» »

Intercept začel objavljati originalne Snowdnove dokumente

Intercept začel objavljati originalne Snowdnove dokumente

The Intercept - Ko je Edward Snowden pred tremi leti zbrane dokumente iz NSA predal Guardianovemu novinarju Glennu Greenwaldu, so se v časnikih začele objave člankov o razkritjih, ki so sledila iz teh dokumentov. Razen zelo redkih izjem sta Washington Post in The Guardian objavljala članke in zgodbe, nikoli pa serij originalnih dokumentov. Sedaj je končno tako daleč, da bo The Intercept, kamor se je vmes preselil Greenwald, začel objavljati prve skupke originalnih dokumentov.

To je razumljivo, saj se Snowden ni želel zaplesti tako globoko kot Bradley Manning, ki je podatke nekritično odložil na Wikileaks, od koder so bili večinoma necenzurirano na voljo vsem. Snowden se je odločil za odgovornejše razkritje prek uglednih novinarskih hiš, ki so preverile verodostojnost dokumentov in poskrbele, da objavljeni dokumenti niso mogli škodovati posameznim zaposlenim v NSA ali ogrožati nacionalne varnosti. Časniki pa so zgodbe objavljali postopoma, saj pregled in analiza dokumentov trajata, prav tako pa je za maksimalno vidnost treba poskrbeti, da vsega skupaj ni preveč naenkrat.

The Intercept je objavljanje surovih dokumentov včeraj začel s številkami internega glasila NSA SIDtoday, ki so bile objavljene med marcem 2003 in junijem 2003. Prenese si jih lahko vsakdo, časnik pa poziva novinarje, raziskovalce in druge zainteresirane stranke, naj jih preverijo in sporočijo, če so v njih našli še kakšne objave vredne zgodbe, ki jih osnovna Interceptova zgodba o vojni v Iraku in zaslišanju v Guantanamu ne vključuje. Dokumenti so sicer mestoma počrnjeni, in sicer da ne bi ogrozili posameznikov. Sledilo bo še več takih paketov dokumentov.

12 komentarjev

Markoff ::

Žal je razkritij preveč hkrati, zaradi česar informacije razvodenijo. Žal, a tako človek deluje. Spi, je, pije, seksa, se zabava, uro ali dve max. na dan pa se ukvarja s svetovnonazorskimi problemi (od tega pol ure za spremljanje 24kur). Če mu tisti omejen čas napolniš s preveč podatki, se bo ukvarjal z njihovo količino in ne vsebino ter na koncu otopel. Ta novica npr. nikogar več ne bo razburila, malokoga celo zainteresirala.

Prvi dan razkritja je bilo komentarjev seveda ohoho.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

mtosev ::

Mene še najbolj zanima kaj bo s snowdnom na koncu. Bo ostal v rusiji al odšel kam na boljše?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

eric_cartman ::

mtosev je izjavil:

Mene še najbolj zanima kaj bo s snowdnom na koncu. Bo ostal v rusiji al odšel kam na boljše?


Na boljše? Najboljše kar njega lahko doleti je to, da mu Rusija ponudi državljanstvo. Ampak Putin je rekel, da bi lažje zrihtal Bašarju al Assad-u vizo za Rusijo, kot pa Snowdnu državljanstvo. Tako da vprašanje, če se bo zanj potrudil in če se mu bo sploh splačalo.

Skoraj povsod drugje bo na dosegu US. In praktično takoj ko bi ga lahko kje dobili, bi ga prepeljali v Ameriko. Čeprav bi moral biti heroj, bi ga obsodili izdajalstva in ogrožanja nacionalne varnosti in bi gnil v kletki do konca svojega življenja.

mtosev ::

Jaz mislim, da bo snowden prej ali slej dobil azil v kakšni evropski državi.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

AvtoR ::

Glede na to v kakšnem svetu živimo, bo morda nekoč dobil Nobelovo nagrado.

SaXsIm ::

mtosev je izjavil:

Jaz mislim, da bo snowden prej ali slej dobil azil v kakšni evropski državi.


Zagotovo. EU je največja zaveznica ZDA, in vse države članice, ki so povečini tudi članice NATO, bojo zagotovo šle tvegati zavezništvo zaradi azila nekoga, ki je storil nekaj, kar nobena država noče.

V Rusijo je šel zato, ker mu je tam noro všeč. Ne zato, ker nobena druga država, ki jo je zaprosil, ni imela jajc.
SaXsIm

mtosev ::

A ti slabo vidiš. Jaz sem govoril o evropskih državah in ne nujno o eu državah. Švica ni članica nata niti euja. Obstajajo še vedno države kot je andora, linhenštajn, san marino, srbija,..
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • predlagala izbris: iggy ()

Zmajc ::

Snowden bo slej ko prej na šel lepo domov v ZDA, kjer mu bojo na dogovorjenem sojenju sodili zaradi izdaje. Po pr letih v zaporu pa ga bojo kot dogovorjeno na tiho izpustili na prostost z drugo identiteto. Za splošno javnost pa bo v zaporu uradno do konca življenja.

harmony ::

Zmajc je izjavil:

Snowden bo slej ko prej na šel lepo domov v ZDA, kjer mu bojo na dogovorjenem sojenju sodili zaradi izdaje. Po pr letih v zaporu pa ga bojo kot dogovorjeno na tiho izpustili na prostost z drugo identiteto. Za splošno javnost pa bo v zaporu uradno do konca življenja.

Zakaj ze?

Zmajc ::

harmony je izjavil:

Zmajc je izjavil:

Snowden bo slej ko prej na šel lepo domov v ZDA, kjer mu bojo na dogovorjenem sojenju sodili zaradi izdaje. Po pr letih v zaporu pa ga bojo kot dogovorjeno na tiho izpustili na prostost z drugo identiteto. Za splošno javnost pa bo v zaporu uradno do konca življenja.

Zakaj ze?


Ker je že sam izjavil da se je pripravljen vrniti domov če mu garantirajo "fer" sojenje.

mtosev ::

Bi si upal trditi, da snowdna v usa dokler mu bo v obtožnici pisalo izdaja ne bodo videli.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

[D]emon ::

Fair trial in ZDA v istem stavku... ne me spravljat v smeh. :)) Amerika ni videla enega fair triala v zadnjih 200 letih.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Male rumene pikice Reality Leigh Winner poslale v zapor za pet let

Oddelek: Novice / NWO
4314394 (11192) poweroff
»

Imate, kar potrebujejo britanski obveščevalci?

Oddelek: Novice / Varnost
106432 (5132) Evolve
»

GCHQ prestrezala e-pošto svetovnih časnikov

Oddelek: Novice / NWO
268359 (6399) Jupito
»

Snowdnu gesla dali kar sodelavci; tudi Brazilija vohunila

Oddelek: Novice / Zasebnost
2811032 (8527) vidz81
»

Snowdnu zmanjkuje držav, EU ostro proti ZDA zaradi vohunjenja v Bruslju (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
5719945 (16716) Blisk

Več podobnih tem