» »

Namestitev sistema

Namestitev sistema

Boomerang ::

Danes sem sestavil nov računalnik in moram namestiti operacijski sistem. Ker pa je to pri novih računalnikih menda malo drugače (UEFI), bom najprej vprašal kako in kaj.

V računalniku sem priklopil SSD velikosti 240GB, kjer nameravam imeti naložen sistem (ali več njih). Imam pa tudi klasični HDD, ki ga nameravam uporabiti samo za podatke (na njem ne bi bilo OS). Do sedaj sem bil uporabnik dual boota (Windows in Linux) in sem s pomočjo GRUB-a izbiral kateri sistem želim uporabiti. Tudi na novem računalniku bi želel uporabljati 2 operacijska sistema - če je to še možno.

Ker računalnik podpira UEFI me najprej zanima, kako je tukaj z dual bootom? Bi oba sistema naložil na isti disk ali priporočate, da za vsak OS namestim na svoj disk in izbiram v UEFI boot meniju?

Pri sebi imam trenutno le windows 8.1 namestitveni DVD. Windows 10 nimam, tako da bi kar osmico naložil gor (saj kasneje menda lahko upgradam). Ker je zagon UEFI me zanima kako je z namestitvijo: Je dober vsak namestitveni DVD ali mora biti zgoščenka prilagojena za UEFI? So potrebni kakšni posebni koraki pri namestitvi ali samo sledim navodilom na zaslonu? Moram za UEFI narediti kakšno posebno particijo ali jo morebiti že namestitveni program naredi? Moram pred instalacijo (ali po instalaciji) urediti še kakšne zadeve v BIOS-u?

Kako je z namestitvijo Linuxa (Ubuntu) preko UEFI? Prej sem naredil eno SWAP particijo in EXT4, kamor sem namestil linux - je to še zmeraj tako ali za UEFI potrebujem še tretjo? Lahko namestim z vsakega DVD-ja ali mora namestitvena zgoščenka podpirati UEFI zagon (enako vprašanje kot zgoraj)?

Riff ::

jaz ponavad vsak sistem naložim na svoj disk ali vsaj na različni particiji

Boomerang ::

Potem bi bila to verjetno najboljša in najlažja opcija. Vsak sistem na svoj disk in ni nobenih komplikacij, ker ob vklopu v boot meniju izberem kateri disk naj boota. Daj mi povej še, kako to nameščaš, ko imaš 2 diska... sedaj berem po drugih forumih, da je treba drugi disk med namestitvijo izklopiti. Je to res potrebno in zakaj?

Glede UEFI zagona... saj niti ne vem kako naj vprašam... pač v dokumentaciji berem, da osnovna plošča podpira UEFI. A se zaradi tega namestitev sistemov kaj spremeni ali normalno naložim vsak sistem, kot sem ga navajen? Menda je za UEFI potrebno pripraviti neke GPT particije... kako to sploh pripravim? Jaz sem vedno ob instalaciji naredil novo particijo in namestil. Je ta GPT particija potrebna in če ja, kako jo naredim? To je datotečni sistem ali se samo particija tako imenuje?

BorutK-73 ::

Za inštalacijo OS-a imej priklopljen samo SSD. HDD priklopiš ko bo vše končano, boš imel najmanj problemov.

Zgodovina sprememb…

PacificBlue ::

Jaz imam tako narejeno, da imam na enem ssd disku windowse, na drugem ssd pa linux. Da se ne zajebavam pol z GRUB-om, če imam vse na enem disku in slučajno na novo instaliram windowse. Tako pa potem ssd disk z linuxom samo odklopim(na katerem je tudi grub instaliran) in na priklopljen disk instaliram windowse. Grub lahko itak drugače popraviš preko live linux cd.

Je ta GPT particija potrebna in če ja, kako jo naredim?


Je doborodošla, ker stari MBR je imel strojne omejitve(recimo ni podpiral diske večje od 2tb) pač GPT je zasnovan zaradi novejse strojne opreme. Ustvariš pa GPT particijo preko live linux cd..

AC_DC ::

Če bi si rad kompliciral življenje:

http://www.tweaking4all.com/os-tips-and...



w8.1 uefi


ubuntu uefi

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

d4vid ::

Najlažje je dat Legacy BIOS in nimas problemov. Jaz sem si kar zagrenil zivljenje s ubuntujem na UEFI.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

hojnikb ::

virtualke in je to to
#brezpodpisa

AC_DC ::

Namesto bloatware bruhbuntu namesti linux mint.

Boomerang ::

Se najbolj nagibam k temu, da bi dal legacy BIOS (predvidevam da imam to opcijo) in na SSD-ju naredim nekaj particij potem pa na isti disk namestim Windows in Linux - kot sem imel to urejeno do sedaj. Ta postopek mi je dobro poznan, samo upam da ne bo kakšnih težav pri nameščanju, ker je novejši računalnik.

Še podvprašanje: Če namesto UEFI izberem legacy, sem zaradi tega na slabšem? Se bo ta sprememba kako poznala pri hitrosti ali kje drugje?

AC_DC ::

Še podvprašanje: Če namesto UEFI izberem legacy, sem zaradi tega na slabšem? Se bo ta sprememba kako poznala pri hitrosti ali kje drugje?

Same shit.Hitrost je enaka.
Po instaluju win poglej v ASSSDBenchmark če je disk alignement ok (na 2^N).

mtosev ::

Boomerang je izjavil:


Še podvprašanje: Če namesto UEFI izberem legacy, sem zaradi tega na slabšem? Se bo ta sprememba kako poznala pri hitrosti ali kje drugje?
winsi ne bodo tak odzivni kot bi lahko bili. iz sleep/hibernate stanja se bo par sekund počaseje pobral
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

OvCa77 ::

Windowse daj na ssd v Uefi, Linuxe na hdd v bios mode.
Laptop: Probook 440 G3 | i5-6200U | 12GB DDR3L | SSD Plus 240GB
Desktop: Ryzen 1600X | Gigabyte AX370 K3 | 8GB DDR4 | MX100 256GB

d4vid ::

OvCa77 je izjavil:

Windowse daj na ssd v Uefi, Linuxe na hdd v bios mode.


Za tole bo mogu vsakic prestavljat v Biosu.

Sicer pa odzivnost je kar ista, se pa v legacy zaganja malo dlje kolikor sem opazil.

Bi fural legacy, pa mi citalca ne zazna na laptopu, v UEFI zazna brez tezav.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Boomerang ::

Sem že uredil. Najprej sem namestil Windows, potem na isti (SSD) disk še Linux. Namestil sem po znanem postopku, brez kakšnega UEFI in podobnih stvari. Bootloader se hitro naloži - tudi če bi se hitrejše, razlike ne bi opazil. Od trenutka, ko v GRUB-u izberem sistem Windows do trenutka, ko se pokaže zaslon za Windows prijavo, računalnik porabi le 3 sekunde. Podobno je tudi na Linuxu. Ko bo nameščenih malo več programov se bo verjetno tudi zagon podaljšal za kakšno sekundo, ampak še zmeraj se mi zdi dovolj hitro. Zdaj moram še malo testirat kako stvari delujejo. Drugače pa sem kar zadovoljen s hitrostjo, kot bi se s katrce usedel v mercedeza.

Lonsarg ::

Glavna prednost kar se tiče časa prižiganje pri UEFI vs legacy je ko računalnik pride iz spanja. Legacy ima nekaj sekund, UEFI pa 0.1 sekunde:) (za 0.1s moraš imeti firmware v načinu UEFI only).

Kar se tiče postopka z namestitev UEFi ali legacy, enak je tako da ne moreš vedit v katerem postopku si namestil, če si imel vklopljen UEFI+legacy. Dokler ne nastaviš računalnik na UEFI only in vidiš, če ti še vedno boota:) Tako da probaj, morda pa se je vseeno v UEFI načinu ti namestilo.

Za naslednjič, najbolj ziher postopek je, da se da računalnik na UEFI only predno se namešča in tudi pusti tako nastavljeno. Če ne zazna USB bootable ključka ste uporabili nek bedn program za delanje ključkov, ki ni namesti potrebnih stvari za UEFI install(večina programov in uradni Microsoftov naredita ključke, ki so hkrati legacy in UEFI).

TOP ::

Ej kaj lahko daš link kateri program je najbolši.

OvCa77 ::

Windows media creation tool za Windows 10
Laptop: Probook 440 G3 | i5-6200U | 12GB DDR3L | SSD Plus 240GB
Desktop: Ryzen 1600X | Gigabyte AX370 K3 | 8GB DDR4 | MX100 256GB

BorutK-73 ::

Rufus


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Rufus (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
535350 (3277) Han
»

UEFI ali Legacy (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
6310132 (8669) solatko
»

težave pri nameščanju windows 10 na ASUS-a (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
5611662 (10189) solatko
»

SSD upgrade: BIOS najde disk, windows inštalacija ne (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
6518689 (927) Mare2
»

UEFI - kako ponovno namestiti windows 8

Oddelek: Pomoč in nasveti
3610491 (8005) krepki

Več podobnih tem