» »

Enoti Sm3 in m3 - ter zemeljski plin - pomoč

Enoti Sm3 in m3 - ter zemeljski plin - pomoč

Starodavni ::

Pozdravljeni,

berem veliko člankov o tem, pa sem naletel na omembo obeh enot, in sem zmeden, ker ne vem, kaj je mišljeno s tem.
Definicija standardnega kubičnega metra je tu: Standardni kubi%C4%8Dni meter @ Wikipedia

pa še: Če je na primer tlak p 100 krat večji od tlaka p0 je prostornina plina stokrat manjša. V velikih plinovodih je tlak nominalno od 70 do 100 barov, torej bo 1 Sm³ zavzel le 0,01 m³ oziroma 10 litrov.

Recimo povpraševanje in ponudba plina v Italiji http://pianodecennale.snamretegas.it/en... ima omenjeno oba podatka cubic metre (m3) ter Scm (Sm3?) in to v isti tabeli.

The primary energy consumption in Italy* in 2014 has been equal to 61.9 billion of cubic meters, with a reduction of about 8.1 billion of cubic meters (-11.6%) from 2013, as consequence of a contraction of the thermoelectric (-14.0%), residential and service industry (-17.0%) sectors.

B Scm @ 38.1 MJ/Scm se najde v tabeli.

poraba plina v Sloveniji leta 2015 je znašala 825 milijonov Sm3 -

Zdaj če ima italija porabo 61.9 milijard m3 a je to primerno reči, da italija porabi 61.9 milijard Sm3 ?
Še na wikipediji omenjajo podatek v m3. List of countries by natural gas consumption @ Wikipedia
Tu omenjajo Slovenijo da je leta 2011 porabila 1 milijardo cubic metre (m3) plina.

Hvaležen bi bil vsakemu, ki se spozna na to, da bi mi obrazložil v čem točno je zadeva. Ker mi ni jasno, zakaj v Sloveniji pišejo Sm3, drugod, recimo wikipedia pa m3, pa gledam številke in se ujemajo....

Oh, američani imajo še hujšo lastnost da imajo kubične čevlje lol :D Sem se matral, da sem konverziral v kubične metre s pomočjo konvertorja na internetu.

Hammer123 ::

Spajky ::

Treba je vedet tudi, ali je utekočinjen ali ne; to bistveno zmeša izračune ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Miha 333 ::

1 Sm3 pomeni količino plina, ki bi pri tlaku 1013 hPa in temperaturi 15 st. C imela volumen 1 m3. To se uporablja predvsem pri merjenju v plinovodih in plinskih napeljavah, kjer je plin pod različnimi visokimi pritiski in je to referenčna enota za količino pretočenega plina, ne glede na trenutni pritisk.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

...:TOMI:... ::

V prihodnosti bo namesto dosedanjih "plinskih enot" enota kWh, kot pri elektriki.
Tomi

Starodavni ::

A tako Miha333, hvala za razlago. Zdaj je že bolj smiselno.

Miha 333 ::

...:TOMI:... je izjavil:

V prihodnosti bo namesto dosedanjih "plinskih enot" enota kWh, kot pri elektriki.

Problem je v tem, da kurilna vrednost plina (in posledično količina energije, ki jo iz njega lahko dobiš) ni vedno enaka (odvisna je od nahajališča, zmesi, ...). Zato energije v kWh na nekem plinovodu ne moreš meriti, prostornino v Sm3 pa lahko in tako delujejo vsi plinovodni števci.

...:TOMI:... ::

Saj ravbo zato, ker se plin spreminja in ni vedno enak, je obracun v kWh bolj pravicen. Z leti bo to...

Ze sedaj se pri velikih odjemalcih montira stevec in zraven se korektor, ki glede na temp. korigira kubike.
Tomi

telexdell ::

Ti kWh pridejo bolj v poštev pri UNP, kjer se pod istim imenom skriva različno razmerje propana in butana in s tem različne kurilne vrednosti. Zemeljski plin (metan) ima bolj ali manj konstantno kurilno vrednost.
UNP se večinoma transportira s cisternami, zemeljski plin pa s plinovodi. Ob dovozu cisterne UNP bo pač zraven podatek o kurilni vrednosti mešanice, na podlagi katerega se bo izvedel obračun. Pri zemeljskem plinu pa bi lahko izvajali občasne meritve na referenčnih točkah in bi vsi porabniki plačevali kWh na podlagi zmnožka kurilne vrednosti izmerjene na referenčni točki in porabe po obstoječem števcu plina.

PS- nekje sem zasledil, da bi se naj kWh začeli uporabljati že s 1.1.2017.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vgradnja zemeljskega plina za stanovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
609172 (6357) Invictus
»

Ogrevanje na Elektriko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15959791 (29240) konspirator
»

Pomoč pri pretvarjanju g/kwh v g/km

Oddelek: Šola
5855 (674) sumoborac
»

centralna kurjava - na elektriko? prosim za pomoč

Oddelek: Loža
2516988 (16471) Pyr0Beast
»

ogrevanje na olje ali na strom ?

Oddelek: Loža
359049 (8516) Oxford

Več podobnih tem