» »

napaka pri nadgradnji BIOSa - plošča Gigabyte

napaka pri nadgradnji BIOSa - plošča Gigabyte

SimplTech ::

Med nadgradnjo BIOSa na starejši AMD AM2 plošči (Gigabyte GA-M61PME-S2) je prišlo do napake in plošča se več ne zažene.

Ker je plošča drugače v dobrem stanju, me zanima ali ima kdo na forumu dostop do EEPROM programatorja in bi bil pripravljen pomagati pri ponovnem flashu BIOS čipa (tip čipa je SOIC 8-PIN).

Ahim ::

Bos sam odlotal flash, naredil DIP adapter in ga potem po programiranju prelotal nazaj na plato?

Imas locen binary image za flash ali je na voljo samo .exe, v katerem je vse zapakirano?

Bi bilo ceneje nabaviti drugo (rabljeno) plato kot zapravljati cas s tem?

Pennywis3 ::

Ta plošča ima dual bios in bi moral biti postopek, ki jo prisili v uporabo sekundarnega biosa, jaz bi tukaj začel.

Lahko probaš, če kateri od teh postopkov deluje:

[GUIDE] Forcing backup BIOS on Gigabyte motherboards:
http://www.overclockers.com/forums/show...

Zgodovina sprememb…

goranzaric ::

Jaz imam pogramator samo sporoči oznako čipa. ponavad kakšna 25Q32 serija

Brane22 ::

če imaš spajkalnik, vreden več kot pol pizde mrzle vode in temu ustrezen smisel za spajaknje, lahko adapter dokaj hitro in poceni narediš sam.

DIP8 podnožje se da zaspajkati na plato na footprint, mišljen za SMD in SMD čip se da zaspajkati na DIP-8.

Sam imam na AM1 plati, na kateri delam, narejen BIOS kabel, ki mi omogoča, da imam čip v podnožju na sprednji strani mašine in ga lahko preprogramiravam s FLASHROM-om na linuxu, seveda pa tudi katerikoli podoben čip, ki ga flashrom prepozna. Evo fotke:

 BIOS in socket...

BIOS in socket...

Brane22 ::

S police sem potegnil še eno testno AM1 plato + proc, kjer je predviden SMD čip, za katerega sem improviziral DIP8 adapter:

 BIOS-drugič

BIOS-drugič

SimplTech ::

Najprej hvala vsem za komentarje.

BIOS se dobi v bin formatu na Gigabyte strani. Plošča je res stara, a mi je bolj izziv če jo uspem spravit nazaj h življenju.

Zvečer bom testiral postopek, ki ga je predlagal Pennywis3. Bom dopisal točno oznako BIOS čipa ko bom imel ploščo pred sabo.

Brane22 ::

Če se prav spomnim, ne rabiš vedno točno enakega čipa za zamenjavo, ponavadi je lahko večji ali podoben, je pa pomembno,da vanj rpavilno zapečeš BIOS.

Če vzameš s police npr 2x večji čip, zapečeš binary image v _zadnjo_ polovico in stvar bi verjetno morala delati.

Sem naredil že maljon podobnih permutacij.

Han ::

Ta plata nima backup BIOS, tako da je edina opcija eeprom programator.

Brane22 ::

Za kar lahko uproabiš linux + flashrom + ena stara plata + DIY adapter.

hojnikb ::

a flashrom podpira ch341a ?

Ker tega mam jst doma, ampak je podpora flash čipom z tem kitajskim softwaremom bolj boga.
#brezpodpisa

Brane22 ::

Ni videt da bi. Sem zlistal backende, pa noben ne kaže na to.

Spajky ::

Kot vidim ima ta plata FD konektor : data kabel + napajanje, star delujoč FD drive, vtakni in probaj, če FD zapraska. Če ja, guglay kako napravit DOS boot FD za avtomatsko slepo flashanje Bios čipa!

Info: na winXP in dalje ne zna pravilno formatirat FD-ja, bo treba star komp z Win98/Linux (live) ali kakšnim 16-bit DOS programom formatirat disketo) Za boot image disket pejdi na bootdisc.com ...

Pri reflashu odklopi vso periferijo razen proca in ene palčke rama (če je slep reflaš in prav pripravljen FD, monitorja/grafe niti ne rabiš ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Spajky ()

goranzaric ::

Lahko se na ebayu nabavi poceni ch341a programator kjer dobis vse potrebno pa sprogramiras bin datoteko v eeprom

hojnikb ::

floopy flash ti nebo nič pomagal če je bios curruptan
#brezpodpisa

Brane22 ::

Spajky:

Ma kakšen DOS floppy neki. Kdo še to uprablja. Eno staro plato s kupa naj vzame, zalota podnožje not in piči miško.

BIOS čip mašina itak uproablja samo v prvih sekundah po resetu, če ga že prej ne skopira v RAM in izvaja od tam.

Čim je stroj zapustil BIOS, lahko čip relativno brezskrbno zamenja ( razen če je res talent), da not drugi čip, opravi kar rabi, nato pa vrne nazaj originalnega.

Spajky ::

Ponavadi je corruptan samo Bios, ne pa tudi boot block mikrokontrolerja (za bios). Če je tudi sjeban boot block mikrokontrolerja, pomeni ponavadi, da je Bios Čip kaputt ali kak spoj v njemu/na njemu/plati etc ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

SimplTech ::

Končno sem prišel do oznake čipa BIOSa:
MX-12G
25L4005AM2C
3A161900
TAIWAN
083223

Plošča nima backup BIOSa (gre za osnovni model) in razne BIOS recovery ne delujejo. Tako ostanejo razne opcije re-flasha samega čipa. Kolikor berem bi naj ch341a USB programator podpiral MX25L4005A čip. Oznake se delo sicer ujemajo s tem kar je napisano na čipu, a bi rabil nasvet koga ki o tem ve kaj več.

Predlogi, ki jih je dal Brane22, so zame preveč napredni - žal mi manjka znanja in izkušenj za kaj takšnega.

hojnikb ::

nabavi flasher z aliexpressa za cca 2$ in flashni
#brezpodpisa

Spajky ::

"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Brane22 ::

Verjetno za to ne rabiš lazit po ruskih sajtih.

MX pomeni Macronix:

MX25L4005A

SimplTech ::

Manjši update teme. Danes je prispel ch341a programator iz Kitajske. S pomočjo podaljška s ščipalko sem uspel BIOS čip priklopit na programator, namestit gonilnike in uspešno prebrat vsebino čipa.

Sedaj pa mi nekaj ni jasno. Namreč BIOS fajl iz Gigabyte sajta ima naziv M61PMES2.F5b (se pravi končnica F5b, kar je v bistvu tudi verzija BIOSa). Ali se lahko ta fajl preprosto preimenuje v .bin in odpre vsebino v programu za flashanje ali je kakšen drug postopek?

hojnikb ::

nope, preimenuj v bin, zloadaj v program in flashn.
#brezpodpisa

SimplTech ::

Super, hvala za res hiter odgovor. Preimenoval, flashnil in evo že boota :)

Hvala vsem za pomoč.

Za vse, ki bodo slučajno kdaj v podobni situaciji - vzel sem programator na AE (link) in podaljšek s ščipalko (link). Za navodila namestitve in uporabe, pa se kar nekaj informacij najde na YT in sicer (video1 in video2).

hojnikb ::

zadeva je res life saver, sploh glede na ceno....
#brezpodpisa

Ahim ::

SimplTech je izjavil:

Sedaj pa mi nekaj ni jasno. Namreč BIOS fajl iz Gigabyte sajta ima naziv M61PMES2.F5b (se pravi končnica F5b, kar je v bistvu tudi verzija BIOSa). Ali se lahko ta fajl preprosto preimenuje v .bin in odpre vsebino v programu za flashanje ali je kakšen drug postopek?

Vsaj pri Gigabytu je tako, da je tista koncniza oznaka verzije BIOSa, ni vsakic nekaksen nov format, ki bi se "skrival" za novo koncnico, ampak pac binary image.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prenosnik HP, zaprogramiran bios, menjava matične

Oddelek: Pomoč in nasveti
171427 (996) Zorro
»

Ma kdo programatorček za BIOS čipe ?

Oddelek: Strojna oprema
151230 (598) Vuli
»

crash bios rx460

Oddelek: Pomoč in nasveti
281268 (768) Miha20
»

Lokacija BIOS čipa na plati

Oddelek: Strojna oprema
142522 (2226) videc
»

Sony Vaio CR Bios čip reprogramiranje

Oddelek: Pomoč in nasveti
101811 (960) tupee

Več podobnih tem