» »

Nakup novega telefona od fizične osebe in pravne posledice

Nakup novega telefona od fizične osebe in pravne posledice

moat ::

Pozdravljeni!

Kako je s temi nakupi od fizičnih oseb, ki na bolhi prodajajo nove telefone z računom in garancijo? Torej, ne gre za telefone, ki bi bili predmet kaznivih dejanj. Ti se v postopkih policije odvzamejo, itak. Pogodbeno pravo pa mi ne gre. Vzemimo, da nekdo pod ugodnimi pogoji kupi telefon pri svojem operaterju na obroke in ga takoj ponudi v nakup naprej po bolj ugodni ceni za gotovino. Telefon je nov, z garancijo. Rabi torej gotovino, mogoče še kakšen drug razlog? Zdaj pa vprašanje. Kakšne bi bile pravne posledice za novega kupca, ki bi telefon kupil z gotovino, po privlačni ceni, nov, zapakiran, z računom, če potem ta oseba, ki je telefon kupila od svojega operaterja na obroke, po nakupu ne bi upoštevala pogodbenih obveznostih, torej, ne bi obročno plačevala telefona?. V navedenem primeru ne gre za kaznivo dejanje, teemveč za neizponjevanje pogodbenih obveznosti. Vsaj jaz tako razumem. In za mene, kot novega kupca takega telefona, ne bi smelo biti pravnih posledic, ali pač. Pri kaznivem dejanju se tak telefon odvzeme, ker je predmet, s katerim je bilo storjeno kaznivo dejanje. Kaj pa v tem primeru, pri pogodbeni obveznosti. So kakšne pravne posledice za novega kupca. Hvala.
Lep da, moat.

Furbo ::

Morda ostane aparat v lasti prodajalca, dokler ni povsem odplačan. Mislim, da sem že bral žalostinke na to temo.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Sami ::

Za novega kupca ni nobenih posledic.

Če kupiš telefon na obroke pri operaterju in ne plačuješ mesečnih obveznosti te bo operater terjal....simple as that :D
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

Furbo ::

Kaj pa če bo operater to neplačevanje prijavil kot goljufijo?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Sami ::

Furbo je izjavil:

Kaj pa če bo operater to neplačevanje prijavil kot goljufijo?


Operaterji imajo svoje procese....v primeru daljše dobe neplačila bo operater odstopil od naročniške pogodbe in aneksa ter te terjal....pozabite na goljufije, kazniva dejanja,...itd.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

moat ::

Se strinjam. V tem primeru ne gre za kakšno kaznivo dejanje. Kot sem že v prvem postu napisal gre za pogodbeno razmerje. Jasno mi je, da bo operater terjal plačilo obveznosti. Toda, kaj to pomeni za novega lastnika? Lahko telefon npr. blokira ali napravi kaj drugega?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: moat ()

Sami ::

Toda, kaj to pomeni za novega lastnika? Lahko telefon npr. blokira ali napravi kaj drugega?


To za novega lastnika ne pomeni nič, vračila aparata nihče ne zahteva (je rabljen)....terja pa se naročnika.

Novi lastnik telefona nima nič s tem...telefon normalno uporabljaš naprej.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sami ()

moat ::

Hvala Sami, lep dan še naprej.

Furbo ::

In kako ti veš, da je tvoj prodajalec en poštenjak v stiski in ne prevarant?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Sami ::

Furbo je izjavil:

In kako ti veš, da je tvoj prodajalec en poštenjak v stiski in ne prevarant?


Osebni prevzem naprave? Tako se lahko 100% prepričaš.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

Furbo ::

Poglej, en model vzame aparat z ukradeno osebno, mobitel to potem ugotovi, telefon je ukraden, pridejo do tebe in ga vzamejo.

O kakšnih prihrankih pa govorimo sploh? 50€? 100€?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

moat ::

Tega ne moreš vedeti, res. Tudi če pred nakupom zahtevaš potrdilo o nekaznovanosti :) (šala pač). Samo osebni prevzem te zaščiti pred goljufijo, saj tukaj gre za 600 ali več €. Konec koncev ti lahko po pošti pošlje kar hoče, tudi "cigl" ali pa samo škatlo, potem pa zatrjuje, da ti je poslal telefon. Problem je, če si za prevzem daleč stran. Potem pač imaš na razpolago samo dvoje. Ali mu zaupaš in nakažeš denar preko spletnega bančništva (tako imaš vsaj dejansko njegove osebne podatke in številko transakcijskega računa) ali pa se pelješ na izlet in osebno prevzameš. Dobro je, da se sprva zmeniš za osebni prevzem tudi takrat, če je daleč proč od tebe, nato pa, če privoli, se dogovoriš za prevzem preko pošte in plačaš preko spletnega bančništva. Tako povečaš možnosti, da ni nateg, ni pa garancije, in imaš podatke za podajo kazenske ovadbe za goljufijo.

Furbo, gre za osebo, ki je na obroke kupila telefon od operaterja in je znana. Ima račun in garancijo. Tisto o čemer ti govoriš pa je goljufija, ja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: moat ()

Sami ::

Furbo je izjavil:

Poglej, en model vzame aparat z ukradeno osebno, mobitel to potem ugotovi, telefon je ukraden, pridejo do tebe in ga vzamejo.

O kakšnih prihrankih pa govorimo sploh? 50€? 100€?


Prjatu moj....tako telefone kupujem že 15 let in nobenega problema....tudi v primeru, ki si ga opisal telefona ne bodo terjali....sem s podobnim primerom seznanjen.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

amacar ::

Sami je izjavil:

Furbo je izjavil:

Poglej, en model vzame aparat z ukradeno osebno, mobitel to potem ugotovi, telefon je ukraden, pridejo do tebe in ga vzamejo.

O kakšnih prihrankih pa govorimo sploh? 50€? 100€?


Prjatu moj....tako telefone kupujem že 15 let in nobenega problema....tudi v primeru, ki si ga opisal telefona ne bodo terjali....sem s podobnim primerom seznanjen.


Sem seznanjen z enakim primerom in so telefon lepo odvzeli. Lahko greš v tožbo proti tej osebi, vprašanje če se ti splača.

moat ::

Tako je, če je telefon predmet kaznivega dejanja, ti ga policija v predkazenskem postopku odvzame in ostaneš brez telefona in denarja.

Sami ::

amacar je izjavil:

Sami je izjavil:

Furbo je izjavil:

Poglej, en model vzame aparat z ukradeno osebno, mobitel to potem ugotovi, telefon je ukraden, pridejo do tebe in ga vzamejo.

O kakšnih prihrankih pa govorimo sploh? 50€? 100€?


Prjatu moj....tako telefone kupujem že 15 let in nobenega problema....tudi v primeru, ki si ga opisal telefona ne bodo terjali....sem s podobnim primerom seznanjen.


Sem seznanjen z enakim primerom in so telefon lepo odvzeli. Lahko greš v tožbo proti tej osebi, vprašanje če se ti splača.


V tem primeru je potrebno izslediti telefon preko IMEI številke.

Kolegu se je to zgodilo...zato pravim da sem seznanjen. Pred leti je kar naenkrat dobil račun s strani Tušmobila, čeprav tam nima sklenjenega nobenega naročniškega razmerja. Nekdo je zlorabil njegove osebne podatke in sklenil novo naročniško razmerje in vzel telefon. Posredovala je policija in operater, na koncu je sam moral plačati vrednost aparata.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

amacar ::

Preko IMEI pač ni problem izslediti, če se telefon uporablja in je sprožen postopek kraje/izgube/goljufije.
Kolegu se je pa zgodilo tako kot sem napisal zgoraj. Kupil zapakiran iphone 4 ali 4s (le ta bil kupljen na Simobilu z ukradeno osebno), čez kak mesec se je pojavila policija in telefon odvzela. Telefona ni dobil nazaj. Očitno imamo različne izkušnje.

SaXsIm ::

Sami je izjavil:

amacar je izjavil:

Sami je izjavil:

Furbo je izjavil:

Poglej, en model vzame aparat z ukradeno osebno, mobitel to potem ugotovi, telefon je ukraden, pridejo do tebe in ga vzamejo.

O kakšnih prihrankih pa govorimo sploh? 50€? 100€?


Prjatu moj....tako telefone kupujem že 15 let in nobenega problema....tudi v primeru, ki si ga opisal telefona ne bodo terjali....sem s podobnim primerom seznanjen.


Sem seznanjen z enakim primerom in so telefon lepo odvzeli. Lahko greš v tožbo proti tej osebi, vprašanje če se ti splača.


V tem primeru je potrebno izslediti telefon preko IMEI številke.

Kolegu se je to zgodilo...zato pravim da sem seznanjen. Pred leti je kar naenkrat dobil račun s strani Tušmobila, čeprav tam nima sklenjenega nobenega naročniškega razmerja. Nekdo je zlorabil njegove osebne podatke in sklenil novo naročniško razmerje in vzel telefon. Posredovala je policija in operater, na koncu je sam moral plačati vrednost aparata.


Očitno policija ni posredovala, oz ni posredoval tisti, ki je bil naročnik pri Tušmobilu. Če bi se telefon prijavil kot ukraden, bi bil še kako odvzet.
SaXsIm

moat ::

Torej, če že kupuješ in se ne moreš zadržati, upreti, :), kupi telefon in ga prevzemi neposredno, pri tem dobro preglej račun in primerjaj podatke iz osebnega dokumenta prodajalca in računa. Pa bo :).

telexdell ::

Če kupiš telefon preko Bolhe in so poleg aparata priloženi vsi dokumenti (uporabniški priročnik, garancijski list, originalna embalaža...) potem lahko vsak dobro veren kupec smatra, da je prodajalec lastnih tega telefona. Če pa stvar kupuješ v dobri veri, potem ti jo ne odvzamejo niti v primeru, če je ukradena.
Če pa kupuješ telefon, pa poleg ni niti originalnega polnilca, kaj šele kakšnega dokumenta potem se pač ne moreš sklicevati na dobro vero in bi ti tak telefon lahko odvzeli.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

amacar ::

Dobra vera gor ali dol, sem bil prica, ko so ga z dokumenti in skatlo vred odvzeli.

Furbo ::

Dobra vera my ass. Če je nekaj ukradeno, ti bodo vzeli.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

jizzer ::

Kot da je težko pri nakupu iz oči v oči, ko ima prodajalec vse papirje zahtevati osebno in primerjati podatke, ne?

Če ti kaj nebi šlo v glavo pač ne kupiš telefona, ampak kaj ko si vsak misli, "da itak nima kaj bit, probal bom"...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jizzer ()

Furbo ::

Kot da je fiksiju ali prevarantu, ki je pred teboj nategnil že operaterja, velik problem spet pokazati tisto fejk osebno.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

N0t0ri0us ::

Zato imajo na bolhi pod oglasom "natisni kupoprodajno pogodbo", kjer ob osebnem prevzemu izpolneta s prodajalcem ta list.

Ta list te ščiti pred raznimi nategatorji, če pa seveda nisi sposoben za eno minimalno plačo preveriti ali so podatki pravilno izpolneni, potem si pa lahko s tem papirjem obrišeš rit, potem ko ti policija vzame telefon. Kdorkoli te bo hotel nategniti, bo zbežal, ko mu boš pomahal s tem papirjem...

@furbo na osebni imaš običajno sliko.. če smrdi pač ne kupiš... Če je pošten ti bo verjetno pokazal prometno od avta, gmail račun na telefonu, še kak drug dokument..

Zgodovina sprememb…

St235 ::

N0t0ri0us je izjavil:

Zato imajo na bolhi pod oglasom "natisni kupoprodajno pogodbo", kjer ob osebnem prevzemu izpolneta s prodajalcem ta list.

Ta list te ščiti pred raznimi nategatorji, če pa seveda nisi sposoben za eno minimalno plačo preveriti ali so podatki pravilno izpolneni, potem si pa lahko s tem papirjem obrišeš rit, potem ko ti policija vzame telefon. Kdorkoli te bo hotel nategniti, bo zbežal, ko mu boš pomahal s tem papirjem...

@furbo na osebni imaš običajno sliko.. če smrdi pač ne kupiš... Če je pošten ti bo verjetno pokazal prometno od avta, gmail račun na telefonu, še kak drug dokument..


Sklenjena kupoprodajna pogodba ti kaj dosti ne pomaga pri odvzemu telefona, ker je bil ukraden. Zgolj toliko, da je potem lažje tožit tistega, ki ti je tak telefon prodal.

Pesimist ::

Sami je izjavil:

amacar je izjavil:

Sami je izjavil:

Furbo je izjavil:

Poglej, en model vzame aparat z ukradeno osebno, mobitel to potem ugotovi, telefon je ukraden, pridejo do tebe in ga vzamejo.

O kakšnih prihrankih pa govorimo sploh? 50€? 100€?


Prjatu moj....tako telefone kupujem že 15 let in nobenega problema....tudi v primeru, ki si ga opisal telefona ne bodo terjali....sem s podobnim primerom seznanjen.


Sem seznanjen z enakim primerom in so telefon lepo odvzeli. Lahko greš v tožbo proti tej osebi, vprašanje če se ti splača.


V tem primeru je potrebno izslediti telefon preko IMEI številke.

Kolegu se je to zgodilo...zato pravim da sem seznanjen. Pred leti je kar naenkrat dobil račun s strani Tušmobila, čeprav tam nima sklenjenega nobenega naročniškega razmerja. Nekdo je zlorabil njegove osebne podatke in sklenil novo naročniško razmerje in vzel telefon. Posredovala je policija in operater, na koncu je sam moral plačati vrednost aparata.


kaj zaj pravis? nekdo zlorabo podatke on pa moral tulifon plačat vseeno? ne verjamem.
Skoda je na strani operatorja in on mora dokazati da si ti bil tisti ki je podpiso pogodbo. Zdaj ce je lopov podpis iz osebne vadil, da je na oči nemogoče razločit lahko postane to resn prolem v banana republiki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako zafrkniti tistega,ki ti je ukradel mobitel (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
8026116 (8029) nergac
»

Kakšna je šansa, da dobim svoj telefon nazaj? (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
8327104 (10508) Mare2
»

NYT: pariški napadalci niso uporabljali šifriranja, temveč telefone za enkratno upora

Oddelek: Novice / Varnost
4614832 (11811) Jst
»

Ukraden telefon (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
5912236 (5663) Lightning17
»

Kako izsledit Android telefon (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
6629510 (27784) St235

Več podobnih tem