» »

Brušenje in lakiranje parketa

Brušenje in lakiranje parketa

zunno ::

Prenavljam sobo, ki ima ~18 m2 parketa debeline 5mm. Je brušenje in lakiranje možno pri takšni debelini?
Slišal sem tudi, da naj na novo brušen in lakiran parket 14 dni ne bi polagali težji stvari, npr. omar.
Je v tem kaj resnice? Sobo bi sicer dokaj hitro potreboval, saj v njej spim.

Zanimajo me tudi cene brušenja in lakiranja, predvsem mojstrov iz Kranja in okolice.

Machete ::

Dal si primer podoben da je ceneje kot malo očistiti usnjene sedeže v avtu, čez obleči poceni kitajske tekstilne prevleke.
Nikar ne dajaj laminata čez parket, to bi naredil samo imbecil.

Zmeni se z mojstrom naj ti zbrusi in prelakira. Ja kak dan dva ni pohodno, potem pa moreš še nekaj časa pazit.
5m debelina ne bi smela bit problem.

Z dobro organizacijo se boš že znašel. Posteljo pa daš lahko nazaj previdno in je. Ostalo pohitšvo pa malo kasneje. Par dni da se posuši pa boš že prespal na kavču ali kje drugje.
Bolj moteč je mogoče vonj, ki kar nekaj časa rabi da 'izgine'.
Parket je ja kralj poda, se splača malo potrpet. Še boljši je oljen, ker je daleč bolj 'topel' od lakiranega. Ampak vprašanje, če bi se čez tega tvojega to dalo, da bi ipzadlo tako kot more. Verjetno ja.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

N0t0ri0us ::

Pojdi v merkur ali kako drugo trgovino in kupi vibracijsko brusilko, papir granulacije 60 in 150 ter obrusi lak in nato s finim papirjem, da se ne bo videlo raz. V trgovini J&O dobiš lak, povej da rabiš za parket in ga z valjčkom nanesi vsaj v nekaj slojih.

Machete ::

To se ne bo dobro izšlo. Če je parket star ali poškodovan, brez namenskega stroja ne bo naredil nič.
Jaz sem proval dva tedna nazaj z profi rotacijsko (festool) in papirjem p100, p60. 20 min se drgnil ko nor, niti na pol nisem zbrusil četrt kvadrata (do surovega lesa). Ni pogojev. Opusti idejo o rotacijski ročni brusilki, še preden jo zagrabiš.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

fikus_ ::

Nikar ne delaj tega sam! Poleg tega da traja, nikoli ne moreš potruditi ravno! Razen če kje dobiš na posojo profi brusilni stroj.

Bojan xxxx ::

Resno, pusti to profiju. Sam nikoli ne boš zbrusil ravno in plast laka bo v "dolinah" debelejša kot na "hribih".

Superboyy ::

Naj ti zrihta ekipa, ki se s tem ukvarja. Jz sm dal za 16 kvadratov okol 200 eur (brušenje, lakiranje, tesnilo pod in nad lajštami).

Bo pa trajal par dni, da se posuši in še kšn teden, da izgine vonj - odvisno od laka in števila nanosov.

Si pa mal falil čas. Ponavad se to dela poleti, ko maš lahko 24/7 na stežaj odprta okna in je bolj toplo, da se hitreje posuši.

Zgodovina sprememb…

Magic1 ::

Kar drži, da ni dobro dajat težjega pohištva na paket nekaj časa. Lak je relativno mehak nekaj tednov in nogice se vgreznejo. Verjetno so tudi različni laki, tako da vpraši. Ne se lotit sam površin večjih od par kvadratov.
Magic

Bojan xxxx ::

Spomladi sem šel čez celo proceduro lakiranja parketa. Bom poskusil odgovorit na dve vprašanji, ki logično sledita:

Kateri lak za parket:
Imaš celo goro različnih: na vodni osnovi, kislinski, poliuretanski pa najbrž še kakšen. Jaz sem vzel poliuretanskega od Amala, neka slovenska firma. S samim lakom sem v bistvu zadovoljen ampak zadeva smrdi obupno. Tudi po tem, ko sem celo poletje zračil pri 36C+, in dobesedno grel, polakirano sobo. Ko je mojstr odprl ta lak (lak sem kupil sam) je rekel "aha, lak za čolne". In zadeva ima dejansko točno tak vonj. To je torej zadnjič ko sem karkoli polakiral s tem lakom.
Pred odločitvijo za Amal sem seveda naredil "research". Web je poln ljudi, ki komentirajo kvaliteto laka, toplo priporočajo ene in močno odsvetujejo druge. Med njimi je verjetno kar nekaj mojstrov, ki hvalijo svojo robo. Do your own research. Ko se bom spravil obnavljat naslednjo sobo bom investiral v sample lakov in sam pobarval kakšno testno deščico in potem poskušal ta lak zdrgnit dol ... in ga maltretirat na vse možne načine. To se mi zdi najboljši način, da izberem tisti lak, ki mi ustreza.

Katerega mojstra:
Jaz sem se v začetku dogovarjal z enim, ki me je že skoraj prepričal, da imam problematičen parket, ki ni ravno položen itd. (v bistvu tadebel bukov parket položen v cik-cak, al kako se že temu reče). in da je najbolje kar lahko naredim da čez položim vinil sistem na klik. Sem srečen, da ga nisem jemal resno. Drug mojster kakršnihkoli problemov s parketom ni niti omenjal; prišel in naredil. Večina mojstrov bo hotela uporabljat svoj lak (razumljivo, ker imajo s tem lakom izkušnje). Med njimi boš našel take, ki uporabljajo samo lak (insert name), ker je ta nasploh naj in ultra super in daleč nad vsemi ostalimi, cena pa seveda ustreza tej kvaliteti. No, jaz temu ne verjamem brezpogojno.


Vprašanje glede izbire mojstra je zato do neke mere povezano z izbiro laka. Investiraj par evrov v sample, najmanjše piksne lakov, in sprobaj sam. Jaz bom naslednjič naredil točno to.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Laminat, ploščice ali vinil? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21461909 (11033) Lonsarg
»

Premazi za les

Oddelek: Loža
2011890 (10034) BRBR
»

Obnovit parket ali nanj položit laminat ?

Oddelek: Loža
4519084 (18009) logit
»

Urejam si sobo, katero talno oblogo priporočate? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6714929 (10918) c3p0
»

Polaganje parketa

Oddelek: Loža
74365 (4161) STASI

Več podobnih tem