» »

OS za počasen netbook

OS za počasen netbook

dd11 ::

Netbook Sony Vaio VPCW11S1E
Intel Atom N280
2GB DDR2-800
30GB SSD Kingston S200


Sem ga nameraval prodati, pa itak ne bom dobil nič zanj (pa še kupec bi bil nesrečen, ker je res počasna zadeva).

Skratka, iščem prebavljivo delujoč OS za tale hardware in dosedaj še nisem imel sreče


  • WinXP Home (originalni OS) je recimo good-enough, ampak mislim da sem imel težave s Chromom na SSL straneh (se ne spomnim več, ali mi je le manjkal root CA, ali pa dejansko kaj ni štimalo... pa itak ni več supported, skratka prestaro.

  • Windows 7 počasen

  • Windows 8(.1) počasen

  • Windows 10 počasen

  • Ubuntu počasen

  • Lubuntu počasen

  • Xubuntu počasen

  • Chromium-x86 počasen

  • Remix OS počasen



Počasen v smislu, da niti brskanje po Facebooku ni gladko, pa da se programi odpirajo po 15sek (kar se mi zdi vseeno malo dolgo). Itak ga bi uporabljal za pisalni stroj, tako da ne rabim nevemkaj, pa je še za to prepočasen.

Bi si mislil, da bo netbook z 2GB RAM in N280 normalno uporaben (sploh ker sem mu dal notri še SSD, čeprav je low-end), pa ni. Nekaj sem bral po forumih, da se podobni configi normalno uporabljajo, ampak meni ni uspelo zrihtati. Malo sem brskal še po BIOSu, če imam kakšno možnost nastavljanja AHCI/IDE (no, nimam), ker sem sumil, da je kaj z diskom, ampak ne glede na to kako obrnem, je vedno počasen.

Imam previsoka pričakovanja, ali pa nekaj ne štima?

Hvala za pomoč
LP, dd11

hojnikb ::

to je pac pocasen turd, no other way around it. trash it oz. daj na bolho.
#brezpodpisa

cekr ::

Svoje čase je bil odličen sistem za te zadeve QNX. Ne vem pa, če je zadeva še uporabna oz. se je sploh še kje dobi.

Je pa sistem letel tudi na nenormalno počasnih mlinčkih.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

dd11 ::

hvala za info

technolog ::

Izberi nekaj izmed teh 10h:

http://www.techradar.com/news/software/...

Priporočam pa Puppy Linux. Povej kako je šlo.

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

kaj ti nuca light distro, ce je browser pozresen
#brezpodpisa

cekr ::

Še to:
Jest mam na ASUS EEE, ki je mogoče še malo počasnejši, kar nameščen Win7basic z izklopljeno vso navlako.
Sistem kot sistem je potem OK. Ne moreš pa pričakovat, da ti bo nekaj zmlelo, kar je prehudo za hw. Npr. če ti v osnovi ni zmlelo HDfull, ti ga ne more tudi v prihodnosti. To velja za katerikoli sistem.
Z Linuxom bo to še toliko težje, ker ni pravih(optimiziranih) gonilnikov za grafično.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

dd11 ::

update: win7pro, services.msc popucan do amena, stanje deloma prebavljivo (ne najbolj, pa vendar) ... tole je pomoje max uporabnosti, kar iztisnem iz njega

technolog ::

Verjetno je pravi odgovor Gentoo skupaj z distcc, ampak tega ne bi svetoval začetniku. Ko sem jaz to namestil na svoj laptop je dobesedno poletel.

Riff ::

kaj pa win xp :)

solatko ::

V win xp kar nekaj stvari ne dela.
Delo krepa človeka

k4vz0024 ::

Za podoben netbook uporabljam Win 7 z izklopljenim Aerom. Pa Palmoon browser in dela dokaj gladko.

konspirator ::

slitaz, puppylinux, damnsmalllinux.

carota ::

Na Asus 1015b (1x1 GHz C50?, 1 GB RAM, 24 GB SSD) z Lubuntu mi Firefox deluje dovolj dobro, da sem brez težav tudi kakšen webinar poslušal, za browsat je sprejemljiv. Vsaka stvar pa ubije CPU. RAM niti ni problem. Ugotovi kje je bottleneck. Probaj drugi browser. ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: carota ()

737 ::

Sam imam še par desetletje starih Thinkpadov serije T s pentiumi M 1,5 - 1,7 GHz. Na njih tečejo XP, stari Palemoon, Firefox 3.6 z Noscript in Adblock, Kerio firewall 2.1.5, za gledanje Youtuba se koristi pa vtičnik Video Downloadhelper + Vlc. Glede na starost deluje vse izjemno dobro in predvsem stabilno. Ponovni zagon je potreben le, ko zmanjka elektrike.

Standardne distribucije linuxa žal niso tako dobro optimizirane za starejše procesorje, zato jih imam le na novejših strojih.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Asus Eee pc 1000H mnenje

Oddelek: Strojna oprema
201662 (1164) AnotherMe
»

Star prenosnik-windows xp ali 8 (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
8414059 (10323) Spajky
»

windows 8.1 (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
9916957 (11061) solatko
»

Kateri OS za prenosnik AMD Turion 64 X2 Mobile TL-60??? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
8010989 (9424) T_F_7
»

Kateri windows naložiti na netbook? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5611135 (10092) toblak

Več podobnih tem