» »

Varstvo in zdravje pri delu

Varstvo in zdravje pri delu

hmm23 ::

Pri delu v pisarni, kakšne so obveznosti delodajalca do novega rednega zaposlenega, da inšpektor ob morebitnem pregledu ne napiše kakšne kazni, ker delodajalec ni omogočil nobenega izobraževanja s tega področja?

Gledal Zakon o varnosti in zdravju pri delu in http://data.si/izobrazevanje/varstvo-in..., pa nisem razbral, da je konkretno navedeno, kakšno usposabljanje mora omogočiti.

fosil ::

Opravit je treba en tečaj po katerem pišeš test, kjer ti predavatelj sproti pove katere odgovore moraš obkrožit.
Nato dobiš potrdilo in to je to.
Čist brezveze, gre samo zato da nekdo zasluži.
Tako je!

St235 ::

Kak test konkretno je treba opravit je odvisno od tveganj na delovnem mestu.. Ker je za fosila najtežja stvar, ki jo je dvignil v življenju svinčnik je bit temu primeren test, ki ga opisuje.

Za številna (sploh pisarniška oziroma delovna mesta z zanemarljivimi tveganji z vidika varstva pri delu) bi bilo dejansko bolj primerno zgolj predavanje, za zahtevnejša (bolj izpostavljena) delovna mesta pa so te stvari bolj resne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

smacker ::

Klasika za pisarniško delo je predavanje o ergonomiji (položaj sedenja, namestitev monitorja,..) in požarna varnost (tipi gasilnih aparatov, gašenje,...), čemur sledi "izpit" in včasih tudi praktična demonstracija gašenja z gasilnim aparatom. Na koncu je še seznanitev z evakuacijskim načrtom v stavbi kjer se dela (lokacije gasilnih aparatov, zasilni izhodi,...)
Tečaji morajo biti opravljeni v skladu z dokumentom o oceni tveganj na delovnem mestu, tak da če si v vlogi delodajalca, moraš tudi za to poskrbet ;)

GupeM ::

Delal sem že več različnih tečajev za varnost in zdravje pri delu. Od tečaja za pisarniško delo, lesno industrijo, kovinsko industrijo in kemijsko industrijo. Do sedaj sem vedno poslušal dobro uro predavanja, nato pa smo skupaj s predavateljem šli čez izpitna vprašanja, kjer je povedal tudi odgovore, ali pa so bili odgovori prikazani celo na prosojnicah. Tako da Lakotnik29, tudi za taka dela stvari niso dosti bolj resne. Glavni namen tega je pobiranje denarja oz. varovanje zavarovalnic, če do česa pride.

fikus_ ::

Bo kar držalo, kar pišejo fosil, smacker in GupeM.
Najtežje vprašanje, kar sem ga imel, se je glasilo: Kako je potrebno zlagati fascikle? :|
Točnega odgovora še predavatelj ni vedel! :)) Njegov zagovor je bil, da ni on pisal vprašanj!

smacker ::

GupeM je izjavil:

Glavni namen tega je pobiranje denarja oz. varovanje zavarovalnic, če do česa pride.

Če že iščeš prikrit namen, je to varovanje delodajalca, zato da krivde ne obesijo njemu, ampak jo plačajo zavarovalnice. Drugač pa namen je naučit delavca, ne preverit njegovo (ne)znanje, zato lahko na izpitni del gledaš tudi kot ponovitev tega kar si v dobri uri na predavanju zvedel in morebitno dopolnitev, če je predavatelj kaj pozabil povedat. Ali bi res raje bil ocenjen in po možnosti 3x ponavljal test??
Zanimivost predavanja je pa precej odvisna od predavatelja, eni znajo kak zanimiv primer iz prakse povedat (kaj na temo 100% bolniških, poškodbe na poti v službo, luknje v zakonih, primeri poškodb,...) Sicer pa je isto kot v šoli - znanje se ponuja, na tebi pa je, kolko boš od tega odnesel. Tudi dolgočasnega predavatelja se da kaj vprašat, da se razvije zanimiva debata.

fikus_ je izjavil:

Kako je potrebno zlagati fascikle? :|

Logika: pokončno, da se ti ne vsipajo po glavi, ko boš iz dna kupa hotel enega izvlečt :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: smacker ()

St235 ::

GupeM je izjavil:

Delal sem že več različnih tečajev za varnost in zdravje pri delu. Od tečaja za pisarniško delo, lesno industrijo, kovinsko industrijo in kemijsko industrijo. Do sedaj sem vedno poslušal dobro uro predavanja, nato pa smo skupaj s predavateljem šli čez izpitna vprašanja, kjer je povedal tudi odgovore, ali pa so bili odgovori prikazani celo na prosojnicah. Tako da Lakotnik29, tudi za taka dela stvari niso dosti bolj resne. Glavni namen tega je pobiranje denarja oz. varovanje zavarovalnic, če do česa pride.


Namen izpita je to, da se delavec seznani z tveganji na delovnem mestu in se tudi zaveda kako ravnati v posameznih situacija.. Konkretno sem imel priliko delat teste za delo na višini in je bilo vse prej kot enostavno. Seveda vedno lahko zadevo skupinsko prepišeš samo si s tem sam nase prevzel tveganje, če boš kaj zajebal. To pač ni test, ki bi imel za namen metati ljudi, kot smo ga vajeni v šoli. Lahko pa seveda gledaš na to kot brezvezno pobiranje denarja. Dokler seveda tvoj domet seže do pisarniškega dela in so poškodbe na delu (in s tem povezana odgovornost ter odškodnine) omejena na to, da se porežeš s papirjem.

[D]emon ::

Sam sem na prakticno vseh delovnih mestih do sedaj imel isto zgodbo, kot so jo ze nekateri zgoraj povedali: ~1 uro predavanja in "test" na katerem je predavatelj povedal pravilne odgovore.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

St235 ::

[D]emon je izjavil:

Sam sem na prakticno vseh delovnih mestih do sedaj imel isto zgodbo, kot so jo ze nekateri zgoraj povedali: ~1 uro predavanja in "test" na katerem je predavatelj povedal pravilne odgovore.


In 90% poslušalcev je bilo preglupih, da bi se zavedalo, da so s tem testom pisno potrdili, da poznajo pravila varnosti pri delu in odgovornost, ki iz tega izhaja.

Magic1 ::

Točno tako, ti s testom napišeš, da si seznanjen z nevarnostmi in ne boš mogel tožiti delodajalca, če boš naredil neumnost opozorjeno na tečaju.
Magic

next3steps ::

fosil je izjavil:

Opravit je treba en tečaj po katerem pišeš test, kjer ti predavatelj sproti pove katere odgovore moraš obkrožit.
Nato dobiš potrdilo in to je to.
Čist brezveze, gre samo zato da nekdo zasluži.

V tujini za neko varstvo pri delu so za nas ponucali 10 ur. Ogromno teorije in nekaj tudi praktičnega izobraževanja.
Pri nas pa je bila bolj kot ne neka srednja žalost.
Večkrat sem od varstva pri delu videl le moj podpis na listi tistih, ki so opravili. Pri zdravniških istotako.

borut_p ::

Delodajalec fe mora poslati na zdravniski pregled in te usposobiti za varno delo. Za oboje je izhodisce ocena tveganja na delovnem mestu. Usposabljanje je teoreticno in prakticno - varnost in zdravje pri delu in varstvo pred pozarom
Bistvo vsega je predstavitev nevarnosti na delovnem mestu in kontrolo da zaposleni razume svoje obveznost in odgovornosti.
Delodajalec se na ta nacin zavaruje v primeru poskodb pri delu zaposlenega, delavec pa seveda pred moznostmi poskodb.
V kolikor se s tvojo zaposlitvijo poveca stevilo zaposlenih preko 20 mora usposobit se dodatnega delavca za nude je prve pomoci (mislimda je eden na 20ljudi)

hmm23 ::

Torej, če delodajalec nima podpisa vseh zaposlenih o opravljenem preizkusu iz varstva pri delu je tudi pri pisarniškem delu v prekršku, če pride inšpekcija?

GupeM ::

Da. Kolikor je meni znano, pri pisarniškem delu kazni ne dajejo, če delavci nimajo tega opravljenega. Dobijo pa opozorilo in rok (kakšnih 14 dni), do katerega morajo delavci opraviti izpit. Po tem času pridejo ponovno preverit in pišejo kazni, če kdo nima tega opravljenega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

borut_p ::

inšpektor ne bo prišel nazaj če ni res hiudih kršitev. dobiš rok za odpravo do 30dni. v temu roku moraš poslati ukrepe - torej dokazila da si nepravilnosti odpravil in se postopek ustavi

kiFni ::

Mogoče kdo lahko odgovori. Je delavec lahko sam v službi kjer je pri delu nevarnost poškodb, vrtljivi deli, nevarnost stisnitve, padec bremen,... V primeru nesreče si tudi rešilca sam ne moreš poklicat. Kak link do info bi bil dobrodošel.

koyotee ::

Ne, sam nesmeš bit, vsaj še eden.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

MadMicka ::

In kje to piše, da velja za celotno državo oz. vsa podjetja, zavode, itd., koyotee?

fikus_ ::

Kot je napisal koyotee, vira pa ne vem.

borut_p ::

Mislim da zakonodaje okrog tega ni, lahko stric google drugace pove. Je pa dejstvo naslednje, ki pa je podprto z zakonom. V kolikor se delavec pocuti na delovnem mestu ogrozenega in meni da niso bili podvzeti vsi mozni in potrebji ukrepi za njegovo varnost - lahko odkloni delo. Delavec pa je dolzan delodajalca obvescati o pomanjkljivostih njegovega sistema VZD. Prav tako bi moral biti delavski predstavnik sopodpisnik izjave o varnosti - torej so se delavci strinjali s podvzetimi ukrepi.
Torej, prvi korak: poklici odgovornega za vzd v podjetju in se pomeni z njim. Zelo malo sans je da je to direkotr, verjetno je neki zunanji.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Preverjanje alkohola na delovnem mestu. (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16432959 (11992) destroyer2k
»

Varnost pri delu

Oddelek: Loža
173726 (2692) Ganon
»

Lagal sem - prosim za nasvet

Oddelek: Loža
154777 (2941) St235
»

Varstvo pri delu za s.p.?

Oddelek: Pomoč in nasveti
65277 (4852) shadeX
»

Zdravniški pregled v službi

Oddelek: Loža
66339 (5941) St235

Več podobnih tem