» »

Razstavil, očistil, sestavil - nehal delovati

Razstavil, očistil, sestavil - nehal delovati

Sony-Tech ::

Kišto sem odprl, z namenom, da bom "spucal" računalnik. Ko sem vse nazaj priklopil in zagnal računalnik pa se le ta prižge za nekaj sekund (led lučka posveti) in nato ugasne.
Kakšne ideje, kaj bi lahko bilo narobe?

filip007 ::

Sam si kriv, to se vzame sesalec in gibljiv del in ozko cev, to je to še boljše pa je, če imaš kompresor na stisnjen zrak.

Si priklopil 4pin +12.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

bluefish ::

Preveri, če so priklopljeni vsi kabli, da ni razrahljanih, pravilen priklop kablov ohišja na pine,...

ripmork ::

Že večkrat zgodilo - na koncu je vedno le kje slab kontakt. Preveri še enkrat, če je vse dobro priklopljeno.

Han ::

Včasih pri takšnih čiščenjih odnese (poceni) napajalnik.

Brane22 ::

Han je izjavil:

Včasih pri takšnih čiščenjih odnese (poceni) napajalnik.


Še nikoli pri meni. Nima ga zakaj odnest, razen če ni bil že prej na zadnjih atomih življenja.

Poglej, če nisi kje zajebal kaj s kablažo. Najpogosteje se zgodi, da si naroebe obrnil ali povezal 12V konektor za v plato. Dostikrat se ga da zamešat s konektorjem za grafično itd.

perci ::

Pri poceni ohišjih se lahko tudi zgodi, da grafe nisi dobro nazaj ulegel.

hojnikb ::

Poglej, če nisi kje zajebal kaj s kablažo. Najpogosteje se zgodi, da si naroebe obrnil ali povezal 12V konektor za v plato. Dostikrat se ga da zamešat s konektorjem za grafično itd.


da to zajebeš, morš bit posebne vrste smotan, ker kr tko willy nilly pač nemorš zamenjat, ampak samo na silo
#brezpodpisa

Brane22 ::

Niti ne. V določenih kombinacijah prav lepo paše.

hojnikb ::

če si zajebu polariteto, je tko puf, če pa ne, pa tko nima veze.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Brane22 ::

V bistvu ne, vsaj ne večinoma. Sprožiš varnostni mehanizem in napajalnik se ugasne.

ne vem pa več točno kaj. Lahko da steče v bistvu kratkostični tok skozi kako antiparalelno diodo in se napajalnik ugasne sam, lahko da enostavno VRM takrat ne da nič od sebe in plata ugasne napajalnik ali kaj petega...

hojnikb ::

still, za to zajebat morš bit posebne vrste smotan, ker konketorji spet niso tako neumno narejeni, da bi lahko to kr tako zamenjal.
#brezpodpisa

Buddah ::

Sam sem imel podobno težavo kak mesec nazaj. Razlog...slabo vstavljeni RAM-i. More narest "klik" ;)

...:TOMI:... ::

Zakaj sploh odklapljate vse? Jaz samo odstranim stranico in imam pri sebi en zobotrebec ali podobno, da blokiram ventilatorje in spiham zadeve. Nic ne razstavljam.
Tomi

Brane22 ::

Jaz v bistvu tudi nikoli. Snameš stranico, odklopiš kable, odneseš kišto ven, temeljito spihaš.

Tudi se mi še ni zgodilo, da bi skuril vent, pa če je bil med pihanjem pritrjen ali pa ne.
Res pa da izpiham s sesalnikom in ne kakim resnim kompresorjem.

MadMax ::

HDD in optične nikakor niso navdušene nad pihanjem, pa ventilator tudi ne.
Ampak je vse stvar občutka in poznavanja naštetih.
Koneckoncev lahko s komprimiranim zrakom tudi odpihneš tudi kak element iz mameplate ali grafične, če si res baksuz.

Po drugi strani je pa marsikdo s sesalcem uničil zadeve.
Ali s cevjo odbil kak element, ali pa z metlico ustvaril dovolj statične elektrike za umor koščka silicija.

Pri konektorjih moraš bit pa res malce pod vplivom da zajebeš, ampak hej, kaj bi štacune/servisi brez takih ki ne sprejmejo dejstva da je včasih kako delo bolje prepustiti komu drugemu, ker pač nis(m)o vsi za vse 8-)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

...:TOMI:... ::

Saj se ne piha 3 mm od komponent, no. Razen tistih, ki to ne vedo.
Tomi

Brane22 ::

je pa res, da jaz uporabljam tud penzl, ker samo pihanje ni dost.

Z velkim pnezlom premakneš prah med rebri v grafikulji in podobnih mestih, kjer potem zrak odpihne več, kot tudi na krilcih venta itd, ki bi sicer ostala prekrita s tankim slojem.

Če se mi da, vaj tiste vente snamem, da pridem s ščetko lepo skozi rebra, pa tudi da spucam hrbtno stran lopatic.

Napajalca pa ne grem odpirat v ta namen- itak ma ponavadi ogromen vent, ki lahko požre veliko prahu. samo temeljito ga spiham z obesh strani.

Optične enote ponavadi ne trpijo zaradi tega, ker so itak zaprte - vsaj moj BDR in DVD enota nimata nekih omembe vrednih lukenj s strani ali zadaj.

polde66 ::

Poradirej konektorje rama, včasih pomaga
polde

Brane22 ::

Ja, občasno se splaća s trdo radirko ( a la tista modra Staedler - za kemični svinčnik) poradirat kontakte, nato pa pobrisat preostanke z alkoholom. Ravno tako konektorje na karticah. Tudi kontakte na tiskanini trdega diska, če si upaš snet tiskanino. Dostikrat se na kontaktih glave in motorja pojavijo prav grdi oksidni preostanki.

Sony-Tech ::



Našel problem?

Zgodovina sprememb…

bluefish ::

Najbrž res.

perci ::

Nisem vedel da se prah nabira tudi med procom in socketom.

Sony-Tech ::

@Perci
Heh, recimo, da sem se malo preveč igral.

Kakšen nasvet, kako se tega lotiti? S pinceto? Ne bi rad povzročil še več škode.

PacificBlue ::

Z bancno kartico npr. poravnas pin iz vseh smeri.

bluefish ::

Pa ne muči ga preveč, da ne bo nazadnje odpadel.

Sony-Tech ::

Še kar nič.
Kako lahko ugotovim ali je problem procesor ali matična plošča?

shinko ::

Tako da stestiraš drug cpu/plato.

Pithlit ::

Meni nekaj ni jasno... kako?!?
Life is as complicated as we make it...

klinker ::

Sony-Tech je izjavil:

Še kar nič.
Kako lahko ugotovim ali je problem procesor ali matična plošča?


A ti uni zvit pin ne pove dovolj? :|

Sony-Tech ::

@shinko
Res imam še en starejši računalnik. Bom pogledal, če paše. In če ne?

@Pithlit
Ne razumem, kaj misliš.
Računalnik imam nekaj let. Nedavno smo se selili in sem se odločil, da bom računalnik sčistil prahu itd. Ko sem vse sestavil nazaj se računalnik ni več prižgal.

@klinker
Tisti zviti pin sem poravnal.

Zgodovina sprememb…

perci ::

Najbrž je prišlo ob zvitju do kurcšlusa in ti je proc odpihnilo, ko si prižigal mašino - ugibam. Ni druge kot, da se sproba.

Pithlit ::

Sony-Tech je izjavil:

Ne razumem, kaj misliš.

Ni mi jasno kako vam (ne samo tebi) rata te pine zvit.
Life is as complicated as we make it...

Sony-Tech ::

@perci
Ja, saj tega se bojim. Kako sprobati brez, da daš drugo matično/procesor? Je kakšna varianta?
Napajlnik sem stestiral s sponko, recimo.

@Pithlit
Moraš res biti umetnik, ja.

Telbanc ::

Sony-Tech je izjavil:



Našel problem?



Problem si našel, probaj poglihat pin, pol priklopi. Če ne gre, pol vrži zadevo v kanto.

In nehaj mučit sebe in nas.

Tko pač je, se zgodi.

Pithlit je izjavil:

Sony-Tech je izjavil:

Ne razumem, kaj misliš.

Ni mi jasno kako vam (ne samo tebi) rata te pine zvit.


Ma gre to hitro. Najbolje je skoz met kak proc v podnožju. Tud ko plata ni v funkciji. Tko jaz prakticiram, in nimam več teh problemov.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

bluefish ::

Ali pa prihraniš pokrovček, ki je pri novi.

tikitoki ::

Pithlit je izjavil:

Meni nekaj ni jasno... kako?!?


lol. meni tudi ni jasno:)

Telbanc ::

bluefish je izjavil:

Ali pa prihraniš pokrovček, ki je pri novi.


Lažje je dat not proc, ko natikat pakrovček. Vsaj meni.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

solatko ::

Te pini so tako občutljivi, da je dovolj rahel poteg s čopičem ali kaj podobnega. Glede na to, da je zvit samo eden, gre verjetno za čopič.

Po vsej verjetnosti je šla matična plošča. Drago čiščenje.
Drugič procesorja ne jemlji ven, razen, ko nadgrajuješ računalnik in zamenjaš procesor za močnejši.

Poizkusiš lahko še tole:

Izklopi vse kable od napajalnika, potem iz ležišča vzemi ven baterijo (tisto srebrno okroglo, pa pazi, da ne polomiš plastike, ki jo drži), potem s sponko ali izvijačem naredi stik - in + ležišča, drži nekaj sekund, nato vrni baterijo in priklopi vse kable, ter mašino užgi.
Po vseh merilih, bi moralo delat, če ne bo, išči novo MB.
Delo krepa človeka

Telbanc ::

solatko je izjavil:

Te pini so tako občutljivi, da je dovolj rahel poteg s čopičem ali kaj podobnega. Glede na to, da je zvit samo eden, gre verjetno za čopič.

Po vsej verjetnosti je šla matična plošča. Drago čiščenje.
Drugič procesorja ne jemlji ven, razen, ko nadgrajuješ računalnik in zamenjaš procesor za močnejši.

Poizkusiš lahko še tole:

Izklopi vse kable od napajalnika, potem iz ležišča vzemi ven baterijo (tisto srebrno okroglo, pa pazi, da ne polomiš plastike, ki jo drži), potem s sponko ali izvijačem naredi stik - in + ležišča, drži nekaj sekund, nato vrni baterijo in priklopi vse kable, ter mašino užgi.
Po vseh merilih, bi moralo delat, če ne bo, išči novo MB.


Če je zvit pin, in če ga ne bo zravnal pol je vse zastojn. Mam eno tako plato, sem nekak poglihal pin, zdej mi kaže vcc core fail u biosu, plata sicer "dela"....kaže še napako na grafi, ki jo ni, mislim na napako.

Plata se zbota sam je čist "zmešana".

Čim začneš enkrat glihat tiste pine po socketu, je vse "v božjih rokah"....


Jbg, vskak šola nekej stane.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

solatko ::

Pini so pod temi občutljivimi ploščicami, ki služijo za prenos podatkov iz procesorja na plato. Pinov ne skriviš, razen, če se igraš s kakšno bolj trdo stvarjo, te ploščice pa že rahel poteg s prstom, premakne in lahko pride do stika s sosednjo ploščico.

po navadi matična ni več uporabna, če se srečata aktiven in neaktiven pin, če pa imaš srečo z dvem neaktivnima, potem ni problema. Se pa bios ob vsaki taki napaki zmeša in je potrebno narediti flash.

Pri 478 socketu, so se po navadi zvili pini na procesorju in je bila dovolj kreditna kartica, lupa in malo občutka, da se je zadeva uštimala, pri 775 in novejših, pa procesorja ne moreš poškodovati, razen s fizično silo, so pa ležišča toliko bolj občutljiva in je potrebno pazit pri vsaki montaži procesorja, da se kaj ne telovadi z njim po ležišču. Ko je enkrat procesor pritrjen, se ga praviloma ne umika več, razen za nadgradnjo, ko hočeš dati drugega.

Pri prenosnikih je bolje, saj so ohranili luknjičasto ležišče in je potrebno samo pazit pri rokovanju s procesorjem.

Meni je enkrat domača muca uničila precej drago matično - 1366, sem jo pustil na mizi in je s tačko praskljala po lepem svetlečem delu plate - ležišču.
Takrat nisem točno vedel in sem mislil, da je prišla taka iz trgovine, zato sem jo pod reklamacijo zamenjal in ker je bila že pri nekemu drugemu kupcu (ni imel pravi procesor), sem dobil novo.
Takoj, ko sem jo postavil na mizo, snel zaščito, je muca pritekla zraven in hotela popravit še to, zato mi je kapnilo, da sem pač zajebal trgovca, sem ga po parih dneh poklical in mu povedal, da mu pridem plato plačat, pa mi je odvrnil, da so že dobili novo iz fabrike in, da je proizvajalec priznal reklamacijo.

Pozneje sem dobil eno skurjeno plato in si to ležišče podrobno ogledal, preizkusil razne načine poravnavanja teh ploščic, pa je to sila zamudno in nehvaležno opravilo, občutljivost pa taka, da ne moreš verjet. Praktično vsak dotik iz strani ali pod drugim kotom, jo premakne.
Delo krepa človeka

Pithlit ::

Telbanc je izjavil:

Ma gre to hitro.

Sem jih par 100 prešraufala... pa mi ni ratalo enega pina zvit. No, se nisem niti trudila kaj takega izvest...
Life is as complicated as we make it...

solatko ::

Pithlit - Saj, če človek ve kaj dela, se to ne more zgodit, nekaterim pa to vseeno rata. Najhuje je, ko nekomu, ki mu računalnik ne deluje v redu, poveš, da so zato krivi zviti pini pod procesorjem, saj on tega ni storil, je čisto po pravilih dajal procesor not.

Sem enkrat enemu, ki je trdil, da sem to zvil jaz, rekel, naj v pričo mene vloži procesor v ležišče.
Najprej ga je obrnil narobe in nekaj hotel na silo, potem ga je obrnil in postavil tako, da je do enega roba manjkalo cca 2mm in ga je lepo porinil po pinih, da je sedlo. Sem dvignil procesor in zadnje dve vrsti, sta bili lepo zjebani.
Takoj mu je bilo jasno, je kupil novo plato potem pa prinesel vse skupaj zapakirano, da sem mu na novo sestavil mašino. Seveda, dela še danes normalno.
Delo krepa človeka

crniangeo ::

Pithlit je izjavil:

Telbanc je izjavil:

Ma gre to hitro.

Sem jih par 100 prešraufala... pa mi ni ratalo enega pina zvit. No, se nisem niti trudila kaj takega izvest...


To čudo je res treba videt, to mislim celo brez zajebancije. Zakaj ne greš takih stvari kazat na youtube ?
Grem stavit da bi bila v kratkem času na top listi, geek punc ni velik :)
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

solatko ::

crniangeo - Jih poznam kar nekaj, ki to obvladajo bolje, kot njihove slabše polovice. Veš, da so ženske vedno bolj enakovredne, tudi na tem področju.
Delo krepa človeka

next3steps ::

crniangeo je izjavil:

Pithlit je izjavil:

Telbanc je izjavil:

Ma gre to hitro.

Sem jih par 100 prešraufala... pa mi ni ratalo enega pina zvit. No, se nisem niti trudila kaj takega izvest...


To čudo je res treba videt, to mislim celo brez zajebancije. Zakaj ne greš takih stvari kazat na youtube ?
Grem stavit da bi bila v kratkem času na top listi, geek punc ni velik :)

Ja, sam geeki ne palimo pa geek pičke sam zaradi tega, ker so pičke.

crniangeo ::

next3steps je izjavil:


Ja, sam geeki ne palimo pa geek pičke sam zaradi tega, ker so pičke.


Jst sem sam radoveden :)
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

Telbanc ::

solatko je izjavil:

Pini so pod temi občutljivimi ploščicami, ki služijo za prenos podatkov iz procesorja na plato. Pinov ne skriviš, razen, če se igraš s kakšno bolj trdo stvarjo, te ploščice pa že rahel poteg s prstom, premakne in lahko pride do stika s sosednjo ploščico.

po navadi matična ni več uporabna, če se srečata aktiven in neaktiven pin, če pa imaš srečo z dvem neaktivnima, potem ni problema. Se pa bios ob vsaki taki napaki zmeša in je potrebno narediti flash.

Pri 478 socketu, so se po navadi zvili pini na procesorju in je bila dovolj kreditna kartica, lupa in malo občutka, da se je zadeva uštimala, pri 775 in novejših, pa procesorja ne moreš poškodovati, razen s fizično silo, so pa ležišča toliko bolj občutljiva in je potrebno pazit pri vsaki montaži procesorja, da se kaj ne telovadi z njim po ležišču. Ko je enkrat procesor pritrjen, se ga praviloma ne umika več, razen za nadgradnjo, ko hočeš dati drugega.

Pri prenosnikih je bolje, saj so ohranili luknjičasto ležišče in je potrebno samo pazit pri rokovanju s procesorjem.

Meni je enkrat domača muca uničila precej drago matično - 1366, sem jo pustil na mizi in je s tačko praskljala po lepem svetlečem delu plate - ležišču.
Takrat nisem točno vedel in sem mislil, da je prišla taka iz trgovine, zato sem jo pod reklamacijo zamenjal in ker je bila že pri nekemu drugemu kupcu (ni imel pravi procesor), sem dobil novo.
Takoj, ko sem jo postavil na mizo, snel zaščito, je muca pritekla zraven in hotela popravit še to, zato mi je kapnilo, da sem pač zajebal trgovca, sem ga po parih dneh poklical in mu povedal, da mu pridem plato plačat, pa mi je odvrnil, da so že dobili novo iz fabrike in, da je proizvajalec priznal reklamacijo.

Pozneje sem dobil eno skurjeno plato in si to ležišče podrobno ogledal, preizkusil razne načine poravnavanja teh ploščic, pa je to sila zamudno in nehvaležno opravilo, občutljivost pa taka, da ne moreš verjet. Praktično vsak dotik iz strani ali pod drugim kotom, jo premakne.


Bom flešal tista pokvarjena jajca, sam da najdem kam sem vrgu.

Bom pol napisal, če se je zadeva pobrala. Tud mene zdej firbec matra, ker nisem vedu, da lah z flešom tole mogoče še spedenam.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

cegu ::

...:TOMI:... je izjavil:

Zakaj sploh odklapljate vse? Jaz samo odstranim stranico in imam pri sebi en zobotrebec ali podobno, da blokiram ventilatorje in spiham zadeve. Nic ne razstavljam.


GX2. Brez da bi odstranil grafično, disk ne gre ven :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

matiča hin...procesor živ?

Oddelek: Strojna oprema
312656 (2083) YdoIPonU
»

Zviti pini na CPU

Oddelek: Pomoč in nasveti
343522 (1960) Spajky
»

Matična zviti CPU pini (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
7312886 (10440) solatko
»

Računalnik noče vžgati

Oddelek: Strojna oprema
414645 (3928) speedtouch
»

računalnik se ne odziva (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
566236 (5907) pingo76

Več podobnih tem