» »

Lagal sem - prosim za nasvet

Lagal sem - prosim za nasvet

čuft ::

Situacija je sledeča:

Pred časom sem se pri študentskem delu poškodoval, vendar pa nisem takoj po poškodbi (naiven, neizkušen) šel na pregled/zdravljenje. Ker oteklina in občasna mehka bolečina ni minila sem tokrat odšel na pregled in dobil konkretno zdravljenje, sicer že malce pozno. Ker pa podjetja v katerem sem delal nisem hotel - po domače povedano - zajebat, namreč podjetje ni izvedlo nobenega varstva pri delu ali kakršnega koli zdravniškega pregleda, sem se zlagal, zamolčal oziroma zanikal poškodbo pri delu na delovnem mestu. Podjetje sicer zamuja z izplačilom 2/3 plače, ampak sem 1/3 pred kratkim (pred zdravljenjem) dobil in pričakujem tudi ostalo (sem tudi v kontaktu s študentskim servisom, poleg tega imam občutek, da podjetje ni nategunsko [je bolj družinsko naravnano tudi nadrejeni so bili dokaj korektni] so pa sicer v minusu [sodeč po internetnih podatkih]). Kar me je presunilo šele sedaj po pregledu in diagnozi, je to, da sem lagal/zamolčal. Podjetje je sicer ne preveč prijazno do delavcev delo je precej težavno in nekaterim so tudi dolžni še izplačilo za nazaj (mesec maj, junij). Poleg tega niso izvedli, kot sem že omenil varstva pri delu ali zdravniškega pregleda itd. Torej, ker nisem izkoristil priložnosti s poškodbo in jih "zajebal", jih s tem podpiram in bodo tako nadaljevali še naprej (z vsemi menjavami študentov kot po tekočem traku in izkoriščanjem - tudi starejših delavcev..). Kar me sedaj zanima je, če lahko spremenim izjavo, da sem se v resnici poškodoval na delovnem mestu in zato kakorkoli odgovarjam - kazensko itd..? Sam sem tudi mnenja, da v življenju ne bom več tiho za take in drugačne zadeve, ker sem v preteklosti bil prevečkrat in marsikdo je vedel za anomalije/grozote, ki so se dogajale, vendar je šel mimo in nič storil... Tukaj pa sem v dobri volji v 'nezajebanju' podjetja, zajebal ostale in sebe..

Hvala
Lepo vas pozdravljam

Čuft

MadMicka ::

Če te prav razumem, govoriš o izjavi, ki si jo podal pri zdravniku? Jasno, da lahko spremeniš izjavo in zaradi tega ne boš kazensko odgovarjal, ampak vprašanje, kaj bi ti pomagala taka sprememba izjave. Morda v odškodninski tožbi zoper podjetje, vendar, če oni trdijo, da delovne nesreče ni bilo, ti si pa najprej trdil enako, gre za udarec oz. oteklino, ki jo lahko dobiš kjerkoli in kadarkoli, menim, da ti to ne bo prav dosti pomagalo. V tvojo korist bi šle kvečjemu izjave kakih prič, sodelavcev, ki so videli, ko si se poškodoval na delu.

Phantomeye ::

si precej kontradiktoren. po eni strani praviš, da so v podjetju korektni, po drugi pa trdiš, da so do zaposlenih neprijazni in da so nekaterim dolžni plačo - to ni korekten odnos...

an3333 ::

zakaj si sploh lagal da zaščitiš podjetje v svojo škodo? oni ne bi storili tega zate

BorutO ::

Podjetja ne smeš nikoli jemati, kot da so tam tvoji najboljši kolegi. Skoraj vsako podjetje ima umazane posle v ozadju - ne plačuje plač, zamuja s plačilom, ne plača podizvajalcem, nateguje ljudi z višjimi cenami itd. Tako, da če podjetje propade zaradi tebe, te naj še najmanj boli, ker si jo oni k.... lahko odpre še tisti dan drugo. To, ko pa že enkrat veš, da niso konkretni (kot si prej naštel), pa tak niti nimaš kaj misliti o tem, da bi "varoval" podjetje. K večjemu ga moreš čim bolj oskubiti v svojo korist. Zdaj pa ti nimaš nič od tega on pa precej, in kdo je zdaj na boljšem?

Mimo grede, če je podjetje lojalno oz. ima račune blokirane, preveriš tu: http://www.stop-neplacniki.si/
V vsakem primeru, če ne dajejo plač in ima podjetje denar, pa če ima blokirane račune - v vsakem primeru gre za nepoštene ljudi oz predvsem nepoštenega direktorja, ki bi si rad čim več nakradel.

En zanimiv primer v naših krajih izpred petih let nekje ... Je en sosed delal pri njegovem sosedu - privatniku -, kjer je bil zaposlen in je delal zidarijo ... in je ta delavec (sosed) padel iz drugega rušta na beton, pa se hudo polomil. Potem pa ga je v bolnico peljal ta šef (privatnik), ker sta kao pri njemu nekaj delala, pa je padel dol, on pa mu je samo pomagal tam. Tudi žena od tega delavca se je strinjala z dogovorjeno nesrečo ... pol pa se je zapletlo pri zavarovalnici. Ponudili so mu zelo malo odškodnino ker se mu je zgodilo to doma, pol pa se je pritožil in povedal resnico nesreče. Ko je hotel temu privatniku povedati, da tudi sam pove resnico, pa mu je obrnil hrbet. In ta delavec je ves čas mislil, da sta odlična kolega, zdaj pa sta zaradi tega največja sovražnika. Privatnik si je s tem hotel samo rešiti rit, ko je onega napizdil, da je se pri njemu doma (delavcu) zgodila nesreča, on pa je ga imel za kolega in mu je nasedel ... končni rezultat je, da se en enemu smeji, drugi pa se tolče po glavi.

Zapomni si eno, kjer koli boš delal: Sodelavcev si ne moreš izbirati, prijatelje si lahko, tako da sodelavcev ne enači s kolegi. Če ti en v podjetju dela škodo, mu kontra duplo vrni, pa če bo zaradi tega njegovo podjetje šlo v pm ali ne.

MacLeod ::

Glede na to da si delal prek študenta so se do tebe obnašali ok, pa te lepo izkoristili. Ni njim bilo potrebno plačati prispevkov in zavarovanja za tebe, pa še plače nisi dobil cele... Hmm to je za moje pojme največji možen nateg. Večina privatnikov se gre luksus delavcem pa ne plačujejo za delo in potem imajo razne izgovore! Vse to pa seveda dovoli država in podpira take lopove. Najbolj žalostno je da delavci nič ne naredijo in kot v tvojem primeru podpirajo take privanike, da še ti bolj izkoriščajo ljudi. V primeru neplačevanja bi moral vsak delavec takoj prijaviti kršitev delovnega razmerja in s tem bi lahko preprečili nadaljne kršitve. Vendar ker tega ne naredijo, jim dajejo potuho in delodajalci ugotovijo da lahko okoli prinašajo vse po vrsti in to tudi delajo.
V tvojem primeru boš težko kaj dokazal da si se poškodoval pri delu, ker si pač hotel nekaj mutiti. Ker si se poškodoval mi ni čisto jasno kako bi neposredno lahko škodoval podjetju, s tem da bi povedal po resnici dobljeno poškodbo, če ga nebi tožil, oziroma si dobil poškodbo zaradi malomarnosti delodajalca in bi to prišlo do inšpekcije, kar pa je čisto nekaj drugega.

neon21 ::

In nikoli ne laži sploh v primeru poškodbe, ki se ti zgodi na delovnem mestu kot zaposlenemu ali študentu. Vedno pri zdravniku povej pravi vzrok, ker nikoli ne veš kje se lahko kakšne stvari zakomplicirajo. Mogoče bi se dalo spremenit izjavo, če imaš kakšne priče, ki so bile prisotne ko si se poškodoval v bran svoji prejšnji izjavi pa lahko poveš, da nisi niti slutil, da bi poškodba lahko delovala skrb vzbujajoče. Težko se bo kaj uredilo, ker mislim, da bo potrebnega kar nekaj pojasnjevanja z ene in druge strani. Naj ti bo v poduk, da kadar se poškoduješ vedno povej po resnici kaj je bilo, navsezadnje se gre za tvoje zdravje.

Kje si še pa videl, da podjetja ali privatniki za študente izvedejo zdravniški pregled ter varstvo pri delu. Vsaj jaz jih nisem imel pa sem tudi delal preko študenta. Mislim nisem pa 100% da po zakonu morajo uvest varstvo pri delu in zdravniški pregled, mogoče bo kdo povedal kaj več glede tega.

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: Mavrik ()

Invictus ::

Za študente zdravniški pregled ni obvezen. Samo za redno zaposlene je.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

shadeX ::


Kje si še pa videl , da podjetja ali privatniki za študente izvedejo zdravniški pregled ter varstvo pri delu. Vsaj jaz jih nisem imel pa sem tudi delal preko študenta. Mislim nisem pa 100% da po zakonu morajo uvest varstvo pri delu in zdravniški pregled , mogoče bo kdo povedal kaj več glede tega .


Jaz kot študent sem imel varstvo pri delu (zdravniškega pa ne).

BorutO ::

Problem je, da bi moglo oboje biti obvezno tudi za študente. Ker tudi študent po navadi dela vso delo, ki jo opravlja njihov zaposleni, torej glih tako rabi varstvo pri delu in zdravniškega. Kaj če en hoče delat v firmi nekje na višini ... pol pa pade dol, ker ima zdravstvene težave, na primer, da pogosto izgubi zavest.

mojsterleo ::

Invictus je izjavil:

Za študente zdravniški pregled ni obvezen. Samo za redno zaposlene je.

lol jaz sem ze par let zaposlen, pa me se noben delodajalec ni poslal na pregled. kaj je to varstvo pri delu ? :)
sej mi ni treba razlagat, ta post bolj pisem kot sarkazem, ker delodajalc bo rajs prsparal tistih 150 eur kot da te da pregledat. razen ce mu je to v interesu (da je delo res nevarno).

čuft ::

Hvala za odgovore!

Ker nism opravil varstva pri delu, niti zdravniškega pregleda, kar je obvezno, če delavcu ne preti posebna nevarnost - kar po mojem fizično delo je - Varnost pri delu,
Ali moram pred začetkom študentskega dela opraviti zdravniški pregled?,
Ali mora študent pred začetkom dela opraviti zdravniški pregled?
zato enostavno nisem hotel zajebati podjetja. Nevem sem naiven in imam nizko samospoštovanje, zaradi tega sem mogoče tudi gojil neko strahospoštovanje in jih nisem želel "zajebat" ali pa sem tolko neumen in dober, da raje lažem in škodim sebi ter s tem drugim :/

Poškodba je bila kar huda (majhen zlom). Priče so.. nevem če bo sprememba izjave kako škodovala podjetju, mogoče bodo pohiteli z izplačilom. Kako pa je drugače z izplačili? Plačajo po zaključku dela ali tudi (predvidevam) zamujajo? Sicer ne nameravam tožit, niti nimam denarja niti namena, ker poškodba ni tako kritična. .

@Phantomeye
Do mene so bili recimo korektni. Delavci so pa precej jezni in nejevoljni.

Podjetje, kot sem med delom ugotovil, je sicer v minusu vsaj dve leti, kot to navaja bizi.si in ni na listi neplačnikov.

Ja ravno to ker ljudje ne prijavljajo nepravilnosti je situacija takšna kot je (vključno zmano - prvič, zadnjič in nikoli več). Tudi morda zato, ker ne vedo da je to mogoče in pa ker se tega nočejo iti.

Bom poskusil spremenit izjavo in vam poročam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: čuft ()

St235 ::

Sprememba izjave pri zdravniku ne bo nič spremenila, ker za njo podjetje niti vedelo ne bo. Če se ne nameravaš zajevavat s tožbo ti sprememba izjave v ničemer ne koristi (škodi prav tako ne).

V primeru tožbe pa boš seveda takoj fasal obtožbo, da si šel vzrok poškodbe spremenit naknadno, da bi izsiljeval podjetje za plačilo in odškodnino.

čuft ::

Jap sm zvedel, da bi veljalo v primeru odškodninske tožbe..

Mimogrede, a lahko pričakujem kak denar od zavarovalnice za poškodbo..?

Mavrik ::

BorutO je izjavil:

Problem je, da bi moglo oboje biti obvezno tudi za študente. Ker tudi študent po navadi dela vso delo, ki jo opravlja njihov zaposleni, torej glih tako rabi varstvo pri delu in zdravniškega. Kaj če en hoče delat v firmi nekje na višini ... pol pa pade dol, ker ima zdravstvene težave, na primer, da pogosto izgubi zavest.


Študenti imajo redni pregled obvezen kot del študija - zato jim ga verjetno še ni treba enkrat delati.
The truth is rarely pure and never simple.

St235 ::

čuft je izjavil:

Jap sm zvedel, da bi veljalo v primeru odškodninske tožbe..

Mimogrede, a lahko pričakujem kak denar od zavarovalnice za poškodbo..?


odvisno, a si zavarovan?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Plačilo službenega zdravniškega pregleda

Oddelek: Loža
4613615 (2717) BALIST4
»

bolniška odsotnost - vprašanje...

Oddelek: Loža
476995 (4628) korenje3
»

Varstvo in zdravje pri delu

Oddelek: Loža
207514 (6478) borut_p
»

Zdravniški pregled

Oddelek: Loža
154010 (3416) next3steps
»

Varstvo pri delu za s.p.?

Oddelek: Pomoč in nasveti
65277 (4852) shadeX

Več podobnih tem