» »

Katere UTP kable v hišo?... cat 5e, 6, 6A, 7

Katere UTP kable v hišo?... cat 5e, 6, 6A, 7

boogle ::

Oj,

po hiši v gradnji bi položili UTP kable. Zanima me, kaj je smotrno kupit oz. napeljat?

Hvala in lp!

AnotherMe ::

Pri vseh future-proof instalacijah dosedaj se je izkazalo, da ne moreš 100% pravilno predvidet... Kanal / debele cevi kjer boš lahko enostavno menjal kable po potrebi je verjetno še najbolj optimalno... Po drugi strani, pa z razvojem brezžičnih zadev, mogoče sploh kablov več potrebovali ne bomo...

Tudi sam sem v fazi gradnje (no čakam še da mi izdajo gradbeno dovolje - upam, da bo v kakem mesecu, da imam hišo pred zimo pod streho) in bo za mene tudi kmalu zelo aktualna zadeva katere kable vzet :)

boogle ::

Da, saj vem, majster pravi da je class 5e dost. Vprašanje če jih bomo sploh rabli, je pa to v tej fazi poceni. Morda pa pridejo prav, če bomo čez 10 ali 20 let 4k ali 8k filme pretakal rt prek optike ali pa lokalno med sobami.

Modri dirkač ::

Vprašaj "majstra", če ti bo on čez nekaj let zastonj prišel mejavat/vlečt nove kable ...
Everybody lies!

...:TOMI:... ::

Med 5e in 6 je tako majhna razlika... Govorimo o centih.
Tomi

black ice ::

Vzemi cat6a. Razlika v ceni kablov, ko kupiš večjo količino je smešna, plus konektorji so poceni in standardni RJ45. Cat7 uporablja drug tip konektorjev in za vse skupaj cena precej naraste.

Sem v podobni situaciji in sem prepričan, da se mi čez nekaj let ne bo ljubilo ponovno vlečt kablov. Cat6a zagotavlja 10Gbit/s na razdalji 100m, kar je več kot dovolj še za nekaj časa.

gruntfürmich ::

morda je bolj smoterno samo luknje pustiti in povleči kar boš dejansko rabil...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

smacker ::

Cat 6, niso dost dražji od Cat 5. Več nima smisla, vse več naprav je wireless, tak da vprašanje kolk bomo dejansko še kable rabli. V vsakem primeru pusti požirke (kanale), da boš lahko kak nov tip kabla potegnil po potrebi.

Invictus ::

Potreb za 10Gbit mrežo ni. Preprosto ni naprav, ki bi lahko zafilale to mrežo, vsaj na domačem nivoju.

Cat 5e kabli so čisto dovolj. Ni nobenih potreb za kaj več.

Wireless po celem stanovanju? Očitno marsikomu tukaj še ni jasen princip half-duplexa in trčenj (colissions) na wirelessu. Kabli vedno pridejo prav zaradi večjih hitrosti in manj sevanja.

Če delaš napeljavo, daj vsaj 2 Etherneta v vsako sobo. Ali več. Od viška ne boli glava. 24 portni switchi so poceni ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Dr_M ::

Napovedane so 2.5gbit in 5gbit naprave, tako da je cat6 kar priporocljiv, pa kot je bilo ze omenjeno, ni toliko drazji.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

hojnikb ::

Potreb za 10Gbit mrežo ni. Preprosto ni naprav, ki bi lahko zafilale to mrežo, vsaj na domačem nivoju.


Hello SSDs.
#brezpodpisa

boogle ::

Se priporočam za kake linke do cen 300 ali 500m svitkov kablov v slovenskih trgovinah. Kolikor jaz vidim, so razlike kar konkretne - ali pa narobe gledam.

black ice ::

Zakaj se omejuješ samo na Slovenijo?

boogle ::

Ker rabim v ponedeljek.

DeeJay ::

Ko sm 3 leta nazaj prenavljal hišo sem napeljal CAT 7 kable, ki sem jih kupil pri EZŽ (Draka UC900 kat. 7 S/FTP), ter CAT 6A stenske vtičnice in patch panel. Switch je zaenkrat še gigabitni.
Od vsega tega je kasneje v prihodnosti najtežje menjat prav kabel.

Potegnil sem ga cca 250m, 14 vtičnic po stanovanju. Centrala je v kleti. Pri njih ne rabiš kupit celi kolut, vendar pa ti nekaj zaračunajo za razrez.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DeeJay ()

fosil ::

Invictus je izjavil:

Potreb za 10Gbit mrežo ni. Preprosto ni naprav, ki bi lahko zafilale to mrežo, vsaj na domačem nivoju.
Cat 5e kabli so čisto dovolj. Ni nobenih potreb za kaj več.

Seveda tako kot je 640k rama dovolj za vse.
Tako je!

Invictus ::

Same butaste kontre.

10Gbit mreže ni še na končnih napravah. Oz. če je, je to preveč za budžet šparovnega Slovenca.

Me zanima, kdo si doma lasti 10Gbit, vsaj 8 portni switch. In NAS z 10Gbit porti.

Mislim, da se bom sam prej preselil v novo bajto, preden bo to mainstream...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

black ice ::

Saj nihče ne pravi, da se 10 Gbit mreža splača že danes. Ok, obstajajo neke relativno poceni homebrew variante, ampak pustimo to. Pravim samo, da se mi ne ljubi ponovno vlečt kablov čez nekaj let, magari bo to čez 10 let. V tem primeru samo zamenjam switch(e) in v najslabšem primeru še kak NIC.

jero_no1 ::

boogle je izjavil:

Se priporočam za kake linke do cen 300 ali 500m svitkov kablov v slovenskih trgovinah. Kolikor jaz vidim, so razlike kar konkretne - ali pa narobe gledam.


Tukaj recimo imajo po moje kar solidne cene

matobeli ::

Tole se splača v vsako sobo napeljati, cena pa tudi ni neugodna (treba prištet DDV):

http://www.schrack.si/trgovina/kabli-vo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

čuhalev ::

Invictus je izjavil:

Mislim, da se bom sam prej preselil v novo bajto, preden bo to mainstream...

Točno tako, jaz sem doma polagal 5e. Večina jih polaga 6, ampak je oprema (tudi NIC) za karkoli več kot 1Gb praktično predraga in ni smiselno, če se potem ne zaključuje na vtičnicah kategorije 6.

fosil ::

Ne bluzit no.
Ni praktično nobene razlike v ceni konektorjev 5e ali 6, enako pri kablih.
Večja razlika je med tem kje kupiš, kot pa kater tip kupiš.
Switch pa ni noben problem kasneje zamenjat.

Mrežni kabli v hiši so enako kot električni, zadevo daš v steno za vsaj 30 let.
Ne boš čez 10 let razbijal stene, ker je danes 1g zadost.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

smacker ::

fosil je izjavil:


Mrežni kabli v hiši so enako kot električni, zadevo daš v steno za vsaj 30 let.
Ne boš čez 10 let razbijal stene, ker je danes 1g zadost.


Predvidet tehnologije za 30 let naprej ne moreš. Pa v stene lahko daš prazne požirke(kanale), pa pol z žico kable skozi vlačiš če rabiš kaj novega, ni treba stene razbijat. Vlečt 100km kablov po bajti je bedarija, večina tehnologije itak gre na brezžične povezave.

Invictus ::

Če imaš v steni kanale, lahko vedno ven pobereš stare kable. To lahko naredi tehnično in obrtniško še tako zabit član današnje družbe.

Potem pa noter vlečeš nove kable.

Zaključevanje kablov se razlikuje med 5e in 6, drugače niti ne bi bilo potrebe po novem standardu.

Me zanima koliko ljudem, ki imajo CAT 6 položen v stanovanju, bi šel tester skozi. Bi rekel, da bi marsikomu test padel.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

čuhalev ::

Čez 30 let bo itak optični kabel. Pazite na krivine kanalov. 8-)

Meni je tester največkrat padel zaradi slabih spojev (nisem porinil dovolj globoko do kontaktov) in enkrat sem na podstrešju zamenjal med zeleno in modro. Očitno je bilo prevroče in se mi je že vrtelo.

--
Kdor si želi, si lahko CAT 7 položi. Ampak ni ekonomsko uporavičeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: čuhalev ()

pekarjanez ::

jaz bi dal cat6 + optične pa več kot jih rabim ker k0 je enkrat vse postavljeno zna bit problem menjat in napeljevat nove. S tem da ni treba da so vsi priključeni na karkoli in da dejansko kupiš mrežno opremo za najvišje hitrosti dokler cene ne padejo. Namizne računalnike bi absolutno dal na kable, prav tako vse nepremične naprave (razni iptv boxi in podobno). Daš še par (dobrih) routerjev/access pointov po bajti (pač da maš povsodd dober signal), en orenk računalnik (čim več diskov, ecc rama, procesor ki v idle porabi minimalno elektrike, po potrebi pa lahko ornk zveča frekvence, prižge vsa jedra, ...), pod 128gb rama, 12 jeder, par dobrih ssdjev (vsaj kak tb ali 2, po možnosti na pcie) in čim več diskov (8x6tb recimo+še dovolj sata portov za še enkrat tolk), diske daj v zfs ali btrfs raid (raid 5 (zfs verzija je raid z1) je slaba izbira ker je rebuild počasen in ti zna umes crknit še en disk, raid6 je počasen )raid z2), raid 10 je še najboljši, je pa res da ti bo šlo pol prostora), kup zunabjih diskov za back up, vse šifrirano valjda (btrfs dela normalno z dm-cryptom, zfs ma pa 100% kaj podobnega), lahko maš še kako xfs particijo za virtualke in tako naprej zraven glavnega switcha/routerja/modema in ene ornk optične linije in si zmagal.

čuhalev ::

Pa vmes bankrotiral.

Še kak UPS bi prav prišel.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razlika v UTP kablih (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
14125157 (2380) bbbbbb2015
»

Internet po hiši (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6813188 (7978) XS!D3
»

Hitrost prenosa po mreži ?

Oddelek: Pomoč in nasveti
221630 (1276) mat11
»

Kateri kabel 60m? UTP,FTP?

Oddelek: Pomoč in nasveti
205382 (4330) LuiIII
»

Kateri kabel za omrežje v hiši? utp/ftp/stp/sftp?

Oddelek: Omrežja in internet
2811288 (8964) antonija

Več podobnih tem