» »

neobvezni podatki v pogodbi

neobvezni podatki v pogodbi

demogorgon ::

Pri Telekomu smo podpisali novo pogodbo za Modri paket in imam eno vprašanje.

Pri pogodbi je sekcija z neobveznimi podatki (označeni z zvezdico). Ko smo pogodbo dobili v roke, so nekateri podatki tukaj bili že izpolnjeni s strani Telekoma (podatke so imeli že od prej). Želeli smo, da se ti podatki izbrišejo in sem mislil, da je to najmanjši problem, ampak so trdili, da to ni mogoče, ker potem ne morejo sestaviti pogodbe. Potem sem začel komplicirati in na koncu so uspeli izbrisati vse razen rojstnega datuma podpisnice in spol.

Zdaj pa me zanima, če je to res bila tako nerealna prošnja/zahteva, da se to uredi? Ima besedna zveza "neobvezni podatki" v pogodbi kakšen poseben pomen?

Ribič ::

Meni se čudno zdi zakaj pri opravljanju zdravniškega pregleda zaradi vozniškega izpita sprašujejo ali si samski, poročen ali ločen... popolnoma nepomemben podatek.

Machete ::

Tudi na vprašalniku pred odvzemom telesnih tekočin, zaradi suma vožnje pod vplivom drog je vprašanje, če imaš tatoo in to pomeni točko v prid pregledu. Dokaj kmetavzarski kriterij.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Mehmed ::

Machete je izjavil:

Tudi na vprašalniku pred odvzemom telesnih tekočin, zaradi suma vožnje pod vplivom drog je vprašanje, če imaš tatoo in to pomeni točko v prid pregledu. Dokaj kmetavzarski kriterij.

Posljejo te na odvzem, kjer izpolnis vprasalnik in ce si tetoviran te se/raje pregledajo? A prav berem tole?

Machete ::

Vprašalnik izpolnjuješ v avtu (npr.) ne v zdravstvenem. Če zbereš dovolj točk, greš lulat. In tatuji so negativna točka. Je pa kar ene par strani butastih vprašanj. Meni je rekel, da imam zožane zenice in motne oči (bil sem popolnoma trezen), tatuje sem mu pa zatajil, ker se mi je zdelo bebavo :] Pogleda ti tudi roke, če imaš popikane in nos, če je razjet oz. vnet.. Sorry za oft., samo sem se na Ribiča navezal.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Mare2 ::

demogorgon je izjavil:


Pri pogodbi je sekcija z neobveznimi podatki (označeni z zvezdico).


Pogodba je izražena volja pogodbenikov. Torej, če se ne strinjaš, pač ne podpišeš. Drugo je pri "tipskih". Si bil kar uspešen. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

AndrejO ::

demogorgon je izjavil:


Zdaj pa me zanima, če je to res bila tako nerealna prošnja/zahteva, da se to uredi?

Ne. To je popolnoma legitimna zahteva in prav je, da ste zahtevali, da se neobveznih stvari ne tlači v pogodbo, kamor ne spadajo.

demogorgon je izjavil:

Ima besedna zveza "neobvezni podatki" v pogodbi kakšen poseben pomen?

Da. To so morali napisati, ker ti podatki niso pomembni za sklenitev pogodbe in nudenje storitve, zaradi česar ne smejo zahtevati, da se jih navede. Hkrati pa si jih na vsak način želijo imeti za svoje marketinške zgodbe in bodo na vse možne načine "težili", da jih pustite notri oz. ustno (nikoli pa pisno!) blodili o temu, kaj vse se ne da.

demogorgon je izjavil:

Potem sem začel komplicirati in na koncu so uspeli izbrisati vse razen rojstnega datuma podpisnice in spol.

Tudi spola za sklenitev pogodbe ne potrebujejo in ga niso bili upravičeni zahtevati. Če to želite, jim lahko izrecno prepoveste obdelavo tega podatka. Ko se bo čez nekaj časa v kakšni reklamni akciji izkazalo, da te prepovedi niso spoštovali (ker bodo poznali spol druge pogodbene strani), jih za kršitev prijavite na IP-RS.

Rojstni datum je pogojno lahko zahtevan za sklenitev pogodbe, kadar je predmet pogodbe storitev, ki je vezana na starost. Npr. paket, ki je ponujeni samo mlajšim od 27 let. Če storitev ni vezana na starost, pa velja enako, kot to velja za spol: obdelavo se jim lahko naknadno izrecno prepove, če pa kasneje pošljejo "čestitko za rojstni dan", pa se jih lahko zaradi kršitve prijavi na IP-RS.

Furbo ::

Kako so pa oni že v startu imeli te podatke?

Jaz nikoli ne izpolnjujem neobveznih polj, še kakega kao obveznega si kdaj izmislim.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Kebo ::

Po ZVOP nisi ti nobenemu dolžen posredovati podatkov, ki nimajo veze z storitvijo. Če kupuješ banane oni od tebe ne morejo zahtevati, da jim poveš emšo na primer. Nekdo iz urada informacijskega pooblaščenca je povedal primer, ko so za na prijavo na Ljubljanski maraton želeli elektronski naslov. Ker ga nekdo ni dal mu niso pustili prijave na dogodek. Šel je do informacijskega pooblaščenca in je bil uradni odgovor organizatorjev maratona, da ga potrebujejo, da ti pošljejo reklame, ker brez reklam se tega dogodka ne da izvesti. Dali so prav organizatorjem.

Če ima Telekom kak utemeljen razlog, zakaj potrebuje določene podatke potem je njihovo ravnanje pravilno, sicer ne.

AndrejO ::

Furbo je izjavil:

Kako so pa oni že v startu imeli te podatke?

Jaz nikoli ne izpolnjujem neobveznih polj, še kakega kao obveznega si kdaj izmislim.

OP je napisal "novo pogodbo", kar lahko pomeni tudi to, da so reciklirali podatke iz stare.

Kar seveda pomeni, da so te podatke imeli in obdelovali že X let nazaj.

Mare2 ::

AndrejO je izjavil:


Rojstni datum je pogojno lahko zahtevan za sklenitev pogodbe, kadar je predmet pogodbe storitev, ki je vezana na starost. Npr. paket, ki je ponujeni samo mlajšim od 27 let. Če storitev ni vezana na starost, pa velja enako, kot to velja za spol: obdelavo se jim lahko naknadno izrecno prepove, če pa kasneje pošljejo "čestitko za rojstni dan", pa se jih lahko zaradi kršitve prijavi na IP-RS.


Lahko sta dva Franca v družini. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

demogorgon ::

@mare2:
Omenili so, da je pogodba "tipska", ne vem pa kaj to pomeni. Prišlo je do tega, da sem rekel, da dokler se to ne uredi, da ne bomo podpisali. Ko sem videl, da je ostal samo še rojstni datum smo naredili kompromis.

@AndrejO:
Večina komunikacije je potekalo po mail-u. Po mail-u smo dobili tudi prvo pogodbo, ki so jo stornirali, ker smo želeli spremeniti kakšno opcijo (npr., brez, da bi nas vprašali so označili "soglašam" pri opciji obveščanja preko sms ipd.) Na njihovo prošnjo sem jim prek mail-a napisal kaj nas moti pri pogodbi. Na to potem res nisem dobil pisnega odgovora, ker smo se zmenili, da pridemo tja osebno in rešimo. Da bom pošten, to sem prvi predlagal jaz, ker sem mislil, da bo tako najenostavneje.

Teh neobveznih podatkov tudi niso zahtevali, ker so jih imeli že od prej. Problem je bil, da se tega ni dalo izbrisati. Parafraziram: "Te podatke ste nam povedali že prej in zdaj so v računalniku in ne moremo nič." Moral sem omeniti, da se mi zdi, da so po zakonu dolžni to izbrisati, če stranka to zahteva in še jih povprašati, če obstaja kakšen obrazec za to.

Furbo:
Že dalj časa smo pri Telekomu, tako da verjetno od katere starejše pogodbe. Jaz se tudi probam izogniti neobveznim poljem. :)

Na koncu so izbrisali 2 telefonski številki in en email naslov.

AndrejO ::

Mare2 je izjavil:

AndrejO je izjavil:


Rojstni datum je pogojno lahko zahtevan za sklenitev pogodbe, kadar je predmet pogodbe storitev, ki je vezana na starost. Npr. paket, ki je ponujeni samo mlajšim od 27 let. Če storitev ni vezana na starost, pa velja enako, kot to velja za spol: obdelavo se jim lahko naknadno izrecno prepove, če pa kasneje pošljejo "čestitko za rojstni dan", pa se jih lahko zaradi kršitve prijavi na IP-RS.


Lahko sta dva Franca v družini. :)

Zato ti poberejo davčno številko, ki sama po sebi v primeru izgube ne razkriva ničesar o spolu ali starosti naročnika.

St235 ::

demogorgon je izjavil:

@mare2:
Omenili so, da je pogodba "tipska", ne vem pa kaj to pomeni. Prišlo je do tega, da sem rekel, da dokler se to ne uredi, da ne bomo podpisali. Ko sem videl, da je ostal samo še rojstni datum smo naredili kompromis.

@AndrejO:
Večina komunikacije je potekalo po mail-u. Po mail-u smo dobili tudi prvo pogodbo, ki so jo stornirali, ker smo želeli spremeniti kakšno opcijo (npr., brez, da bi nas vprašali so označili "soglašam" pri opciji obveščanja preko sms ipd.) Na njihovo prošnjo sem jim prek mail-a napisal kaj nas moti pri pogodbi. Na to potem res nisem dobil pisnega odgovora, ker smo se zmenili, da pridemo tja osebno in rešimo. Da bom pošten, to sem prvi predlagal jaz, ker sem mislil, da bo tako najenostavneje.

Teh neobveznih podatkov tudi niso zahtevali, ker so jih imeli že od prej. Problem je bil, da se tega ni dalo izbrisati. Parafraziram: "Te podatke ste nam povedali že prej in zdaj so v računalniku in ne moremo nič." Moral sem omeniti, da se mi zdi, da so po zakonu dolžni to izbrisati, če stranka to zahteva in še jih povprašati, če obstaja kakšen obrazec za to.

Furbo:
Že dalj časa smo pri Telekomu, tako da verjetno od katere starejše pogodbe. Jaz se tudi probam izogniti neobveznim poljem. :)

Na koncu so izbrisali 2 telefonski številki in en email naslov.


V skladu z zakonom o varstvu osebnih podatkov so dolžni zbrisat vsak osevbn podatek, ki ni nujen, če ti tako želiš. Vsako nabijanje o tem kaj je v računalniku je brezrpedmetno. Ali zbrišejo ali pa sledi prijava.

Mare2 je izjavil:

demogorgon je izjavil:


Pri pogodbi je sekcija z neobveznimi podatki (označeni z zvezdico).


Pogodba je izražena volja pogodbenikov. Torej, če se ne strinjaš, pač ne podpišeš. Drugo je pri "tipskih". Si bil kar uspešen. :)


Na srečo potrošnikov in veliko žalost takih in drugačni prodajalčkov to seveda ni res. Zakon o varstvu osebnih podatkov jasno omeji zbiranje osebnih podatkov na tiste, ki so potrebni za izvedbo posla. Vsi ostali so prostovoljni in ima posameznik kadarkoli pravico do njihovega izbrisa. Pogojevanje podpisa z zbiranjem osebnih podatkov ali celo odklanjanje izbrisa je prekršek, ki se ustrezno kaznuje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

demogorgon ::

Hvala za informacije.

Malo sem še poguglal kako je s pravico do izbrisa osebnih podatkov in sem našel informacije, ki ne podpirajo moj primer.

V zakonu o varstvu osebnih podatkov (19. člen) piše:
Upravljavec zbirke osebnih podatkov mora na zahtevo posameznika:
2. izbrisati osebne podatke, za katere posameznik dokaže, da so bili zbrani v nasprotju z določbami tega zakona.
http://www2.gov.si/zak/Zak_vel.nsf/0/c1...

In še mnenje informacijskega pooblaščenca iz leta 2014:
Zakon o varstvu osebnih podatkov (ZVOP-1) na splošno ne daje podlage, da bi posameznik od upravljavca osebnih podatkov smel kadarkoli in brez obrazložitve zahtevati prenehanje obdelave svojih osebnih podatkov.
https://www.ip-rs.si/vop/permanentno-br...


Pri sestavljanju nove pogodbe so uporabili stare podatke, ki so jih že imeli. Spada to pod zbiranje osebnih podatkov v nasprotju z zakonom? Jaz bi rekel, da ne.

Glede na mnenje moreš imeti upravičen razlog za izbris. V zakonu o varstvu osebnih podatkov pa nisem našel drugega kot že omenjeni 19. člen.

Lahko, da je to samo del slike. Bi moral pogledat še kam drugam?

St235 ::

Pomembno je predvsem z kakšnim namenom so podatki zbrani in kakšna je njihova dodana vrednost. Kakor hitro podjetje uporablja osebne podatke zaradi trženja, zapade zadeva pod 73. člen in jih je podjetje dolžno na zahtevo izbrisati. Prav tako mora obstajat korelacija med zbranimi podatki in storitvijo (če govorimo o konkretnem primeru). Zbiranje podatkov kar tako, oziroma njihovo hranjenje čeprav zato ni dodane vredsnosti pač ne gre. Naslednji element pa so tudi stroški, ki s tem nastanejo. Ni isto ali pričakuješ od korporacije da v računalniku izbriše eno polje ali od prostovoljnega društva, da ročno prečeše ves forum in pobriše tvoje objave.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

AndrejO ::

demogorgon je izjavil:


Pri sestavljanju nove pogodbe so uporabili stare podatke, ki so jih že imeli. Spada to pod zbiranje osebnih podatkov v nasprotju z zakonom? Jaz bi rekel, da ne.

Recimo, da ne in recimo, da so jih obdelovali s tvojim strinjanjem (8. čl. ZVOP-1).

demogorgon je izjavil:

Glede na mnenje moreš imeti upravičen razlog za izbris. V zakonu o varstvu osebnih podatkov pa nisem našel drugega kot že omenjeni 19. člen.

Ne, mnenje se na to ne nanaša. Pazi se pravniške latovščine, kjer ima vsaka beseda svojo težo in pomen. ZVOP-1 v splošnem ne daje podlage za izbris podatkov na zahtevo, če se jih ni obdelovalo v nasprotju z zakonom. Lahko pa to storiš pod določenimi pogoji.

demogorgon je izjavil:

Lahko, da je to samo del slike. Bi moral pogledat še kam drugam?

21. čl. ZVOP-1 in 3. odst. 32. čl. ZVOP-1.

Kako to praktično izgleda v tvojem primeru?

Ali je spol uporabnika pomemben za sklenitev naročniške pogodbe ali/in nudenje storitve? Ker je odgovor lahko samo jasen "ne" (gl. 10. čl. ZVOP-1 zakaj je to pomembno), lahko v skladu z 32. čl. ZVOP-1 kadarkoli zahtevaš in dosežeš, da podjetje ta podatek preneha obdelovati (3. odst. 32. čl. ZVOP-1).

Ali je datum rojstva uporabnika pomemben za sklenitev naročniške pogodbe ali/in nudenje storitve? Potencialno lahko, kadar je govora o storitvi, ki je vezana na starost naročnika. Če je vsebina pogodbe takšna, da operater mora vedeti, kdaj pogoji za določeno ponudbo prenehajo in za to potrebuje rojstni datum, potem je ta obdelava zakonita in soglasja ni možno umakniti, ne da bi se s tem operaterju onemogočilo nudenje storitve. (znova 10. čl. in 32. čl.) Hkrati pa mora operater ta podatek prenehati obdelovati takoj, ko ta podatek več ni potreben (21. čl.) Npr. pogodba je bila prekinjena in nadomeščena za drugo pogodbo, ki ni vezana na starost. Operater več nima te podlage za obdelavo in mora ta podatek odstraniti iz vseh sistemov, če nima na voljo še kakšne druge podlage za obdelavo.

Ali je davčna številka pomembna za nudenje naročniške pogodbe ali/in nudenje storitve? Praviloma da, ker omogoča ločevanje oseb, ki se imenujejo enako in živijo na istem naslovu. Hkrati pa operaterji ljubijo to številko, ker je z njo najlažje identificirati še kakšno drugo premoženje osebe, kadar želi operater izterjati kakšen neplačan dolg.

demogorgon ::

Hvala za pojasnila.

@Lakotnik29, @Andrej0:

Sem prebral člene, ki sta jih omenila in se moram strinjati z vama (op.: prej sem bral in citiral star ZVOP in ne ZVOP-1).

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

GDPR je tu, kaj pa zdaj (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
6427390 (17883) AndrejO
»

Ali je datum rojstva osebni podatek? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
599078 (7489) St235
»

GDPR, se ze veselite? :) (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Omrežja in internet
33187378 (59485) Mikrohard
»

Nizozemski varuh zasebnosti: Windows 10 krši zakon

Oddelek: Novice / Zasebnost
3814272 (11466) blay44
»

Kako izbrisati račun na mimovrste.com?

Oddelek: Pomoč in nasveti
3818371 (17089) St235

Več podobnih tem