» »

Prenosnik HP, zaprogramiran bios, menjava matične

Prenosnik HP, zaprogramiran bios, menjava matične

Zorro ::

Pozdrav sem.

Imam prenosnik HP 15-ba519ng, ki ni več v garanciji, kupljen je bil preko Amazona. Pri nameščanju novega bios se je bios čip najbrž zaprogramiral. Disk nima HP-jeve particije za reševanje podatkov in biosa, tako da sem poskušal stvar rešiti s HP orodji preko USB ključka, vendar brez uspeha. Nabava in menjava matične pri nas bi me stala več kot sem dal za prenosnik.

V prenosniku je matična plošča BDL51 LA-D713P, SPS: 854957-001, procesor pa A10-9600P. Pogledal sem, če se na ebayu dobi nova matična in našel le identične s SPS št. 854958-601. Prosil bi nekoga, ki se spozna na HW prenosnikov, da mi svetuje ali bi bil kak problem, če nabavim matično 854958-601?

Vidim tudi, da bi se mogoče dalo nabaviti zgolj bios čip, vendar ne vem kako je z njegovo menjavo. Vem, da se je nekoč na matičnih za PC-je te dalo enostavno zamenjati, brez spajkanja (kar ne obvladam). Pozanimal sem se na našem HP servisu glede čipa, pa ga ne morejo zamenjati, niti preprogramirati (vsaj ne za mojo matično).

Dobrodošel bi bil tudi kakšen drug predlog.

crniangeo ::

si probal winkey+b ? :)
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

Zorro ::

Da, vse možno. Obrnil sem se na HP Support, nato na naš HP servis. Dobil dogovor, da je potrebna menjava matične.

Zorro ::

Da dopolnim post, BIOS čip na matični je Winbond 25Q64FWSIQ 1644. Potrebno je spajkanje:(.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zorro ()

A. Smith ::

Takle čip je mala malca zamenjat, to zna skoraj vsak lokalen štromar. Večji problem je ta, da mora biti verjetno sprogramiran, ko ga naspajkaš gor?
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zorro ::

Kot vidim se sprogramiranega lahko dobi za 6€ + poštnina na moji ebay povezavi, samo se predhodno podajalcu pošlje bin datoteka. Nesprogramiranega isti prodajalec prodaja za 3,5€.

Se pravi, da je najbolje, da nabavim sprogramirani čip in potem najdem nekoga za spajkanje?

A. Smith ::

Jaz bi že tako rekel.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zorro ::

Nič, pol pa v akcijo. :)

hojnikb ::

ah, to lahko nardiš sam.
https://www.aliexpress.com/item/SOIC8-S...

maš clamp pa programator za sub 5$. Flešneš in je to to.
#brezpodpisa

Zorro ::

hojnikb je izjavil:

ah, to lahko nardiš sam.
https://www.aliexpress.com/item/SOIC8-S...

maš clamp pa programator za sub 5$. Flešneš in je to to.


Hvala hojnikb.

Bom razmislil tudi o tej varianti. Kaj misliš a bi se dalo sedanji čip reprogramirati? Problem je bil, da sem na prenosniku imel Linux, pa sem preko WinPE na USB šel flešati. Samo tudi HP orodja za reševanje so neki WinPE, tako da mi ni jasno zakaj je do tega prišlo. Sicer sem na spletu našel veliko pripomb o zaflešanih HP-jevih matičnih.

Imam še eno manjšo težavo. Ne vem točno kateri bios (BIN datoteka) je pravi. EXE datoteka ima 4 BIN-e (081F5, 081F7, 081F9 in 082F6). Mislim, da je 081F9 oz. 81F9 prava.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zorro ()

hojnikb ::

probas vse varjante, ena bo ziher delala :)
#brezpodpisa

Zorro ::

Hvala hojnikb.

#000000 ::

Kupi nov sprogramiran čip, ponavad pošlješ prodahjalcu serijsko Laptopa, on pa na prazen čip naloži najnovejši bios, ti samo prilotaš novega.

Ali pa če kdo ima programator in tisto klipsno ki se pripne na čip in lahko updejtaš celo sam. Moraš pa laptop večinoma podret v prafaktorje da prideš do bios čipa.

Ima pa večina novejših prenosnikov DUAL bios, se pravi dva bios čipa če en guzne dela drugi, tako da tudi to je opcija za preverit.

evo ti link pa naroči, kok se spomnim je nizozemska firma https://dr-bios.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

Zorro ::

Sem naročil programator s hojnikovega linka, da ne morim druge s spajkanjem. Prenosnik je razstavljen, zato vem kateri čip je gori. Samo spodnji pokrov sem odstranil. Če ga usposobim, bom nabavil še SSD disk.

Zdej bo treba le še počakati, da pride paket iz Kitajske. Upam, da pride še letos.

Našel sem tudi prodajalca čipa (link v enem od mojih postov), samo težava je, da če mu dam napačno BIN datoteko (od 4 možnih), potem nisem skoraj nič naredil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zorro ()

#000000 ::

No okay, ta z linka ki sem ga pripel, rabi samo serijsko cifro kompa-laptopa in ti in nalovda bios, ne rabi bin fajla, ker v bistvu bin fajl težko potegneš z mrtvega čipa. Ampak probaj kot si se namenil, upam da ti rata, SSD diski so pa res že smešno poceni HVALA BOGI :)

Zorro ::

#000000 je izjavil:

No okay, ta z linka ki sem ga pripel, rabi samo serijsko cifro kompa-laptopa in ti in nalovda bios, ne rabi bin fajla, ker v bistvu bin fajl težko potegneš z mrtvega čipa. Ampak probaj kot si se namenil, upam da ti rata, SSD diski so pa res že smešno poceni HVALA BOGI :)


Vseeno hvala. Bom najprej videli kako bo šlo s programatorjem. Če ne bo šlo, bom probal še druge opcije. Ne teče mi voda v grlo :)

Zorro ::

Menda je moj bios čip 1,8V. Če se ne motim, rabim k tistemu programatorju iz hojnikovega posta, še ta adapter.

 1.8V adapter.

1.8V adapter.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zorro ()

Zorro ::

Da se ponovno oglasim. V petek sem dobil programator iz Kitajske in včeraj sem se lotil reševanja. Ni šlo brez težav. Ker poleg nisem dobil nobenih navodil, sem moral okrog obrniti net, da pridem do pravih informacij kako vse pravilno povezati, da ne skurim čip, ter kateri program rabim. Najprej sem uporabil CH341A Programer v1.18, ki sem pa prvega našel. Takoj je prepoznal programator, čipa pa ni hotel pravilno zaznati, kazalo je le, da je nekaj neznanega priklopljeno. Branje čipa sem lahko zagnal, proces je stekel normalno, vendar na koncu ni ničesar odčitalo (vse prazno). Poskusil sem tudi flešati, proces je stekel normalo, a na koncu se na čip ni ničesar zapisalo.
Ker verzija 1.18 ni imela v naboru identičnega čipa mojemu (W25Q64...), sem mislim, da je mogoče težava v tem, zato sem se lotil iskanja novejših verzij. Našel sem verzije 1.29, 1.30 in 1.34. Vse so takoj zaznale programator, na čip pa sploh niso reagirale, oziroma so mi javljale, da ni nič priklopljeno. Vmes sem "ščipalko" (test clip) večkrat snel in nazaj priklopil, a brez uspeha. Potem sem poizkusil še z alternativnimi programi in z njimi je bilo isto. Poizkusil sem tudi flashrom v linuxu, prav tako brezuspešno.
Po večurnem matranju sem se sprijaznil s tem, da bom moral na ebayu nabaviti že sprogramiran čip in prositi kolega, da mi ga prispajka. No potem sem pozno v noč še enkrat vse priklopil, zagnal program v1.34 in glej presenečenja, čip je v momentu zaznalo. Flešanje je šlo brez problemov in prenosnik ponovno dela!!! 8-)8-)8-)

Hvala vsem, ki ste se oglasili v temi in preko ZS, posebej zahvala hojniku in OvCi77.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

crash bios rx460

Oddelek: Pomoč in nasveti
281268 (768) Miha20
»

napaka pri nadgradnji BIOSa - plošča Gigabyte

Oddelek: Strojna oprema
251719 (1085) Ahim
»

Bios bad flash - programator

Oddelek: Pomoč in nasveti
81209 (1036) matter
»

Lokacija BIOS čipa na plati

Oddelek: Strojna oprema
142522 (2226) videc
»

Sony Vaio CR Bios čip reprogramiranje

Oddelek: Pomoč in nasveti
101811 (960) tupee

Več podobnih tem