» »

Slovenija postala pridružena članica Evropske vesoljske agencije

Slovenija postala pridružena članica Evropske vesoljske agencije

vir: STA

Članice ESA (manjka Kanada)

Slo-Tech - Slovenija je postala pridružena članica Evropske vesoljske agencije (ESA), ki združuje 22 polnopravnih članic iz Evrope, potem ko je bila od leta 2008 sodelujoča država in od leta 2010 evropska sodelujoča država (ECS). Pogodbe o ECS trajajo pet let, zato je bila lani Slovenija v precepu, kaj storiti. Na pristojnem ministrstvu so se tedaj odločili, da Slovenija stori korak naprej in da je prioriteta čim prej postati polnopravna članica.

Sporazum o pridruženem članstvu, kar je zadnji korak pred polnopravnim članstvom, prinaša več pravic in tudi obveznosti. Članice ESA so države EU (razen Hrvaške, Slovaške, Bolgarije, Litve, Latvije, Malte in Cipra), Švica in Norveška, pridružena članica pa je še Kanada. Polnopravno članstvu v ESA je mogoče pričakovati leta 2019 ali kasneje, saj mora biti država načeloma vsaj dve leti pridružena članica.

Sporazum o pridruženem članstvu v ESA je minister za gospodarstvu v Parizu podpisal včeraj. To je pomemben korak tako za znanost kakor tudi gospodarstvo, saj so s tem slovenska podjetja dobila možnost sodelovanja na vseh razpisih ESA, medtem ko so doslej lahko konkurirala samo s povabilo partnerja iz države, ki je članica ESA.

Proračun ESA znaša 4,4 milijarde evrov, ki jih prispevajo države članice in Evropska unija. Približno četrtina proračuna se nabere iz obvezne članarine, preostanek pa države vplačajo glede na projekte, v katerih želijo sodelovati. Slovenski prispevek je za letos izračunan na 400.000 evrov, se bo pa ta številka zaradi sporazuma o pridruženem članstvu revidirala navzgor. To je odvisno od tega, katere programe bo Slovenija izbrala. Članstvo v ESA se gospodarstvu obrestuje, saj multiplikativni učinki članarine za polnopravne članice dosegajo faktor med 2 in 7, a seveda ne čisto takoj.

Veliko si od članstva obeta tudi znanost, saj ESA izvaja vrsto izjemno pomembnih in zanimivih znanstvenih projektov. V javnosti je gotovo najbolj odmeval pristanek na kometu, znan je tudi navigacijski sistem Galileo, nekoliko manj izpostavljena pa je še kopica drugih projektov (npr. Copernicus).

To je že druga velika novica o približevanju svetovnim znanstvenim organizacijam, saj je slovenska vlada aprila napovedala, da bo Slovenija nadaljevala proces pridruževanja CERN-u.

74 komentarjev

«
1
2

Smurf ::

Je bil ze cas. Tole je velik plus tako iz akademskega kot gospodarskega vidika.

_dice7 ::

Smurf je izjavil:

Je bil ze cas. Tole je velik plus tako iz akademskega kot gospodarskega vidika.


Ja, industrija satelitov je v sloveniji bila res zatirana ker nismo bili v evropski nasi.

SimplyMiha ::

Vsekakor je to veliko primernejša naložba kot marsikateri slovenski "projekti".

Zgodovina sprememb…

kow ::

To res ni pretirana draga clanarina, da sedis za isto mizo kot Francozi in Nemci.

Cervantes ::

Hvalabogu. CERN, ESA - vendar se nekaj premika.
Eni boste jasno tulili, da so to drage reči, od katerih brezposelni in lačni in begunci nimajo nič.
Sram vas bodi že vnaprej.

_dice7 ::

Cervantes je izjavil:

Hvalabogu. CERN, ESA - vendar se nekaj premika.
Eni boste jasno tulili, da so to drage reči, od katerih brezposelni in lačni in begunci nimajo nič.
Sram vas bodi že vnaprej.


Mene bolj skrbi da bo denar šel še za kakšnih 5 ministrov več da bojo sedaj sedeli za tisto mizo, namesto da bi se porabil za, kaj vem, opremo na tehniškem faksu, štipendijo slovencu ki je ne bojo določili po politični korektnosti... Odprli bomo nove smer na FDVju, pravilna spolna usmerjenost za misintra za slovensko vesoljsko agencijo.

Smurf ::

_dice7 je izjavil:

Smurf je izjavil:

Je bil ze cas. Tole je velik plus tako iz akademskega kot gospodarskega vidika.


Ja, industrija satelitov je v sloveniji bila res zatirana ker nismo bili v evropski nasi.

Sploh se ne gre za izgradnje satelitov.

Kot prvo se itak 80% (ali 90%) vrne nazaj v investicijo posamezne drzave. Drugo sedaj bodo lahko slovenski studentje/asistentje/profesorji znanstveniki, delali v ESA institucijah. Tretje za firme, ki ze sedaj sodelujejo v aerospace industriji, bo sedaj sodelovanje bistveno lazje (do sedaj te je lahko najela samo neka tretja firma za projekte). Na dolocene razpise od ESA se kot firma do sedaj niti nisi mogel prijaviti, zato ker drzava ni bila znotraj tega.

Ne vem, se mi zdi da poznam kar dobro situacijo glede tega v Sloveniji (z obeh vidikov, tako akademskega kot gospodarskega) in se mi zdi ta odlocitev res no brainer.

_dice7 je izjavil:

Cervantes je izjavil:

Hvalabogu. CERN, ESA - vendar se nekaj premika.
Eni boste jasno tulili, da so to drage reči, od katerih brezposelni in lačni in begunci nimajo nič.
Sram vas bodi že vnaprej.


Mene bolj skrbi da bo denar šel še za kakšnih 5 ministrov več da bojo sedaj sedeli za tisto mizo, namesto da bi se porabil za, kaj vem, opremo na tehniškem faksu, štipendijo slovencu ki je ne bojo določili po politični korektnosti... Odprli bomo nove smer na FDVju, pravilna spolna usmerjenost za misintra za slovensko vesoljsko agencijo.

Po tej logiki se ne splaca iti v katerokoli investicijo, kadarkoli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

gus5 ::

_dice7 je izjavil:

Odprli bomo nove smer na FDVju, pravilna spolna usmerjenost za misintra za slovensko vesoljsko agencijo.

Zakaj pa ne? Ne skrbi me minister, pač pa Vesoljčki, na katere lahko naletimo. Odpira se vrsta novih vprašanj. Kako integrirati Vesoljčke ne glede na galaktično pripadnost v slovensko družbo? Jim bo država podelila državljanstvo, v primeru če zaprosijo zanj? Jim bo priznala aktivno in pasivno volilno pravico? Bo RS legalizirala inter-galaktične zakonske zveze, bo zakoncem dopustila posvajanje otrok ne oziraje na njihovo galaktično pripadnost oz. biološko formo in ali bojo zakonci imeli pravico do zanositve z bio-medicinsko pomočjo?

digitalcek ::

Cervantes je izjavil:

Hvalabogu. CERN, ESA - vendar se nekaj premika.
Sram vas bodi Ĺže vnaprej.


1. Kaj smo Slovenci imeli od bizonov?
2. Kaj bomo Slovenci imeli od bozona?

Sram me je že vnaprej.
Ker tretjina Slovencev ne pride skozi mesec.
In kar polovica družin nima niti 600 evrov prihrankov!

Ker so nekateri slovenski otroci, pa tudi širše - lačni.
Zato, da se eni lahko gonijo po CERNU s plačo 20.000 evrov...

Zgodovina sprememb…

SimplyMiha ::

Potem pa komot ukinimo SAZAS in podobna združenja, ker digitalčkovi otroci stradajo!

Naložbe v znanost in tehnologijo se vedno obrestujejo, v kulturo pa nikoli.

Zgodovina sprememb…

_dice7 ::

SimplyMiha je izjavil:

Potem pa komot ukinimo SAZAS in podobna združenja, ker digitalčkovi otroci stradajo!

Naložbe v znanost in tehnologijo se vedno obrestujejo, v kulturo pa nikoli.


Povej ti našim ministricam ki investirajo v prepevanje v arabščini in lepo odštejejo evrčke za parado ponosa, ne pa tle nakladat kako bo sedaj ta projekt za slovenijo naredil karkoli pametnega razen novih delovnih mest za socialne bojevnike s 5imi diplomami iz novinarstva ki potem tako pametnujejo kot Miro Cerar: Delavci ne bodo vodili države.

SimplyMiha ::

ESA je najboljše, kar se lahko zgodi našim diplomantom številnih vej znanosti, ti pa bi jim to odrekel, ker te boli od prepevanja v arabščini?

Hvalabogu, da delavci ne vodijo države!

Zgodovina sprememb…

Smurf ::

digitalcek je izjavil:

Cervantes je izjavil:

Hvalabogu. CERN, ESA - vendar se nekaj premika.
Sram vas bodi Ĺže vnaprej.


1. Kaj smo Slovenci imeli od bizonov?
2. Kaj bomo Slovenci imeli od bozona?

Sram me je že vnaprej.
Ker tretjina Slovencev ne pride skozi mesec.
In kar polovica družin nima niti 600 evrov prihrankov!

Ker so nekateri slovenski otroci, pa tudi širše - lačni.
Zato, da se eni lahko gonijo po CERNU s plačo 20.000 evrov...

Slovenija bo pobrala vec davka, torej bo imela vec denarja. Torej bo vec denarja za socialne prispevke. Osnove ekonomije? Ni tezko.

Njihovi otroci se bodo lahko izobrazevali v modernih tehnoloskih centrih in dobili delovna mesta za vec kot 600EUR.

Njihovi starsi pa zal ne, zato ker takih investicij prej ni bilo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

_dice7 ::

Smurf je izjavil:

Slovenija bo pobrala vec davka, torej bo imela vec denarja. Torej bo vec denarja za socialne prispevke. Osnove ekonomije? Ni tezko.


Seveda, pokaži en primer iz zgodovine, kjer se je s povečanjem prihodkov v socialo stanje za plebejstvo izboljšalo? Ko bomo vsi slovenci služili po 50.000€ mesečno, bomo nova Švica :D

SimplyMiha je izjavil:

ESA je najboljše, kar se lahko zgodi našim diplomantom številnih vej znanosti, ti pa bi jim to odrekel, ker te boli od prepevanja v arabščini?

Hvalabogu, da delavci ne vodijo države!


Ne vodi jo Cmerar, a ni čudno da ljudje niso zadovoljni kljub temu ljubljenemu vodji, ki nikoli v življenju ni nič delal?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: _dice7 ()

Smurf ::

_dice7 je izjavil:

Smurf je izjavil:

Slovenija bo pobrala vec davka, torej bo imela vec denarja. Torej bo vec denarja za socialne prispevke. Osnove ekonomije? Ni tezko.


Seveda, pokaži en primer iz zgodovine, kjer se je s povečanjem prihodkov v socialo stanje za plebejstvo izboljšalo? Ko bomo vsi slovenci služili po 50.000€ mesečno, bomo nova Švica :D

Pojdi na Kubo, potem pa v Slovenijo. Opazuj in porocaj.

SimplyMiha ::

_dice7 je izjavil:

Ne vodi jo Cmerar, a ni čudno da ljudje niso zadovoljni kljub temu ljubljenemu vodji, ki nikoli v življenju ni nič delal?

Fino. Prekličimo članstvo v ESI, ker nekdo ne mara Cerarja. Povejte našim študentom, naj nehajo pakirat.

Smurf ::

SimplyMiha je izjavil:

_dice7 je izjavil:

Ne vodi jo Cmerar, a ni čudno da ljudje niso zadovoljni kljub temu ljubljenemu vodji, ki nikoli v življenju ni nič delal?

Fino. Prekličimo članstvo v ESI, ker nekdo ne mara Cerarja. Povejte našim študentom, naj nehajo pakirat.

Pa nasim firmam, da nej ukinejo visoprofitne projekte, zato ker nekdo ne mara Cerarja. Zato ker ce nekdo nima dobre place, potem tudi firme ne smejo uspevati. Je bolje, da vsi postanemo revni in enakopravni!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

link_up ::

Sploh ni vprasanje, nujno potrebno je biti zraven!
In and Out

Smurf ::

Pa v tej temi zanalasc povdarjam predvsem ekonomske ucinke, ravno zato, da se kaksen skeptik ne bo obregnil v "metanje denarja v luft". Sploh nisem se prisel do tega, da bo to osrecilo marsikaterega vesoljskega zasenjaka, ki je sanjal o tem, da bi lahko delal kaj kar je povezanega z vesoljem. Nenazadnje lahko dobimo tudi prvega slovenskega astronavta.

_dice7 ::

Smurf je izjavil:

Pa v tej temi zanalasc povdarjam predvsem ekonomske ucinke, ravno zato, da se kaksen skeptik ne bo obregnil v "metanje denarja v luft". Sploh nisem se prisel do tega, da bo to osrecilo marsikaterega vesoljskega zasenjaka, ki je sanjal o tem, da bi lahko delal kaj kar je povezanega z vesoljem. Nenazadnje lahko dobimo tudi prvega slovenskega astronavta.


Taki kot ti, ki imajo na laptopu nalepko

bojo sedaj končno dobili možnost da postanejo/te novi znanstveniki tipa

samo še srednjo šolo morate zaključiti pa boste na nivoju vašega idola.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

#000000 ::

evo majka, Zoki si že mane roke in že pogleduje za primerne lokacije kjer bo stal sedež te za nas nove ustanove, ter lansirno rampo, tud če je ne rabmo ampak od viška glava ne boli.

digitalcek ::

SimplyMiha je izjavil:

Potem pa komot ukinimo SAZAS in podobna združenja, ker digitalčkovi otroci stradajo.


Avtorji glasbe, fotografij, videov za svoja (dobra ali manj dobra) dela vsekakor morajo nekaj dobiti. Vsoto na nek način določa trg.

Bozon bleferji dobijo 50x več kot solidni avtorji. Njihove dohodke določa "šef", kateremu pa seveda morajo biti lojalni.

Je pa veliko vprašanje, če so njihovi rezultati (za človeštvo) res taki, da lahko z 1% mesečne plače pokrijejo položnice?

Javi mi na ZS, ko "mojstri" v Cernu pogruntajo nekaj takega, da bom OSEBNO mesečno prihranil 50 evrov! Da bom imel od tega njihovega bluza realno in tudi otipljivo finačno ali "zdravstveno" korist.

Ja, jaz, kdo pa drug! Tisti čez 50 let ME NE ZNIMAJO, ker živim zdaj. Tukaj in zdaj!

Čez 100 let pa bo človeštvo (na zemlji) itak ukinjeno. Ker se ni iz zgodovine nič naučilo. Žal!

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: SaXsIm ()

digitalcek ::

st.citat p5207270]

Cervantes je izjavil:

Hvalabogu. CERN, ESA - vendar se nekaj premika.

Slovenija bo pobrala vec davka, torej bo imela vec denarja. Torej bo vec denarja za socialne prispevke. Osnove ekonomije?


Misliš,da bodo tisti, ki (iz kakršnih koli vzrokov že) ležijo doma, imeli namesto 280 - 380 evrov? Močno dvomim!

Misliš, da bom pri pokojnini550 evrov dobil še dodatnih 100 evrov? Močno dvomim!

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: SaXsIm ()

SimplyMiha ::

digitalcek je izjavil:

Je pa veliko vprašanje, če so njihovi rezultati (za človeštvo) res taki, da lahko z 1% mesečne plače pokrijejo položnice?

Javi mi na ZS, ko "mojstri" v Cernu pogruntajo nekaj takega, da bom OSEBNO mesečno prihranil 50 evrov! Da bom imel od tega njihovega bluza realno in tudi otipljivo finačno ali "zdravstveno" korist.

Ja, jaz, kdo pa drug! Tisti čez 50 let ME NE ZNIMAJO, ker živim zdaj. Tukaj in zdaj!


Zdravljenje raka? Slikanje v medicini? Velikanske izboljšave v industrijskih procesih (npr. vulkanizacija)? Internet (tam je nastala prva spletna stran)?

Pojdi živet v jamo, mogoče tako ne boš prišel v stik s kakšno tehnologijo, ki je prišla iz CERN-a.

pecorin ::

Javi mi na ZS, ko "mojstri" v Cernu pogruntajo nekaj takega, da bom OSEBNO mesečno prihranil 50 evrov! Da bom imel od tega njihovega bluza realno in tudi otipljivo finačno ali "zdravstveno" korist.


WWW. Ne da samo prihraniš, služiš lahko miljone, če si sposoben.

Smurf ::

V bistvu tale tema ni namenjena ucenju osnov ekonomije in zakaj je za vse bolje, da drzava dobi se kaj ekstra denarja. Ostanimo pri dejstvu, da bo v Slovenijo zaradi tega sporazuma priteklo vec denarja. Tisti, ki ne razume, zakaj je to dobro, itak verjetno ni kompetenten za diskusijo v taki temi.

Utk ::

Proračun ESA znaša 4,4 milijarde evrov, ki jih prispevajo države članice in Evropska unija.


znan je tudi navigacijski sistem Galileo

Projekt s katerim bi prišparali milijarde in zaslužili milijone, stoji, oz. nič od njega, financirajo se pa iz EU in članic. Tako bi se tudi jaz šel posel.
In naj uganem, takoj ko bo galilejo začel prinašat denar, bo nekdo naredil spinoff vsega kar je vrednega tam.

gus5 ::

digitalcek je izjavil:

1. Kaj smo Slovenci imeli od bizonov?
2. Kaj bomo Slovenci imeli od bozona?

Sram me je že vnaprej.
Ker tretjina Slovencev ne pride skozi mesec.
In kar polovica družin nima niti 600 evrov prihrankov!

Ker so nekateri slovenski otroci, pa tudi širše - lačni.
Zato, da se eni lahko gonijo po CERNU s plačo 20.000 evrov...

Negativna solidarnost - logika, naj gre vsem enako slabo - nikomur ne koristi, tudi lačnim ne.

SimplyMiha ::

Utk je izjavil:

Proračun ESA znaša 4,4 milijarde evrov, ki jih prispevajo države članice in Evropska unija.


znan je tudi navigacijski sistem Galileo

Projekt s katerim bi prišparali milijarde in zaslužili milijone, stoji, oz. nič od njega, financirajo se pa iz EU in članic. Tako bi se tudi jaz šel posel.
In naj uganem, takoj ko bo galilejo začel prinašat denar, bo nekdo naredil spinoff vsega kar je vrednega tam.

Če bi od znanosti pričakovali dobiček, bi se še danes fijakali.

Sicer pa:
Galileo will start offering Early Operational Capability (EOC) from 2016, go to Initial Operational Capability (IOC) in 2017-18 and reach Full Operational Capability (FOC) in 2019.[6] The complete 30-satellite Galileo system (24 operational and 6 active spares) is expected by 2020.


Tako obsežni projekti trajajo. Se splača počakat na natančnejši GPS, ki bo prispeval tudi pri avtomatizaciji logistike.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Ne serji. 30 let pacat ta galilejo je žalitev za znanost.
In ja, ni cilj znanosti dobiček, ampak če se ji že userje kakšen tak projekt, s katerim bi lahko zaslužili, je nesramno potem jemat denar od davkov za ostale projekte. Če imajo 4,4 milijarde proračuna, bi pa že lahko zaposlili še kakšnega ekonomista, a ne bi.

SimplyMiha ::

Američani so svojega "pacali" 17 let, če ne štejem faze načrtovanja. Stal jih je 12 milijard dolarjev, vsako leto pa zanj zmečejo 750 milijonov dolarjev.

Toliko za perspektivo. Vsekakor bi Galileo hitreje napredoval, če ne bi ameri metali polen pod noge.

Zgodovina sprememb…

Smurf ::

Galileo projekt se je zacel leta 2003. To je 13 let.

kronik ::

digitalcek : če bi vsi tako razmišljali kot ti, bi še danes v jamah živeli. Bedak. Kdo pa si ti, da bo moral imeti koristi od odkritja bozona? Korist ima človeštvo in ti nisi noben faktor tukaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kronik ()

Dr_M ::

Prevec ljudi misli, da se vesolje vrti samo okoli njih in potem sprasujejo, kaj bom jaz imel od tega?. Se dobro, da taki klovni samo po forumih tezijo in majo bore malo vpliva na vse skupaj.


Sicer pa odlicna novica.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

...:TOMI:... ::

Jaz sem za take projekte, ker ta znesek ni nic, v primerjavi z vsemi pokradenini mld., ki nam odtekajo, hoces ali noces.

Nekdo je prej omenil novo opremo na faksih... Na faksu, kjer se bil jaz, smo imeli vrhunsko opremo, na katrti se je nabiral prah. Ali pa do nje nismo imeli dostopa. To je stran vrzen denar.
Tomi

Seljak ::

Ni denarja za popravilo lokalnih cest za to sranje pa ga je dovolj?!

SimplyMiha ::

Tako je to, seljaki pač ne vidite dlje od domačega pragu. Ne briga vas, da signale vaših mobitelov posredujejo sateliti, hočete vedeti samo, kako lahko čim ceneje pokličete svojo prababico v Jajcu.

Smurf ::

Seljak je izjavil:

Ni denarja za popravilo lokalnih cest za to sranje pa ga je dovolj?!

Tole si narobe razumel. Denarja bo kvecjemu vec za ceste, ne manj, zaradi takih stvari na dolgi rok.

34054 ::

Utk je izjavil:

Proračun ESA znaša 4,4 milijarde evrov, ki jih prispevajo države članice in Evropska unija.


znan je tudi navigacijski sistem Galileo

Projekt s katerim bi prišparali milijarde in zaslužili milijone, stoji, oz. nič od njega, financirajo se pa iz EU in članic. Tako bi se tudi jaz šel posel.
In naj uganem, takoj ko bo galilejo začel prinašat denar, bo nekdo naredil spinoff vsega kar je vrednega tam.


Tukaj si kar zadel. Veliko teh projektov se financira iz davkov, ko pa nastane kaj vrednega se pa takoj vključi privatni sektor in nekdo lepo zasluži.

Govorimo or 400.000 EUR, torej slabega pol milijona, kaj pa vem. Mislim da bi lahko postavili kakšna konstruktivna vprašanja. Osebno bi še za 50EUR moral državo prositi po kolenih. Država pa vzame tako vsoto, pa vsi slavijo, skoraj v stilu: za cerkev bomo pa ja dali, kaj pa govorite bedarije. Kaj bomo dobili nazaj je dobro vprašanje. Ampak, glej ga zlomka, na lepem so sila, khm, racionalni ljudje, ki so drugače trdi kapitalisti, zelo romantični in čustveni, govorijo o človeštvu in s solzicami v očeh o znanosti, in kako bi brez nje živeli v jamah. Od jam pa do znanosti je bilo še marsikaj vmes.

Napredek mar ne? Farmacija? Tablete so sila drage in jih tudi veselo plačujemo. Jaz bi rekel da ta, khm, napredek, torej plačujemo po dolgem in počez, levo in desno. Oprostite torej če mi zabiti seljaki občasno postavimo kašno vprašanje. Država se zaenkrat še ne brani pobirati davkov od nas.

Načeloma ne nasprotujem, ampak, konstruktivna vprašanja so dobrodošla in digitalcek ni brcnil čisto v temo. Zdi se mi da se dandanašnji v imenu znanosti proda dosti magičnih fižolčkov. Cillit bang, znanstveno preizkušen in 400.000 EUR za napredek človeštva in Slovenije, kaj pa vem, upam da dovolite pomisleke.

Invictus ::

Seljak je izjavil:

Ni denarja za popravilo lokalnih cest za to sranje pa ga je dovolj?!

Pritoži se občini, ne državi. Lokalne ceste upravlja občina, ki pa tako ali tako ne zna s denarjem.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SimplyMiha ::

Do županovega vikenda že znajo.

Smurf ::

34054 je izjavil:

Utk je izjavil:

Proračun ESA znaša 4,4 milijarde evrov, ki jih prispevajo države članice in Evropska unija.


znan je tudi navigacijski sistem Galileo

Projekt s katerim bi prišparali milijarde in zaslužili milijone, stoji, oz. nič od njega, financirajo se pa iz EU in članic. Tako bi se tudi jaz šel posel.
In naj uganem, takoj ko bo galilejo začel prinašat denar, bo nekdo naredil spinoff vsega kar je vrednega tam.


Tukaj si kar zadel. Veliko teh projektov se financira iz davkov, ko pa nastane kaj vrednega se pa takoj vključi privatni sektor in nekdo lepo zasluži.

Govorimo or 400.000 EUR, torej slabega pol milijona, kaj pa vem. Mislim da bi lahko postavili kakšna konstruktivna vprašanja. Osebno bi še za 50EUR moral državo prositi po kolenih. Država pa vzame tako vsoto, pa vsi slavijo, skoraj v stilu: za cerkev bomo pa ja dali, kaj pa govorite bedarije. Kaj bomo dobili nazaj je dobro vprašanje. Ampak, glej ga zlomka, na lepem so sila, khm, racionalni ljudje, ki so drugače trdi kapitalisti, zelo romantični in čustveni, govorijo o človeštvu in s solzicami v očeh o znanosti, in kako bi brez nje živeli v jamah. Od jam pa do znanosti je bilo še marsikaj vmes.

Napredek mar ne? Farmacija? Tablete so sila drage in jih tudi veselo plačujemo. Jaz bi rekel da ta, khm, napredek, torej plačujemo po dolgem in počez, levo in desno. Oprostite torej če mi zabiti seljaki občasno postavimo kašno vprašanje. Država se zaenkrat še ne brani pobirati davkov od nas.

Načeloma ne nasprotujem, ampak, konstruktivna vprašanja so dobrodošla in digitalcek ni brcnil čisto v temo. Zdi se mi da se dandanašnji v imenu znanosti proda dosti magičnih fižolčkov. Cillit bang, znanstveno preizkušen in 400.000 EUR za napredek človeštva in Slovenije, kaj pa vem, upam da dovolite pomisleke.

Torej se tebi zdi investicija z ROI 2x-7x slaba investicija?

Pa se drugo vprasanje. Ce firme v drzavi zacnejo dobro sluziti, kako tocno je to slabo za drzavo, ki ima tudi sama posredno potem od tega vecje prihodke zaradi vseh davkev?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

SimplyMiha ::

Problem je v tem, da on ne vidi neposrednih benefitov, se pravi tistih, ki se tičejo njega osebno, ne kogarkoli drugega.

Ja, taki ljudje obstajajo. Bemtijo o županih, ki asfaltirajo samo do svojih vikendov, ko pa potem sami postanejo župani, delajo isto.

Zgodovina sprememb…

Cruz ::

Župani so itak lutke...
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

Markoff ::

Nihče ni opazil, da sta poleg Kanade članici ESA tudi Turčija in Izrael.

Evropska vesoljska agencija?
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

SimplyMiha ::

Jah, če lahko nastopajo na Evroviziji...

MrStein ::

Letni znesek za ESA: 0,004 % proračuna
Letni znesek za penzije (razni digitalčki): 19% propračuna

Pa da vam še izračunam: za penzije država (torej jaz in drugi davkoplačevalci) da vsako leto okroglih 5 tisoč krat več kot za "vesoljce".
Pa še vedno jamrajo...

(torej ne jamrat, da vam država požre denar, ki ste ga dali za pokojnino, ker vam ne. Obratno. Še dodatno daje)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

digitalcek ::

MrStein je izjavil:

Letni znesek za ESA: 0,004 % proračuna
Letni znesek za penzije (razni digitalčki): 19% propračuna


Tako je, mister Skala.

Zato pa boš imel verjetno, ko boš šel ti čez 20, 25 let v penzijo, kakih 380 evrov pokojnine. Če sploh...

- ker se bo življenska doma v tem času še podaljšala, razen če se pojavi 10 Radanov
- ker sirijski kozmonavti žal ne bodo dovolj prispevali v pokojninske sklade

No, mogoče bo Živadinov... Doniral.

Skratka, še več boste dajali! Vkolikor ne boste kaj spustili v vodo, kar bo umrlo samo penzijoniste...

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Smurf ()

MrStein ::

Ali pa se včlanimo še v NASO in kam drugam in nekaj denarja pridelamo.
Aja, ne, tega pa ne smemo.
Potem pa pač druga opcija.
Ti odločaš.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Slovenija še bliže polnopravnemu članstvu v CERN-u

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
92984 (2052) BlaY0
»

Slovenija na poti k članstvu v CERN-u!

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4010880 (6333) gus5
»

Slovenija postala pridružena članica CERN-a

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
84995 (3303) 11111001001
»

Slovenija postala sodelujoča članica Evropske vesoljske agencije (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
516966 (5531) Poldi112

Več podobnih tem