» »

Teflon škodljiv?

Teflon škodljiv?

1
2
»

nevone ::

OrkAA je izjavil:

Ja, saj ce je v ponvi hrana, potem temperatura redko preseze 250. Je pa res, da ce naprimer peces steak, moras ponev najprej segret preden ga das notri. Ce pustis ponev na max ognju vec kot 2-3 minute, preseze 300 stopinj celzija (ja, sem meril). To je recimo ena izmed situacij, ko si lahko izpostavljen teflonu. Itak pa na vseh teflonskih ponvah pise, da naj se ne segrevajo preko 'medium' nastavitve na stedilniku.


Mah kaj pa vem. Jaz sem s svojo spraskano ponvijo počela že marsikaj, pa ni bilo še nikoli nobenih problemov zaradi tega. In imam ponev kar konkretno spraskano, hehe.

Seveda, če je kdo v dvomu, naj raje zamenja ponev takoj, ko se pojavi prva praska.
Either we will eat the Space or Space will eat us.

OrkAA ::

Saj jaz tudi se nikoli nisem imel problemov, niti me ne skrbi pretirano za ta teflon. Je pa res, da so obcutki nekaj, stevilke pa drugo :)

Jaz v kuhinji teflon uporabljam samo za jajca, ker jih noben drug material ne prenasa tako dobro. Za vsa ostala visoko-temperaturna zganja imam litozelezno ponev in pa vok. :)

fujtajksel ::

nevone je izjavil:

fujtajksel je izjavil:

nevone je izjavil:



Če pa vseeno kupuješ novo, pa pripročam tole Keramična ponev



Hmmm... Ampak a je ta keramična prevleka res trajno non-stick?
Med ocenami uporabnikov je veliko takih, ki potarnajo, da se že po par uporabah ali po par mesecih začne prijemat
http://www.tgreer.com/after-4-months-of...
https://www.amazon.de/culinario-Crispy-...
...in štos je da to najdeš pri praktično vseh keramičnih ponvah, medtem ko se pri teflonu načeloma ne dogaja, če ga ne spraskaš in ne zakuriš.


Ta, ki sem jo linkala, se meni ne prijemlje nič.

o+ nevone


Zanimivo, ker tista linka sem poiskal točno za to ki si jo linkala. Seveda se ne pritožujejo vsi. Ampak je povsod znaten delež takih. Med katerimi jih vsaj nekaj zatrjuje da so se striktno držali navodil. Ne vem al delajo nekaj narobe pa ne vedo kaj, al je tu kakšen magic touch pri čiščenju?

koyotee ::

OrkAA je izjavil:

Ja, saj ce je v ponvi hrana, potem temperatura redko preseze 250. Je pa res, da ce naprimer peces steak, moras ponev najprej segret preden ga das notri. Ce pustis ponev na max ognju vec kot 2-3 minute, preseze 300 stopinj celzija (ja, sem meril). To je recimo ena izmed situacij, ko si lahko izpostavljen teflonu. Itak pa na vseh teflonskih ponvah pise, da naj se ne segrevajo preko 'medium' nastavitve na stedilniku.


Za steake je samo litoželezna ponev, in nobena druga.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

nevone ::

Saj jaz tudi se nikoli nisem imel problemov, niti me ne skrbi pretirano za ta teflon. Je pa res, da so obcutki nekaj, stevilke pa drugo :)


Ljudje so radi pretirano previdni. Mogoče tudi zato, ker so takšni v preteklosti bolj verjetno preživeli. Niso pojedli ravno vsake gobe, ki so jo našli. Ali pa so raje počakali, da jo najprej poiskusi kdo drug.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Magic1 ::

Zakaj pa bi bila za steake primerna le litoželezna ponev?!?
Magic

koyotee ::

Because https://www.google.si/search?q=why+stea...

Btw: obstaja šansa, da bo nekaj litoželeznih ponev na voljo. Take fi650mm https://www.google.si/search?q=litožele...
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: koyotee ()

koyotee ::

Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Miki N ::

Eh, pri temperaturah, kjer se začne delati škoda na teflonski prevleki imaš po mojem večji problem, da delaš kaj sumljivega hrani (zakurjene maščobe pa to).

Jaz bi se bolj sekiral kaj je v ponvi, kot ponev sama. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

          ::

koyotee je izjavil:

Za steake je samo litoželezna ponev, in nobena druga.


Točno to.

OrkAA ::

Ja, ampak to ni zdej ena od boga poslana zapoved. Smo zgoraj tocno povedali zakaj so litozelezne ponve bolj primerne.

Mare2 ::

nevone je izjavil:

Jaz sem s svojo spraskano ponvijo počela že marsikaj, pa ni bilo še nikoli nobenih problemov zaradi tega. In imam ponev kar konkretno spraskano, hehe.

Lahko se usedeš za mizo pred prazno ponvo. Z nožen nastrgaš teflon (glej, da dobro postrgaš) in ješ, dokler teflona ne zmanjka.

:)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Spajky ::

... in potem ponvo kasneje uporabiš še kot ojačevalec signala antene na ruterju za wifi :))
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

nevone ::

Lahko se usedeš za mizo pred prazno ponvo. Z nožen nastrgaš teflon (glej, da dobro postrgaš) in ješ, dokler teflona ne zmanjka.


To pa lahko ti narediš, potem pa poročaj. Ne bom ti kradla ideje. :)

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: nevone ()

Vice ::

Teflon sam po sebi ni škodljiv. Škodljivi so kemični premazi, ki se jih uporablja, da se hrana ne lepi na material poleg teflona te premaze uporabljajo tudi pri škatlah za pico, papir za ovijanje hrane, embalaža za hrano, papirni pribor.... Oziroma kjer mora material preprečiti, da bi se vpijalo olje, prilepila hrana zaradi vročine itd...
Izpostavljenost in vpliv teh kemičnih premazov na zdravje je zelo majhno. Če bi ljudje crkavali zaradi ene spraskane posode je dokaj logično, da takšen izdelek nebi nikoli bil v prodaji. Isto kot pri čikih, alkotu, sladkor, zdravila ... en dim, šluk.. ne škoduje, dolgoročno pa kar nekaj uporabnikov stisne.

Mare2 ::

nevone je izjavil:

Lahko se usedeš za mizo pred prazno ponvo. Z nožen nastrgaš teflon (glej, da dobro postrgaš) in ješ, dokler teflona ne zmanjka.


To pa lahko ti narediš, potem pa poročaj. Ne bom ti kradla ideje. :)

o+ nevone

nevone, če doslej nisi imel-a nobenih problemov? Mislim da bo šlo. Telo se navadi. :)

Ma nekateri pišete res kr neki. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

ProGo ::

Imam 2 Lodge litoželezni, vse ok. Samo tole pri zrezkih mi ni všeč, ker je treba toliko segret ponev, da se že seasoning in olje začne smoditi. To sigurno ni preveč zdravo. Ta proces polimerizacije olja me zanima kako to poteka, in kaj se sprošča ob tem, ker smrdi/dimi konkretno, ko delaš seasoning v pečici 1 uro.

Drugače pa lahko pri litoželeznih, če bi jo uporabljal vsak dan, pride tudi do prenosa železa v hrano, kar pa ni preveč dobro, razen če si slabokrven.

          ::

ProGo je izjavil:

Drugače pa lahko pri litoželeznih, če bi jo uporabljal vsak dan, pride tudi do prenosa železa v hrano, kar pa ni preveč dobro, razen če si slabokrven.


Iz tega razloga jaz jem z leseno žlico.

nevone ::

Ma nekateri pišete res kr neki. :)


Res je. Nekateri pišete kr neki.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

ProGo ::

          je izjavil:

ProGo je izjavil:

Drugače pa lahko pri litoželeznih, če bi jo uporabljal vsak dan, pride tudi do prenosa železa v hrano, kar pa ni preveč dobro, razen če si slabokrven.


Iz tega razloga jaz jem z leseno žlico.


Kje bi pa ti najdel pribor iz navadnega železa? In koliko časa bi jedel z oljem zaščiteno žlico? Ali pa nezačšiteno rjasto? Mmmm.

          ::

ProGo je izjavil:

Kje bi pa ti najdel pribor iz navadnega železa? In koliko časa bi jedel z oljem zaščiteno žlico? Ali pa nezačšiteno rjasto? Mmmm.


Saj pribor iz sredba je še bolj nevaren.

Malajlo ::

Če ješ s srebrnim priborom, ni treba srebrovega koloida pit. Zakaj bi bilo to bolj nevarno od železne žlice?

Aja, pa še kri se ti modro obarva. Od tod izraz "modre krvi".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Malajlo ()

Vice ::

Malajlo je izjavil:

Če ješ s srebrnim priborom, ni treba srebrovega koloida pit. Zakaj bi bilo to bolj nevarno od železne žlice?

Aja, pa še kri se ti modro obarva. Od tod izraz "modre krvi".


Če pa poližeš še zlati nož boš imel pa roza kri. Od tod izraz "hello kitty kri"

Malajlo ::

Googlaj Argyria za modro kri.

tikitoki ::

Malajlo je izjavil:

Če ješ s srebrnim priborom, ni treba srebrovega koloida pit. Zakaj bi bilo to bolj nevarno od železne žlice?

Aja, pa še kri se ti modro obarva. Od tod izraz "modre krvi".


lol:). Me je nasmejala obrazlozitev modre krvi.

Nabavte si steklen pribor in boste mel mir. No, noze lahko keramicne. Ce vas tolk skrbi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

ProGo ::

Steklene vilice? Kaj ti snifaš?

Stari maček ::

Invictus je izjavil:

Najboljša ponev je navadna železna. Bakrena bi bila še boljša...

Ampak jih je najtežje dobiti...

To je edina resnica. Ko enkrat dobi oblogo kot vok je bolj spolzka od vsakega teflona. Pa še za indukcijo je idealna. Teflon sam sicer ni nevaren, je pa vprašljiv aluminij, ki je spodaj, če se kuha jedi, ki vsebujejo kislino.

Martin Krpan ::

Za jedi ki vsebujejo kislino tudi baker NI ok.
Razen če misliš da ti malo modre galice ne bo škodilo. Ziher pa ne boš fasal peronospore.:D

Cervantes ::

Bloody healthfreaks!
Tisto, kar je res škodljivo, je življenje.
Se vedno tragično konča.
So pa vse ponve razen teflonskih en !urac. Še navaden jajc se prime.
Hough. Govoril sem.

negotiator ::

@Mare2 & nevone

Sicer ne vem za kakšne druge sloje na ponvi ampak, če bi nastrgan material vseboval samo teflon, se ga lahko brez težav poje, brez negativnega vpliva na zdravje. Teflon je ena od najbolj obstojnih, če ne najbolj kemično obstojna plastika, tako da bi se po zaužitju brez težav izločila iz telesa, nespremenjena. Edina stvar, za katero vem, da ni kompatibilna s teflonom, je fluor in nekatere njegove spojine. Fluor pa je prav tako že sestavni del teflona. Ravno fluor je razlog za tako dobro kemično obstojnost teflona, saj, ustvari izjemno močne vezi z ogljikom, ki jih je zelo težko uničiti (kemično).

Tako, da ja, teflon je varen, dokler ga namerno, dolgo časa, na suho ne grejete s plinskim ali indukcijskim štedilnikom, običajen gre tja do 300-330 ponavadi, kar še ni problematično. Dokler je površina ponve prekrita z oljem, temperatura še zdaleč ne doseže nevarne, pa četudi uporabljate npr. plinski štedilnik, ki dosega precej visoke temperature - razen, če za kuhanje uporabljate visokotemperaturna strojna maziva, pa še takrat temperatura težko doseže nevarno mejo, kar se teflona tiče, ampak v takem primeru bi bilo že tisto, kar je v ponvi velik problem.
All easy problems have already been solved.

Zgodovina sprememb…

nevone ::

@Mare2 & nevone


In čemu je to namenjeno meni?

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

OrkAA ::

Stari maček je izjavil:

To je edina resnica. Ko enkrat dobi oblogo kot vok je bolj spolzka od vsakega teflona. Pa še za indukcijo je idealna. Teflon sam sicer ni nevaren, je pa vprašljiv aluminij, ki je spodaj, če se kuha jedi, ki vsebujejo kislino.


Če bi napisano držalo, potem ti zdajle ne bo problem vzet v roke telefona, ponve in enega jajca. Speči ga povsem brez olja in ga brez trganja odstrani s ponve. Sem skoraj prepričan, da tega videa ne bomo videli. :)

negotiator ::

nevone je izjavil:

@Mare2 & nevone


In čemu je to namenjeno meni?

o+ nevone


Opazil sem, da je ta pogovor tekel med vama, ti pa si prav tako rekla, da ta "test" prepuščaš njemu, zaradi česar sem domneval, da si v dvomih glede strupenosti teflona.
All easy problems have already been solved.

Unknown_001 ::

Martin Krpan je izjavil:

Za jedi ki vsebujejo kislino tudi baker NI ok.
Razen če misliš da ti malo modre galice ne bo škodilo. Ziher pa ne boš fasal peronospore.:D


Ni res. Baker je v bistvu dobro obstojen proti mnogim šibkim organskim kislinam. In nasploh ni ravno dovzeten za korozijo.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

nevone ::

Opazil sem, da je ta pogovor tekel med vama, ti pa si prav tako rekla, da ta "test" prepuščaš njemu, zaradi česar sem domneval, da si v dvomih glede strupenosti teflona.


Očitno nisi prebral teme ... ampak never mind.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Martin Krpan ::

Unknown_001 je izjavil:

Martin Krpan je izjavil:

Za jedi ki vsebujejo kislino tudi baker NI ok.
Razen če misliš da ti malo modre galice ne bo škodilo. Ziher pa ne boš fasal peronospore.:D


Ni res. Baker je v bistvu dobro obstojen proti mnogim šibkim organskim kislinam. In nasploh ni ravno dovzeten za korozijo.


Baker res ni občutljiv na korozijo , ampak to ravno zato ker ga zaščiti plast oksida (korozije imenovane zeleni volk)) ki pa je mimogrede strupena.;)

Unknown_001 ::

Zmedel si me. Zdaj ne vem ali imam jaz narobno informacijo, al... šit no. Mal bo treba kemijski research narest.

Da na nek način maš prav. Baker plus ocetna kislina
Cu + CH3COOH -> vovk + vodik
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

negotiator ::

@Raptor F16

Poglej si kakšno bakreno streho (tisto zeleno). Ocetna kislina sama po sebi ne reagira z bakrom, potreben je še kisik, ki ustvari bakrov oksid (CuO), s katerim lahko ocetna kislina nato reagira.
All easy problems have already been solved.

Unknown_001 ::

negotiator je izjavil:

@Raptor F16

Poglej si kakšno bakreno streho (tisto zeleno). Ocetna kislina sama po sebi ne reagira z bakrom, potreben je še kisik, ki ustvari bakrov oksid (CuO), s katerim lahko ocetna kislina nato reagira.


Zdaj mi je nekoliko bolj jasno. Potemtakom je res v čistem dobro odporen proti šibkim org. kislinam, če ni kisika zraven, ki pa pri hranjenju živil itak ni zaželen.

Da, načeloma so za baker bolj nevarne anorganske kisline v kombinaciji s plini zi zraka. Zdaj bo štimalo...
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Martin Krpan ::

Še vedno pa se bakrena posoda zaradi preprečitve oksidiranja vsaj odznotraj prevleče z nikljem.

...:TOMI:... ::

Lidl bo imel litozelezne ponve drugi teden. Sicer emajlirane, venar nima veze.
Tomi
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

katero ponev? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12853127 (10184) nejcek74
»

Tefal kvaliteta

Oddelek: Loža
204441 (3670) Tilen
»

Kakšno posodo, teflon, emajl, litoželezna, jeklena, ... ?

Oddelek: Loža
4610933 (8434) lonewolf_
»

Kuhanje na plinski ĹĄtedilnik

Oddelek: Loža
182414 (1986) Unknown_001
»

Delimano - Mercator - Top Shop

Oddelek: Loža
167160 (6350) ...:TOMI:...

Več podobnih tem