» »

Windows 10 bo na švicarsko zahtevo bolje skrbel za zasebnost

Windows 10 bo na švicarsko zahtevo bolje skrbel za zasebnost

CNet - Švicarski informacijski pooblaščenec (FDPIC) je po preiskavi ugotovil, da Windows 10 krši švicarsko zakonodajo s področja varovanja zasebnosti. Microsoft se je zato s švicarskimi oblastmi že sporazumel, kako bo v Windows 10 varovanje zasebnosti izboljšal, s čimer se je izognil sodnemu pregonu. Spremembe bodo veljale globalno, torej v vseh različicah Windows 10 za vse trge. To ni samoumevno, saj se še dobro spomnimo posebnih verzij N Windows 7, ki so bile namenjene EU in so nastale kot odgovor na tožbo Evropske komisije zaradi integracije Windows Media Playerja v operacijski sistem.

Glavni očitki so se to pot nanašali na transparentnost glede zbiranja in obdelave uporabniških podatkov v Windows 10. Preiskava Windows 10 je v Švici potekala od leta 2015 in odkrila nekaj neskladnosti z lokalno zakonodajo. Popravke bomo dočakali v Creators Update, ki izide aprila. Srž problema so bile privzete nastavitve v Express settings, ki jih izberemo v prvem pozdravnem oknu Get going fast. Če se strinjamo s privzetimi možnostmi, Windows 10 vklopi zbiranje vsega mogočega (lokacija, zgodovina brskanja in iskanja, vnos tipkovnice itd.), ne da bi nas izrecno opozoril. Dodatne pomisleke so vzbujala nepopolna pojasnila in razlage pri določenih možnostih, ki niso v celoti razkrivala, kaj točno se zbira. Nova verzija Windows 10 bo prinesla novo nastavitveno okno (OOBE), kjer bo na enem mestu moč nastaviti vse pomembne nastavitve s področja zasebnosti.

14 komentarjev

AgiZ ::

Me prav zanima če bo to res bolj transparenten način da izključiš vse mogoče oblike sledenja ali samo obliž, ki ne bo v praksi nič spremenil.

Je kak dober nacin poleg DoNotSpy10 da se vsaj priblizno znebis nesnage, ki se posilja v internet?

Grey ::

Na kakšen način pa ljudje ugotovijo, kam in kaj računalnik pošilja?

Ni važno, sem že ugotovil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Grey ()

globoko grlo ::

(lokacija, zgodovina brskanja in iskanja, vnos tipkovnice itd.)

A passworde tudi?
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

zmaugy ::

Kjer je možnost in volja...

AgiZ ::

Grey je izjavil:

Na kakšen način pa ljudje ugotovijo, kam in kaj računalnik pošilja?

Ni važno, sem že ugotovil.

In kaj si ugotovil?

njyngs ::

AgiZ je izjavil:

Grey je izjavil:

Na kakšen način pa ljudje ugotovijo, kam in kaj računalnik pošilja?

Ni važno, sem že ugotovil.

In kaj si ugotovil?

Verjetno, da ni važno kam in kaj računalnik pošilja :))

Rias Gremory ::

AgiZ je izjavil:

Me prav zanima če bo to res bolj transparenten način da izključiš vse mogoče oblike sledenja ali samo obliž, ki ne bo v praksi nič spremenil.

Je kak dober nacin poleg DoNotSpy10 da se vsaj priblizno znebis nesnage, ki se posilja v internet?

Zamenjaš operacijski sistem.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

konspirator ::

A potem le ni vse tako, kot pravi windows 10 fanboy množica, če to še redneck Švicarji odkrili ??
--

Tomay ::

Naj se samodejne reboote ob posodobitvah izklopijo ker tudi aktivnih ur ne mores na vec kot 12 ur nastavit. Me ze ima, da bi windows update servis izklopil. Se malo pa bom sel nazaj na xp-je ?
Voodoo 4Ever

xmetallic ::

Tomay je izjavil:

Naj se samodejne reboote ob posodobitvah izklopijo ker tudi aktivnih ur ne mores na vec kot 12 ur nastavit. Me ze ima, da bi windows update servis izklopil. Se malo pa bom sel nazaj na xp-je ?


V Creators Update pride možnost da odložiš posodobitve za 35 dni

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xmetallic ()

Tomay ::

A to se vedno ni resitev za racunalnike, ki morajo delovati 24/7. Za vsako zadevo pac ne mores nabaviti streznika.

Cez nekaj updejtov bo win10 mogoce imel to kar veliko uporabnikov zeli ali zahteva. Ceprav na privacy od 7 naprej lahko pozabimo.
Voodoo 4Ever

mtosev ::

xmetallic je izjavil:

Tomay je izjavil:

Naj se samodejne reboote ob posodobitvah izklopijo ker tudi aktivnih ur ne mores na vec kot 12 ur nastavit. Me ze ima, da bi windows update servis izklopil. Se malo pa bom sel nazaj na xp-je ?


V Creators Update pride možnost da odložiš posodobitve za 35 dni

tole lajkam
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Looooooka ::

Tomay je izjavil:

A to se vedno ni resitev za racunalnike, ki morajo delovati 24/7. Za vsako zadevo pac ne mores nabaviti streznika.

Cez nekaj updejtov bo win10 mogoce imel to kar veliko uporabnikov zeli ali zahteva. Ceprav na privacy od 7 naprej lahko pozabimo.

Bo pač windows update service ugasnil. Za nekoga, ki misli igrati administratorja strežnika, ki teče 24 ur na dan bi to morala biti mala malca pa čeprav to počne na OS-ju, ki je namenjen za workstation...če zato rabi poseben program pa naj administracijo prepusti nekomu drugemu, ker ima cel svet potem probleme z DDOS napadi zaradi takih "strokovnjakov", da ne omenim slabega slovesa glede varnosti, ki potem pade na windowse in ne te "administratorje".

Tomay ::

Looooooka je izjavil:

Tomay je izjavil:

A to se vedno ni resitev za racunalnike, ki morajo delovati 24/7. Za vsako zadevo pac ne mores nabaviti streznika.

Cez nekaj updejtov bo win10 mogoce imel to kar veliko uporabnikov zeli ali zahteva. Ceprav na privacy od 7 naprej lahko pozabimo.

Bo pač windows update service ugasnil. Za nekoga, ki misli igrati administratorja strežnika, ki teče 24 ur na dan bi to morala biti mala malca pa čeprav to počne na OS-ju, ki je namenjen za workstation...če zato rabi poseben program pa naj administracijo prepusti nekomu drugemu, ker ima cel svet potem probleme z DDOS napadi zaradi takih "strokovnjakov", da ne omenim slabega slovesa glede varnosti, ki potem pade na windowse in ne te "administratorje".


Ne bom debatiral o tem kdo je administrator in kdo ni. Na žalost pa ne delamo vsi v Ljubljani na firmah kjer nekaj jurjev na mesec za i.t. ni noben problem. Realnost je da veliko firm "zlorablja" workstation os-je za serverje in tudi ti bi, če bi bil direktor mikro podjetja z do 10 zaposlenimi. Sicer ne vidim kako je windows server bistevno bolj varen od win 10, če nimaš pred njim kake ise ali kaj podobnega. Updejti gor ali dol.

Eno so sanje administratorjev, drugo pa je realnost. ;)
Voodoo 4Ever


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Norveška: Facebook, Google, Microsoft uporabnikom otežujejo nedeljenje podatkov

Oddelek: Novice / Zasebnost
124505 (3199) VaeVictis
»

Nizozemski varuh zasebnosti: Windows 10 krši zakon

Oddelek: Novice / Zasebnost
3814272 (11466) blay44
»

Evropski varuhi zasebnosti še vedno nezadovoljni z Windows 10

Oddelek: Novice / Zasebnost
237298 (5601) solatko
»

Windows 10 Anniversary Update nared (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
32291052 (77102) Malajlo

Več podobnih tem