» »

Univerza v Calgaryju izsiljevalcem plačala 14.000 evrov

Univerza v Calgaryju izsiljevalcem plačala 14.000 evrov

Slo-Tech - Da izsiljevalski virusi postajajo čedalje resnejši problem priča tudi naraščajoče število organizacij, ki po okužbi raje plačajo odkupnino, kot da bi tvegale izgubo primarnih podatkov in obnavljanje iz - očitno nezanesljivih - varnostnih kopij. Univerza v Calgaryju je naslednja na seznamu žrtev.

Kot je sporočila njihov prodekanja za finančno poslovanje, so se v zadnjih 10 dneh ukvarjali z vdorom v informacijski sistem, ki so ga končali s plačilom 20.000 kanadskih dolarjev (14.000 evrov) odkupnine. Del napada je bila tudi izsiljevalska programska oprema, ki jim je zašifrirala pomembne podatke. S plačilom odkupnine so prejeli dešifrirne ključe, sedaj pa se njihov informacijski oddelek ukvarja z obnavljanjem podatkov in čiščenjem sistemov. Primer so prijavili tudi policiji, ki že preiskuje.

Podobni primeri vsakokrat porajajo vprašanje, ali je plačevanje odkupnine problematično ali ne. Za prizadetega posameznika je to precej smiselna odločitev, še zlasti če so na tnalu izjemno pomembni podatki in gre za enkratni incident. To je bila tudi utemeljitev calgaryjske univerze, saj si kot raziskovalna institucija ne morejo privoščiti izgube kakršnihkoli podatkov. A po drugi strani vsako plačilo odkupnine napadalce ohrabri, zato so napadi še pogostejši in smo na koncu na slabšem vsi. Znana primera sta bolnišnica v Los Angelesu, ki je plačala 17.000 dolarjev za dostop do svojih podatkov, in policijska postaja v Massachusettsu, ki je plačala 450 dolarjev.

21 komentarjev

Thuban ::

Ali ni potrebno plačati na transakcijski račun? kako plačajo? Nekomu morajo plačat, zakaj policija nima pristojnosti izvedeti kdo ta človek je?
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

mtosev ::

Če bodo lepo plačevali bo tega samo še več.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Siddh ::

Placati moras z bitcoini. Anonimnost pa to.


Thuban ::

torej drži kar sem ves čas trdil..bitcoin obstaja samo za kriminal.

Naj uvedejo 100% sledljivost bitcoinov ali pa bitcoin povsem ukinejo.

mtosev je izjavil:

Če bodo lepo plačevali bo tega samo še več.


14.000 dolarjev je zagotovo drobiž v primerjavi s popolno izgubo vseh podatkov.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

Ribič ::

Thuban je izjavil:

bitcoin obstaja samo za kriminal.

Ni res. Jaz sem na primer z bitcoini izvedel donacijo določeni organizaciji, ki se bori za človekove pravice (razen če so takšne donacije tudi kriminal).

Thuban ::

Zakaj pa skrivaš, da si doniral tej organizaciji? Zakaj nisi nakazal preko banke na transakcijski račun?

nekaj skrivaš.

Ali pa si denar nakazal nekim freedom fighterjem, ki se "borijo za njihove pravice"?
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

diktator ::

Thuban je izjavil:

torej drži kar sem ves čas trdil..bitcoin obstaja samo za kriminal.

Naj uvedejo 100% sledljivost bitcoinov ali pa bitcoin povsem ukinejo.



Denar se tudi uporablja za kriminal. Ukinimo denar in začnimo trgovati z dobrinami?

Thuban ::

meh, če bi morala univerza plačati z gotovino bi imela policija dokaj enostavno delo prijetja kriminalcev. Bitcoin jim to olajša. Ergo moramo nujno ukiniti bitcoin.

Ali pa bitcoin nujno narediti povsem sledljiv, pod kakšno duristikcijo bank.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

Senitel ::

Kot da obstaja samo Bitcoin za take zadeve... ;((

jlpktnst ::

Thuban je izjavil:

torej drži kar sem ves čas trdil..bitcoin obstaja samo za kriminal.

Naj uvedejo 100% sledljivost bitcoinov ali pa bitcoin povsem ukinejo.

mtosev je izjavil:

Če bodo lepo plačevali bo tega samo še več.


14.000 dolarjev je zagotovo drobiž v primerjavi s popolno izgubo vseh podatkov.


Bitcoin je 100% sledljiv...

Siddh ::

Da, točno veš na kateri naslov pridejo bitocini, ne veš pa čigav je ta naslov.


brbr21 ::

jlpktnst je izjavil:

Thuban je izjavil:

torej drži kar sem ves čas trdil..bitcoin obstaja samo za kriminal.

Naj uvedejo 100% sledljivost bitcoinov ali pa bitcoin povsem ukinejo.

mtosev je izjavil:

Če bodo lepo plačevali bo tega samo še več.


14.000 dolarjev je zagotovo drobiž v primerjavi s popolno izgubo vseh podatkov.


Bitcoin je 100% sledljiv...


v teoriji res, v praksi pac ne.
vsi naslovi transakcij so res zapisani, vendar se da prikriti lastnistvo naslova in druga opcija so paper wallet transakcije, kjer prekines blockchain zapise.

flbroker ::

Thuban je izjavil:

Zakaj pa skrivaš, da si doniral tej organizaciji? Zakaj nisi nakazal preko banke na transakcijski račun?

nekaj skrivaš.

Ali pa si denar nakazal nekim freedom fighterjem, ki se "borijo za njihove pravice"?


Zakaj se ne registriras s polnim imenom, zakaj se skrivas izza nadimka? Nekaj skrivas. Zakaj nam ne poves koliko zasluzis in kje zivis? Nekaj skrivas.

Evolve ::

kot da bi tvegale izgubo primarnih podatkov in obnavljanje iz - očitno nezanesljivih - varnostnih kopij


In kje je point varnostnih kopij v teh situacijah

IT sektor v tej firmi na vislice

damjanster ::

Naj Apple patentira ransomware, pa bo problem rešen ;-)

SeMiNeSanja ::

Zadnjič sem bral, da so se podjetja začela zalagati z BTC-ji, za vsak slučaj, da bi jih v primeru 'potrebe' imeli pri roki.
Zneski BTC-jev na zalogi gredo baje vse do vrednosti $75.000!

gslo ::

Thuban je izjavil:

meh, če bi morala univerza plačati z gotovino bi imela policija dokaj enostavno delo prijetja kriminalcev. Bitcoin jim to olajša. Ergo moramo nujno ukiniti bitcoin.

Ali pa bitcoin nujno narediti povsem sledljiv, pod kakšno duristikcijo bank.


pa res. ker kriminalno podzemlje primarno ne posluje z gotovino. kje se najdete, resno..

mtosev ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Zadnjič sem bral, da so se podjetja začela zalagati z BTC-ji, za vsak slučaj, da bi jih v primeru 'potrebe' imeli pri roki.
Zneski BTC-jev na zalogi gredo baje vse do vrednosti $75.000!

Zakaj. A ne moreš kadarkoli kupiti nekaj bitcoinov?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

metalc ::

mtosev je izjavil:


Zakaj. A ne moreš kadarkoli kupiti nekaj bitcoinov?


Če že imaš operativen račun na BTC borzi, potem načelno ja (če ti jih je kdo pripravljen prodati po ponujeni ceni).

Če si pa hočeš na novo odpreti račun, npr. na "našem" Bitstampu, jim moraš pošiljati kakovosten sken osebnega dokumenta in še sken dobrega starega papirnatega "utility billa" na tvoje ime in naslov. Pri meni je to bil kar problem, ker sem si že prej večino računov uredil po e-poteh, so mi nekaj komplicirali, na koncu pa so vendarle sprejeli tudi vabilo na volitve (ali je bl referendum). Skratka, ko so vse to dobili, je trajalo kakšen dan ali dva, da so mi odobrili in je moj račun postal operativen. Šele potem sem jim lahko nakazal nekaj € na fiduciarni TRR v Kranju. Samo nakazilo je sicer prišlo hitro (isti ali naslednji delovni dan), je pa spet minil dan ali dva, da so to skontali, mi pripisali sredstva na moj račun in sem končno lahko začel trgovati...

V glavnem, samo odpiranje računa ti takoj vzame kakšen teden, kar zna že biti kritično za poslovanje. Potem pa še, da dojameš, kako sistem sploh deluje, kako firma vse to spelje računovodsko pravilno itd...

AC_DC ::

Razen Bitstampa obstaja kaj hitrejšega & bol enostavnega ?

zebra2 ::

AC_DC je izjavil:

Razen Bitstampa obstaja kaj hitrejšega & bol enostavnega ?

Kraken.com omogoča polog/dvig do $2000 dnevno in $10000 mesečno tudi brez pošiljanja dokumentov.

Circle.com omogoča nakup bitcoinov s kreditno kartico.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Večina strokovnjakov za izsiljevalske viruse v resnici plača izsiljevalcem

Oddelek: Novice / Varnost
176076 (4013) OK.d
»

Boeing in mesto Atlanta prizadel izsiljevalski virus

Oddelek: Novice / Kriptovalute
55531 (4081) ZigaZiga
»

Polovica žrtev izsiljevalskih virusov kljub plačilu odkupnine brez podatkov

Oddelek: Novice / Kriptovalute
127107 (5604) SeMiNeSanja
»

Ponudnik gostovanja plačal milijon dolarjev zaradi izsiljevalskega virusa

Oddelek: Novice / Kriptovalute
3515480 (12676) Ghost7
»

Losangeleška bolnišnica plačala odkupnino zaradi hekerskega napada

Oddelek: Novice / Kriptovalute
3515071 (12809) noraguta

Več podobnih tem