sploh lotim problema?

specing ::

Čakaj malo, ali ni na FRI-ju obvezen predmet programiranja mikrokrmilnikov? Celo dva, če štejem ARS.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: specing ()

mtech7 ::

https://www.arissi.eu/ tip ti bo dal še kakšen nasvet kako in kaj...
če pa maš čas kak mesec počakat, pa lahko naročiš direktno

SkIDiver ::

Če ti Java ne predstavlja nekih večjih težav boš s pomočjo Arduino reference in malce googlanja brez težav sestavil recimo temperaturni senzor, ki bo izpisal podatek na zaslonu. Pri predmetih programiranja se tako ali tako samo učiš konceptov, ki jih lahko uporabiš tudi v drugih jezikih. Potrebno je, da poznaš samo reference.

Na Arduino domači strani imaš med drugim tudi razne tutoriale. Če ti bo kaj zmanjkalo pa google vse najde;)

Za začetek si omisli Arduino Nano ali Uno. Zaslon za začetek vzami 16x2 ali 20x4 LCD. Predlagani LCD-ji se dobijo z I2C/IIC kontrolerjem ali brez - serial. Razlika je, da pri zaslonu, ki že ima kontroler rabiš samo dve žici za povezavo v arduinom, pri LCD-ju brez pa 6 žic plus še nekaj malenkosti (število je brez 5V in GND). Senzor temperature, ki ima tudi senzor vlage DHT22. Poleg naštetega boš rabil še protoboard in povezovalne žice, da boš lahko povezal senzor, ki bo na protoboardu z arduinom.

Za LCD in DHT22 boš rabil še knjižnice, ki jih je pa tudi kar nekaj na spletu. Ta del bom prepustil tvojemu raziskovanju.

Komponente lahko kupiš na strani, ki jo je predlagal mprose7 ali pa na ebayu. Lahko jih kupiš tudi v IC-Elektroniki v LJ in še kje. Razlike bodo v ceni in nekaj tudi v kvaliteti, ki pa v tvojem primeru ne igra posebne vloge. Sam kupujem na ebay-u, za namenske izdelke pa kombinirano ebay in IC-Elektronika (recimo zaslon in kontroler na ebayu, ostale komponente pa v IC). Na Arduinu pa doniram za software.

Ker je pri igranju z Arduinom dobro vedeti tudi kakšno malenkost iz osnove elektrotehnike si lahko precej pomagaš v začetku z Sparkfun Tutoriali, predvsem osnove določenih komponent kaj je upor, kondenzator, dioda, led dioda in koncepte, ki ti bodo prišli prav pri igranju z Arduinom.

Če te veseli lahko brez večjih težav prideš na koncu tudi do namenskega izdelka, ki ga sam skreiraš;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

blackbfm ::

Ubistvoma sploh nevem kako začet, pa me zanima če ima kdo kakšen predlog, kje naj kupim ta Arduino ter kater model, kakšno predznanje potrebujem oziroma kako se naj sploh lotim problema?


isci arduino uno..mogoce je smiselno da vzames ksn starter kit na ebayju, da dobiš nekaj komponent za igrackanje

ne rabis predznanja, ucis se sproti.. arduino je otročje lahek

sarma832 ::

specing je izjavil:

Čakaj malo, ali ni na FRI-ju obvezen predmet programiranja mikrokrmilnikov? Celo dva, če štejem ARS.


V drugem semestru bo ARS. Zdaj smo imeli osnove digitalnih vezij tam smo spremenljivke v logisimu povezovali z izjavnimi vezniki, minimizirali vezja in take fore...nevem tocno kako si z tem pomagat v praksi

Hvala za nasvete bom nabavil in se zacel igrat

shadeX ::

Tudi mene zanima, da bi se malo poglobil v te vode, ampak kot OP tudi sam nimam znanja kako začeti. Ok, Googlanje in raziskovanje na ključno besedo "Arduino". Pogledal sem si že nekaj njihovih filmčkov.

Zanima me pa recimo slednje..čist basic ideja:

- Imel bi aplikacijo na telefonu in z njo kontroliral (brezžično seveda), dve LED diodi.
Npr pritisk v Aplikaciji na gumb1, bi aktiviral zeleno luč, pritisk na gumb2 bi aktiviral rdečo.

- Aplikacija bi dobila feedback, da svetijo (ali pa ne) ena (ali obe) luči.

Kaj potrebujem za to?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

mlamat ::

Pomoje bi bilo bolje, da si nabaviš NodeMCU za 3EUR, ki ima vgrajen WiFi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mlamat ()

blackbfm ::

shadeX je izjavil:

Tudi mene zanima, da bi se malo poglobil v te vode, ampak kot OP tudi sam nimam znanja kako začeti. Ok, Googlanje in raziskovanje na ključno besedo "Arduino". Pogledal sem si že nekaj njihovih filmčkov.

Zanima me pa recimo slednje..čist basic ideja:

- Imel bi aplikacijo na telefonu in z njo kontroliral (brezžično seveda), dve LED diodi.
Npr pritisk v Aplikaciji na gumb1, bi aktiviral zeleno luč, pritisk na gumb2 bi aktiviral rdečo.

- Aplikacija bi dobila feedback, da svetijo (ali pa ne) ena (ali obe) luči.

Kaj potrebujem za to?


če bi mel direktno komunikacijo med arduinom in telefonom potem rabiš nek hw vmesnik(wifi/bt?) na arduinu pa posebej narejen app za tel

loh pa arduino priklopiš na pc in komuniciraš z njim prek COM porta... tu moraš na nek način povezat še pc in telefon (mogoče v obliki spletne aplikacije).. torej pc uporabiš kot nek proxy za komunikacijo med telefonom in arduinom

sarma832 ::

Še eno vprašanje. Kako se pa da zmerit silo oz. težo ( tako kot imajo npr. tiste vage za prtljago da obesiš)

RockyS ::

weight sensor arduino

SkIDiver ::

Priporočam, da najprej začnete z enostavnimi zadevami, da osvojite osnove in nato dalje. Če se v začetku lotiš težjih problemov te lahko kaj hitro odvrne, ko prideš iz problema v problem.

RockyS ::

Največji problem je, da vsi želimo delati na realnih primerih. Torej krmiljenje stikal, motorčkov itd. in ne samo 1 0 za prižig ledic na testni plošči. In potem vsi začnem komplicirati z BT,Wifi etc. moduli. Potem še razna wifi stikala,senzorji, motorčki ... in opustimo idejo.

SkIDiver ::

Vrjamem:) Če imaš vsaj malo znanja iz programiranja gre hitro. Če ga nimaš... brez tega pač ne gre.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

specing ::

Jaz se držim formule "UART na 3eur pl2303HX usb-serial", nobenega kompliciranja z BT, Wifi, whatever. PC nato tudi poskrbi za ustrezni nadzor dostopa in druge stvari pri katerih je PC odličen.

Drugače tisti mikrokrmilniški predmet na FRI je ORS. Mislim, da je obvezen, vendar nisem prepričan.

RockyS ::

Lahko razložiš kako poteka komunikacija arduino - pc - senzor in obratno?

sarma832 ::

RockyS je izjavil:

weight sensor arduino


To sem malo iskal, samo to je samo vezje oz. nekje so zraven tudi tista napravca da daš gor in stehta i guess, samo jaz bi rad ravno obratno, da povlečeš in da bi zvedel z kako silo se vleče ... Zato pravim, če se najdejo te tehtnice za prtlago za 5$, če je mogoče kakšen modul z katerim bi isto lahko naredil. Samo nisem nič našel

specing ::

Ne uporabljam arduino, ampak gre preprosto tako, da pripišem pomen specifičnim bajtom, katere nato pošiljam naokoli. Če ima bajt prtljago (npr. vrednost senzorja), potem to pošljem takoj za začetnim bajtom. Težav s prenosom še nisem imel, tako da checksummov še ne delam.

sarma832 ::

Ja samo kje dobiti senzor za merjenje teže/sile oz. kako se temu reče

SkIDiver ::

Išči na google "arduino pull sensor".

sarma832 ::

SkIDiver je izjavil:

Išči na google "arduino pull sensor".

ni ničesar konkretnega. Edino so neki "flexiforce" trakci, ki sicer ne merijo v gramih ko se upogiba ampak bi tudi lahko bilo uporabno... lahko pa pač navadno vago in obrnem da je sila ob potegu.

kaj pa recimo če razstavim eno tisto vago za prtljago in uporabim tisto, a bi šlo

SkIDiver ::

Load sensor
Load cell - Wide bar
Load cell - Straight bar

Pa še preostanek ponudbe Sparkfun-a.

PS: Če greš na ebay in iščeš iste izdelke boš našel kar bogato ponudbo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Avtomatika za sončni kolektor (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5510664 (6828) FX6300B
»

Merjenje napetosti akumulatorja z Arduinom

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
449038 (7766) Red_Mamba
»

Zanimivi domači projekti (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5918173 (14058) Unknown_001
»

pomoč pri izbiri komponente

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
121620 (1167) cefizl88
»

Teagueduino - Arduino brez lotanja ali programiranja

Oddelek: Novice / Modifikacije
4412320 (9924) Karlos

Več podobnih tem