» »

[WIFI] Upload dela samo s 5%, download pa 100% je to normalno?

[WIFI] Upload dela samo s 5%, download pa 100% je to normalno?

neocodexx ::

Že nekaj časa googlam za odgovor na to in ne najdem konkretnega odgovora:

Pred kratkim sem iz DSLja preklopil na optiko 100/50 in na moje presenečenje se wifi obnaša čisto nenavadno. Downloada zmeri do 85mbit, upload je pa vedno samo na 2mbit. Wtf? Na ethernet kablu seveda dela 100/50+ bp...

Kaj sem že poskusil:

zamenjal staro tp-linkovo N kartico z novo AC 5.0ghz - to je konkretno izboljšalo download iz cca 30 na 80+, upload pa ostaja popolnoma enak torej na cca 5% zmogljivosti linije (do 2.5mbit od 50)

nov ruter - tako kartica kot nov ruter sta enake znamke (izbral sem Asus ker je bil edini ponudnik spodobne AC usb 3.0 kartice), nastavil ruter kot AP izklopil wireless na modemu in samo 5.0ghz kanal, poskusil na 20, 40, 80 mhz... sem edini uporabnik v hiši in naokoli od sosedov ni nobenih interferenc (samo 2 zelo slaba signala vleče na 2.4), v bistvu ni bilo popolnoma nobene izboljšave od Fritzovega modema ki sem ga dobil od Telekoma (zanimivo, kljub gromozanskim 4 antenam ne vleče nič boljše od modema brez anten).

Še bolj nenavadno: zmerjeno s telefonom, na lokaciji računalnika doseže 35/35, če se pa premaknem cca 10 metrov v smer kjer stojim direktno nad oddajnikom v spodnjem nadstropju pa deluje na polno - 80/50.

Zakaj mi torej PC vleče samo 2 mbit uploada.. če na isti lokaciji telefon vleče popolnoma simetrično? Čist.. čist nič mi več zdaj ni jasno.

smacker ::

s čem meriš hitrost?

neocodexx ::

speedtest.net

Compufreek ::

Če maš optiko, potem potegneš kable ali pa nabaviš wifi opremo v vrednosti 500eur + ... napiši prvo kateri router imaš, če za wifi uporabljaš stock modem od ponudnika se debata lahko kar zaključi XD

neocodexx ::

https://www.asus.com/Networking/RT-AC12...
https://www.asus.com/Networking/USBAC56/

Sem že napisal da ni nobene razlike v hitrosti med tem ruterjem in modemom od Telekoma, dražji ruterji dokazano ne dajejo boljšega signala, sploh pa ne za 1 uporabnik kar je moj primer, ne bi rabil niti tega.

Polaganju kablov bi se rad izognil oz. imam možnost narediti na kabel povezan AP v istem nadstropju, zaenkrat me zanima le zakaj oz. po kateri LOGIKI je takšna razlika v downstream in upstream, če je pa WLAN, a je to sploh normalno za WLAN.

SeMiNeSanja ::

Zakaj vedno vsi slepo navalite meriti hitrost WiFi-ja proti internetu?
Nebi bilo bolj pametno najprej izmeriti prepustnost WiFi-ja do enega računalnika na istem routerju - povezanega preko UTP kabla?

Tako dobiš referenčno vrednost, katero lahko kasneje primerjaš z rezultatom proti internetu. Načeloma tudi če se postaviš na glavo, proti internetu nebi smel dobiti višje prepustnosti, kot na računalnik, ki je povezan kreko UTP.
Če so že tu rezultati 'čudni', potem tudi proti internetu ne moreš pričakovati čudežev.

neocodexx ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Zakaj vedno vsi slepo navalite meriti hitrost WiFi-ja proti internetu?
Nebi bilo bolj pametno najprej izmeriti prepustnost WiFi-ja do enega računalnika na istem routerju - povezanega preko UTP kabla?

Tako dobiš referenčno vrednost, katero lahko kasneje primerjaš z rezultatom proti internetu. Načeloma tudi če se postaviš na glavo, proti internetu nebi smel dobiti višje prepustnosti, kot na računalnik, ki je povezan kreko UTP.
Če so že tu rezultati 'čudni', potem tudi proti internetu ne moreš pričakovati čudežev.


Ok, kako bi lahko izmeril prepustnost do lokalnega računalnika? In ali obstaja razlaga zakaj na wifiju v eno smer lahko gre do 100 mbit, v drugo pa samo 2? To je skoraj 100x razlika, po tem testu sodeč bi verjetno šlo čez wifi še več (tole sem že zadel cap od ispja):

 Speedtest

Speedtest

neocodexx ::

Nisem poskusil še ene stvari - nastavit Asus ruter da se direktno poveže z isp (sedaj je samo kot AP), bi to mogoče naredilo kaj razlike?

Zgodovina sprememb…

111111111111 ::

Preveri kabel med routerjem in modemom, zveni mi kot težava v paricah.

Si poskusil kako dela wi-fi, direkt iz telekomovega modema?

SeMiNeSanja ::

neocodexx je izjavil:


Ok, kako bi lahko izmeril prepustnost do lokalnega računalnika? In ali obstaja razlaga zakaj na wifiju v eno smer lahko gre do 100 mbit, v drugo pa samo 2? To je skoraj 100x razlika, po tem testu sodeč bi verjetno šlo čez wifi še več (tole sem že zadel cap od ispja):

 Speedtest

Speedtest


Saj ti verjamem, da ti dela 'čudno'.
Vprašanje je samo, ali ti dela čudno zgolj proti internetu ali tudi znotraj omrežja.
WiFi je že v osnovi slabo izhodišče, če hočeš preveriti, če je kaj narobe z internetno povezavo. To je najbolje testirati na žični povezavi. WiFi, če deluje optimalno, je bolj zmogljiv od internetne povezave in na njemu ne visi še kopica drugih uporabnikov, pa bi moral potem pokazati tudi podobne rezultate kot računalnik na žični povezavi.

Za testiranje hitrosti med dvema računalnikoma pa imaš en kup orodij na voljo, samo malo moraš google vprašat. Npr. tukaj najdeš 5 kandidatov...

neocodexx ::

Sem že napisal v prvem postu da preko kabla dela 100/50, ni problem v internetu ampak v wifiju

jackorsen88 ::

jaz imam pa enak problem, ampak preko kabla, tudi lokalno slabo deluje. Računalnik je nov Zbook 17 G3 Win 10. Prejšnji računalnik je delal brez težav na enakem portu.
Ko je neho Brad Pitt, je začel Pete Sampras!!
----> http://vurcer.ath.cx/ <------


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

VLANanje

Oddelek: Omrežja in internet
142351 (1814) joggi79
»

Telekom optika-paket modri (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
10728322 (18848) ufek
»

WiFi modem in telefon na 2.4 GHz - se motita?

Oddelek: Omrežja in internet
181387 (993) pirx
»

Internetna povezava (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
575480 (4451) BK5
»

Imam povezavo 100/10mb, preko routarja dobim samo 20mb downlada (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
585782 (4994) novuporabnik

Več podobnih tem