» »

Avtorske pravice pri notnem zapisu

Avtorske pravice pri notnem zapisu

mojca ::

Mika me, da bi se "na stara leta" naučila igranja inštrumenta, pri čemer bom verjetno vsaj nekaj časa sama zase zapisovala note (ki bi jih v končni fazi raje delila s svetom kot da ostanejo na mojem disku), da se bom lahko pesmi sploh naučila.

Zanima me, če mi lahko kdo razloži, kako je z avtorskimi pravicami notnih zapisov za
(a) slovenske ljudske pesmi
(b) popularne pesmi, kjer so njihovi avtorji še živi (oziroma imajo pravice še potomci, kot recimo za Brendija)

Zanima me sploh za prvo. Jasno mi je, da ne smem skenirati notnega zapisa iz zbirke in ga objaviti na spletu. Ni mi pa jasno, kako je v primeru, da:
(a) prosim znanca, ki igra po posluhu, da mi zaigra slovensko ljudsko, jaz ga posnamem in po (video) posnetku zapišem note
(b) kupim tečaj, kjer razložijo, katere tipke moraš pritisniti, jaz pa po njihovih navodilih zapišem note (oni samo povedo "pritisni tretjo tipko", jaz pa zapišem noto v notno črtovje in zraven številko tri; potem pa objavim notni zapis za celo pesem)
(c) kupim tablature v kriptičnem zapisu in jih pretipkam v notno črtovje
(d) kupim note in jih prepišem v "kriptične tablature"
(e) kupim note in jih na novo prepišem
(f) toliko časa igram po posluhu, dokler ne pogruntam, kako se pravilno zaigra določeno pesem, in to potem zapišem (v mojem primeru praktično nemogoče, ker nimam dovolj posluha)

Meja je tanka, ampak ni mi jasno, kje je. Vsako pesem je seveda moč zaigrati na več različnih načinov (samo osnovna melodija, lahko so zraven še "terce", lahko so štiri tipke naenkrat, ...), po drugi strani pa ravno dosti maneverskega prostora ni. In obstaja nezanemarljiva možnost, da bo deset glasbenikov, ki igra po posluhu, isto skladbo v vnaprej določenem duru zapisalo popolnoma enako.

Zato mi tudi slučajno ni jasno, kdaj oziroma koliko smem kopirati od drugod, prepisati in prosto objaviti na npr. svoji spletni strani.

Enako vprašanje velja za "hite", kjer so avtorji skladbe še živi. Ampak tam je verjetno bolj jasno in bi morala dotičnim avtorjem izplačati oziroma prej dobiti dovoljenje za objavo.

Po drugi strani tako pri akordih za kitaro kot tudi pri besedilih pesmi le malo kdo komplicira glede avtorskih pravic in to dobiš povsod. Sicer ne vem, ali je to legalno ali ne ...

Furbo ::

Ok, kompliciraš na polno, nihče te ne bo preganjal če boš ti doma igrala harmoniko, zakaj bi pa hotela note objavljati na spletu, pa ne vem?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

mojca ::

Vem, da me ne bo doma nihče preganjal. Zanima me, ali je dovoljeno objavljati note in pod kakšnimi pogoji.

Furbo ::

Vprašaj SAZAS.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

...:TOMI:... ::

Objavis prosto, z navedbo avtorjev. Ce pa kdo pizdi, pa umakneš s spleta.
Tomi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ptice kot ustvarjalke glasbe

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
275677 (4544) Gjera
»

[Chopin] Nokturno v cis-molu

Oddelek: Sedem umetnosti
191673 (1347) ivanuscha
»

Mp3 v polifonicne oblike

Oddelek: Programska oprema
81898 (1762) KTr1sk
»

mp3->midi

Oddelek: Zvok in slika
91329 (1224) Cygnus

Več podobnih tem