» »

CERN izmeril optične lastnosti antivodika

CERN izmeril optične lastnosti antivodika

Nature - Po trenutno znani fiziki se mora antimaterija vesti enako kakor materija, razlikuje se le v električnem naboju, ki je v istovrstnih delcih ravno nasproten. Vsi eksperimenti so doslej to potrdili, a priznati je treba, da jih kaj dosti niso mogli izvesti, ker antimaterije v naravi na Zemlji ni, pridobivanje v pospeševalnikih delcih pa je počasno in drago. Dodatne probleme predstavlja dejstvo, da ob stiku s čimerkoli anihilira, zato je že uspešno hranjenje antimaterije za nekaj minut velik dosežek. Zato so v CERN-u upravičeno ponosni na poizkus, s katerim so prvikrat uspeli dokazati, da so optične lastnosti antimaterija enake kot materije, kar so objavili v reviji Nature. Eksperiment sodi v tisto skupino "dolgočasnih", ko vsi točno vemo, kaj moramo dobiti, sama izvedba pa je zelo zapletena.

V eksperimentu ALPHA v CERN-u so izmerili absorpcijski spekter antivodika in ugotovili, da je popolnoma enak vodikovemu. To je logično in pričakovano, saj vodik sestavlja elektron, ki kroži okrog protona, v antivodiku pa okrog antiprotona kroži pozitron. Toda ko se je znanost osamosvojila od filozofije, vse teorije, ki jih ne moremo vsaj posredno preizkusiti, niso vredne piškavega oreha. Zato je zadnji rezultat izjemno pomemben.

Raziskovalci so izmerili energijo prehoda pozitrona z osnovnega nivoja na višje, vzbujene (gledali so prehod 1S-2S). Tak prehod lahko vzbudi svetloba, če ima primerno valovno dolžino, da je energije fotona ravno enaka energiji, ki jo mora pozitron prejeti za prehod. To je temelj spektroskopije, ki se danes v znanosti rutinsko uporablja za najrazličnejše raziskave od določanja sestave atmosfere oddaljenih planetov do analize industrijskih vzorcev.

Antivodik v eksperimentu ALPHA proizvedejo tako, da zmešajo 90.000 antiprotonov s pozitroni in počakajo, da se nekateri rekombinirajo v antivodik. Tako dobijo vsakokrat okrog 25.000 atomov antivodika, kar je zelo zelo malo, a še vedno dovolj, da lahko izvedejo nekatere eksperimente. Če so atomi antivodika dovolj počasni, jih lahko ujamejo v magnetno polje, s čimer preprečijo stik z okolico iz materije. To je težji del poizkusa. Vroč antivodik namreč hitro pobegne iz pasti, uspeh pa je pridelati čim več hladnega antivodika.

Ko so na te antiatome posvetili z laserjem primerne valovne dolžine, so svetlobo absorbirali. Ker se je to zgodilo pri enaki valovni dolžini kot z vodikom, so v CERN-u navdušeni. Seveda dosežek ni le potrditev, da je antivodik spektroskopsko enak vodiku, ampak tudi ali pa predvsem razvoj metode za merjenje optičnih lastnosti antimaterije.

15 komentarjev

mitja ::

No, pa naj še mediji upajo objavit, da je naš davkoplačevalski denar, ki gre v CERN razmetavanje... HUH, kako me jezi, ko se obesijo na tale milijonček ali dva za znanost. Za licenčne programe, ki imajo odprtokodni ekvivalent, pa nihče ne zgubi niti besede.
Nobody is perfect! But who wants to be nobody?

nekikr ::

Hja, če bi lahko zapakirali naslov v kaj rumenega bi bilo najbrž ok. Če pa streljajo skupaj antiprotone in pozitrone, da dobijo ven ene antivodike, bo pa reakcija "delat se naj spravjo, z mojim dnarjem že ne bodo zabušaval!".

mitja ::

nekikr je izjavil:

Hja, če bi lahko zapakirali naslov v kaj rumenega bi bilo najbrž ok. Če pa streljajo skupaj antiprotone in pozitrone, da dobijo ven ene antivodike, bo pa reakcija "delat se naj spravjo, z mojim dnarjem že ne bodo zabušaval!".


Žal je res.
Nobody is perfect! But who wants to be nobody?

fujtajksel ::

Okej. Zdej čakamo na optične lastnosti leče iz antimaterije ;)

Spajky ::

CERN je velikanski pralni stroj za finance oz. črna luknja za podkupnine zaslužnemu znanstvenemu establišmentu ... "znanost=religija za ateiste" ... Vsakič ko zakurblajo LHC, odprejo portal space-time-dimension (vpliva na zemljino magnetno polje), da gre lahko kakšen vodilni globalist na dopust na rajski planet v drugi galaksiji (star Gate) ... niste gledali one serije z bivšim mcGyver-jem ? :)) ... hkrati luči po Švici malo pomežiknejo takrat ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

gozdar1 ::

Spajky je izjavil:

CERN je velikanski pralni stroj za finance oz. črna luknja za podkupnine zaslužnemu znanstvenemu establišmentu ... "znanost=religija za ateiste" ... Vsakič ko zakurblajo LHC, odprejo portal space-time-dimension (vpliva na zemljino magnetno polje), da gre lahko kakšen vodilni globalist na dopust na rajski planet v drugi galaksiji (star Gate) ... niste gledali one serije z bivšim mcGyver-jem ? :)) ... hkrati luči po Švici malo pomežiknejo takrat ...


Tesla ni omenjen niti enkrat...fail.

Kenpachi ::

Se pravi oddaljeno vesolje je res tako, kot ga vidimo in ne samo privid.

Good news.
Zaraki Kenpachi.

Kocka ::

Če so atomi antivodika dovolj počasni, jih lahko ujamejo v magnetno polje...


Mene pa zanima, kako je to možno, ker je atom navzven električno nevtralen in gibajoči se atom ne more proizvajati magnetnega polja. Razen, če je tisto magnetno polje sam spin antiprotona.

Naj mi prosim kak fizik razloži na enostaven način.

Kocka ::

Kenpachi je izjavil:

Se pravi oddaljeno vesolje je res tako, kot ga vidimo...

To sem se že večkrat sam spraševal: Kako lahko vemo, da oddaljene galaksije in zvezde niso morda iz antimaterije, če le ta oddaja popolnoma enak spekter svetlobe?

Potemtakam bi lahko še vedno bilo pol materije in pol antimaterije v vesolju (kar naj bi teorija velikega poka napovedovala...), ker je snov koncentrirana v galaksijah in ne more anhilirati s sosednjo galaksijo.

Unilseptij ::

Obstaja kaj nekaj indicev, da temu ni tako.... Vsekakor bi v takem vesolju pričakoval, da občasno pride do prekrivanja območij iz materije in antimaterije, kar bi bilo zaznavno kot sevanje z ogromnih območij (recimo dveh galaksij, ki se počasi anihilirata). Tega ne opazimo. Poleg tega bi recimo pričakovali, da kozmični žarki, ki so posledica najbolj intenzivnih procesov v vesolju (eksplozije supernov, itd.) vsebujejo približno enak delež materije in antimaterije, čemur pa ni tako.... antimaterije je precej manj.

nekikr ::

Točno to. Trkov galaksij je veliko, v preteklosti jih je bilo še bistveno več. Navadna in "anti" galaksija pa bi pri trku oddajali dovolj energije, da bi to jasno videli. Nekaj drugega bo.

MrStein ::

Kocka je izjavil:

Če so atomi antivodika dovolj počasni, jih lahko ujamejo v magnetno polje...


Mene pa zanima, kako je to možno, ker je atom navzven električno nevtralen in gibajoči se atom ne more proizvajati magnetnega polja. Razen, če je tisto magnetno polje sam spin antiprotona.

Naj mi prosim kak fizik razloži na enostaven način.

Vsi materijali so magnetni.
Železo je "le" tisočkrat* bolj od večine, zato izstopa.

* - ali bolj, odvisno kak meriš
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

gus5 ::

Kocka je izjavil:

Če so atomi antivodika dovolj počasni, jih lahko ujamejo v magnetno polje...


Mene pa zanima, kako je to možno, ker je atom navzven električno nevtralen in gibajoči se atom ne more proizvajati magnetnega polja. Razen, če je tisto magnetno polje sam spin antiprotona.

Naj mi prosim kak fizik razloži na enostaven način.
(Sestavljeni) delci, ki imajo 'neto' električni naboj enak nič – so nevtralni –, imajo lahko še vedno magnetni naboj, različen od nič. Zakaj? Zato ker njihove sestavne dele določa npr. vrtilna količina, spin. Rečeno drugače: tudi nevtralni delci (atomi npr.) podležejo magnetnemu momentu. Na ta način lahko (hladen) anti-vodik ujameš v magnetno polje.

gus5 ::

Kenpachi je izjavil:

Se pravi oddaljeno vesolje je res tako, kot ga vidimo in ne samo privid.
Vesolje ni takšno, kot ga vidimo/zaznamo z aparati. Informacije iz oddeljenega vesolja so vedno 'zastarele'.

Kenpachi ::

Semantika.
Zaraki Kenpachi.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

CERN izmeril optične lastnosti antivodika

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
156831 (4899) Kenpachi
»

Antimaterija

Oddelek: Loža
5968 (897) neboben
»

CERN meri spektroskopske podatke antivodika

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
134974 (3722) BigWhale
»

V CERN-u shranili antimaterijo za 1000 sekund (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9929979 (25042) Thomas
»

CERN napravil in ujel antivodik (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5015676 (12892) AtaStrudl

Več podobnih tem