» »

UEFI ali Legacy

UEFI ali Legacy

1
2
»

Lonsarg ::

Slabosti ni.

Prednosti za developerje je ogromno, tak star API kot je BIOS je pač za v muzej, novejše grafične so zdaj v večini UEFI only recimo, windows bo pa sicer res še dolgo podpiral oboje:)

Prednosti za navadne smrtnike pa so(za večino teh prednosti je potrebno izklopiti podporo za legacy):
- instant boot
- secure boot
- hardware enkripcija na marsikaterem SSDju
- za dual boot ne rabiš dodatnega boot managerja
- možnost zagona UEFI nastavitev direktno iz windowsev

Klamzi ::

Ok hvala! Bom probal... :)
Pa še nekaj... v tem vodiču je omenjeno da je potrebno v namestitvenem programu pobrisat particije, označit Unallocated space, ter obvezno pritisnit Next. Ustvarile naj bi se 4 particije, od tega 3 sistemske in 1 primarna. Domnevam da se kasneje da primarna particija razdelit, a v tem koraku pa ne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Klamzi ()

Nikonja ::

Pazi ko boš čačkal po uefi/bios nastavitvama ker če grafična ne podpira uefi ne boš imel slike do zagona windowsow.

aja, pa še če imaš AMD grafično se da dobit "popravljen" bios da tudi UEFI štima. Jaz sam ga tako zrihtal za svojo staro HD6850.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Nikonja ()

solatko ::

Na nov disk se brez problema zrihta velikost sistemske particije pred namestitvijo, potem pa lahko particijo samo prepoloviš in z drugo polovico, potem počneš, kar hočeš. Namestiš si lahko particijo za vsako mapo posebej, GPT namerč nima omejitev števila particij. Sistemsko pa ne moreš manjšat, zato ti na 1T disku, zasede 500GB prostora, če ne urediš to ob instalu.
Delo krepa človeka

Klamzi ::

No, vglavnem da jo lahko razdelim že pred namestitvijo, torej v tistem koraku kjer izberem kam namestit OS... Pri navadnem načinu (ne UEFI) vem da je šlo komot, za tu pa kolk berem nekaj komplicirajo, da več neveš kaj je res pa kaj ne :)

Lonsarg ::

Ni problema ti razdeli na dva dela kakor hočeš pa potem prvo izberi za inštalacijo. Bo windows že sam dodal spredaj še potrebne male particije, je dovolj pameten;) Čeprav moj nasvet je da če nimaš vsaj 1TB velik disk ni vredno razdeljevat na dva dela, smo komplikacije z tem kam kaj inštalirat so potem...

Nikonja je izjavil:

Pazi ko boš čačkal po uefi/bios nastavitvama ker če grafična ne podpira uefi ne boš imel slike do zagona windowsow.

V bistvu je še huje, če grafična ni UEFI se sploh boota ne v UEFI-only modu, moraš nujno dati hibridni mode(kar pa pomeni počasnejši boot, torej izgubiš glavno vidno prednost UEFIja).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Klamzi ::

Praviš da bo Windows sam dodal te tri male particije, torej niti ni panike če jih v tem koraku ne pokaže?

Glede grafične in UEFI... imam Geforce 850M GTX, pa ne najdem informacij če podpira ali ne, tako da že čakam na odgovor nVidie.

AC_DC ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

Lonsarg ::

Klamzi je izjavil:

Praviš da bo Windows sam dodal te tri male particije, torej niti ni panike če jih v tem koraku ne pokaže?

Glede grafične in UEFI... imam Geforce 850M GTX, pa ne najdem informacij če podpira ali ne, tako da že čakam na odgovor nVidie.

Ne rabiš nobenega odgovora, nastavi si UEFI only način(v večina BIOSih to pomeni izklopiti compatibility mode) in boš videl če se ti prikaže error sporočilo da imaš non-UEFI hardware.

Tudi edini garant način, da se ti bodo Windowsi res v UEFI načinu naložili je, da imaš v UEFI-only mode, drugače je čisto od tega kateri boot izbereš odvisno.

In ja glede particij smo v 21. stoletju, OS jih dodaja kadar se mu zahoče, meni je novo boot particijo naredil recimo ko sem Bitlocker vklopil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

OvCa77 ::

Vse grafične podpirajo Uefi, razlika pa je da če ima Uefi gop bios pa lahko se zažene ultra fast mode, drugače pa samo fast, ki je že sam po sebi Uefi.
Laptop: Probook 440 G3 | i5-6200U | 12GB DDR3L | SSD Plus 240GB
Desktop: Ryzen 1600X | Gigabyte AX370 K3 | 8GB DDR4 | MX100 256GB

Klamzi ::

Sem probal izklopit CSM launch, shranil in pognal ponovno, mi je takoj vrglo nazaj v BIOS, disk in CDROM sta izginila, pojavil pa se je vstavljen UEFI bootable USB ključ z Windowsi, kateri pa je ob izbiri pognal inštalacijo.
Tak da ko dobim nov disk premenjam, konvertam v GPT, namestim Win 10 in ima da je vse instant :)

Če star disk priklopim kot zunanji (preko USB) ga najbrž ne rabim konvertat v GPT, v primeru da ga pa priklopim namesto optične enota, pa moram ane?

Hvala za nasvete!

OvCa77 ::

Klamzi je izjavil:

Sem probal izklopit CSM launch, shranil in pognal ponovno, mi je takoj vrglo nazaj v BIOS, disk in CDROM sta izginila, pojavil pa se je vstavljen UEFI bootable USB ključ z Windowsi, kateri pa je ob izbiri pognal inštalacijo.
Tak da ko dobim nov disk premenjam, konvertam v GPT, namestim Win 10 in ima da je vse instant :)

Če star disk priklopim kot zunanji (preko USB) ga najbrž ne rabim konvertat v GPT, v primeru da ga pa priklopim namesto optične enota, pa moram ane?

Hvala za nasvete!

če ni zagonski ni potrebno
Laptop: Probook 440 G3 | i5-6200U | 12GB DDR3L | SSD Plus 240GB
Desktop: Ryzen 1600X | Gigabyte AX370 K3 | 8GB DDR4 | MX100 256GB

Lonsarg ::

OvCa77 je izjavil:

Vse grafične podpirajo Uefi, razlika pa je da če ima Uefi gop bios pa lahko se zažene ultra fast mode, drugače pa samo fast, ki je že sam po sebi Uefi.

Nekatere grafične imajo "Dual BIOS", večina pa jih ima samo en(BIOS ali UEFI). Moja Saphire 270 Dual-X je imela samo BIOS in ko sem izklopil compatibility mode se komp ni prižgal(error sporočilo in nato direktno v nastavitve vrglo). Zadevo sem rešil tako, da sem pisal na Saphire support in so mi poslali UEFI verzijo firmwara za moj model, ki sem ga flashal:)

Trenutno se pa prodajajo praktično samo še UEFI grafične, tako da če ima kdo kako staro matično ploščo, ki še ne podpira UEFI(5let + stara) zelo mogoče da nove grafične sploh ne more gor priklopit(brez da dobi kje drugo verzijo firmwera).

solatko ::

Azgard - Če je grafika podprta v sistemu, je čisto vseeno ali imaš UEFI ali Legacy, problemi so samo v OS. GMA 3100 INTEL je podprta samo v windows 7 in ne gre na noben drug sistem, kljub prodanim preko 2mio prenosnikov s tem procesorjem, Intel ne poštima gonilnika in ne da kode, da bi to uredili pri M$.

Sicer pa na UEFI delajo čisto vse IDE in SATA naprave, samo sistemski disk mora pač biti v GPT formatu.

Glede particij je pa pač tako, da je nesmiselno imeti sistemsko particijo večjo, kot ti prostora zavzemajo nameščeni programi, ob sesutju sistema, pa nimaš problemov z dokumenti in ostalimi osebnimi faili.
Delo krepa človeka
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Rufus (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
535353 (3280) Han
»

Namestitev sistema

Oddelek: Pomoč in nasveti
182463 (2090) BorutK-73
»

SSD upgrade: BIOS najde disk, windows inštalacija ne (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
6518695 (933) Mare2
»

UEFI - kako ponovno namestiti windows 8

Oddelek: Pomoč in nasveti
3610494 (8008) krepki
»

Windows 7 in UEFI

Oddelek: Pomoč in nasveti
302044 (1709) FX6300B

Več podobnih tem