» »

WiFi modem in telefon na 2.4 GHz - se motita?

WiFi modem in telefon na 2.4 GHz - se motita?

pirx ::

Pozdravljeni,

poleg modema (Innbox V60-U - od Iskratela za Telekom) imam postavljen stacionarni brezžični telefon, Siemens Gigaset A160 (DECT 1 standard).

Obe napravi delujeta na 2.4 GHz. Večkrats sem bral, da se napravi lahko motita, ampak zanima me, ali bližina telefonske baze že sama po sebi moti ali pa mora biti telefon aktiven (pogovor)?

Opažam, da je brskanje preko WiFi-ja včasih dosti počasnejše, kot preko kabla. Včasih mi YouTube npr. preskoči na 360p, čeprav imam hitrost neta 30/5 Mbps (sem samo 500m od baze in hitrost je vedno maksimalna).

Hvala!

fujtajksel ::

Kaj če bi rajši kar sam preizkusil, poženeš ookla speedtest in vklapljaš/izklapljaš/se pogovarjaš?
Če imaš USB3 se bi znal tud vmešavat.

pirx ::

Zanimivo glede USB3 portov. Nisem vedel, sem pa zdaj prebral, da so moteči samo, ko je priklopljena naprava na njih in poteka prenos podatkov.

Pri izklopljenem telefonu ni nič boljše. Signal je na samo štirih od petih indikatorjev (čeprav je modem oddaljen samo 2m in brez vmesnih sten) in povezava v Winsih kaže 144.4 Mbps (na kablu je 1 Gbps). Speedtest daje tudi enake rezultate. To sem že vse preizkušal, me pa zanima, če kdo dejansko ve, ali DECT 1 telefon smeta ali ne. DECT 2 ne smetajo, ker delujejo na 1.9 GHz. V teoriji lahko DECT 1 zmanjša hitrost do 30%.

Mogoče pa so krivi gonilniki za Intel Dual Band Wireless-N 7260 mrežno. Lenovo ima večkrat neke težave s temi WiFi gonilniki.

Mavrik ::

1.) Ja lahko se motita.
2.) Gledati tisti "144Mbps" indikator na Windowsih je totalno neuporabno ker ne pove nič o kvaliteti linije. Isto za stolpce.
3.) Probaj s speedtest in preveri a dejansko dobiš 30Mbps/s preko wifija.
The truth is rarely pure and never simple.

pirx ::

Računalnik Lenovo T440p z Intel Dual Band Wireless-N 7260

Kabel:
Ping: 12 ms
DL: 24,97 Mbps
UL: 5,14 Mbps

WiFi:
Ping: 13 ms
DL: 19,67 Mbps
UL: 5,14 Mbps

Telefon Samsung Galaxy Note 3

WiFi:
Ping: 15 ms
DL: 24,2 Mbps
UL: 5,68 Mbps

Naredil sem test na še drugih dveh računalnikih in WiFi vrednosti so skoraj identične tistim na telefonu.

Nato sme izklopil USB3 na Lenovo računalniku, znova zagnal test in DL je bil na 24,5 Mbps. USB3 sem spet priklopil in test je praktično enak.

Čudno vse skupaj. Po občutku je WiFi počasnejši (opažam med delom čez dan). Bom premestil telefon in mogoče potegnem kabel po parapetu do računalnika in bo mir. :)

Mavrik ::

Daj ko ti bo Wifi delal počasi, daj v cmd napiš "ping ip_tvojega_routerja -t" in poglej če so pingi normalni oz. se ti paketki izgubljajo.

Drugače pa - največ kaj lahko naredi kdorkoli za svoj Wifi je da se spravi dol s prenasičenega 2.4GHz pasu na 5GHz.
The truth is rarely pure and never simple.

pirx ::

Zadeva izgleda tako:

 Ping

Ping



Na vsakih 30 sek se najde kakšen 10+ms ping. Je to normalno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pirx ()

Mavrik ::

Ja, je in ne bi smelo vplivati na štekanje. Izgleda da imaš problem kje drugje :/
The truth is rarely pure and never simple.

pirx ::

OK, hvala za pomoč. Računalnik je na novo nameščen (ISO od MS-ja), brez nepotrebne navlake (vgrajen antivirusni + nekaj nujnih programov, ki ne bi smeli vplivati na WiFi).

Mogoče bo kakšen update za Lenovo ali Windows rešil to zadevo, ampak zaenkrat občasno deluje malo sumljivo (4K video na YT mora delovati normalno, vendar včasih me avtomatično vrže na 360p). Na kablu problemov ni.

Mavrik ::

5GHz pasu pa tvoj router ne podpira?
The truth is rarely pure and never simple.

hojnikb ::

preskeniraj wifi signal z kakim wifi analyzerjem in prečekiraj na katerem kanalu je najmanj wifijev.
#brezpodpisa

pirx ::

@Mavrik:
Žal ne, samo na 2.4GHz deluje, kolikor sem razbral iz navodil. Pa tudi Band na routerju lahko izberem samo 2.4Ghz.

@hojnikb:
Kaj vse obstaja. :) Na GP sem pobral WiFi Analyzer in pravi, da je kanal 14 najboljši. Na routerju je Channel nastavljen na Auto. Če ga dam na 14, bi naj nekoliko boljše deloval?

 Wireless - Advanced

Wireless - Advanced



Sem pa opazil, da je veliko napak v statistiki routerja pod Transmitted -> Errs.

 Napake

Napake



Je mogoče v tem kakšna finta?

Mavrik ::

Ja, bi znalo biti da ti kaj dejansko moti komunikacijo in povzroča retransmissione. Daj na kanal 14, potem pa počasi razmišljaj o kakem 802.11ac routerju ki ima 5GHz pas :)
The truth is rarely pure and never simple.

hojnikb ::

poleg 14 kanala lahko tudi omejši bandwidth (namesto na 40Mhz nastaviš na 20-10Mhz) in maš s tem manjši pas pokrivanja. Mogoče pomaga...

Samo v vednost; nekatere naprave oz. software ne zna delat s kanali nad 11. Recimo konkreten primer cyanogenmod12.1 ne podpira v default nastavitvi.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

pirx ::

Glede na napisano bom potegnil kabel do računalnika ali kupil boljši (5GHz) router.

Zanimivo to glede Cyanogenmoda - če bi ga namestil (sem že želel), bi se pa potem čudil, zakaj ne dela. :)

Hvala za pomoč!

Spajky ::

Izklopi 802.11n (disabled); Basic Rate daj na 2Mbit, 54g rate daj fixno na 24Mbit; Tx Power probaj dat na prvo manjšo; Tx Channel najdi enega, ki je najmanj moten (skeniraj, Site Surbvey!) - če je fraj kakšen nižji od 6 daj tja!
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Mavrik ::

.... in boš s tem uničil kakršnokoli prepustnost in nastavil omrežje na protokole, ki bodo bistveno počasnejši ... O.o
The truth is rarely pure and never simple.

pirx ::

Gonilnik za WiFi sem danes zamenjal iz 18.33.3.2 (3.5.2016) na 17.15.0.5 (22.2.2015) in zadeva deluje perfektno. Lenovu pa sem pisal, da ima zadnji update, ki so ga izdali za WiFi, očitno neke težave - vsaj na moji konfiguraciji.

Preklop med driverji je enostaven: Device Manager -> Desni klik na WiFI naparavo + Update Driver Software -> Browse My Computer for Driver Software -> Let Me Pick...

Svašta.

pirx ::

Še ena zadeva. Uporabljam prenapetostno zaščito Iskra Zaščite ZES-76. Dostop do interneta je preko Telekoma Slovenija z VDSL2.

Opazil sem, da če imam telefonsko linijo do modema preko zaščite, je signal moten. Ping je daljši in polna hitrost ni dosežena. Opazi se tudi na neenakomernem delovanju interneta.

Je ta prenapetostna zaščita sploh primerne za VDSL linije? Na embalaži je pisalo, da se uporabljajo za ISDN in ADSL.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kateri router?

Oddelek: Omrežja in internet
252903 (929) starfotr
»

WiFi v bloku

Oddelek: Omrežja in internet
344360 (1054) starfotr
»

Router za običajnega uporabnika na optiki (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
539534 (7770) XS!D3
»

Routerji odletel Wifi, katerega novega?

Oddelek: Omrežja in internet
224657 (3746) kuglvinkl
»

WiFi - prihodnost 2.4GHz

Oddelek: Omrežja in internet
256274 (5663) blackbfm

Več podobnih tem