» »

Vzdreževan družinski član

Vzdreževan družinski član

fraising ::

Pozdravljeni,

imam eno vprašanje. Partnerki je potekla pogodba in sedaj bo dobivala nadomestilo za čas ki ga je pač upravičena. Zanima me pa kako postopati dalje. Imava svojo hišo, ki je trenutno še cela pisana name. V vezi sva 5 leto ampak ker sva se selila od najema do najema nisva imela nikoli istega naslova do sedaj. Zanima me, če je kakšna varianta, da jo prijavim kot vzdrževano osebo?
Če kaj pomaga sva stara 26 in 24(ona).

smacker ::

Dokler ima svoje prihodke, ki so višji od posebne olajšave (dobrih 200eur na mesec), je ne moreš uveljavljat kot vzdrževanega člana. Dodatno je še pogoj skupno gospodinjstvo in pa da je nihče drug (starši recimo) ne uveljavlja kot družinskega člana. Se pa dajta prej pozanimat, da ona ne izgubi kakih drugih ugodnosti (socialna pomoč in podobno), pri katerih se upošteva dohodek na družinskega člana ;)
Podrobnejše info: https://zastarse.si/socialni-transferji...

imagodei ::

Eh, lastna stredstva vzdrževanega družinskega člana so tako nizka, da se ti skorajda ne splača. T.j., če v dohodnini navedeš vzdrževanega družinskega člana in bo imel več kot par 100 € mesečnih prihodkov, se bo kakršna koli olajšava izničila.
- Hoc est qui sumus -

telexdell ::

imagodei je izjavil:

Eh, lastna stredstva vzdrževanega družinskega člana so tako nizka, da se ti skorajda ne splača. T.j., če v dohodnini navedeš vzdrževanega družinskega člana in bo imel več kot par 100 € mesečnih prihodkov, se bo kakršna koli olajšava izničila.


Če ima manj dohodkov kot je splošn olajšava (2436€) jo prijavi za celo leto.
Če ima prihodkov več, jo prijavi le za mesece, ko prihodkov ni imela (npr. delala jan-sep- zadnja plača oktober= jo prijaviš za 2 meseca, ko ni imela dohodkov).

Prijaviti jo moraš v januarju 2017. Lahko kar preko e-Davki. Več kot to, da ti je ne upoštevajo ne more biti.>:D
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

imagodei ::

2436 EUR/leto je dobesedno "par 100 EUR mesečnih prihodkov". Bolj dobesedno skoraj ne gre.

Sicer žalostno, a tako to je v naši državici. Moja mati ima 320 EUR pokojnine, je invalidsko v penziji. Brez stotaka ali dveh moje pomoči skozi mesec ne pride, ampak ona nikakor ne more šteti za vzdrževanega družinskega člana, čeprav tudi sam nimam dobre plače in s pomočjo materi znižujem standard svoje družine in svojim otrokom. Država v tem primeru posredno sili v to, da bi npr. materino stanovanje oddajali za najemnino, medtem ko bi se mama preselila k nam (spalnico ji lahko uredimo v neogrevani kleti. Ali pa morda v kurilnici, da je ne bo zeblo - če se zastrupi z CO-jem pa poberemo še zavarovalnino).
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

telexdell ::

Zakaj pa mama ne zaprosi za varstveni dodatek? Dobila bi ga 150 € (razlika do 470 €) s tem pa bi razbremenila tudi tebe.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

imagodei ::

Informacije iz CSD so, da socialne pomoči ne dobi, ker so prvi na vrsti za pomoč svojci. Varstvni dodatek je dobivala, pa ga je skenslala, ker ni hotela plombe na stanovanju. S skupnimi napori smo povrnili nekaj tisočakov, da je plomba zbrisana. Zdaj, ko je zadost ljudi to naredilo, so se pa zgleda odločili, da plombe ne bodo več dajali.

Če se ne motim, je oseba do varstvenega dodatka upravičena pod enakimi pogoji kot do socialne pomoči, torej smo spet najprej na potezi svojci.

V praksi to pomeni, da CSD želi črno na belem, koliko denarja bova z bratom vsak mesec dajala materi. Tudi če bi bil dogovor povsem fiktiven, se ta znesek potem prišteje njeni pokojnini in se za toliko zniža razlika do 470 €. Pa seveda, nekako ne sprejmejo variante, da bi z bratom napisala, da bova dajala vsak po 5 €.
- Hoc est qui sumus -

lambda ::

Sploh ne vem kaj je varstveni dodatek, ampak zdi se mi, da bo po novem s tem nekaj drugače (ker se je večina ljudi temu odpovedala v strahu da potomci ne bodo imeli kaj dedovat) ... kak mesec dni nazaj nekje zasledil.

telexdell ::

lambda je izjavil:

Sploh ne vem kaj je varstveni dodatek, ampak zdi se mi, da bo po novem s tem nekaj drugače (ker se je večina ljudi temu odpovedala v strahu da potomci ne bodo imeli kaj dedovat) ... kak mesec dni nazaj nekje zasledil.

Če se čuva premožemnje potem ne vem zakaj javkati. Sam sem lastnik nepremičnin pa mi ne misel ne oride, da bi na stara leta sradal. zato da bi se potem dediči lahko prepirali za zapuščino. Če bo na stara leta kdo skrbel zame se lahko dogovoriva o pogodbi o preužitku, če pa ne bo, pa se tudi sa ne bom sekiral, če bo kaj dedoval.
Torej je največja oslarija stradati in poslušati otrokekako javkajo, da teško skrbijo za starše ko v isti sapi preračunavajo, koliko bodo kasirali, ko se ta stari stegnejo. Bolno do obisti in še čez.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

imagodei je izjavil:


Če se ne motim, je oseba do varstvenega dodatka upravičena pod enakimi pogoji kot do socialne pomoči, torej smo spet najprej na potezi svojci.

Za starše moraš skrbeti, če živite v istem gospodinjstvu ali so v domu starostnikov. Pa še to le, če tvojo gmotno stanje (ne sredstva od žene in otrok v skupnem gospodinjstvu- oni niso dolžni preživljati tvojih staršev) to omogoča. Torej naj da vlogo za varstveni dodatek. Če bo CSD kaj hotel od tebe pač poveš da zaslužiš premalo. Kaj drugega kot zavrniti vloge itak ne morejo.

PS- imam mater v domu starostnikov. Njena pokojnina je dovolj za tam 1/2 stroškov doma. Kje pa je še osebna poraba, sredstva za higijeno, oblačila, zdravila...Plačujem razliko tam 300 €/mesec. Pa mati nima nobenega premoženja, katerega bi mi zapustila po smrti. To je stvar človečnosti in ne države.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

imagodei ::

telexdell je izjavil:

imagodei je izjavil:


Če se ne motim, je oseba do varstvenega dodatka upravičena pod enakimi pogoji kot do socialne pomoči, torej smo spet najprej na potezi svojci.

Za starše moraš skrbeti, če živite v istem gospodinjstvu ali so v domu starostnikov. Pa še to le, če tvojo gmotno stanje (ne sredstva od žene in otrok v skupnem gospodinjstvu- oni niso dolžni preživljati tvojih staršev) to omogoča.

Ta pojasnila bi rad videl v obliki zakona. Imaš kak link?

telexdell je izjavil:

Torej naj da vlogo za varstveni dodatek. Če bo CSD kaj hotel od tebe pač poveš da zaslužiš premalo. Kaj drugega kot zavrniti vloge itak ne morejo.

Mati je za varstveni dodatek (ali pa je šlo za enkratno socialno pomoč, ne vem ta hip) zaprosila pred manj kot mesecem. Socialna delavka ji je na samolepljivi listek napisala, kaj mora pridobit - to je bila izjava obeh sinov o preživljanju. Dopuščam možnost, da se že sami CSD in socialni delavci obnašajo v skladu z neoliberalno dogmo - tako kot sem o tem pisal že pred časom.

telexdell je izjavil:

PS- imam mater v domu starostnikov. Njena pokojnina je dovolj za tam 1/2 stroškov doma. Kje pa je še osebna poraba, sredstva za higijeno, oblačila, zdravila...Plačujem razliko tam 300 €/mesec. Pa mati nima nobenega premoženja, katerega bi mi zapustila po smrti. To je stvar človečnosti in ne države.

Se popolnoma strinjam, to je stvar človečnosti. Zato seveda materi tudi pomagam, a ob enem se seveda iz meseca v mesec seštevajo drobne razlike, ki jih bosta na koncu občutila tudi otroka. Država pa tega očitno ne šteje za pomanjkanje človečnosti.
- Hoc est qui sumus -


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Varstveni dodatek in RTV naročnina za gospoda

Oddelek: Loža
243978 (2738) Cifix63
»

Socialna podpora - nisem upravicen?

Oddelek: Loža
4817789 (13593) Iatromantis
»

Nasvet glede financiranja

Oddelek: Loža
438823 (7496) Mr_Globus
»

Plačilo pogreba

Oddelek: Loža
166198 (4873) Phantomeye
»

Socialna pomoc? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12024604 (19163) shadeX

Več podobnih tem