» »

Ali moraš pri preureditvi elektro omarice izvajati neke meritve

Ali moraš pri preureditvi elektro omarice izvajati neke meritve

alese ::

Sedaj imamo omarico z varovalkami, še tiste stare, ki se našravfajo, v hiši skupaj s števcem. Saj poznate to, večina ima še tako. Če bi dali števec ven v novo zunanjo omarico, en kabel gre do štenderja, drugi do notranje omarice z temi sodobnimi varovalkami etimat c 16 in pač oprema kakršna je še v zunanji omarici. Slišali smo, da moraš za to zaprositi za soglasje elektro, kjer pač si in pol ti napišejo pogoje in en električar mi je dejal, da moraš napraviti tudi neke meritve za tam 200 evrov, to pomeni, da ti tip pride in ti v vsako vtičnico in štekar v hiši nekaj vtakne in meri. Kaj to meri, ali to drži, da ne bomo imeli pol pa same probleme s tem.hvala.

Pithlit ::

Da.

Pokliči tega ki ti bo to delal pa ti bo vse povedal. Lahko pa na elektro pokličeš... in ti bodo tudi povedal... lahko celo njih prosiš naj ti vse zrihtajo.
Life is as complicated as we make it...

mirator ::

Za prestavitev omarice ne potrebujete nobenih meritev notranjih električnih inštalacij. Potebujetepa soglasje za priključitev v katerem, poleg pogojev merilne in priključne opreme, piše da morate pred posegom izdelati načrt PZI in si nanj pridobiti soglasje elektrodistributerja.

Sc0ut ::

Lahko na črno, ampak potem bo kmalu vse črno pa še zavarovalnica ne bo dala nič ker "oni tip ni prišo pa v vsak štekar nekaj dal...".
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Pithlit ::

Meritve rabiš _po_ preureditvi. Ne pred (za prestavitev).

In ne rabiš soglasja elektro distributerja (razni gen-i, e3, ece, whatever)... ampak soglasje upravitelja distribucijskega omrežja (saj vem da si to mislil, ampak ni potrebe po zmedi). Za samo ureditev omarice tudi ni potreben načrt, za prestavitev verjetno res (jaz je prestavljala nisem, je kar lepo ostala znotraj).

Torej:

1. uredit PZI (?)
2. pridobiti soglasje
3. zrihtat vse (torej urejanje in premik omarice)
4. uredit začasni priklop
5. zrihtat meritve (ker brez tega ne moreš uredit stalnega priklopa)
6. uredit stalni priklop
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

Pithlit ::

Sc0ut je izjavil:

Lahko na črno, ampak potem bo kmalu vse črno pa še zavarovalnica ne bo dala nič ker "oni tip ni prišo pa v vsak štekar nekaj dal...".

Če delaš na črno pol moraš vse... nimaš kaj elektra zraven mešat. Čim menjaš števec (ki ti ga pride montirat elektro, ker ga noben drug ne sme), boš moral tudi meritve zganjat... ker te drugače ne bodo nazaj vklopli.
Life is as complicated as we make it...

alese ::

kaj je to načrt pzi, kdo ga izdela in koliko to stane

alese ::

saj to ne moreš na črno nardit, kako pa boš pod napetostjo priklopil glavni kabel na štender. eni pravite ja za meritve, drugi ne, eni neki pzi načrt prvič slišim,drugi govorite o nekem začasnem vklopu, eni o soglasju elektrodistributerja drugi o soglasju soda oz nekega enrgetskega upravljalca, kaj sedaj.

mirator ::

@Alese
Na spletni strani pristojne elektrodistribucije dobiš enotno vlogo za soglasje za priključitev. V njo vneseš podatke o odjemnem mestu (imaš jih na računu za elektriko) in napišeš, da gre za prestavitev priključno merilne omarice.
Vlogo oddaš osebno v pristojni enoti in počakaš kakšen teden. Soglasje za priključitev ti bodo poslali po pošti. Ko ga dobiš pozorno preberi, kaj piše in če ti ne bo kaj jasno, se najaviš pri referentu, ki je soglasje napisal.
Načrt PZI (projekt za izvedbo) naredi projektant električnih inštalacij (ne rabiš nobenega arhitekta). Cena? odvisno od projektanta in obsega dela, vendar od 200 evrov navzgor.


[ Odstranjen citat izbrisanega sporočila -- moderator ]

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

...:TOMI:... ::

Prva stvar, dogovori se s svojo elektro distribucijo (Elektro Ljubljana, Elektro Primorska, Elektro Maribor, Elektro Celje ali Elektro Gorenjska), ne vem, kje živiš.


Stvar z meritvami je čisto jasna. Potrebno je izvajat periodične meritve inštalacij ter ob vsakem posegu v inštalacijo tudi.

http://lrf.fe.uni-lj.si/fkkt_ev/EV_V_05...

http://www.mop.gov.si/fileadmin/mop.gov...

https://www.elektro-ljubljana.si/Portal...

https://www.elektro-ljubljana.si/Portal...




Potreboval boš še omaro, predlagam prosto stoječo s podstavkom, ne je montirat na fasado objekta, ker boš imel probleme s termo in hidro izolacijo.

http://www.prebilplast.si/katalogi/04-P...

To sem ti sedaj vse povedal za Elektro Ljubljana. Drugi, manj zaje*bani elektro distributerji bodo te zadeve drugače zapeljali, odvisno, kje živiš.

Prestavitev števca je v bistvu trivialna zadeva. VSe se lahko naredi že prej, nato se pa samo še glavne povezave naredi v režiji elektra. Spet, odvisno od elektro distribucije.

https://www.sodo.si/_files/3179/Cenik_s...

http://pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa...

Ko boš vse linke pregledal in če boš imel kakšno vprašanje, pa vprašaj.
Tomi

Sc0ut ::

Pithlit je izjavil:

Sc0ut je izjavil:

Lahko na črno, ampak potem bo kmalu vse črno pa še zavarovalnica ne bo dala nič ker "oni tip ni prišo pa v vsak štekar nekaj dal...".

Če delaš na črno pol moraš vse... nimaš kaj elektra zraven mešat. Čim menjaš števec (ki ti ga pride montirat elektro, ker ga noben drug ne sme), boš moral tudi meritve zganjat... ker te drugače ne bodo nazaj vklopli.


No ja, električar, ključ, ... ne rabiš elektra ko mečeš ven panzerko:)
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

...:TOMI:... ::

Ga pa rabis, ko je treba narediti preklop in znova plombirati stevec.

Saj dokler ni nic narobe je vse v redu. Ko pa je kaj narobe, je pa pogosto prepozno.
Tomi

mirator ::

mirator je izjavil:



[ Odstranjen citat izbrisanega sporočila -- moderator ]

Moderator, povsem korektno, ker je bil izbrisan tudi vzrok mojega zapisa.
Bi pa takšni izbrisi, ko gre za napeljevanje ali zagovarjanje nevarnih del, morali biti stalna praksa.

Sirko20 ::

Informacije iz prve roke (delam na eni od distribucij).

Za prestavitev števca je potrebno pridobiti Sogalsje za priključitev pri pristojni elektro distribuciji (če bi vedel kje je ta lokacija, bi lahko točno povedal kje). Za pridobitev Soglasja potrebujete dokazilo o lastništvu objekta (ZK izpisek, kupoprodajna pogodba, ipd.) in podatek o številki merilnega mesta katerega želite prestaviti (podatek najdete na računu za elektriko).

Referent bo nato izdal Soglasje za priključitev in, če se strinjate s tehničnimi pogoji se sklene Pogodba o priključitvi v kateri se definirajo finančni pogoji (v vašem primeru gre za prestavitev, bo verjetno samo 33.54€).

Ko dobite in obojestransko podpišete Pogodbo o priključitvi, poravante finančne pogoje. Nato pri pristojni distribuciji oddate Vlogo za priključitev (obrazec nadete na njihovi spletni strani). Zraven priložite še izpolnjen obrazec Izjava o ustreznosti priljučka in opravljenem pregledu priključka (obrazec na spletni strani).

Po prejemnu oddane Vloge za priljučitev, vas bo verjetno najprej poklical pristojni področni nadzornik, za izvedbo prestavitve števca.

Za dejasnka dela boste verjetno potrebovali projekt PZI, to vam bo povedal referent.

Načeloma meritve notranje električne inštalacije pri prestavitvi niso potrebne - razen v primeru, da se obnavlja kompletna inštalacija.

Za več vprašanj me kontaktirajte na PM.

LP
pazite se me, znam bit nevarn :(

janezvalva ::

meritve ti lahko opravi katerikoli s.p. s certifikatom. in, ja. ti bodo kar precej zaračunali.
meritev pa je samo to:

na vsaki vtičnici izmeri napetost z multimetrom.


to je cirka 5 minut dela, zaračunali ti pa bodo cca 200€
bolje če koga poznaš, ti bo zaračunal manj

Invictus ::

Meritve so mene stale 150 EUR. Na vsaki vtičnici ti mora izmeriti napetost in delovanje FID stikala. In ni to 5 minut dela. Še ena zabloda amaterjev...

Če se komu zdi to predrago, naj naredi ceneje. Z uradnim papirjem... Za katerim mora stati. Če je kaj narobe, jih dobi po prstih...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Pithlit ::

Ne samo vtičnice... karkoli prevodnega (recimo bojler, inox hladilnik, plata... lustri, ako so kovinski...)... Pri meni sta bila kar urco pa pol (pa imam le enih 10 vtičnic). Sta pa res vse prežokala.
Life is as complicated as we make it...

matjash ::

Pri meni - upravljalec elektro primorska ni bilo nobenih komplikacij. Sem klical elektro za prestavitev zunanje dovodne napeljave in dotrajanih kablov. Ko je prišel nadzorni pogledat in videl da imam števec v hiši in panzerko na podstrešju je sam predlagal naj ga premaknem ven na fasado.

Kupil sem električno omarico napeljal cevi in potem mi je iz elektra delavec prišel priklopiti nov števec in glavne varovalke. Nov števec je bil tudi njegov predlog glede na to da je staremu dosti zamikala ura. Prav tako so dodali odklopnik.

Mislim da je bil tako strošek samo 130eur za omarico, obvezno s trotočkovnim zaklepanjem. In njegovi 2 delovni uri. Skupaj cca 200eur.

Čeprav ko sem potem govoril z enim električistom bi bilo zame boljše prejšnje stanje. Panzerko bi lahko menjal brez elektra ker ni bila pod ključem. Novi odklopniki pa že pri manjših preobremenitvah izklopijo elektriko kot stare varovalke na talilno žico.
... bolje pozno kot nikoli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matjash ()

alese ::

Kdo pa izdela ta pzi.

...:TOMI:... ::

Projektant.

Najprej vprasaj na svoje elektro podjetje, mogoce ga ne bo treba iti v projekt.
Tomi

cegu ::

Prebarl celo temo, skušam ugotoviti kaj se dejansko meri, pa še vedno ne vem. JanezValva je odgovoril, pa je takoj dobil zajebantski odgovor od nekoga, ki tudi izgleda ne ve kaj se meri.

Kaj se torej meri? Če je hišnja napeljava OK? Ker je bil štebec zamenjan?

alese ::

cegu je izjavil:

Prebarl celo temo, skušam ugotoviti kaj se dejansko meri, pa še vedno ne vem. JanezValva je odgovoril, pa je takoj dobil zajebantski odgovor od nekoga, ki tudi izgleda ne ve kaj se meri.

Kaj se torej meri? Če je hišnja napeljava OK? Ker je bil štebec zamenjan?
Dobro vprašanje, to tudi mene zanima, kaj se meri in zakaj. Če menjaš števec, kaj ima s tem veze notranja napeljava, če je bilo dosedaj dobro, naj bo pa tudi še naprej.

...:TOMI:... ::

Izvajala se bodo dela, to je prestavitev omarice oz. nova omarica.

Hkrati z VSAKO SPREMEMBO ALI POSEG v instalacijo, je treba narediti meritve. Lahko je kje kak slab spoj in bo vse skupaj zgorelo...

Hkrati, pa, ce bi kdo prebral moje linke, bi vse to ugotovil sam. Na vsake (max.) 16 let je treba delati meritve v objektih, kateri so namnjeni za bivanje. Po domace v hisi, stanovanju.

Torej, avtor, pokazi meritve, ki ste jih nazadnje delali.
Tomi

Don Vincenzo ::

Jaz imam navadne okrogle varovalke, ali lahko zamenjam z avtomatskimi varovalkami,
delal bi sevede električar.

Pithlit ::

Lahko.
Life is as complicated as we make it...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izdelava mansarde in birokracija

Oddelek: Loža
318791 (8227) mtech7
»

inštalacija 3 faznega električnega toka

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2722072 (21333) balocom
»

Luči na dotik se same prižigajo (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7015797 (13745) St235
»

Se lahko sam lotim instalacije razdelilne omarice? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5319140 (17230) Aljaz1980
»

Menjava glavnih varovalk na hiši

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2812545 (11905) Fave

Več podobnih tem